tri 1 Is Urn A*- 1833. LEYDSCI1E V R IJ D A G NEDERLANDEN. Leyden den 14 November. De /msterdamsche courant bevat in zijn officieel gedeelte het volgende: De Distrikis-Commissie te Amsterdamter aanmoediging en ondersten- ring van ae Gewapende Dienst in de Nederlandenheeft de eer te berin - ten, dat zij door tosschenitorast van den Fleer Bysterus Heemskerk te Amsterdam, de aanzienlijke som van fier Duizend Drie Honderd Guldens ontvangen heeft, ter ondersteuning van verminkten en nagebleven betrek, lógen van gesneuvelden in den tegenwoordigen strijd tegen oproer en ge. weidbijeengebragt door 71 ingezetenen der Kolonie Demerarij en Esse, «uebo, vooimaals eene Volkplanting van Nederland, en nog in belangrijke jandelsbetrekS>ingen met hetzelve staande, welke van het eerste oogenMifc jat hun de snoode afval der Beigen is bekend geworden, met het grootste belang en deelneming de bengten van deze gebeurtenis hebben opgevolgd en gadegeslagen, de opofferingen van alle standen in goed en bloed hebben bewonderden, hoewel van den Vaderlandschen grond verwijderd, echter jet voorregt hebben gevoeld, van tot het volk te behoorendat ander- paal in de benardste om tandigheden bewijst, dat de gouden spreuk der Voorvaderen: Eendrag: maakt Magt, nog in kracht bij hen bestaat, om daarnaar te handelen en daarbij te volharden." Te Nijmegen is den 7 November, in den ouderdom van 70 jaren, [verleden de Heer Ulrich HugueninGenetaal.Majoor, Ridder van de orde des Nederlandschen Leeuws, corresponderend lid van het Koninklijk Neder- lindsc.h Instituut en van meer andere geleeide genootschappen; een man, die zich door uitgebreide bekendheid met de krugs- en wiskundige weten schappen onderscheidde en eenige belangrijke geschriften daaromtrent heeft j„ hu licht gegeven. De Bredasche courant bevat onder den titel Staatkundige Statistiek, let volgende: De groote omwentelingen der nieuwere wereld zijn in de maand Julij uitgebroken: Den 4 Julij 1775 de omweDteiing der Veree nde Staten van Noord-Anierika, Den 14 Juiii 1789 de bestorming der Pastilleziinne de eerste hoofdgebeurtenis der Frauscfie omwenteling. In lolt? 1571 aanvang van den onafhankelijkbeids-ooilog der Vereeoigde jVederlandsche provinciën. Den 9 Julij 1762 stootte Catharina van Rusland luien gemaal van den troon. DenqTkermider(28 Julij) 1793 storte he, bewind van Robespièrre in. Den 27 Julij ]830 H Er bestaat ook geene maand, waarin zoo vele beslissende veldslagen geleverd zijn, dan in de maand Julij. De slag aan de Ailia, op den 8 Julij lntlUome den ondergang nabij georagt. De veldslag bij Tiberias, op een gden Jtilij bragt het kortingrijk Jeruzalem iD de handen der ongeioovigen en stootte den ongelukkige» Lusignan van den troon. De ve'asiag van [Invigt-a, op een isden Julij, verjaagde de Mooren nit Portugal en gaf /tlphomus I ziin rijk weaer. De hoop van Jacob //werd door den veldslag bij Boyue op den 2isten Julij verijdeld, en verzekerde aan IViliem UI het rezit zijner kroon. De slag bij Pultawa op een 8ste Julij vernietigde de uriidkrachten van Karei XII, en legde den grondslag tot de magc van Peter lm Groote. Op den 22Sten Julij won Karei Martel tegen de Saracenen ben veldslag bij Poitiers, welke groote gebeurtenis Frankrijk van hetdrei- perdc juk der ongeioovigen bevrijdde. Op den 27ste Julij veroverde Phi- lippus Augustus bij Bouvines zijnen troon en zijn door vijanden bezet laod. Op het einde van den successie-oorlog gaf de maarschalk KtHars op den S5sten Julij, door den slag bij Denaln aan de wapenen van Lodewyk XIK den glans weder dien ze door vele achtereenvolgende ongelukken verloren hadden. In de maand Jnlij werden de veldslageu bij Fleures, Neerwinden en Lawfeld geleverd. Den 2den Julij nam Bonaparte Alexandrie stormen- perhand In. Op den 3den Julij 1799 werd de slag bij Aboukir geleverd; den 25«ten Jnlij 1798 de slag bij de Pyramidenop den 5den en 6den Jnlij 1809 den slag bij Wagram en op den 5 Jnlij 1830 werd Algiers veroverd." De manschappen, tot de Schutterijen en Nationale Militie behoorende, welke sedert den Belgischen opstand op 's Rijks schepen dienden, zijn, na het ontvangen hunner afrekeningen, van alle Rijks vaartuigen in Zeeland met groot verlof gezonden. Leopold en zijne gemalin zijn van hunne reis naar Frankrijk, Zondag svond te Laeken teruggekeerd. Den i2den dezer moet hij de Belgische kamers geopend hebben. 