Pn een pnnt, dsc let Tot vfn liet land mfschien van een ellendig oproer afhangten niets Is gemakkeliiken dun dit te Konstantinopel te bew erkstel ligen wanneer het niet reeds van zelfs ontstond. DeEnropesche Mogend, heden moeten elkander verstaan." De Engelsche dagbladen maken gewag van eene twist welke tnsschen den afgevaardigde van Perzie bij de Porteen de overheden te Konstan tinopel gerezen is: aanleiding genomen hebbende door een huis, hetwelk deze afgevaardigde 8ldaar gekocht en vervolgens verfraaid had. De wet staat niet aan vreemdelingen toe om werkelijke eigendommen te bezitten en eenige gestrenge Mozelmannen hebben geëischt, dat de Perzisan ge dwongen worde om ziin huis te verlaten. De h.iat welke tusschen de Tui - ken en de Perzianen bestaat, hoewel hunne secte bijna dezelfde is, is zoo groot, ais eene godsdienst haat wezen ban. De Perzische afgevaardigde heeft verklaarddat bij bereid was om ziin huis af te staan indien men hem wilde teruggeven wat bij voor den koop en verfraaijing besteed had. De Turken zeggen, dat de wet moet uitgeoefend worden, en de sfgevaar digde heeft de Porte gedreigd Konstantinopel te verlaten en met zich alle Perziaanscbe kooplieden die in Turkije zijn mede te voeren. Dit verschil is nog niet bijgelegdmen hoopt dat het tot geene droevige uitkomst zal aanleiding geven. Het Amsterdam Handelsblad bevat het volgend artikel: Volgens bij ons ingekomen berigten meenen wij te kunnen verzekeren dat da tijdingmedegedeeld in een onzer dagbladen van hedendat namen, lijk te Konstantinopel eene omwenteling zoude zijn uitgebarsten en dat, ten gevolge dezer omwenteling, de Sultan de wijk naar Pera zoude hebben genomen van allen grond is ontbloot, Wjj vermoeden dtt de misdadige aanslagen van eene bende brandstichterswelke steeds de bewoners der hoofdstad verontrustten en waardoor dan ook een brand ontstaaD is die den 19 Augustus 300 huizen bij Asab Kopnssi in de asch legde (zie ons nommer 592 vrn Maandag jl.)alleen aanleiding tot bovengemeld valscb berigt gegeven hebben. De Gazette de Venise bevat de volgende tijding. Bijzondere brieven van Ancona melden, dat een Engel6ch stoomschip, hetwelk Konstantinopel den isten September verlaten bad, de tijding heeft aangebragt, dat een verschrikkelijke brand in iaatstgemelde stad 16,000 huizen bad verwoest. Bij het vertrek van dit vaartuig was de hoofdstad van het Oosten in de grootste verbijstering, Het ii door den Onder-Koning van Aegypte verboden, om de Turk- «che munten in zijn rjjk in te voeren. RUSLAND. 7.. M. de Keizer heeft eene aanzienlijke geldleening toegestaan, tot het bouwen van eene nieuwe Lucbersche kerk te St. Petersburg. Ten einde de haring-visscherij in Nieuw-Rusland te bevorderen heeft de minister van finantien een in dit vak ervaren Hollander H. Hey genaamd, ontboden en naar den gonvernenr.generaal van dat gewest gezonden. Hij zal asn de visschers de noodige onderrigtingen omtrent de vangst en het iDzouteo der haringen geven, zoodat meo zich vleit, dat de Zwarte zee weldra znlke goede haring als de Hollandsche zal opleveren. PORTUGAL. Men zegt dat er bijzondere berigten van Lissabon tot den ia September ontvangen zijn. De aanval van den 5den had geen verdere gevolgen gehad alhoewel een der brieven nog van een nieuwen aanval op den 9den spreekt. De maaaschalk Bourmontziende dat het hem bezwaarlijk vallen zon om Lissabon door een coup de main te bemagtigen, zou, volgens deze berig. ten, de tusschenkomst van lord William Russell hebben verzocht en hem een voorstel tot schikking, in 12 artikelen vervat, hebben toegezonden. De Engelsche zaakgelastigde, ofschoon zes der artikelen hem al dadelijk onaanneemljjk toescheen, had geantwoord, dat bij geene voimagc had om zich tot bemiddelaar tusschen de strjjdvoerende partijen op te werpen al wat hij doen kon was de stoomboot Echt ten spoedigste af te zendenom het Engelsch gouvernement van den inhoud der voorstellen kennis te geven u,t.,.