Ed. Mog. HeerenWare het mij geoorloofd aan mijne neiging gehoor te geven, misschien zoude ik mijne rede met de aanvoering van sommige waarnemingen kuntaen sluiten, geschikt om eenig lichtte verspreiden over de staatkundige verwikkelingen van ons werelddeelen over hare werking op de bnitenlandsche betrekkingen van 't vaderland. Doch er zijn omstan digheden, welke, wanneer zij ter sprake gebragt worden, nog verslimme- ren. Wie dan zal zoo vermetel ziin eeDea sluijer weg te rokken, die het aanroeren niet wil dulden, en welken bet heilzaam zijn kan te eerbiedigen en hoe zonde ik mogen vergeten, dat het tegenwoordig nur niet behoort tot die tijden van zeldzaam geluk, door Rome's diepstdenkendea geschied, schrijver geprezen, in welke het vrij staat te gevoelen wat men wil, en te zeggenwat men gevoelt." [De stukken en bijlagen, welke Zijne Exc. aan de Kamers heeft over. gelegd, znllen wij, daar plaatsgebrek ons verhindert die nu hier bij te voegen, gedeeltelijk in onze drie volgende nummers mededeeelen.J De nieuw verkozen President der Tweede Kamer der Staten.Geueraai, heeft bij het aanvaarden van zijne voorzitterschap zich aldus uitgedrukt: Edel Mogende Heeren Bij Zijner Majesteus besluit op'voordragc van U Edel Mogenden be- noemd tot Voorzitter dezer aanzienlijke vergadering aanvaard ik plegtig deze waardigheidonder betuiging van mijnen opregten dank voor deze eervolle onderscheiding. Orde en regelmatigheid te houden in nwe raadpleging met onpartijdig heid uwe discussien te leiden de getrouwe tolk te zijn van den geest der vergadering; de handhaving van de waardigheid der Kamer; de bevordering der eenriragt in ons midden maar vooral ook van die eenstemmigheid in het gemeen overleg tnsschen de Staten Generaal en den Koning, die de hoeksteen is der Grondweten de ziel der Nationale kracht: zietdaar eenige voorname voorwerpen van mijne pligten en mijne zorg Indien bij de sluiting der nn geopende zitting mijne pogingen om aan dat alles te beantwoorden met goedkeuring mogen worden bekroond maar vooral wanneer bij het eindperk onzer werkzaamheden de staatkundige gezigc- einder meer en meer mogt zijn opgehelderd, dan zal ik gelukkig van dezen zetel afstappen, welke ik thans, onder diepen indrnk van het ge. wigt mijner betrekking, maar ook in het volle vertrouwen op nwe wei- willenden bijstand, en op de kalmte die uwe overwegingen kenschetst, vrijmoedig en zonder angst beklom," Voorts wordt nog uit 's Gravenhage, d. d. 26 October, geschreven: Gisteren en heden is de commissie uit de Tweede Kamer der Staten. Generaalbenoemd tot het concipiëren van een adresin antwoord op 's Konings aanspraak, vergaderd geweest. In de aanstaande week zal het concepr.adres in Comité-Generaal worden bediscussieerd. De publieke zitting der Tweede Kamer, waarin Z. Exc.de minister van financiën de begrostings-wetten enz., zal voordragenis op aanstaande Maandag, ten half één nnr, bepaald. Z. K. H. de Prins van Oranje, is heden naar Soestdijk vertrokken, om vervolgens naar het hoofdkwartier terug te keeren. Gisteren avond ten haif 8 ure, is Z. K. H. Prins Frederik der Ne. derlandennaar Duitschland vercrokken. Heden ochtend is van hier de 5de compagnie van het 2de bataillon Jagers, naar het leger op weg gegaaD, Een Brusselsch dagblad behelst het volgend artikel over de nieuwe godsdienst van den abt Helzent Zoo als wij gisteren hadden aangekon digd, heeft de preek van den abt Heizen de grootste uitwerking te weeg gebragt op de talrijke schaar toehoorders, welke zich in de kerk en in den nabijgelegen tuin drong. De abt Heizen heeft zich in het Vlaamsch uitgedrukt, en in eece taal, die voor het volk verstaanbaar was, tot het. welk hij meer bijzonder het woord voerde; hij heeft zich bijzonder toe