's Gravenhace den 12 November. Ten gevolge van het onderzoek van het ontwerp van wet, tot het in werking brengen der bepalingen van ti tel 6 en 7 des 2den boeks van het burgerlijk wetboek, omtrent het regc van opstal en van erfpachtsregt, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten.Generaal heeft plaats gehad, hebben die afdeelingen bij hare prccesser-verbaal verklaard, zich met dat onderwerp wel te kunnen veree rt endcch evenwel in bedenking gegeven ef het niet doelmatig zou zijn, de wet, zoo als zij na de daarin gebragte wijzigingen zal bestaan, in haar feheel te publiceren, in plaats van zich te refereren aan de wet van den 29 Maart. Aan dat verlangen is door het gouvernement voldaan, hetwelk een verbeterd opstel van deze beide titels heeft ingezonden, waarvan de inleiding is als volgt: Dat, indien op of na den 1 Januarij 1834, tusschen partijen mogt wor den bedongen een regt van opstal of een erfpachtsregt, op die overeen komsten zullen toepaseeliik blijven de bepalingen, vervat in de wetten van den 10 Januarii 1824 (Staatsblad N°. 13 en 14), doch onder de wijzigin gen en veranderingen, welke da 6de en 7de titels des 2den boeks van het burgerlijk weiboek, ten gevolge der wetten van den 29 Maarc 11. Staats blad N°. 13 en 17), hebben ondergaan," Bij besluit van Zijne Maj. van den 29 October jl.is tot 2den Lni. tenant bij het iste bataiüon der 4de afdeeling mobiele Zuid-Hollandsche 6chutterij benoemd, de Heer Mr, .7. S. R. Sandifort. Bij een ander besluit van Zijne Maj. van deD 2den dezer, is aan den kapitein ter zee J. van Nes, lid van het hoog militair geregtshof, verleend oe titulaire rang van Scbeut-bij-Nacht. Rotterdam den 13 November. Er zijn alhier brieven van Londen ont vangen van oen iiden dezer, die geen belangrijk nieuws behelzen. Te Londen had men berigten nit Lissabon van den 3den dezer; toen was Don b'iiguel 'Jog meester van Samarem, en had er geene verandering in den stand der troepen plaats gehad. Leyna, Coimbra en het geheele tand tus- ichen Lissabon en Opono zouden zich voor Donna Maria verklaard hebben. 's HericGEbBOSCH den 10 November. Men verzekert bij voortduring, dat oe onderhandelingen te Sonhoven, voor de regeling van deu militairen big iaat Maastricht, op eenen goeden voet staan. Tl J37. COURANT, DEN 15 NO KE MB ER. GRIEKENLAND. Te TltiësT is den 3 November een schip voor anker gekomen, hetwelk Nauplia den 8 October veriaten had. De brieven zullen eerst morgen cl overmorpen afgegeven worden: dcch men hoort, dat bü het vertrek van het schip te Nauplia nog niets omtrent de gevangen genomenen bepaald was. Een berigthetgeen hier vroeger door eenen scheeps-kapi. tem verbreid is geworden, volgens hetwelk zeven hunner, en daar onder Colocctroni met zónen zoon, reeds zooden opgehangen zijn, zon ren miniuen tot aan .het vertrek van eerstgemeld schipals ongegrond moeten beschouwd worden. De onveiligheid op de wegen is nog groot. In een der laatste weken waren Engelsche reizigers drie uren van Nanplia door eene s-e'ke rooversbende aangevallen, derzelver eskorte was vermoord, en zij zeiven uitgeplunderd geworden. De bende was deels zamengest'eld uit voormalige soldaten van Cokcotroni en Coliopulusdeels waren zij Palikaren welke van den anderen kant der grenzen terugkeeren en dit verderfelijk beroep nit celenen. Van de reis van den Koning had men goede berigten. Hij werd overal van het volk met de grootste geestdrift ontvangen. Naar men ver neemt zou hij ook eenige der nabij gelegene Jonische eilanden bezoeken" Z. M. was daags voor de gevangennemingen van Nauplia afgeféisd. RUSLAND. Op voorstelling van den Gouverneur-generaal van West-Siberie ziin r0. gevangenen en het bataljon, dat hen begeleidde, welke op hunne marsch naar Siberie in 'net gouvernement Tobolsk bjj Löchen, zeer werkdadig hebben bijgestaan tct het blusscben van eenen brand welke in het dorD Pevewalona was uitgebroken van den Keizer op volgeDde wijze beloond gewerden de soldaten van de eskorte ontvingen elk 25 roebels en de gevangenen ieder 15 roebelsbuitendien zullen van de laatsten zij die tot dwangarbeid veroordeeld waren zich in Siberie mogen nederzetten maar aan hun die verwezen waren tot verbanning in dat landzal het vrijstaan om, wanneer zij zulks wenschen. naar hunne familie terug te keereir Een brief van