Hij heeft den weg ran Morchen tot Napoii di Romsniin 24. dagen afge legd, Creatie, Daimatie en Turkije doorgaande, welken weg men op 656 'mijlen, berekenen kan. Hij is te Scutari, Durszzo en Janina opgehouden omdat men hem voor een spion hield en is verscheidene dagen in de ge. vsngenis gebleven. In de bergen van Montenegre, is hij door dieven aan gehouden hij is hen echter ontvlugt, hoewel zij op hem vuurden, maar heeft by die omstandigheid zijn* geld en kompas verloren doch fgeiukkig de koningliilte brieven behouden, met welke hij belast was. In hi? geheel is Ernst 69 rivieren overgetrokken, en eenige honderde mijlen afgelegd yonder eenen gebaanden weg in de bergketenen te vinden. Zijne laatste arrestatie is op 4 uren afstands van het Grieksche grondgebied geweest en hij is onder geleide 30 uren teruggevoerd te weten: naar Janina, waar hij echter, na de papieren voor deD Koning van Griekenland gecoonct te hebben, in vrijheid gesteld is, en eene Turkscbe pas gekregen heeft. Hij houdt nu eene quarantaine van 28 dagen na welke hij naar Munchen terug zal keeren. GR OOT.B RIT ANNIE. Londen den 24 September. De kolonel Evans, die de stad Londen in het Britsch Parlement vertegenwoordigt, is dezer dagen uit Londen naar Lissabon vertrokken om onder Don Pedro dienst te nemen. Men schrijft, dat de hertog van Cumberland, broeder van den Koning van Engeland, zich gereed maakt om met zijn huisgezin naar het vaste land te vertrekken. Men zegt, dat hij er zich onherroepelijk gaat neder zetten en dat hij deswegen bevelen aan zijn hotel en op zijne landgoede, ren gegeven heeft. Er werd verzekerd, dat eene vrij hevige twist tns. schen hem en den Koning gerezen is. Maar het is meer waarschijnlijk dat het staatkundige gevoelens zijn, weike den Hertog zeiven overhalen om Eogeland te verlaten. Hij vertrekt naar Duitschlandwaar het zijn voor nemen is om een mondgesprek te honden met de Monarchen die aldaar vereenigd zijn. Dit nienws heeft veel opschudding te Londen gemaakt. Ter beurze van Londen had het gerucht geloopen, dat het den ge neraal Clouet gelukt was, zich in het bezit te stellen van Oporto, weike plaats thans grooteirdeels van troepen ontbloot is, als zijode het meerendeel naar Lissabon gezonden. De Echo zou dit berigt hebben overgebragc; ain hetzelve werd echter weinig geloof geslagen. Prins Talleyrand, is naar Frankrijk vertrokken: hij zou voor het einde dar maand terug keeren. Een trek van de roekeloosheid der Engelschenis' de volgende: Een jong mensch Lancashire genoemdbad eene weddingschap 'aangegaan om gedurende vijf minuten aan een bcom aan de hals opgehangen te wor- deö. Na twee minuien was zijn aangezigt reeds zwart, en had men hem niet spoedig afgesnedenhij was het slagtoffer van zijne roekeloosheid ge. worden daar men reeds moeite had hem in het leven terng te brengen. Naar uit eene officiële opgave blijkt, zijn vcor het zesmaal in de week uitkomende blad de Tiir.es, gedurende het geheele jaar 1832 en de zes eerste maanden van 1833, gestempeld 5,727 987 couranten. F R A N K R IJ K. Parijs den 25 September. In deze hoofdstad klaagt men gedcrende eenigen tijd zeer over de gemoedstemming der werkliedenover eenige dagen hadden meer dan 300 zich verzameld om de stad te veriatenen in de provinciën voor hooger loon werk te, zoekendoch op de aan komst der stad-sergeanten hadden zij zich weer verspreid. Ook in Lyon en te St. Ecienoe was de gisting onder de werklieden bedenkelijkwelke nog daarenboven in hun kwaad gestijfd waren, omdat zij bijde laatste gebeurtenissen, zelfs tegen