bare gevangenen moeten vrijlaten zelfs dezulken die ook voor den 3den Ja zelfs een jaar geleden openlijk, wegens gepleegde misdaden tot gevat)» genisstraf veroordeel waren. De troepen die de stad Bazel bezet hebbenzijn aanmerkelijk verminderd. Een dier bataillonshet Solotbornscheheeft den 23'ten bij zijne terug komst te Solothurn, grove buitensporigheden gepleegd. Het aldaar uit komende dagblad geeft deswege het volgende verslag! Het bevel der commissie voor de militaire zaken, om de manschappen, die inde kaserne, riet geborgen konden worden bij de burgers in te kwartieren had bij de soldaten zulk eene ontevredenheid verwekt, dat het tot bedenkelijke wanorden en tot wezenlijke oproerige tooneelen kwam. Niet alleen wer den de bevelen der officieren in den wind geslagenmaar een groot, ge deelte der bataillons bestormde met een vreesselijk geschreeuw het stadhuis. Eenigen der muiters drongen zeifs tot in de raadzaal dooralwaar de Kleine Raad ter zake van deze bewegingen eene buitengewone vergadering hield. De woordendie hun met billijke verontwaardiging werden toegevoegd waren wel is waar voldoende om ergere tooneelen voor te komen maar men heeft de zaak zelve moeten laten rusten." Deze troepen schijnen zeer verbitterd geweest te zijnover de handelingen van den Landdag om de stad Bazel met troepen te bezetten daar zij thans de zaak uit eeu geheel ander oogpunt beschouwen. Men schrijft ook dat de Landdag voornemens was om Neuchatel met lo,ooo man te doen bezetten. DUITSCHLAND. Weenen den 29 Augustus. Volgens brieven uit Triest, werden nog drie schepen in gereedheid gemaaktom een tweede en derde transport van die Poolsche vlugtelingenwelke tot nog toe in onze staten vertoefd hebben naar Noord-Amerika over te brengen. Van daar wordt geschreven, dat te Agram in Croatie den 12 Augustus de eerste steen gelegt is voor eenen schouwburgwelke ten koste van één inwoner zal opgerigt worden; de man heet Stankowichhij had het vorige jaar het gelnk 30,000 dukaten uit de loterij van Weenen te trekken. Berlijn den 4 September. Volgens brieven uit Stettin, was den 3den des namiddags Z. M. de Keizer van Rusland aldaar nog niet aangekomen. Z. K, H. de Kroonprins bevond zich nog steeds te Swinemundeom aldaar den Keizer bij Hoogstdeszelfs aankomst te begroeten. Dusseldorp den 5 September. Hnnne Kon. Hoogh. de Prins eu Prin. ses Albrecht van Pruissen, met detzelver gevolg, zijn beden uit de Neder landen alhier aangekomen, en hebben, na het middagmaal genoten te heb* ben, de reize naar Berlijn voortgezet. Aan de burgemeesters van Rhijn-Hessen Is door de gewestelijke rege ring te Mainz gevestigd, de volgende brief gezonden: Bij de aanstaande vermindering van het Belgische legerzal ook een gedeelte van het zoogenaamde corps des partisans, waaronder zich velevoor de openbare veiligheid gevaarlijke lieden schijnen te bevinden, afgedankt, en de daartoe behoorende manschappen naar hnnne haardsteden teruggezon den worden. Dienvolgens is van de zijde der Hooge Overheid veiordend dat alle uit de Belgische krijgsdienst terugkeerende personen aan de gren- zen van het Groot.Hertogdom (Hessenaangehonden moeten wordenen dat van ben rekenschap zal worden gevraagd over hunne persoonlijke be trekkingen het doel hunner reis en hunne geldmiddelen zullende zij tevens hun ontslag uit de dienst moeten overleggen. Daarna zullen, i°. de in het Groot-Hertogdom Hessen te huis behoorendenmet een daartoe uit te rei. ken pasnaar hnnne geboorte plaats worden opgezondenalwaar