gelegd om te betoogen, hoe de eerzucht en de ondeugden der Pausen ge. heel en al den aard van het Christendom hebben doen ontaarden, voor hetwelk zij het Katholicistnus in de plaats hebben gesteldhetwelk voor hunne driften meer gunstig is. Hij heeft een krachtig toneel opgehangen van de rampzalige gevolgen van de godsdienst-oorlogenen van het getal slagtoffer, hetwelk ook door de wreede instelling van de inquisitie is om. gebragt. Om de geheele huichelarij en loosheid in het gedrag van het hof van Rome aan te toonenheeft hij aangehaald, dat, hoewel de Joden geëxcommuniceerd zijn, echter de Paus geeoe zwarigheid maakt ooi met de heeren Rotschild, Israëliten van geboorte, te handelen, en hen zijne muil laat kussen, omdat hij hunne fondsen noodig heeft voor zijne onder nemingen tegen de beschaving der volken, weike hij als tijdelijk opper, hoofd regeert. Hij heeft zich vervolgens met kracht verzet tegen het verkoopen van de sacramenten van de kerk, en tegen het goddeloos gebruik om de ge. beden te doen betalen. Hij heeft aan de omstanders gezegd: datallen gelijk voor God zijnde, allen hetzelfde regt hadden om van de kerk dezelf de plegtigheden te bekomen, en dat de vertroostende godsdienst van Christus meer bijzonder voor de ongelukkigen bestemd is, weike zij gedurende hun leven moet helpen, en voor welke zij na derzelver dood moet bidden. Hij heeft aangekondigd, dat de hervorming, welke hij in de kerk wil invoeren, ten oogmerk heeft em de godsdienstige gebruiken dienstbaar te makeD aan de naauwkeurige betrachting van de grondregelen van liefde en verdraagzaamheid door Christus gepredikt, om het schandelijk misbruik af te schaffen, hetwelk uit het verkoopen van de sacramenten voortvloeit, iedereen uitnoodigende om zonder betaling gebrnik te maken van de voor deden der gebeden der godsdienst-leeraars, en eindelijk om god te loven of zijne hulp af te smeeken in eene taal, die het meest gebruikelijk is, opdat elk begrijpe, wat men zegt, en zich daarmede kan vereenigen. De woorden van den abt zijn door zijne toehoorders begrepen, welke onder het heengaan over dezelve aanmerkingen maaktenen welke zijne stel lingen zeer billijkten. Het lokaal, hetwelk bij moest nemen, bij gebreke van een ander, is onvoldoende geworden; men zegt, dat aan bet gouver nement de kerk der Augustijnen, welke in dezen tijd niet wordt gebruikt voor den abt Heizen zal gevraagd worden." Het Is opmerkelijk," schrijft een Belgisch blad, dat de Koning der Belgen de eenige Vorst in Enropa is, welke zfjnen naam op de lijsten ten voordeele der voortvlugtige Polen heeft laten inschrijven." Men meldt verder uit Belgie, dat de in Brussel verwacht wordende Pruissische gezant von Arnim den ipden lin Francfort Is aangekomen. Som» migen schijnen te veronderstellen dat de aankomst van dien gezant binoen de stad Brussel nog afhankelijk ia van toegeeflijkheid van de zijde van Belgie; van den kant der anti-revolutionairen wordt verkondigd, dat het vertrek van den genoemden gezant in verband zonde staan met den afstand van Engeland en Frankrijk van alle verdere tusschenkomst, ter zake der Belgische aangelegenheden. GRIEKENLAND. Eexe koninklijke verordening in 25 artikelen bevat, en te Nanplia den 4 Augustus uitgevaardigd, verklaart de onafhankelijkheid van de Grteksche kerk volgens den eenstemmigen wensch der te Nanplia vergaderd geweest zijnde 36 Metropohcaansche bisschoppen, aartsbisschoppen en bisschoppen des rijks; bij dezelve is ook eene permanente sijnode opgerigt, welke, onder bestuur des Komngs, het hoogste geestelijke gebied uitoetent. De Griek- sche kerk heet van nu aan, de Orthodoxe Oostersche-Apostoiische kerk in het koningrijk Griekenland. De Koning ts opperhoofd van het bestuur der kerk. Tot