het voorschrift der wet, goed waren behandeld en vrijgelaten geworden. De Parijscha Constitutionnel haalt thans hevig de Brusselsche nadruk kers van Fransche boekwerken door: en beschuldigt zijne regering van onverschoonbare zwakheid in het toestaan van dergelijk soort van diefstal. Het Mémorial Bordelais spreekt van het ontwerp van sommige Julij. patriotten om bij de aanstaande vereeniging der Kamers eene petitie 'in te dienen strekkende dat liet besluit mogt herroepen worden waarbij bevo len wordt de acten betreffende den afstand der kroon van KareiX en van lodewykXIX, alsmede die betreffende het luitenant-generaalschap, inde stsats.kanselarij in bewaring te houden. Het dagblad de Tribune, hetwelk onlangs voer de 81ste maal was in beslag genomen, doch daarvan nog slechts zeven tnaal gestraft wasis heden voor de achtste maal veroordeeld, en wel tot het maximum der bij de wet bepaalde straftop overtredingen door middel der drukpers begaan we gens hoon jegens den persoon en het gouvernement des Koningszijnde eene straf van 20,000 francs boete en vijf jaren gevangenis. In den loop der vorige week is onder anderen ook het dagblad le Renovateur twee malen in beslag genomen. Eene maaitijd van menschen van 80 jaren en daar bovenheeft te Rouans plaats gehad. De jongste van de gasten was 80 en de oudste 98 jaren. Acht tachtigjarigendoor ongesteldheid verhinderdniet tegen woordig kunnende zijn was het geta! der aanwezenden in plaats vaa drie en dertig vijf en twintig. Het gezigt van dit gastmaal wtss waarlijk indruk wekkend. De overgroote masta van 2,700 jaren woog op ieder van hun, en niettemin heerschte gedurende den geheelen tijd van het msal eene vol- gehoudene vrolijkheid. Hetzelve is algeloopen me: eea W3St aan den cldsto en een plan door al de gasten aangenomenom zich cp denzslfden da-, alle jaar gedurende 10 elkander opvolgende jatets te vereenigen, "door den maaltijd haoden de gasten twee aan twee wandelende, de mis om n uren gehoord, en waren vervolgeus de scad doorgegaan. Eenige van deze eer. waardige grijsaard» waren nog met kleederen naar den smaak van hunne jeugd gekleed. Uit eenige stroken van Frankrijk word: geklaagd over wolven die het vee verwoesten. Den 16 Jung' la volgens berigten de Keizerin van China overle den. Gedurende 7 dagen dragen dan de Chinezen geene eikels op hunne mutsendit is de algemeene rouw. Maar de openlijke ambtenaars komen er zoo goedkoop niet af: gedurende 27 dagen, moeten zij witte kleederen die lang nederbangen dragen, en mutsen op hebben zonder eikels of knoo- pen: eindelijk moeten zij hunne haren 100 dagen laten groeijen. Het is de moeder des Keizers, die het regt heeft om eene nieuwe Kei. zerin uit de vijf vrouwen van haren zoon te kiezen: zij heeft drie jaren om die keus te doen. Dezer dagen heeft bij de faculteit der geneeskunde te Parijs de zeld- zame plegtigheid plaats gehaddat een Muzelman te Kaïro in Aegypte ge. borende doctorale waardigheid verkregen heeft. Deze jor.geliog is door Riehemed-Ali voor eenige jaren naar Parijs ter studie gezonden, hij spreekt zuiver FraDsch, doch met een vreemd accent; hij is de eerste Muzelman bij die eene Europesche faculteit eenen graad heeft bekomen. MENGELINGEN. Iets over het Huis van HOHENSTAUFEN 1 In de Mengelingen van het 102 nommer van onze Courant is de dood van den iaatsten telg uit het huis van Hohenstaufen kortelijk verhaald. Wij (1) Hohenstaufen is een oud verwoest slot, in het Remsdal in Zwaben, vier mijlen van Stucgard; behoort aan het huis van Wurtemtierg eu meenen onzen Lezers jèènè