fcifltnn deze s'ad residerendevoor zoo verre dezelve Sn eenige feetrekking tot de kompsgnie gestaan haddennamens Beeren Scndentenleden del tompagnle, waren nitgenoodigd, Toen de genoodigden de hun aangewezen plaatsen hadden ingenomen, en het overige gedeelte van het Auditorium door vele aanschouwers en eeBe groote schaar van Studenten vervuld was, werden door de daartoe uit de Jagers benoemde Commissie, de Heeren Officieren en Onder.officie- ren der Stndenten.kompagnle binnengeleid en hun de eereplaatsen aangewe- zen, die voor het spreekgestoelte voor hen waren afgezonderd, tegenover eene tafel, op welke de geschenken ten toon gespreid waren. Intusscbeo liet de muzijk zich welluidend hooren, en beklom de beer C. Star IVuman kandidaat in de regten en sergeant bij de kompagnie, den katheder. Tref fend was de algemeene stilte onder de zoo talrijke menigte, welke genoeg zaam de ingespannen verwachting aanduiddedie ieder van dezen hoogge- schatten kweekeling dezer Hoogeschool koesterde. Dezelve werd dan ook niet te leur gesteld. De menigvuldige verdiensten der Officierenvooral van deo aanvoerder Wilheltr.iewerden dankbaar erkend, ook die der Oüder. officieren afzonderlijk vermeld en de zorgen en bemoeijingen van allen ieder in zijne betrekking, om de eer der kompagnie te bevorderen, en dezelve in staat te stellenom Vaderland en Koning van nut te kunnen zijnmet warme erkentelijkheid herdacht. Hierop werden de kostbare eerewapenen en geschenken aan de Heeren Officieren plegtig uitgereikt. De gewaarwordingen die allen bezielden, waren op hnn gelaat zigtbaaren het was voorzeker in aller geest gespro kentoen de bevelhebber der kompagniediep getroffen, zijne gevoelig, beid voor de eer aan hem en aan de overige Heeren door deze geschen ken aangedaan, en door de wijze waarop zij dezelve mogten ontvangen, in gepaste bewoording openlijk te kennen gafterwijl de algemeene toe. juiching der Jagers genoegzaam toonde, hoe zeer hun dit antwoord wel. gevallig wasen tevens hoe zeer de Heer Numan in hunnen geest en als uit bun hart gesproken had. Het was nit deze toejuiching, waarvan de redenaar zich nlet9 toeeigen de dat hij gepaste aanleiding namom zich en zijne wapenbroeders in de achting en in de vrieodschap van hen aan te bevelen, onder wier bevelen en geleide z(j eenen gernimen tijd hadden doorgebragt. De herinnering aan die dagen zonde aan allen dierbaar wezen en tot vreugde en dankbaar, heid stemmen, maar ook met smart eo weemoed gepaard gaan; daar er nu reeds leden der kompagnie, die mede deze bewijzen van achting aan hunne aanvoerders hadden toegedacht, uit het midden hunner letterkundige loop. baan door den dood waren weggerukt. Aan deze dan werd uitdrukkelijk gedacht, en straks eene treur-muzijk aangeheven, die alle gemoederen trof en ons weemoedig aan die brave afgestorvenen deed gedenken. Eindelijk wendde zich de spreker tot de genoodigden om hun nog. maals voor alle bewijzen van belangstelling en ook voor hunne tegenwoor digheid bij deze plegtigheid dank te zeggen. Hetgene bij die gelegenheid aan Heeren Curatoren en Professoren, in naam der geheeie kompagnie, gezegd werd, was van dien aard, dar men de Hoogeschool gelukkig mag noemen bij welk zulke eeo band van gehechtheid tusscben Leeraar en Leer. liegen bestaat, n Na de plegtigheid was de zaal boven de schouwburg ingerigt, ten einde ieder zijne opwachting bij de Heeren Officieren zonde konnen maken en is deze gedenkwaardige dag met een souper besloten, dat tot vreugde en genoegen der deelgenooten is afgeloopen." Te Vianen heeft den uden dezer de plegtige uitreiking van de eere medailles aan die miliciens plaats gehad, welke bij het beleg der citadel van Antwerpen zijn tegenwoordig geweest en zich met groot verlof in die gemeente bevonden. Op