-v.XA._Kj«»ei,w-j».vwoo..'an,L«-oe^bcnes,' die mee dén Lcito derTjisieu door de Engelsche admiraliteit ontvangen waren. SPANJE. Madrid den 9 September. Uit deze stad schrijft men: Een courier uit Anda!u8ie heden aangekomen, heeft den schrik in deze hoofdstad verspreid. De militaire overheden vaD Sevilliehebben dezelve verlatende cholera rigt er groote verwoesting aan, vooral onder de lagere klasse des volks. De besmetting heeft zich te Cordova geopenbaard, aio ook te Grenada, Malaga en veracheidene andere min belangrijke steden. Men verzekert ender anderendat zij te Estramadura verschenen is. De diligence van Sevillie, is op drie nren van deze hoofdstad opgehouden, en de reizigers zijn aan eene quarantaine van 12 dagen onderworpen: alle staatsnieuws wordt vergeten, en men onderhoudt elkander niet dan over de ellendige ziekte, die in onze havens en misschien reeds binnen onze muren is. Men verzekert, dat het hof en de regering de hoofdstad zullen verlaten, zoodra zich eenig verontrnatend voorval opdoet. Het garnisoen zal in het veld in den omtrek gelegerd wordenen het voik zal aldua overgeleverd worden aan de besmecting, en, hetgeen nog erger is, aan diefstal en mcord. Een betreurenswaardig voorval is bij alle deze ongevallen bijgekomen. Een allerzwaarste brand heeft den 6dendes middernachts :n een afgelegen kwartier plaats gehad en heeft tot heden toe voortgedanrd. De kerk St. Ildefonseonlangs nieuw opgebouwd, is eene prooi der vlammen gewor den, als ook 6 huizen die haar omringden. Niets heeft den voortvang kunnen verhinderen, en de overigens zoo langzaam aangebragte hulp heeft niets dan nog grooter ongelukken afgewend. ITALIË. Uit Rome wordt van den ioden, het volgende berigtSedert verschel, dene maanden wist mendat tegen het einde der vorige of met het begin der tegenwoordige maand, het een of ander middel zou moeten worden gebezigdom in de behoeften der geheel nltgepntte schatkist te voorzien. Eene menigte geruchten waren deswege in omIood, waarvan het moeijelijk is de gegrondheid te beoordeelen; maar thans, 'naarmate de tijd nadert, dat men tot een beslnit komen moet, worden ook de opgaven stelliger. Zon verneemt men nu, onder anderen, dat de geesteluke broederschappen hardnekkig geweigerd hebben, om, zelfs tegen schadevergoeding, Inde vervreemding hunner goederen toe te stemmen. Even zoo leden andere plannen van dien aard schipbreuk, zoodat men eindelijk tot het eenvoo- digste middel overging, namelijk, om eene nieuwe geldleening van 3 ml!- lioen scudi te sluiten. Naar men stellig verzekert, is men deswege reeds met den heer Rotschild overeengekomen, die dezelve tegen 82 ten honderd zou hebben aangenomen. Hij wordt binnen weinige dagen alhier verwacht, cm in persoon deze zaak haar beslag te geven, In het Hertogdom Lncca f is door den Hertog algemeene amnestie verleend, ten behoeve van de zoodanigen, die zich hebbende laten weg- slepen door het voorbeeld der woelzieke onruststokers in de naburige sta ten, zich aldaar insgelijks ar.n vergrijpen jegen3 de orde en de wet hadden schuldig gemaakt. ZWITSERLAND. Den i6 September hebben de benoemde scheidsmannen tusschen de stad en bet landschap Bazelte Zurich eene voorioopige bijeenkomst gehou den om hunnen voorzitter te benoemen. Zij hebben dé stad Aarau voor de plaats hunner gewone vergaderingen yerkozen, en den aanvang hnnner werkzaamheden op den 30ste'. dezer bepaald. r>e Groote Raad van het kanton Zurich heeft den 16 en lyien eene vergadering gehoudenwaarin gehandeld is over de voorschriftenaan de gezanten des kantons op den