A0- 183$ LEYDSCIIE Wir COURANT, Na. 128. y R IJ D A G DJSJV 25 OCTOBER NEDERLANDEN. Leyden den 24 October. Door de Staats.Courant van gisteren worden alpbabetisch de plaatsen opgegeven, welke in Zuid-Holland hebben bijgedragen ter vermindeiieg van de ellende der inwoners van de provincie Groningen, die door den Veenbrand zijn ongelukkig geworden, benevens de sommen, welke in ie der derzelven zijn gecollecteerd. Uir deze opgaaf blijkt, dat in deze pro vincie omstreeks 250 gemeenten het hare daartoe hebben gegeven, en al- zoo het totaal der opbrengst, daarbij gerekend ƒ50, door iemand te'sGra- venhage bij den Gouverneur bezorgd, bedraagt, de som van ƒ16,039.86!. Ie de voornaamste steden van die provincie is gecollecteerd geworden 1 in Leyden 1,665.80; 's Gravenhage 2,394.06; Delft ƒ514.17; Rotter dam ƒ3,186.22; Gouda 270.32!; Dordrecht ƒ430.14. De Bredasche Courant heeft onder hare Letterkundige en Wetenschap, pelijke Nieuwstijdingen het volgende: Men schrijft uit 's Gravenhage, dat, naar men zegt, z. k. H. Prins Willem, oudste zoon van den Prins van Oranjein den aanstaanden wiDter de Hoogeschool te Leyden zal bezoeken." Uit Zeeland schrjjft men van laatstleden Zaturdag: Gisteren stootte de Belgische schooner St. Michelvan het handelhuis Catpers te Antwer pen, op eene zandbank in de nabijheid van Vlissingen. Alle redding was onmogelijk, en het schip werd, eenige uren nadat de equipage hetzelve verlaten had en behouden te Vlissingen was aangekomen, geheel verbrijzeld. De op de Schelde drijvende voorwerpen overtuigen, dat er niets meer van het schip bestaat; hetzelve kwam laatstelijk van Huil, en had, naar men verneemt, eene rijke lading in." De Amsterdamsche Courant van den 23sten dezer, voegt bjj dit berigt het volgende: Waarschijnlijk is dit het schip, waaromtrent heden den 22 October In de Amsterdamsche Koophandel en Zeevaartstijding het vol gende gelezen wordtDe Belgischer schooner St. Michel, Kapt. F. de Jaegheremet manufacturen, koperrood en een paard, van Gooie naar Ant werpen, is, volgens een brief van Vlissingen van den 19 October, den I7den dito op den Walviscbbaard gestrand en den volgenden dag verbrij. geld; van de lading was niets geborgen." Uit Antwerpen wordt het volgende geschrevenOnze bladen ge. ven den volgenden vergelijkenden staat van den toestand onzer scheepvaart in 1830 en thans. In 1830 had Antwerpen 106 schepen, te zamen van 23>75° tonnen. Van deze varen er tegenwoordig in Holland 25, tezamen 8,979 tonnen 25 andere zijn verongelukt of niet meer in staat om zee te bouwen, zij vormen 4,505 tonnen, en 56 alleen zijn nog in de vaarc, uitmakende 9,614 tonnen," Uit Brnssel wordt van den 2[sten dezer gemeld: Eene groote menigte volks, vooral nit nieuwsgierigheid gelokt, was gisteren in het lo. kaal vereenigd, waar de abt Heken de mis in het Vlaamsch en het Fransch zou bedienen. Zulks gebeurde echter niet. De nieuwe leeraar hield eene rede, die, zoo een Belgisch blad zegt, voornamelijk tegen den Paus gerigt was, en kondigde voorts aan, dat hij de volgende week de mis zou be dienen, doopen, de biecht afoemen en trouwen zou al wie hem daartoe het verlangen te kennen gaf." Het Journal de Francfort behelst het volgend artikelVan de Weijer, welke door de Belgische revolutie tot de ambassade van Londen 'verheven is, was, over vijf jaar, een onbekend advocaat, zonder geld, en uit eene geringe familie. Onder het bewind van KoniDg Willem werd van de IVeijer benoemd tot Redacteur van de Gazette dei Pap-Bas, tot Protestor aan het Museum van Brussel, en tot Bibliothecaris der stad, en begon eenigen invloed te genieten door de natuurlijke betrekking, waar in zijne posten hem stelden. De uitkomst heeft geleerd, dat zelfs toen hij die verschillende posten waarnam, hij in het geheim in den Courrier des Pays-Bas tegen Koning Willem schreef. De omwenteling is gekomen, en van de Weijer vertegenwoordigt Belgie te Londen, en in eene expli cative nota, welke hij bekend maakt, neemt hij Koning Willem, den ouden zamenzveerder van den Haag Hl (Je vieux conspirateur'). Het is waarschijnlijkdat Leopold op de getrouwheid en dankbaarheid van van de ifetjer rekent. Hec is een welgeplaatst vertrouwen! *8 