A° «833* LEYDSCHE aa- r. iopB COURANT, WOENSDAG m i: -e -J W D£zV n SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den 10 September. Heden middag omstreeks 1 ure, is Hare Maj. de Koningin, in goeden welstand, onze stad gepasseerd, met Fioogstderzeiver gevolg van het Loo komende, en zich vervolgens naar 's Gravenhage begevende Omtrent hetgeen men meende, dat in de vier vragen door de Confe. rende aan onze gezanten voorgelegd, op den afstand van Luxemburg be. trekking had, en over hetwelk men wilde, dat onze Koning zich zelf tot de Bondsvergadering zon wenden, heeft het Handelsblad het volgende: Tot op dit oogenblik is deswegens onze Koning tot geen besluit ge komen. Als bemiddeling, ten einde van onze zijde deza aanvrage te voor- komen, heeft, zoo men verneemt, nu de Bondsvergadering zelve, op aan. zoek van Pruissen en Rusland, aan Zijne Maj. ophelderingen gevraagd over bet toekomend lot van het voorschreven gedeelte van Luxemburg. Men vleit zich nu, dat het Zijre Maj, in Hoogstdeszelfs aan de Bondsvergade ring te geven antwoord zal mogelijk zijn, aan het verlangen der Conferen tie te voldoen; en men heeft dus het blijde vooruitzigt, dat de onderhan delingen der Conferentie spoedig wederom hervat en tot het zoo zeer gewenscht einde gebragt zullen worden." De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers zet haren arbeid aan de begrooting langzaam voort. Uit eene redevoering, door den heer Denef jB de zitting van den 5 September gehouden blijktdat de toestand der koloniën van weldadigheid in Belgie, sedert den Belgischen opstand, aller- treurigst isen dat deze belangwekkende instellingen indien men daarin tiet spoedig voorzietden ondergang nabij zijn. De heer Denef ie ide onder saderen, dat de kolonisten van tijd tot tijd, ten gevolge van den ongunsti- gen staat der geldmiddelen van de instelling het slechter hadden gehad dan de misdadigers in de gevangenhuizen, dat zij in den winter van 183I op 1832 zich met brood hadden moeten voedeD zamengesteld voor twee derde uit aardappelen en voor een derde uit rogge en dat toen de kas oak deze uitdecling niet meer toeliet, hun een smal rantsoen brood, van piardeboonen vervaardigd was uitgereikt I De Emancipation over het gerucht sprekende dat de Conferentie zou ontbonden zijn, zegt: Dit is echter geenszins het geval. De Confe rentie bestaat nog. De kommissaris des Konings verwittigt ons zelfs, dat tij noch gescheiden, noch ontbonden, noch werkeloos, noch stilzwijgende ij. Deze daadzaak mag men als eene tijding aanmerken, des te meer ver rassende, dat tot zelfs de ministeriële dagbladen van Engeland en Frank rijk de staking der Conferentie-zittingen hebben aangekondigd. Wat be treft de wijze, waarop onze gemagtigden bij de Conferentie te Londen omvangen worden, bestaat thans geen twijfel meer. De kommissaris des Konings verzekert ons op eenen toon, die alle mogelijkheid van twijfel tiislnit, dat zij in den boezem der Conferentie ontvangen worden op ge» ijken voet als die van Holland." De Brusselsche Lynx bevat het volgend artikel: w De Amerikaansche gemeenebesteo verscheuren eikander; die van Zwit serland worden ontzenuwd; Brazilië wil niets meer van zijne moDarchij; Portugal weet niet meer waar de zijne is; Belgie is van niets zeker; Engeland wordt gedesorganiseerd; Frankrijk gaat van de eene revolutie tot de andere over; overal eindelijk, waar zich de vertegenwoordigende regeringsvorm zetelt, is onrust, opstand of burgeroorlog. (Ook in Hol- landVan waar komt dat? Wij zijn zekerlijk geene verdedigers van de volstrekte magt; maar is bet geene droevige zaak voor de vrienden der vrijheid, dat de gemeenebesien, en de constitutioneele regeringsvormen, sedert 40 jaren, bijna uitsluitend het voorregt van beroerten en opstaDden lebben? (De Nederlanden voor 30 Jaren). 's Gravenhage den 8 September. Een besluit van Zijne Maj. den Ko ting van den isten dezer, houdende bepaling, dat de met de regering van het hertogdom Bronswijk geslotene overeenkomst tot opheffing van let jus-detractus of aftogtsregtin het Staatsblad zal worden geplaatst is bekend gemaakt. De overeenkomst bevat drie artikelen; zij zijn de volgende: Art. 1. Onder voorwaarde eener volkomene wederkeerigheidzal er voortaan, te rekenen van den 1 Julij 1833, in het koningrijk der Neder, landen geen aftogtsregt geheven worden van roerende, noch onroerende goederen, behoorende aan onderdanen van Zijne Maj., die honne vaste woonplaats zullen vestigen In de Stacen Zijner Dooriuchcige Hoogheid den Hertog van Brunswijk, Att. 3. Te rekenen van gezegden dag, en onder dezelfde voorwaarde eener volkomene wederkeerigheid, zal dezelfde vrijdom van alle aftogts. regten toegestaan worden voor alle erfenissen en