Landdag, nopens derzelver verder te houdes gedrag te geven. Volgens het voorstel des Regerins.raads moesten deze voorschriften uit de volgende ponten bestaan i*. den Landdag bedanken voor de door denzelven genomene maatregelen tor handhaving de: inweo. dige orde en der onafhankelijkheid des vaderlands; 20. bewerken, dat de sta*d Baze! alie de kosten van het bezetten des kantens betale; 30. aan. dringen, dat een gedeelte der bezetti-gskosten van Schwyz gedragen worde, tP dat de EedgenootschappeHjke officierendie aan de ondernemingen van Bazel en Schwyz deel genomen hebben, van de rol der Eedgenoot, schappelijke roepen geschrapt worden; 50. medewerken ten e'nde Nencha. tel voortdurend tot het Eedgenootschap blijve behooren 6°. voor eene trapsgewijze herziening der staatsregeling van het Bondgenootschap stem. men alzoo het tegenwoordige tijdstip voor eene algeheele herziening niet p»;chikt schijnt70. op het nemen van maatregelen aandringen ten einde dé gebreken in het kriigsbeheer van verscheiden kantons met nadruk te verbeceren. glen beeft berigten uk Bazel.landscnap van den 2ostendie vermei. den, dat de Züricher Landdag dien dag het beslnit had genomen, dat ge. meld' ntenw daargesteid kanton niet alleen vrij zou zijn van alle kosten door de gewapende tusschenkomst veroorzaaktmaar nog daarenboven van wege de stad Bazel schadeloosstellingen ontvangen zotsvoor(zoo als gezegd wordt,) de verliezen en schaden, die de soldaten der aristocrat!, sche partij hadden asngerigt; een deel der kosten zou wijders voor reke. nrag der Bondsvereenigtng blijven. Voorts melden deze berigtendat men te Zurich van de komst eens buitengewonen gezants nit Berlijn sprak die in last zou hebben, zich met den Landdag te verstaan, over den grond, slag eener nieuwe conventie tosschen Pruissen en de Bondsvereeniging Neucbatel betreffende. Volgens zekere berigten moet Z. M. de Koning van Prnissen het verzoek van het kanton Neuchatelom van het Zwitsersch verbood te worden afgescheiden, hebben afgeslagen, en integendeel hetzelve hebben aangemaand om naar den Landdag afgevaardigden te zenden. Daar dit on- dertnsschen reeds gebeurd is zijn de troependie anders dit kanton zou den bezet hebben, reeds terng getrokken, en meerendeels afgedankt. DUITSCHLAND. Berlijn den 25 September. In eenen brief uit die plaatsdoor Ham. burger bladen medegedeeld, leest men: Een r.icuw bewijs der tnsschen Oostenrijk en Prnissen bestaande vrïèndscbsps - betrekkingenwelke door de jongate zamenkomst der beide monarchen nog bevestigd zijn heeft bij ons leger eenen zeer aan. genanten indruk gemaakt. De Keizer van Oostenrijk heeft onzen Koning uttgenoodigdom de groote wapenschouwing, die bij Verona over 75,000 man gehonden zal worden door een aantal staf- en hoofd.officieren van alle wapenen te doen bijwonen. Z. M. beeft die uitnoodiging aangenomen, zullende dienvolgens reeds den aoBten dezer naar Verona vertrekken: de bevelvoerende generaal der garde, hertog Karei van Mecklenburgtwee vleugel adjudanten, de generaal-majoor van Ihile II, de overste der infan. terie von Witzleben, de overste der artillerie v. Saften een overste der ruiterij die nog niet benoemd is. Deze officieren zullen de reis op 's lands kosten afleggen." 