A0' 18334 LEYDSCHE N*. nr. COURANT. MAANDAG a. Ö£JV 30 SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den 29 September. Het Handelsblad bevat het volgende nit 'a GravenhageWij zijn hier sedert eenige dagen zonder nienws hetwelk de medecieeling zoude waardig zijn. De berigten in verschillende dagbladen voorkomendeomtrent de vele kabinetsraden die hier zouden zijn gehouden gewordeDzijn ten eenen. male onnaauwkeurigdaar sedert oe terugkomst van den baron Ferstolk van Seelert uit Londen de kabinetsraad nog niet is vergaderd geweest. Deze omstandigheid maakt het waarschijnlijkdat alsnog geene nieuwe instruc- tien voor den baron Kerstolk van Soelen zijn vastgesteld, en dus het giste, ren door eene Hol'andsche Courant medegedeelde berlgt, nopens den ver. moedeljjk spoedigen terugkeer van Z. Exc. naar Londen, als voorbarig moet worden beschouwd. Met bevreemding lezen wij, (na eenig dagen te voren de uitgaaf vernomen te hebben"), in het Baagsch Dagblad van den 27 September, onder deszelfs advertentien; up verpligtend aanzoek, zal de uitgave alhoewel reeds aangekondigdvan het werkje, Iels tot Antwoord aan den Schrijver van de Reomsch-Katholijke kerk in Oud-Nederlandgelijk zij ts, zijn kon en zijn moet. niet plaats hebben." Dns zal de eer vaa de Katholijke keilt in Oud-Nederland nog niet verdedigd worden. Uit Brugge wordt gemeld, dat tegenwoordig vele vreemdelingen te Ostende dienst nemen onder de troepen van Donna Maria, en dat spoedig eeo transport zon gereed zijn om naar Lissabon over te steken. Veel wordt nog van den kant der Belgen gesproken en geschreven over den doorbraak in den dijk aan den Doel: dien schijnt het ech-er daarin eens te wordeD dat dezelve niet door Hollanders is doorgestoken', schoou men echter b.weerd, dat menschen handen het gedaan hebben en niet de staat van den dijk zeiven, die veel door de laatste stormen geleden heeft, daarvan de oorzaak is. Oodertusschen moet de doorbraak veel schade aan de bevolking van den polder veroorzaakt hebben, welke, daar het water na het dichten des dijks niet zoo spoedig is weg te krijgen, van alle hunne aardappelen en andere gewassen zullen beroofd zijn. De in Holland zoo heusch onthaalde heer Eowrir.g heeft zich op den maaltijd, bij gelegenheid der September-dagen te Brussel genoodigd, weer bijzonder voordeeltg ten onzen aanzien onderscheiden. Hij heeft onder anderen gezegd, dat Engeland sedert zijne jongste emancipatie steeds gezind bleef en hulp gereed had voor alle vrije volken; dat, toen Belgie nog vereenigd was met eene Natie, die hetzeive overheerschte, Engeland door zich zeiven nog niet werd bestuurd, de aristocratie maakte er al leen de wet; het volk kon slechts wenschen slakeudoch heden was het anders gesteld! euz. Uit Gend schrijft men van den I8den dezer, dat gedurende den nacht een diefstal met braak vergezeld, in de kerk van St. Nihlaas, in die stad, gepleegd is; de dieven zijn door een venster ingekomen, na de ijzers te B-s— -.„„-i..-'- -- e-va—er van alle de ex-veto's in zilver, waarmede het behangen was, en nog 5 6 kroonen van beelden, ook van zilver, medegenomen. Aan den redacteur van den Lynx is in dato den 19 September, de volgende brief geschreven: Ik kan u niet onbtkend laten met een geval, betgeen u een denkbeeld zal geven van den openbaren geest in de hoofdstad. Ik kom van eene verkooping terug, welke in bet Café Beige, in de straat Madeleine, heetc plaats gehad. Men zag er ter verkooping geplaatst, twee borstbeelden van Koning Hillem, vóór eenige jaren gekocht door den heer Doresse voor 7 en 1 s guldens, en welke nu de een voor 110 en de ander voor 180 fr. verkocht zijn. Gij kunt u de warmte van de bieders niet verbeelden. Velen hebben deze borstbeelden herhaalde malen omarmd met de uitdruk king van het diepste leed. Eene vrouw riep: daer is de Koning van de kaes! Eene andere antwoordde: Ja den Koning van de kaesmaar in zijnen tijd hadden wij ten minste kaes met ons brood, en tegenwoordig heb ben wij groote moijete om te winnen vor droog brood te kooien. Eene an dere vrouw, geheel bewogen en de tranen in de oogen, maakte zich van een derzelver meester, en zeide: Ziet daar Hemwelken wij verstoten hebbent thans wil ieder een Hemmen begint Hem nu eerst regt te kennen-, helaasdat ik niet rijk genoeg benanders Heer enzoudt gij