Gravekhage den', 23 October. Heden Is de commissie uit de Tweede Kamer der Staten.Generaal bjj Zijne Maj. den Koning, in eene particu. liere audiëntie, toegelaten, ten einde aan Hoogstdenzelven het op gisteren geformeerd drietal, tot verkiezing van een President, aan te bieden. Naar men verneemt, heeft Zijne Maj., dadelijk, uit bovengenoemd drie. tal, den Heer Mr. P. Tamme Sypkenstot President der Kamer voor deze gewone zitting, benoemd. Morgen zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten een uur ver gaderen daarna zal er comité-generaal zijn. Breda den 23 October. Naar men verneemt, wordt Z. K. H. de Prins van Oranje morgen van uit de Residentie-plaats In het hoofdkwartier te. lug verwacht. De i8den dezer is, teArenburg, Adriana Petronella Zonncvylle, huisvrouw van C. IVaeyhaert den Decker, voorspoedig doch ontijdig, voor de eerste bevallingverlost van vier welgeschapene dochterszijnde de drie eerste doodgeborendoch heeft het vierde of laatste nog bijna een half uur geleefd. De verlossing in geschied door behulp van den heer J. C. Ie Grandgenees- en vroedmeester aldaar. RUSLAND. Van den Donau den 8 October. Onder de Russische troepen in Bes- sarabie en in de Vorstendommen hebben na de aankomst van eenen ren. bode uit St. Petersburgin het laatst van September weder bewegingen plaats gehad, welke schijnen aan te duiden, dat men eene aanzienlijke magt aan de Turksche grenzen wil zamentrekken. Ook moeten verscheiden re gimenten, die, na het sluiten van den vrede tus'chen de Porte en Mehe- med-Alivan het korps van den generaal Kisselef naar Volbynie gezonden warentegenbevel ontvangen en den terugmarsch naar den Donau reeds aanvaard hebben. Eindelijk beweert men ook nog, dat er te Sebastopol bevelen aangekomen zijn, ten gevolge waarvan een aanzienlijk gedeelte der aldaar liggende vloot zich gereed moest houden, om op hec eerste sein m zee te kuuueu steken. Overigens schijnen alle deze maatregelen te meer met een gewigtig oogmeik in verband te staandaar de oogst dit jaar in het zuidelijke Rus land zeer slecht is uitgevallen en dus ook het onderhoud der troepen in de omstreken van den Donan groote kosten veroorzaakt, waaraan men zich zonder dringende beweegredenenvoorzeker niet zou blootstellen. Id Koerland is, bij een consistoriaal rescript, bekend gemaakt, dat, ingevolge de nieuwe kerkverordeningen in de Evangeiisch.Luchersche ge meenten, jaarlijks zeven nienwe kerkelpe feesteD zuilen gevierd wor den een oogstfeesteen op den eersten ZoDdag na St. MicheleéD heriri. nerings.feest aan Luther of aan de Hervormingop den 19 October of op den eerstvolgenden Zondageen feest ter herinnering aan gestorven vrien den, op den laatsten Zondag vóór den Advent; een feest ter verjaring van de inwijding der kerk iu elke gemeentewanneernamelijkde gemeente zulks verlangt; een op Maria Boodschap; een op Johannes den Dooper, en, eindelijk een algemeene bededag, op den eersten Woensdag na den eersten Zondag van de vasten. SPANJE. Madrid den 10 October. Het regeringsblad behelst bet volgende: Z. Exc. de gezant van Frankrijk, de heer de Rayneval, heeft de eer gehad van bij H. M. de Koningin-Regentes ten geboore te worden toe gelaten, ten einde aan H. M. de betuigingen van leedwezen van Z. M. den Koning der Franschen aan te bieden over den dood van Haren Door- luchtigen Gemaalalsmede deszelfs gelnkwenschingen bij de troonsbeklim ming van hare dochter Isabella II. Z. Exc. heeft, als een getrouwe tolk der gevoelens van zjjn hof, de Koningin op den toon der hartelijkste vriend schap toegesproken, en aan Hare Maj. uit naam van zijDen Souverein, ver klaard, dat deze haar als vriend, bondgenoot, bloedverwanten nabuur zijne diensten aanboodom de regten harer dochter te handhavenalsmede alle ondersteuning, die zij, in wat omstandigheden ook, van Frankrijk moge kunnen verlangen. De Koningin-Regentes heeft deze betuigingen van deelneming en vriend- schap met erkentelijkheid en met die gevoelens van genegenheid aangeno men, welke zij steeds aan haren vrieud en bloedverwant, den Koning der Franschenheeft toegedragen en blijft toedragen. Doordrongen van dank. baarheid heeft zij aan den heer de Rayneval