zij onder het politie-toezigt der burgemeesters zullen worden gesteld; ade onder danen van andere Staten, die over hnnne woonplaats voldoende narigten kunnen geven tot het onmiddellijk voortzetten hunner reis worden genoopt en 3°. de onderdanen van andere Staten die geene voldoende narigten kun. nen gevenaan de grenzen afgewezen worden. Ten aanzien der nit de Belgische krijgsdienst ontslagene personendie zich reeds in het Groot. Hertogdom bevindenzal eene soortgelijke handelwijze moeten worden gevold." GkOOT.RR-ITANNIE. Londen den 8 September. Volgens den Morning Post is de Hollandscbe stoomboot, welke reeds Zondag had moeten aankomen, eerst op Dingsdag gearriveerd, een antwoord van den Kouing der Nederlanden aanbrengende, betrekkelijk het overdragen van een gedeelte van Luxemburg aan Belgie hetzelve zou hierop neder komendat alvorens er in te bewilligenom overeenkomstig het verlangen van het congres, de toestemming van den Frankforter bondsdag te verzoeken tot het vervreemden van dit gedeelte van deszelfs grondgebied, Z. M. de verzekering moet ontvangen van de Mogendheden, welke de conferentie uitmaken, dat zij niet, bij het ont- staan van eenige uieuwe moeijelijkheidderzelver zittingen anaermaal zullen schorsen wijl znlks tot niets anders dan tot eene zoo onnoodige als hin derlijke vertraging kan leiden, eu naar het gevoelen van Z. M. door uieis wordt vereischt. Den 7den werd in Londen verzekerddat de generaal Saldanha met het grootst gedeelte van het garnisoen van Oporto de kru'gsmagt van Dou Miguel overvallen en geslagen had, en dat de maarschalk Bourmont het op perbevel nedergelegd had en_ie Madrid was aangekomen. Een brief was uit Madrid ontvangenwaarin gemeld werddat een zeker getal troepen tot de armée van Don Miguel behoorendeen waarooder verscheidene monniken warende Spaansche grenzen ais deserteurs over gekomen en op Spaangchen bodem dadelijk ontwapend waren. Men is door het opvisscben van drie matrozen doch van welke een spoedig overleden is eenige bijzonderheden van het vergane schip Amphjtrite te weten gekomen. De kapitein schijnt in den waan geweest te zijn dat het schip bij wassend water wel weder vlot zoa kunnen wordenen heeft daarom alle hulp, welke hem van het land werden aangeboden en alle waar schuwingen in den windgeslagen. Hij heeft zelfs verboden om aan eeu man, die zwemmende tot het schip gekomen waseen touw toe te reiken en niet geduld dat iemand der gevangene vrouwen boven deks zou komen. Hij was bevreesd om de gevangenen op vrije voeten aan land te zetten daar zij aan zijne verantwoording waren overgelaten. Eindelijk met het opkomend water het schip niet vlot, maar vol water wordende, hebbende vrouwen hunne gevangenissen opengebroken en zijn boven deks gekomen. Na anderhalf uur in dien toestand te hebben doorgebragt, is het schip aan stukken geslagenen niemand dan de drie gemelde matrozenis gered. t In de Noordzee heeft men gedurende den storm eene menigte groote schepen'in eenen toestand van niterscen nood gezien, die reeds vele lekken hadden. De lading van het schip Ann and Amalia, hetwelk met man en murs' is vergaan en aan de O. I, Kompagnie behoorendewordt geschat op «ér.e geldswaarde van 150,000 p. st. Twee schepen zijn totaliter op de Protsen van Goodwin verbrijzeld. Eene Schotsche Paketboot, die een groot aantal passagiers naar Londen overbragt, is tegen de kust van Norfolk aan stokken geslagen en de gansche ekroipagie is, met uitzondering van zeven personen door de golven