ono'iensc rè Hoen met ëèh kórt óvsrzige van den oorsprong en voornaamste ioigevnüeÊ van d;c huis aan re bieden, als uitmakende een der gewigtigste tijdstippen in de geschiedenis vaö het Dnitsche rijk, In den siag bij Merseborg, ten jare 1030, tosschên Keizer Hendrik IK en den Koning Rudolf van Zwaben, muntte de Ridder Feeder ik van Stad' fen boven allen uit en bewees den Keizer groote diensten, zoodat deze hem bet Hertogdom van Zwaben in leen en zijne dochter Agries tot vróuw gaf, Frederik liet in 1105 cwee zonen na, Frederik cd Koenraaddé eer. ste volgde hem als Hertog van Zwaben op, terwijl Koenraad in 1 15 door zijtien oom, Keizer Hendrik K, met het nieuwe Hertogdom Franken werd begiftigd, welk Hertogdom hij, uit bet hem in 1057 aaugekomen Noord-Beyerscbe Markgraafschap, had opgerigt. Na den dood van Hen. drik K, (23 Julii 1125), die den mannelijken stam van bet Frankische Keizerrijk besloot, schenen zijne beide Neven, Frederik II (de eenoogige) Hertog van Zwaben, en Koenraad, Hertog van Franken, hoop op de Duit- sche kroon te hebben: doch juist hunne verwantschap met den afgestorven Keizer was oorzaak, dat Directenren van den Eiectoralen raad, zijnde de Aartsbisschop Adalbert van Ments, en de Pauseipe Legaat, Kardinaal Gerhardt, hnn tegen warenen dat Lothar van Saksen (1125) tot Keizer uitgeroepen werd. Zoowel deze benoeming, als de door de nieuwe keuzè geëisch'tè teruggave van de onder de vorige regering afgestane bezittingen, deed tusschen den Keizer en de gebroeders Hohenstaufen eenen hevigen 'strijd uitbarstenLothar zoude in dezen strijd waarschijnlijk het onderspit heb. ben gedolven, zoo hij zich niet door de vereeniging met Hertog Hendrik den trotschen van Beyeren, wien hij zijne dochter en bet Hertogdom van Saksen gaf, gered had; doch nn kon Frederik de hem tegengestelde magc van beide Vorsten niet weerstaan, daar zijn broeder Koenraad van Fran ken, na zijne terugkomst uit het Heilige land, eenen togt naar Italië had ondernomen. De vrede van Mnlihansen (1135), tusschen Lotharen Koen raad, maakte een einde aan dezen tienjarigen strijd; Koenraad verkreeg den eersten rang onder de Hertogen en even als zijn broeder, de be twiste landen terug. Na den dood van Lothar in HST, beklom de Her» tog Koenraad van Franken Duitschlands troonhij werd den 22 February 1138 uitgeroepen en den 6 Maart deszelfden jaars gekroond. De Aarts bisschop Adalbert van Triër. en de Pauselijke Legaat, KardinaalTheadoin, volbragten dit werk, want Koenraad had den geesteipen stand voor zich weten te winnen, en kwam allen minder gevaarlijk voor dan zijn mede dinger Hertog Hendrik de trotscke van Saksen en Beyeren, wiens groote magt men vreesde. De onuicbluschbare haat der Gneifen tegen de Hohenstaufen (Gibelly. nen) (2)waarvan de eerste kiem te vinden is in de naanwe vernindtenis van Hertog Hendrik met Lothar, werd nog meer ontstoken door dat Kei zer Koenraad IIIden Hertog Hendrik den trotschen de echtverklaring zijner verschillende leengoederen weigerde, op grond, dat deze zijn bevel o?n van het Hertogdom SaksenToskanen en eenige andere Italiaansche bezittingen afstand te doen (als zijnde het strijdig met de Dnitsche wetten, dat een Vorst meer dan één Hertogdom bezat), niet gehoorzaamde. Meer dan jco jaren duurde deze twist, die over Duitschland en Italië zou veie rampen uitstortte. Niet lang konden de Hohenstaufen die achtereenvolgénd tot Keizers zflii verkozen, in vrede regeren; hunne- steeds aangroeijende magt, vooral in Italië, wekte de ijverzucht der Pausen op, die hen gedurig vervolgden, tot