president van de synode is' de Metfopolitaan vat) Corintne Cyrn.os benoetndverscheidene andere benoemingen hebben ter dier oorzake plaats gehad. De synode houdt correspondentie met het ministerie van eeredienst et) openbaar onderwijs. Uit Toulon wordt van den 14 dezer gemeld:' Ten gevolge van de gebeurtenissenwaarvan Griekenland voortdurend bet toeneel iszijn onze [de Fransche} oorlogsvaartnigendie te Smyrna vereenigd waren, over verschillende ponten verdeeld geworden. Uit eenen brief van den 20 September blijkt dat de Duquestie naar Napoli di Romania, de Superbe naar Tenedos, de Stad Marseille naar de eilanden van Ouriac vertrokken zijn, terwijl de admiraal Hugon met de Iphiginie te Smyrna blijft. Deze schepen hebben in last gekregen om op de bewegingen der ontevreden Grieken een waakzaam oog te honden, en ingeval van nood aan Koning Gtho bijstand te verlcenen die eene veel grootere magcdan waaróver hij wezenlijk beschikken kan, zou moeten hebben, om zijn gezag overal te doen gelden. Het kleine Fransche korps, dat vroeger in Griekenland was, is altijd genoegzaam geweest om de woellnge en eerzuchtige opperhoofden in toom te honden. Maar nu onze troepen vertrokken zijn, beginnen die opperhoofden weder volk te werven en hec land ce verontrusten." ZWITSERLAND. Bazel den 17 October. Gisteren in den vroegen morgen is het laatste gedeelte der eedgenootschappelijke bezetting van hier vertrokken bestaande uit twee bataillons voetvolk en eene halve kompagnie rnicerij. Hoezeer Bazel ook onder den druk van dezen maatregel van geweld gezucht heeft, zoo hebben toch de burgers dier stad nooit uit het oog verlorendat de troepen slechts werktuigen zijn en trachtten hun door vriendelijke en gast vrije behandelingbet verblijf alhier zoo aangenaam als mogelijk te maken. Ook de troepen van hunnen kant gedroegen zich grootendeels als broeders en eedgenooten en volmondig getuigden de meesten bij het afscheiddat zij, van menig vooroordeel genezen, naar hnnne haardsteden cerugkeerden. Uit Zurich schrijft men: Na lang oponthoud te Francfort, is de heer Tiilierter zake der Polen, naar 's Gravenhage gereisd, om met de Neder, laodsche regering over het doorlaten der Polen te onderhandelen. De heer Tiilier is uit 's Gravenhage al reeds weder te Mentz gearriveerd. Het loc der in Zwitserland gevingte Polen is allerongelukkigst. Alleen het voedsel van 460 Polen., kost omstreeks 8000 franken maandelijksen de geregelde opbrengsten der Kantons - regeringen beloopen naauwelijks de helft dier som. Tot nogtoe heeft de kas van het centraal comité het te kort aangevuld doch de toekomst is zeer onzeker. Wat de overige benoodig- dheden van het levert betreftte dien opzigce heeft men het op de algemeene weldadigheid laten aankomen. Dezelve heeft op onderscheidene plaatsen edelmoedige pogingen aangeweDd, doch zij zijn verre van voldoende ce zijn een grooc aantal dier Polen kan eer naauwernood zich van het noodige linnen voorzien en Itjdc eene drukkende armoede. Een Fransch dagblad een uitvoering artikel behelzende onder den titel: Zwitserland in 1833, zege daarin over de bevolking het volgende: De tegenwoordige bevolking van Zwitserland worde, volgens de nieuwste op. gaven, op 1,720,900 inwoners geschat. Maar hec getal is zeer zeker ce gering opgegevenomdat de meeste kantODS bun voordeel er bjj vinden om hunDe bevolking veel lager te bepalen, om aldus de bonds-belastingen te verminderen. Men zal niet ver van de waarheid afzijn, wanneer men dezelve tot 1,900,000 zielen brengt. Deze bevolking is aanmerkelijk genoeg, naar gelang van de groote uitgestrektheid lands in Zwitserland door onbe woonbare bergen en door meren bezet, en aan den anderen kanc daar de inwoners over de oppervlakte des lands zeer