het zeker mij niet ontroovenDit alles gebeurde in tegenwoordigheid van een vijftig tal menschen, en niemand van bun verzette zich tegen deze waarlijk ver tederende uitdrukking. Ik berigt n dit voorval, om het algemeen te maken. Het Is noodza. keiijk, dat men de denkbeelden in Belgie kenne, welke de revolutionnai. ren al te lang gelochend en onderdrukt hebben." Te Verviers heeft men eene bende gaauwdieven opgevat, van welke de oudste slechts 12 jaren heeft; bun verhoor levert blijken op van eene stoutmoedigheid en slechtheidzeer zeldzaam in zulk eenen tederen leeftijd. Uit Antwerpen schrijft men, dat het eindelijk, na ongeloofelijk veel inspanningen en kosten, gelnkt is, den Schelde.dijknabij Burght, digt te krijgen; zoodat het water der rivier, ook bij den vloed, niet meer in den polder kan driDgen, De Belgische vlag was ter viering van den gelukki. gen uitslag op de plaats geheschen, en de werklieden zouden door de on dernemers buitengewoon worden onthaald. •s Gravenhage den 27 September. Gisteren morgen ten één ure, zjjn Burgemeester en Wethouders dezer Residentie, op het Raadhuis vereerd geworden met een bezoek van Hare Maj. de Koningin en van H. K. H. Prinses Frederik der Neeerlandenter bezigtiging van het portret van H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, onlangs door die Vorstin aan deze Residentie geschonken. Hare Maj, en H. K, H. Prinses Frederik hebben cat fraaije en voor deze stad zoo belangrijk schilderstuk met welgevallen beschouwd. Amsterdam den 26 September. Het Stads-Bestuur werd dezer dagen op het aangenaamst verrast door een belangrijk geschenk aan deze stad van Hare Kón. Hoogh. Mevrouwe Marianne, Prinses Albrecht van Pruissen, Prinses8e der Nederlanden, bestaande in de geschilderde Afbeelaing van Hare Kon, Hoogh,, ten voeten uit, en aan deze stad geschonken, uaar luid van eene geleidende en hoogstvereerende missive van Hare Kon, Hoogh., als een blijk van erkentenis voor de bewijzen van liefde en gehechtheid door deze stad aan Hare Kon. Hoogh, gegeven. Di[ Atbeeldsel, met aandoening en erkentenis ontvangen, i8 in de Raad kamer van het bestuur der stad geplaatst, bij dat van Zijne Maj., onzen geliefden Koning, die de genegenheid der zijnen met [die" des voïks éti der burgerij van de Hoofdstad in het bijzonder, zoo zeer verbindt! en zich nog onlangs heeft mogen verheugen in het bijzijn van eene hoogst, geliefde Dochter, welke thans Nederlandsche deugden en begaafdhedeit elders, tot eere van het Vaderland en het Koninklijk Huis, zoo uitnemend ten toon spreidt, en wier Afbeelding met zoo aangensme en strelende herinneringen voor deze stad verbonden is, waarom voorzeker vaD alle geschenken geen meer welgevallig ea vereerend, dan deze Af beelding voor deze siad, welke daarop roemt draagt, zijn kon. Rotterdam den 27 September. Men verneemt, dat bij een Koninklijk besluit, dezer dagen genomen, aan de vrijwilligers Jagers te paard en aan de vrijwillige Infanteristen, die in het jaar 1815 van deze stad ten dienste des Vaderlands zijn uitgetrokken en bij hunne terugkomst aldaar een ge. dachtenis.penning hebben ontvangende bevoegdheid is toegekend om dien penning te dragen. De Kanselier der Militaire Willemsorde is met de uit- voeriog V9n bec besluit belast. De Britsche consul alhier heeft op last van zijn gouvernement aan. gekondigd, dat de Cholera, welke gedurende de maanden Julij en Augus tus op nieuw in eenige gedeelten der stad Londen was verschenen thans opgehouden heeft te bestaan, en dat ten gevolge daarvan het Britsche gou vernement de noodige bevelen beeft gegeven, tot bet weder afgeven als te voren van gezondheidspassen aan het zeekantoor te Londen, Groningen den 23 September. Gisteren, in den laten avond, overleed alhier Mi. Gabinus de IVal, eene kweekeling van onze Hoogeschool en sedert den 10 October 1821 Hoogleeraar in de Regtsgeleerdheid aan dezelve. Hij had den ouderdom nog niet bereikt van 48 jareneen allerhevigst kramp! koliek maakte een einde aan 's mans nuttig en werkzaam leven. De Akademie verliest in hem eenen bij uitstek bekwamen leermeester wiens gemis, vooral op dit oogenblik, moeijelijk vergoed zal kunnen wor den. De wereld verliest In hem een bij uitstek geleerd man, eenen naauw- keurigen, eenen scbanderen, waarheidlievenden en voor de waarheid opregt, doch met bescheidenheid, uitkomenden geleerde; de schriften, die van hen! het licht zienbewijzen dit een en ander. Wij zagen van z'jne hand, bij zoo veel levens- en verstands.krachtals hij voor weinige uren blijken liet, een* schac van geleerde werken te ge- moet, die niet te waarderen was, doch die nu, helaas! welligc geheel (wij hopen niet geheel} verloren zal zijD. 