2. M. de Keizer van Ruslandis den jgden des avonds van Mun- chen-Griitz naaT Polen vertrokken. Frankfort den 24 September. Uit München-Giatz wordt over Berlijn gemelddat de hertog van Nassau aldaar was aangekomenom de Keizers van Oostenrijk en Rusland een bezoek te geven. Den >3den was door den eigenaar van bet slotgraaf Waldsteineene groote veldjagt ter eere zijner hooge gasten aangelegd, welke door Keizer Nicolaas werd bijgewoond en den volgenden dag eene groote hertejagt in de diergaarde van gemelden no/ «rnntkti. rln KptHc* Vtxiiore! in riitnlsz .orro»-—«ca ren. Dell i5Qén zijn eenige militaire manoeuvres m tegenwoordigheid der hooge per. sonaadjen uitgevoerd geworden, en des avonds de opera van Rossini, l'In- ganrto felicedoor de van Praag gekomen tooneelspelers op het slottooneel uitgevoerd. Des avonds was er gewoonlijk gezelschap bij H. M. de Kei zerin. Hoe lang de beide Keizer» nog bijeen zouden blijven was niet bekend. Den 26 September. Terwijl andere berigten uit Dnitschland inhouden dat Z. M. de Keizer aller Russen, naar zijn land over Polen werkelijk reeds terugkeerde, bevat het Fransch dagbiad van deze stad het volgende: Partikuüere brieven die ons vertrouwen waardig zijn, melden, dat Z. m" de Keizer van P.usiand Munchengtatz verlaten heeft, om zich naar Berlijn te begeven. Dit onverwacht bezoek van den Keizer Nikolaas aan zijnen doorluchtigen schoonvader, is voor den een een voorwerp van gissingen een ander ziet er niets In dan een begeerte van den Keizer om den Koning van Prnissen op eene aangename wgze te verrasseD even als hij bij zjjoe eerste reis gedaan heeft. Wat de zaak zelve aangaat, dat namenlijk de Keizer naar Berlijn vertrektwij gelooven er de echtheid van te kunnen verzekeren. Uit Keulen wordt van den 25 September geschrevendat onder de merkwaardige verschijnselen van de geheel ongewone weersgesteldheid van dit jaar ook behoort de hooge peil waartoe het water in den Rhijn is ge. stegen: dit steekt te meer af bij andere jaren, dewijl In de maanden Sepl tember en October meestal de peil het laagste is, en daardoor de scheeps. vaart wordt bemoeilijkten nn de Rhijn de ongemeene hoogte van boven de 11 voet heeft. Binnen eenen dag was te Keulen het water 3 voet gewassen en te Straasburg van den 21 ep den 22Stenmeer dan 6 voet. De vergaderingen der Duitsche natuur, en geneeskundigen, welke volgens de in het vorige jaar gemaakte bepalingen, dit jaar te Brtslau moesten gehouden worden, hebben aldaar den i8den dezer eenen aanvang genomen. Bij voortduring wordt voor deze inrigting eene groote belang stelling aan den dag gelegd, hebbende zich ook nn weder een aanzienlijk aantal geleerde natuuronderzoekers nit verschillende landen te Breslan ver. eenigd. In navolging van bet elders gegeven voorbeeldheeft ook aldaar de Regering zich beijverd, om op alle wijzen aan de vreemde gasten hun verblijf aangenamer te maken. Onder de aanwezigen merkt men den be. roemden Alexander v. Humboldt op. Te Pesth (in Hongarije) heefc eene vreesselijke gebeurtenis t plaat» gehad. Een wegens verdenking van diefstal uit zijne dienst plotseling onr. slagen lakkei van vrouwe van R. verzocht zijnen opvolger hem voor dien eenen nacht nog in het huis te laten verblijvendeze willigde dat verzoek in. Te middernacht stond de wraakzuchtige bediende, die met eiker, hoek der woning volkomen bekend wasmet moordgeweer op vermoordde vrouwe van R. in haar bed, en vervolgens ook haren 7 jarigen zoon en 15 jarige dochter, die zich fel had weten ;e verdedigen, want zjj lag met u dolk steken op den vloer uitgestrekt, Ook eene vronweiijke dienstbode zoude ten offer hebben moeien vallen, doch deze vlugtte op het dak van fcec huis, van waar zij een Ind noodgeschrei aanhief, waarop de daardoor gewekte buren deelnemend ter hulpe snelden. De moordenaar, die zich in den schoonsteen wèl verborgen achtte, werd ontdekt en in hechtenis genomen. Aan deze wandaad was geene roofzucht gepaard de dader ont vreemdde mets van de vele voor zijne hand liggende kostbaarhedenalleen, lijk wilde hij een laaghartig wraakgevoel bevredigen. Triest den 22 Augustus. De beroemde Noordweegsche hardlooper Men. sen Ernst, is heden alhier wederom gearriveerd, van Griekenland komende.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2