opgedragenom aan zfln hof haren dauk te betuigen voor de ontvangene edelmoedige aanbiedingen, die teo doel hebben om vriendschaps-betrekkingen cosschen de beide Mo. gendheden te handhaven. H. M. zal er steeds Op bedacht zfn om die gevoelens van opregte genegenheid aan te kweekendie de beide landen gedurende het leven van haren doorluchcigen gemaal vereenigden, en waar van Z. M. de Koning der Franschen thans weder een zoo schitterend bewijs geeft. Z. Exc. heeft ook de eer gehad van door de Koningin Regentes aan H. M. Isabella II te worden voorgesteld." Voorts wordt bij die berigten nog gevoegd 'dat bfl eene officiële nota van den minister van oorlog is bekend gemaaktdat verscheidene hooge officieren zich voor Koningin verfei—tron vejen derzelve had men reeds verspreid dat zij tot de partjj van Don Carlos waren over gegaan zoo als van den generaal Sarsfield. De meesten der Spaansche generaals hadden aan de Regentes adressen gezonden, de sterkste betuigin gen van hunne trouw aan de Koningin Isabella inhoudende; en voorts de ingezetenen en krijgsbenden tot trouw en gehoorzaamheid aan het wettig gezag vermaand. Bepaaldelijk had de generaal Sarsfield in zijn adres ver klaard dat hij en zijne troepen bereid waren om de regten der Koningin te verdedigen tegen alle mogelijke aanrandingenen om hun bloed voor de goede zaak te vergieten. Den io October. Van dien datum wordt nog gemeld De KoningiB Isabella II en de Koningin-Regentes zijn steeds in den besten welstand. Heden, ten twee ure des morgens is de baron Mignetstaatsraad van Z. M. den Koning der Franschen, alhier aangekomen, voorafgegaan door eenen kabinets-koerier. Hij is aan het bóte! der Fransche ambassade afgestapt. Heden was de verjaardag van H. M. de Koningin Isabella II. De Koningin. Regentes was echter nog te zeer aangedaan door hec zware geledene ver lies, dan dat er groot gala aan het hof zoude zijn. Gisteren hebben de autoriteiten in de straten der hoofdstad met in acht neming der vereischte formaliteiten de pragmatische en kracht van wet hebbende Sanctie gepubliceerdwelke betrekking heeft tot de beschikkingen in de uitersten wil van Ferdinand VIIbevattende de benoeming van H. M. de Koningin Christina toe Regentesse gedurende de minderjarigheid harer doorluchtige dochter, alsmede die van de leden van den gouvernements-raad. De permanente deputatie van den Spaanschen Adel heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een adres voor H. M. de Kontngin.Regentes over handigd, hetwelk de betuiging der levendigste smarc Wegens het afsterven van Koning Ferdinand en verzekeringen van gehechtheid en trouw aan dé zaak der Koningin Isabella II behelst. ZWITSERLAND. In Schwyz is den 11 October de nieuwe grondwet met eene grooté meerderheid aangenomen. Den I3den is de grondwet bezworen, en aan den Landdag toegezonden. Den 22steo zouden de nieuwe Overheden hunne bedieningen aanvaarden. De Landdag beeft den I4den besloten, de troepen, welke dat kanton nog bezetten, te doen wegtrekken, en zijue commissarissen in Schwyz terug te roepen. Voorts werd, met opzigt tot de kosten der bezetting, vastgesteld, dat Binnen.Schwyzals den landvrede verbroken hebbende, die kosten moest betalendat de kosten wegens het zenden van commis sarissen derwaarts, door het eedgenootschap gedragen zouden worden, ea dat de bepaling van het bedrag der uit gemelden hoofde door Schwyz te betalen somaan eenen volgenden Landdag werd overgelaten. Door den Landdag is aan het voorzittend Kanton opgedragenomge durende het opheffen der zittingen, voor de iust binnenslands, en de goede verstandhouding buitenslands té zorgen. Volgens berigten rit Bazel van den I5den, was men met de invoering der nienwe orde vaS zaken aldaar thans zoo ver gevorderddat de eed genootschappelijke commissarissen van bet voorzittend kanton den last had den ontvangen om de bezetting der stad een einde te doen nemen. Den ióden zouden de laatste eedgenootschappeüjke troepen de stad verlaten. In het kanton Solothurn zijn verscheiden geestelijken, wegens staat kundige woelingen, door de Regtbanken tot eene gevangenis van 5 tot ld dagen veroordeeld.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1