het raadhuis werdenna eene gepaste aanspraak van den Burgemeester der plaats, gemelde dapperen, in naam des Konings, met de eereteekens versierd. Des avonds had in het logement de Roti eeu souper plaats, waarbij gemelde miliciens genoodigd warenen vaderlandsch gevoel en gnlle vrolijkheid mede voorzaten, Ü1t Zwolle wordt berigtdat dejCholera die zich dit jaar weder in eenige gemeente der provincie Overijssel had geopenbaard, opgehouden Is. Te Nijmegen is den ia November, Z. D. H. de Hertog van Saksen Weimar van zijne reis door Dnitschland en Italië aangekomen, en zou den volgenden dag naar Rotterdam vertrekken. De aanspraak, waarmede Ltoptld de Belgische Kamers geopend heeft, is de volgende i M;jne Heeren 1 Naauwelijks zijn er vjjf maanden verloopen sedert bet tijdstipwaarop ik de laatste zitting geopend heb, en hoewel ik n geenerlei gewigtig feit, van dien aarddat daardoor onze bnitenlandsche toestand zon worden ver anderd heb aan te kondigengevoelde ik toch de behoefteom mij te midden dezer vergadering te begeven, alwaar het mij is, als of ik het ge trouwe volkdat mij zoo vele bljjken van vertrouwen en genegenheid geeftgezamenlijk wedervinde, De geboorte van den koninglijken prins heeft de bandendie den troon met het Belgische volksbestaan verbinden, nog naauwer toegehaald. Ik maak er mij een genoegen van, om mg de gevoelens, die gij mij te dier gelegenheid hebt nitgedrnkt, en de betuigingen van medegevoel, die ik, bij die gelukkige omstandigheid, uit alle gedeelten des koningrijks ontvangen heb te berinneren, Na het sluiten der overeenkomst van den sisten Mei, zijn onderhan delingen hervattot strekking hebbendeom tot een eindverdrag tusscben Belgie en Holland te geraken; de hinderpalen, die de schorsing daarvan hebben te weeg gebragt, en die, zoo als gij uit onlangs ontvangene mede- deelingen weetaan mijne regeriDg vreemd zijnzijn tot op dezen dag nog niet opgeheven. Wij bljjven te dien aanzien in denzelfden toestand. Ik sla met zeer levendige belangstelling de verbetering van onzen in. wendigen toestand gade. De verwachtingen, die ik te dien aanzien, bij de opening der onlangs geëindigde zitting, had geuit, zijn grootendeels verwezenlijkt. Eene gedeeltelijke ontwapening is mogelijk geworden zij is tot stand gebragt, zonder de inrigting van het leger te verzwakken, maar zoodanig, dat daardoor een groot aantal handen aan de nijverheid en den landbouw, die daaraan behoefte gevoelden, zijn wedergegeven. x Een niet minder gelukkig gevolg van dezen maatregel is geweest, dat de schaikist daardoor aanmerkelijk is verligt. De besparingen, die in de begrooting van het departement van oorlog voor 1833 zjjn gebragt, zullen ten aanzien der nitgaven van betzelfde departement voor 1834 nog grooter zijnwordende desniettemin de inrigting van het leger op dien voet ge handhaafd, welken de veiligheid des lands vordert, Onze krijgsbenden hebben, in geoefendheid en krijgstucht, gedurig vorderingen gemaaktwaarop ik behagen schep uwe aandacht te vestigen. Het leger beeft daardoor nieuwe aanspraken op mijne belangstelling ver. worven. Er zullen u ontwerpen van wet worden voorgelegd, strekkende, om door billijke bepalingen bet lot der militairen van eiken graad en voor de verschillende omstandighedenwaarin zij geplaatst kunnen worden te regelen. Ik beveel aan uwe aandacht het ontwerp van wet, in de vorige zitting aangeboden, tot vaststelling der militaire pensioenen en tot bepaling van hetgeen daarop regt geeft. De ontwikkeling der verschillende takken van den openbaren rijkdom heeft op de inkomsten van den staat eenen gur.stigen invloed uitgeoefend. De regering bevindt zich in staat, om dc uitgaven van 1833 te bestrijden, en wel verre van op dit oogenblik nieuwe opofferingen van de Ingezete nen voor