dat Koenraad IK, die na zijns vaders dood (1250) door de meeste Dnitsche Staten tot Keizer was uitgeroepen, door den Paus Innocent IK, in des ban werd gedaan, die alle zijne eigendommen verbeurd verklaarde, en hem met onverzoenlijken haat vervolgde. Niettegenstaande hield Koen raad, die veie vrienden hadzijnen tegenstander Willem van Holland in bedwang, het pauseipe heer werd door hem geslagén, en reeds wiide Lij in I driogcK» toen hSj in tlju kaaiu ülj LaveflO (*254) stierf. Na zijnen dood hield Manfiedbroeder van Koenraad, die zich van het Koningrijk Sicilië had meester gemaakt, zich aldaar nog eenigen tijd staande, doch na eenen herdnekkigen strijd waarin hij hec leven verloor; kwam Karei van Anjoudie in 1266 door den Paus tot Koning van Napels en Sicilië was gekroond, op den troon. De wreede regering van Karei deed eene sterke partij ontstaan, die dé Hohenstaufen weder op den troon wilde helpen, en zoo werd Konradyn. eenige zoon van Koenraad IK, die tot dien tijd in Beijeren was opgevoed, weder i" Italië geroepen. Konradyn verpandde om zijnen togt naar Ita'.ie te bekostigen verscheidene zijner bezittingen voor 2,200 marlt zilver en trok met zijnen boezemvriend Frederik Prins van Badenaan het hoofd van een leger groot circa 10,000 man, naar Italië (1267). Hij scheen gelukkige voortgangen te maken, en rukte in 1268 Rome met zijn leger binnen; doch werd bij Tagliacozzo geslagen en op zijne vlugc verraden, gevangen genomen en met zijnen vriend Frederik op last van Karei van Anjou, te Napels 25 October 1268, onthoofd. Na den dood van deze Iaatsten telg uit het hnis o'er Hohenstaufenwer den de bezittingen van dit huis tusschen Betjereu Badeo en Wurtemoerg verdeeld zoodat er van dit eenmaal zoo magtig huis niets meer over bleef, dan de herinnering hnnner grootheid en weidaden. Aan dit huis Heeft Duitschland voornamelijk te danken, dat hetzelve reeds vroeg van het des. poticEaus der Pausen bevrijd werd niet alleen door hunce oorlogeD be werkten zij dit, maar ook door dat zij handel en nijverheid begunstigden de tchoone kunsten en wetenschappen aanmoedigden en bovenal de regten van ieder ingezeten beschermden zoo doende werd de weg gebaaod tot de algemeene verlichting die uit de barbaarschheid der middeleeuwen op reesen eindelijk de boeijen slaaktewaarin domheid en bijgeloof de mensen- held zoo lang had doen zuchten. is gelegen tusschen Hohen, Rechberg en Göppingen. Genoemdé plaats i: vermaard als de gewezene residentie der Heeren von Stau- fen, van welke de Hertogen van Zwaben, en gevolgelijk de Zwa- bische Keizers, in de 11de, 12de en 13de Eeuw gesproten zjjo. Het slot is in den boeren.oorlog van 1525 verwoest. (2) Deze benaming zijn zij verschuldigd aan de Italianen die het woord Waiblinger, dat een erfgoed def familie Hohenstaufen was, om het voor hunne uitspraak gemakkelper te makenveranderd hebben in Ghibellini. Z E E - T IJ D I N G. In Tossel binnengekomen E. C. Daggervan BaltimoreG, J. Nienw. landen S. Finch, van Londen, M, M. Ore en J. Florensvan Dramme H. H. Kruk, van HaiteH. F. van Slooten, van OstrisoerJ. T. Wilder- man van Embden. Uitgezeild J. Meijers, inaar St. UbesH. D. Kiatternaar Nantes, L. Marbury, naar Leverpool, L. D. Jeider, naar DuynkerkeD J, p, Wols- gaard, naar Maadahl. In het yiie binnengekomen T. Lange en P. Hazewinkelvan Riga, J. R. Klinsvan Drammen, K. L. Dometiiesan Nerva, H. H. Schol- tens, G. H. HaverbuU en M. J. KiasenvaD Koningsbergen H. P. Alberts, van Kiel, J. Pieper, van Cuxhaven.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3