verzwolgen, enz. enz. FRANKRIJ K. Parijs den 7 September. De Fransche regering schijnt voornemens om nsn de Barbartjsche kust alle punten van eentg aanbelang in bezit te nemen. Er is, nadat nu Mostaganem geheel ingenomen is, een plan om eene expe ditie tegen Boujik Bruggia te ondernemen, hetgeen eene uitmuntende haven is tusschen Algiers en Bona. Nu Mostaganem in bezit is, zal het gemakkelijk vallen, meent men, om zich tot Kolunta uit te breiden, en daardoor meestér van den mond der rivier Shellifre zrjfieene aanzietiliiltj rivier, die een groot gedeelte van het rijk van Algiers doorloopt, en wast, door men, langs eene uitgestrektheid van meer dan 75 mijlen.in hetbfe, nenland zal kunnen doordringen. De Messagcr vindt vreemd dat men dit alles doet, alvorens het stellige besluit te verkondigen om Algiers te behou. den, en terwijl men geene zorg draagt voor de behoorlijke kolonisatie va( het gewestnoch maatregelen neemt om de steeds voortdurende vijandeljji, heden met de Arabieren, die Frankrijk zoo veel volk kosten, tot een eind tt brengen, De Koning wordt overal op zijne reis redelijk wel ontvangen. Men hoon hier en daar wel klagten Z. M, te gemoet voeren, en openlijk toeroepen, weg met de forteu doch de Koning, verzekert men, zal van Cher, burg terug komen, met de overtuiging, dat het op dit oogenblik gevolg regering-stelsel in de provinciën nog meer aanhangers telt dan id de hoofdig Berigten uit Madrid vermeiden, dat de Bourmont met zijn leger vtxj Lissabon wasen den I. September den aanval zou wagen. Don Pdn ging van zijnen kant voort met de hoofdstad te versterken, en men meendtl dat, hoewel de aanval sterk, de verdediging echter krachtdadig zijn zot', Te Boulogne heeft den 2den de begrafenis van de 65 aan den zet, oever gevonden lijken plaats gehad, meer dan 2000 menschen zijn ter% vaart gevolgddie door den Engelsche consul werden geleid. De 65 doti kisten werden aan dubbele rei in eene grebbe nedergelatenhetgeen ei ontzettend schouwspel opleverde. Z E E - T IJ D I N G. Volgens een brief van Vlissingen van den 3 September, Is de grooi stoomboot, beoosten het Sluisgat gestrand (bevorena reeds gemeld), bleken te zijn het A msterdamsch stoomschip de Beurs van Amsterdam Kapt. H. C. Kool, met Kaas, van Rotterdam naar Domkerken. Van di 4den dito wordt gemelddat hetzelve reeds diep in het zand geweld wai zullende geheel weg zijn, en, zoo men verwagte daar reeds een groot gi in het schip was, binnen korten tijd uit elkander slaan; de equipagie ei de passagiers waren gered. Volgens rapport, zonde een weinig hoogero; nog eene stoombootgestrand zijn. Ook in het Oostergat bij Zoutelantlt is eene Engelsche Steenkolen-brik, de naam onbekend, gestrand. Het Noordsch driemastschip den Norske Live, Kapt. T. Thomson, va Rotterdam naar St. Ubesis den 2 September, met nog een aoder schip bij Wlisseghemtnsschen Ostende en Blankenberggestraod. De Hollandsche kof, den eerste September te Ostende binnen geloopti (bevorens reeds gemeld), is, volgens een brief van daar van den aott dito, de Pr. Alida, Kapt. J. K. Jonker, van Amsterdam naar Port a Poa dezelve bad geene achade bekomen, en zou met de eerste gunstige gek gendheid de reis voortzetten. Het schip Prins Frederik der NederlandenKapt. J. F. Scharper, vit Rotterdam raar Bataviaisvolgens een brief van Rotterdam van den 5 Sept. bfl Calais gestrand. Het schip the Warrior, Kapt. J. Ie Grand, van Rotterdam naar Jeritj en Rio dijanairo, zoude, volgens een brief vin Rotterdam van den 5 Sept., met