Pultawa in de Ukraine, hangt het treurigst schilderij od van de armoede tot dewelke de bevolking van een zoo vruchtbaar gedeelte van Rusland, ten gevolge van het volkomen misgewas van het grasn gebrast is De inwoners zijn aan de wreedste wanhoop overgeleverd, en verpligr om zich met wortels van planten te voeden. Een groot gedeelte is reeds door uitputting bezweken, De granen welke zoo zeldzaam zijn dat men vrii moedig beweren kan, dat zjj bijna geheel ontbreken, zijn tot buitengewoon hooge prijzen en wel tot meer dan vijftien maal boven hunne gewone waarde gestegen. SPANJE. Beuvs-berigten uit Parijs melden, dat de opstand in Spanje meer en meer veld wint. Men zeide ook, dat een groot gedeelte van Saarsfields leger naar de zijde der opstandelingen was overgegaan eindelijk voegde men er bij» dac er drie koeriers waren aangekomen, maar zonder derie chesals zijnde dezelven hun onder weg ontnomen. Het Journal de Paris behelst het volgende kort en veel beteekenende berigt nopens Spanje: Van Bayonne meldt men, dat El Paster bij Acpeycia eene neêrlaag lreeft bekomen en op St. Sebastian is terug getrokken." De werkeloosheid van den generaal Saarsfielddie zich nog altijd te Burgos bevindtwordt in eenen brief uit Bayonne van den eden Novem ber daaraan toegeschreven, dat hij het grootste gedeelte zijner troepen' noodig heeft, om de bewoner» van Burgos, die een zeer slechten geest deden blijken, in toom te houden, terwijl hij teven» eene afdeeiing tegen den priester Merino, die hem in zijnen rug verontrustte had moeen uitzenden Onoer oe berigten van dit land, maar op dewelke men niet veei staat kan maken, bevindt zich een algemeen bevel op iast van Don Carlos afgekondigd, hetgeen verbiedt, op straffe des doods en onverwijldeteregt- stelling alle vervoer van levensmiddelen naar Madrid. 'Die stad in eene onvruchtbare landstreek geplaatst, trekt hare dagelijksche nooddruft aan verscben leeftoge uit de opbrengst van landen, die acht nren ver van haten omtrek gelegen zijn. Aan de Carlistiscbe guerilla's is bevolen geworden om de hoofdstad op dien afstand te omgevenen eiken boerwelke de hierboven gemelde order overtreedt, zonder aarzelen op te hangen. ITALIË, Ancona den 30 October. Gisteren morgen ten negen ure zag men de bezetting dezer stad naar buiten trekken om wapenoefeningen te honden door eene grnote volksmenigte vergezeld wordende. Tot op zeker punt vourtgerukt zijnde, alwaar zich een Pauselijke wachtpost bevond werd door den officier daarvan aan de Fransche troepen te kennen gegeven, da: /ij moesten terngkeeren, aizoo hij bevel bad oor hen niet verder te laten door trekken. De Kolonel Rayneval, die het bevel over de Franschen veerde, sloeg hierop geen acht, maar gaf bevel om den weg te vervolgen. De Panselijken verzettedeu zich niet daartegen maar trokken naar den kant van Osimo terug. Tegen één ure evenwel toen de oefeningen reeds atgelno. pen en de manschappen in het veld gelegerd waren. Kwam er van den kant van Osimo «nc .fdoeiine van omstreeks 4.00 man Pan.olüU- ,rn,pM der den majoor Rinaldtoprukken, die op een half kanonschot afstand» stil hielden. Men maakte zich gereed om heo als vijanden te ontvangen dcch de prolegaat Grasseiinidie de wapenoefeningen had bijgewoond zond aan den majoor Rinaldi bevel om terog te trekken; waaraan deze voldeed, terwijl de Fransche troepen naar Ancona terngkeerden. De h'ir Grasseiini begaf zich den eigen avond naar Osimo en overtuigde zich aldaardat de majoor Rinaldi geheel overeenkomstig de van hooger hand ontvangen bevelen gehanueid hail, en, zonder de tU8schenkomsc van den Prolegaat, de Franschm des noods met kracht van wapenen zou genood zaakt hebben, om naar Ancona terug te trekken, ZWITSERLAND. Zurich den 2 November. De onderhandelingen van het Voorort, of direcionaa! Kanton, met de Duitsche Bondsstaten en met de Nederlanciscne regering, over het verleenen van eenen vrijen doortogt voor de uit Frankrijk itsar Zwitseiland entwekene Polen geraken op de lange baan, en legende waarschijnlijkheid van eene voor het Eedgenootschap gewenschte uitkomst, schijnt zich gedurig meer twijfel op te doen. Daar de aangelegenheid tif,enli)k slechts Bern betreft, en alleen voor de regering van da ka-ton en niet voor die van bet Eedgenootschap uit een eventueel verurag ver.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1