's Mans weduwe betreurt het verlies van eenen waardigen echtgenoot; zes kinderen uit een vroeger huwelijkin zoo verre deze van hun ver lies besef hebben, betreuren eenen zorgdragenden vader, en de Akademie staat verslagen bij den dood eens mans, die reeds zoo veel goeds voor haar gedaan heeft, en van wien zij nog zoo veel goeds verwachten mogt doch het betaamt ons de hand te eerbiedigen van Hem, öie het over oos z 0 Y rci i e/.eeland den 23 Septemf>ïfr.''"'Aa"ndé kommacdanten der ver. schillende bodems Zijner Majs. zeemagi op de Schelde, zijn van hoogef hand de bevelen uitgevaardigd, om alle de manschappen van de Nationale Militie en der Schutterijen, welke sedert den Belgischen opstand, aan boord van Zijner Majs. schepen waren geplaatst, onmiddelijk met groot verlof te zenden. Deze maatregel zal eene met onaanzienlijke verminde-, ring van schepelingen daarstellen. Het toezigt op de grenzen schijnt van de zijde der Belgen, niet meer zoo streng te worden opgevolgd, daar sommige kooplieden of winkeliers zonder eenige hindernis de Viaamsche markten bijwor.en, en ook van onzen kant met een verlof bij onz» Militaire Autoriteiten aangevraagd, worden de Belgische inwoners toe het verrigten van dringende zaken op ons grond, gebied toegelaten. In het 4de distrikt der provincie lijden onze krijgslieden zeer veel aan de najaars-koortsenaan de vertnoeijende dienst, in de polders, schrijft men de oorzaak er van toezeker is bet intnsschendat bet getal der zieken dagelijks vermeerdert. Sedert eenigen tijd hoort men in Zeeland veel spreken van het op- rigten eeoer expeditionnaire afdeeling voor Java bestemd, bestaande oit vrijwilligers van het leger, die met 's rijks schepen derwaarts zonden wor den overgevoerd. T U R K Y E. Konstantinopel den 28 Augostus. EeD Fransch dagblad deelt onder dien datum eenen brief mede van den volgenden inhoud Sedert een of twee weken, vertoont deze hoofdstad een droevig aanzien, en het volk, wiens haat niet dan door tegenwoordigheid der Russen onderdrukt was, neemt eene dreigende houding aan. Men kon dit verwachtenwanneer men weet hoe zeer de Groote Heer allen tegen zich heeft ingenomen, en hoe zijn schandelijk verdrag met de eeuwigdurende vijanden van het rijk alle harten heeft gewond. Zoo gaat er dan tegenwoordig geen dag voorbij zon der brandstichting of poging daartoe, en dit is het teeken van algemeen misnoegen hetgeen groote schade iD eene stad ais deze veroorzaakt." Na over den iaatsten brand gesproken te hebben, gaat de brief voort: De policie is wel overal bij de hand maar zij is onvermogend al ver hinderd zij voor een deel de brandstichtingen, om ons elk oogenblik voor groote ongelnkken te behoeden. Zij neemt vele menschen gevangen en de gevangenissen zijn vol, zonder degenen te tellen welke men verdrinkt, en de togten van den bostangl-bachimaar indien dit alzoo voortduurt, zal dit den zamenzweerders alle vrees ontnemen; want men zegt dat er over eenige dagen meer dan 10,000 in den Almei'dan verzameld waren, van welke eenige oude Janitzaren en wetgeleerden sprakenom op bet arzenaal aan te vallen. Maar een "zekere Omer-aga zeide dat het oogenblik nog niet gekomen was. De Groote Heer heeft wel eenige troepen te Ramis-Tchifljlck en in het kasteelmaar hij durft dezelven niet laten komen omdat hij de bevol king nog meer vreest op te ruijen, en ook omdat hij op de soldaten niet genoeg rekenen kan. Het ware anker des beils voor Mahmoud zal nog eenmaal, gij zult het zien, Rusland zijn. Hij moet reeds berigt hebban afgezonden, hetwelk hun spoedig kan geworden: want er Is altijd eene station voor den Bosporus, welke zich niet verwijderd heeft, en van den anderen kant zijn er nog schepen en troepen in de golf van Bnrgas. Indien dit ahes in het kaoaal terugkomt voor dat Frankrijk en Engeland er zich mede bemueijen dan kan men niet voorzien hetgeen zal volgen. Ailes ij

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1