ongelijk verdeeld zijn want terwijl dat de onvruchcbare kantons Grizons en Uri slechts 140 inwoners per vierkante mijl tellen, bevat bet rijke gemeenebesc van Geneve, hec vaderland van kunsten en koophandelop eene oppervlakte van minder dan 18 vierkante mijlen eene bevolking van 55,000 zielen. De zittingen van den Zwitserschen Landdag zijn den 18 October ge. slocen geworden, DUITSCHLAND. Berlyn den 19 October. Men heeft te Maagdenburg de magazijnen ontdekt van een verheeler In het groot, meer dan voor 100000 chalers gestolen goed bevattende, en onder welke zich voorwerpen bevinden, die reede sederc 10 jaren gestolen waren. Deze zaak wekt zooveel temeer de aandachc op, omdat zij het spoor heeft ontdekt van eene vereeniging van dieven, welke onder hare leden menschen bevat, welke men nooit zou gedacht hebben, dat van diefstal leefdeD. Frankfort den 22 Occober. Do Koning en Koningin van Beijeren, zijn reeds den i7den dezerna een verblijf van weinige dagen te Linz te Munchen terug gekeerd. De Badenscha afgevaardigden hebben in hunne zitting van den I5den, na zeer levendige beraadslagingen, een voorscel van den heer IJuttlitigen aangenomen, daartoe strekkende, dat de Staat aan de universiteits-kas van Freiburg de som van 3,194 gulden moest vergoeden, welke door de huo- geschool aan de hee/en Rotteck en IVelcker (10 1831 wegens hunne staat kundige woelingen als hoogleeraren afgezet} als pensioen wordt betaald en wel tot zoo lang deze afgevaardigden in hunnen vroegeren pose zouden hersteld zijn. Een tweede voorste/ van den afgevaardigde Aschbach werd insgelijks aargenomen; hetzelve strekte om van de regering te verlangen, dat ge noemde hoogleeraren zoo spoedig mogelijk weder in dienst gesteld mogec worden, en dat intnsschen hun pensioen op gelijke hoogte worue georagc als de vroeger door hen genotene bezoldiging, GROOT. BRITANNIE, Londen den 23 October. Kapitein Rossvaa welken in onze vorige is melding gemaakt, heeft het minzaamst onthaal in Engeland en vooral in Londen genoten, en heeft de eer gehad bij Zijne Maj. op-het kasteel van Windsor het middagmaal te houden. Hoezeer hec doel zijner reis niet bereikt is, heeft hij allerbelangrijkste ontdekkingen gedaan, zoo voor de aardrijks. als natuurkunde. Hij moet de stellige zekerheid bekomen hebben, dac er geene nieuwe doorvaart bezuiden de 74 graden Noorden is, en heeft de magneciscoe pool op on geveer 70 gr. 30 min. N. breedte en 96 gr. W. lengte gevonden, waar hij de Engelsche vlag geplant en in naam des Konings bezit van het land genomen heeft. Op omtrent 69 graden breedte verdeelt eene kleine land. tong van nagenoeg 15 mijlen de zeeën. Van kaap Garry is het land ver. bonden met wac men Melville's Schiereiland noemt. In net land van vijf. tien mijlen breedte is een meer, dat 9 mijlen wijd is, zoodat er eigenlijk op dac punt niet meer dan 6 mijlen lands zijn, welke de zeeën scheiden. Van eene rivier, zoo als de veronderstelde groote Vtsch-Rtvieris niets ontdekt. Het land, dat Kapitein Ross gevonden heefcmoet grooter dan Engeland zijn, en daaraan heeft hij den naam van Boothea gegeven, naar den heer Felix Booth, die in 1829 Sherif van Londen was en zich vele moeite heeft gegeven om zijne expeditie te bevorderen. F R A N K R IJ K. Parijs den si October. Een der Fransche dagbladen had onlangs be kend gemaakt, dat de opening der kamers, welke eerst den 20 December zon plaats hebben, vervroegd was op den ïsdets of 2osten November, en dat wel uit hoofde van belangrijke overwegingenwelke piaacs moesten hebben een ministerieel blad spreekt echter stellig die bekendmaking te gen, te; kennen gevende, dat de opening niet vervroegd, ea wat meer is, nog niet eens bepaald is.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3