al het volk mede verongelukt zijn. Arrivementen Te Leer Kapt. H. J. Westen, van Amsterdam: dezeln is den 28 Aug. derwaarts teruggekomen, J. A. Bootsman van Groningen en Kapt. de Jonge van Sneek te Bremershaven Kapt. Bosch van Delfzijl en P. A. Ellens; te Hamburg T. Tiemanu H. BreckwoldtF. Breckwoldt J. M. Hulst en H. Breckwoldt Donner, en te Swinemunde P. Pieper Csz, alle van Amsterdamt Heden middag ontnam ons Gods Vaderlijke Wqsheidaan de geval' gen van hevige stuipen tot onze innige droefheid ons geliefd eenigtt Kind, CORNELIA ALIDA, om ruim negen maanden geschonken. Leijden A. H. SELJÉE, Koffijhuishouder den 7 September 1833. A. SELJÉE, geb. van Esmond. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, mij bjj het overlijden van mijneo dierbaren Man betoondbetuig ik voor mij en mijne Kinderen onzen hartelijken dank, C. A. E. BECKHAUS, Weduwe Surincar. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming, zoo binnen alt van buiten deze Stad, bij het hartgrievend verliesvan onze geliefde jongste Dochter, betuigen wij, benevens hare Zuster en hare Neefbij dezen onzen weimenenden dank, en hopen dat een iegelijk uwer, benevens ook wij, vpot dergelijke droevige sterfgevallen verder bewaard mogen blijven. Leyden G. J. ALOFS. 11 September 1833. J. ALOFS, fgeb. Broekkerken. NB. NB. De VERKOOP van VEE en andere roerende GOEDEREN, u NB. huize van Jacob Breroo te Hazerswoudc aangekondigd regende 16 September 1833, ZAL GEEN VOORTGANG HEBBEK Door den Boekhandelaar C. C. van der HOEK te Leyden, wordt uitgegeven en is verzonden RICHTER de Waterkanker der Kinderen vertaald en met een Bijvoegt! vermeerderd door Potgieter; iste Deel met drie Platen: 4 2. 40, G. H. de VRIESE Memoria H. G. Waardenburg in 8vo.3ocena COOPER, de laatste der Mohikanen, of dc Engelsche in Ameriltt 2 Deelen 4 f 6. 50, POLITZ uitgezochte Verhandelingen over Onderwerpen van Geschied- Staar-, Zede- en Letterkundemet een Voorberigt van den Hoogleera H. w. Tydeman één Deelh f 2. 40. Van OOSTEN van STAVEREN, de Poolsche Broeders, Histti Romant. Tafereelen uit den Poolschen oorlog; één Deel: 4 2. 4 Zijnde bij bovengemelde ter perse, om eerstdaags het licht te zien: Historisch Geschiedverhaal van de CHOLERA EPIDIMICA te Leyde in 1832. bijeengebragt door den Hoogleeraar C. I'RUVS van bz HOEVEN en de Heeren Med. Dr. C. W. H. van KAATHOVEN e G. SALOMON. Aan H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leidenis op d{ zevende September 1833 ter vertaling, in het Nederduitseh vertoond, dot H. van OORDE Boekhandelaar te Leiden. Dr. C. W. SPIEKER, die Weihe des Christen. Ein Confirmations but fur die reifere Jagend1 th.Berlin 1833. VERKOOPING op REGERLJJK GEZAG. Men is van meening op Zaturdag den 14 September 1833, des morg» ten negeD ure, aan het wekelijksch Perkoophuis, op de Hooglandsche Kert gracht te Leyden. publiek om contant geld, te verkoopen: Eenige MEUBILAIRE- en andere GOEDEREN, bestaande in Stoelei, Tafels, Spiegels, Glas. en andere Gordijnen, ChifTonière, Bureau, JLade tafel, Kolom - kagchelVloerkleed, Karpet, Bed, Peulnw en Knsseai katoene en wolle Dekens, Koper-, Tin-, Blik. en Ijzerwerk, Porselein Glas en Aardewerk en voorts eenige lappen en enden Katoene- en ander Manufacturen, eD hetgeen verder ten dage der Verkooping zal worden gi bragt. Gearresteerd ten lasten van JOHANNES HERMANUS WUBBF. Winkelier, wonende te Leyden voornoemd. Bij de Wed. ANTHONYdeKLOl-PER eh ZOON, te Lejdji vejfla

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2