de ctenst van 1834 te mceten vragen, is bet haar mogelijk, om de lasten ftrpeeme»] te verminderenwairdoor geduramte d'rt jaar de grond. belasting verhoogd is. Eene schikking met de Bankin hare hoedanigheid van algemeen kassier van het voormalige Koningrijk aangegaan, heeft geldsommen ter beschikking der Regering gesteld, waarvan zij onmiddelijk in het belang der schatkist gebruik heeft gemaakt, onder voorbehoudingenwaarin de algemeene maatschappij heeft toegestemd, en die getuigen van derzelvet wensch, om het land van nut te zijn, Het is zeer te wenschen Mijne Heerendat nwe tegenwoordige zit. ting de herhaling van alle voorloopige regeling op het stuk der geidmidde. len moge voorkomen. Met dat doel zullen 11 de begroetingen onmiddelijk rvo'den voorgelegd. Het onlangs afgeloopen onderzoek der uitgaven voor bet loopende jaar zal de kamers in de gelegenheid stellen om de bekrachti, ging der uitgaven voor de dienst van 1834 le verhaasten. Hunne vader, landsliefde en hunne verlichte kennis zullen steeds eene wijze spaarzaamheid weten overeen te brengen met hetgeen voor een goed beheer noodig is, Onze wetgeving op het stuk der geldmiddelen verelscht onderscheidene wijzigingen. Zij zijn niet uit het oog verloren. Bij den arbe d, tot welken zij aanleiding gegeven hebben is op de wenschen en bedenkingen acht geslagen die bij owe beraadslagingen genlt zijn. Het btnnerlandsch beheer is met die orde gevoerd die bij den voor. loopigen toestand der gewestelijke en gemeentelijke overheden mogelijk ii. De definitive regeling, welke gij aan die bijzondere, besturen geven zult, zal eene nieuwe regelmatigheid aan het algemeen bestuur bijzetten. De Regering blijft standvastig alle openbare werken voorstaan, die tot de vermeerdering der algemeene welvaart kunnen bijdragen. Een uit gebreid plan tot het aanleggen van middelen van gemeenschap, hetwelk reeds aan uw onderzoek onderworpen is, en waarover de ingewonnene narigten der voornaamste tolken van den koophandel en de nijverheid, een helder licht verspreid hebben zal weldra een onderwerp uwer beraadslagingen worden. De ingezetenen zullen daaruit groote voordeelen trekkenen onze gemeenschappelijke arbeid ten aanzien van deze belangrijke zaak, zal van de hooge bezorgdheid der eerste Siaacsmagten voor de materiele belangen des Koningrijks getuigen. De kunsten hebben eene nieuwe vlngt genomen. Ook deze leveren onschatbare bouwstoffen voor (een eigen volksbestaan op. Onze jaarboeken strekken tot geinigen van den schitterenden glans, dien de Belgische kunste naars voorheen over hnn vaderland verspreidden en van de achting, welke zij het bij vreemden deden genieten. Mijne Heeren, het is door hare goede trouw bij de onderhandelingen dat de Regering buiten '1 landt aanzien beeft verworven. Onze regten hebben daar ondersteuning gevonden. De omstandigheid en de veiligheid, welke wij binnen 's lands genieten, moeten ons omtrent de toekomst, die het vaderland beschoren isgeruststellen en ons met vertrouwen het einde onzer geschillen met Hollaed doen afwachten. Ik zal voortgaan met t% waken, dat de regten van Belgie, in overeenkomst met de ware belangen des Koningrijksgehandhaafd worden. Ik reken. Mijne Heeren, op die getroowe en volstandige medewer, king, die eene, nit den nationalen wil voortgesprotene Regering, welke steeds de onwrikbare bedoeling koesterde, om daariD haren stem te vinden, regt heefcvan de vertegenwoordigers des volks te verwachten." De baron de Stastart is op nieuw bjjna met algemeene stemmen tot voorzitter van den Senaat benoemd. De Belgische kamers van vertegenwnordlgers heeft den heer van Rai. few, voorzitter in het vorige jaar, wederom tot haren .voorzitter benoemd. Volgens een Belgisch blad is de Graaf von DietrichsteinOoscenrtjksch Gezant, den 9 November te Brussel aangekomen. De Baron vtnArnhim, Pruissisch Ambassadeur, werd dien zelfden avorid verwacht. Een ander Belgisch blad berigt. dat de maatregel, onlangs door den maarschalk Stuit zoo zeer in het nadeel genomen van de Fransche officie ren. die in 1831 voorloopig in Betgiiche dienst zijn overgegaan, voorna, meiijk het oogmerk zou hebben, om deze officieren in Belgische dienst bepaald te doen verblijven en Belgie alzoo te noodzaken, deze vreemde officieren, ten nadeele der Belgische, in dienst te honden, pe maarschalk Stuit zou zich echter, volgens dat blad, in zijne verwachting bedrogen ziendewijl van een aantal van 88 officierenin opgemelde termen val. lende, 86 b(j het Fransch gouvernement om hunne terugroeping hadden aanzoek gedaan. De Polen, welke te Brussel wonen, hebben met verschillende andere inwoners dier stad besloten, om den apsten dezerde derde verjaring hun ner omwenteling te vieren. Verschillende liberalen zijn uitgenoodigd ge worden tot dit feest, hetwelk in eene der zalen van het stadhuis plaats hebben, en waarbij de burgemeester zal voorzitten. Dordrecht den 15 November. Heden namiddag omstreeks 3 ureis bier doorgereisd Z. K. H. de prins veldmaarschalk, zich nit bet hoofd, kwartier naar 's Gravenhage begevende. Breda den 15 November. Z. K. H. de Prins van Oranje is hedea morgen langs deze vesting doorgereden, ten einde zich van Tilburg naar 's Gravenhage te begeven. Hoogstdezelve zal, naar wjj vernemen, den 24Sten dezer weder in het hoofdkwartier terug zijn. PORTUGAL. Lissabon den n November. Don Pedro is naar Lissabon teruggekeerd, en schijnt dus niet het voornemgn te habnen eenen regtstreekschen aanval op Santarem te doen. Eeo particuliere brief Bit Oporto, dd. 4 No. vemheris aangebragt, waarin öerlgt wordt, dat men aldaar overvloed aan leeftogt had en dat de handel herleefde. De generaal Stubbswelke ter opsporing der Mignelltstenuit Oporto gerukt was, had er geene ge vonden et was naar die stad teruggekeerd. Van Oporto luiden andere berigtenals volgtTe Oporto wordt nog steeds over de zwakheid der bezetting geklaagd, vooral nadat dezelve eerst onlangs werd verminderd. Op den 29. namenlijk ontving de generaal Stubbs den last, om een gedeelte zijner troepen in te schepe» en naar Figueras re zenden, terwijl de overige eene beweging zuidwaarts moesten maken, qm den veronderstelden opstaad te Coïmbra te ondersteunen. Aan het eerste gedeelte van dien last werd voldaan, en 1800 man, onder het bevel van den kolonel Bento Franca, vertrokken reeds den volgenden dag met stoom schepen naar net zuiden. De generaal Stubbs plaatste zich vervolgens aan het hoofd der overigen niet meer dan eene zwakke bezetting achterlatende, en trok den weg naar Coimhra op. Men kwam nog dieozelfden dag tot aan Carvalhoshet geheeie land door troepen en Inwoners verlaten vindende, doch naauwlijks was de generaal Stubbs des avonds naar Oporto wederge, keerd, het bevel over zijne magc aan den brigadier Pachict overlatende, of hij vernamdat deze van alle zijden door eene gedochte overmagt werd aangevallen en met vrij aanmerkelijk verlies naar Villa Nova de wijk had moeten nemen. De ingescheepte troepen hebben te Mira, niet ver van Coïmbra aan de kust gelegeneenige andere vaartuigen van Lissabon ka. mende, ontmoet, doch of dezelve in staat zijn geweest, igts met voordeel te ondereemen, wordt niet gemeld. SPANJE. Een berigt aen u November te Parijs aangekomen, bevat het vol gende: Het gerucht dat gisteriog in omloop was nopens het eindelijk door de Ftaosche regering genomen besluit, om in de Spaansche aang-ele. genheid te mcervenierenwordt heden bevestigd en heefc tpt eene groote daling aan de beurs van heden aanleiding gegeten.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2