legaten, die in het ko ningrijk der Nederlanden te beurt mogten vallen aan onderdanen van ge. tegde Zijne Doorluchtige Hoogheid. Art. 3. Deze vrijdom van het aftogtsregt strekt zich echter niet nit tot andere regten, die geheven worden, en aan dewelke de onderdanen van Zijne Maj. onderworpen zijn, zoo als bij voorbeeld het regt op de nalatenschappen en andere. De Minister van Staat, belast ad interim met de directie van het depar- r das tement van buitenladdsche zaken, verklaart, dat eene hiermede overeen- so stemmende verklaring op den 19 February 1833door het Staats-ministerie itte', van het hertogdom Brunswijk is afgegeven, en dat de bekrachtiging der ands wederzjjdscbe Souvereinen heeft plaats gehad, onder dagceekening van den 59 Maart en 12 Julij 1833. 3. Bij een nader Koninklijk besluit van den 6deo dezer, zijn benoemd: nar, de heer D. van Hocgendtrp, tot substitunt van den procureur-generaal, :hen de heer D. J. Byleveid, tot officier des Konings bij de regtbank te 's Gra- urt, venhage, en de heer P. Buyskenstot officier des Konings bij de regtbank t. 'e Leiden. Heden middag te 12 uren is de Kabinetsraad vergaderd geweest, von ^aar men ze6t, hebben de laatst uit Londen ontvangen stukken het onder, ibe, *eIp ^er beraadslaging uitgemaakt. habe Amsterdam den 7 September. Gisteren overleed alhier, in den onder in- dom vaö bjjna 81 jaren, de Wel-Eerw. zeer geleerde Heer Dirk Cornells etc. 'fli> VoorstPredikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente. Na '»an den jare 1779 te St. Anna ter Muiden, Cadzand, Hein en Dodewaard, den, vn Leyderdorp het Evangelie verkondigd te hebben, was hij hier van den jare 1796 tot aan het einde zijns levens met allen ijver en trouw in zijne btdiening werkzaam. Bij het aut, hetwelk nij door zijne Evangelie-dienst gesticht heeft, iaat hh' menigvuldige schriften achter, die van zijoe geleerd heid getuigen; eu zijnen naam, bij dien zijns broeders, den nu onlangs overledenen Leydscben Hoogleeraar Johannes van Voorstnog langs in ze genende gedachtenis zullen doen blijven, Breskens den 7 September. De verschansing op het dek der aihièr gestranoe stoomboot, de Beurs van Amsterdam, en de paddlikasten hebben door de stortzt-ën veel geledendit ie echcer alles los werk en van wei. nig beteekenis; men heeft daarentegen veel hoop, om althans de machinerie te behouden, welke men reeds bezig is uiteen te nemen. Wanneer de boot van hare machines en lading ontlast zal zijn, gelooft men, dat, indien geène ongunstige omstandigheden vooral van sléchte weérsgesteidheid tus* schen beide komen, men haar ook wei zal kunnen afbrengen; zjj zit, wat de romp betreft, zeer hoog op het strand, en ook de machinerie heeft niets geleden; althans eene naanwkeurige inspectie, welke men, vermits het vaartuig rondom in het drooge ligt, in staat is geweest te bewerkstel ligen, heeft nog geene schade doen waarnemen. T U R K Y E. Konstantinopel den 10 Augnstns. Wij leven nog niet in die volmaakte rustwelke noodwendig iswanneer handel en nering weder ontluiken moeten. De zeer twijfelachtige zaak, dat in het geheime contract tusschen Rusland en de Porte hetwelk onlangs gesloten isin plaats van alle de ver. schuldigde contributiende souvereiniteit over de Vorstendommen Molda- davie en Wallachye aan Rusland is afgestaan hetgeen echter voor de Porte wat het geldelijke betreft niet onvoordeeiig isdaar de schatting welke de Porte van die Vorstendommen troknaauwlijks 1 millioen piasters zoo veel als 136,000 fl, bedroegterwijl de contributie voor de Russische schuld van 150 tot sco.ooo fl. gaatde levendige onderhandelingen derdipio- maten mee het ministeriehet gerucht van groote tweespalt tusschen een deel van het ministerie en den Divan aan den eenen, en van den Sultan aan den anderen kantde verschijning van een Russisch oorlogsvaartuig in de Zwarte zee bij den Bosporus, het vertoeven van het Engelsch.Fransch eskader bij Tenedos in de nabijheid der Dardanellenniettegenstaande den afcogt der Russen, het onophoudelijk heen en weer gaan van de officieren van die vloot, hetgeen zeker op eene recognoscering betrekking heeft dat alles verontrust de gemoederen houdt de openbare stemming gespannen en staac hec naauwlijks begonnen herleven van den handel en industrie ge. weldig in den weg. ITALIË. Omtrent de gerugten welke nopens eenen opstand in Napels verspreid zijnverneemt men dat zij aan niets anders konden worden coegesc'nreven. dan aan een hevigen twist, die bij eene groote wapenschouwing tusschen de Napelsche troepen aan de eene, en de Zwitsers en Sicilianen aan do andere zijde was uitgebarsten. Bij gelegenheid van die wapenschouwing namelijk, welke vier nren van Napels in eene vlakte gehouden werd moest ook een spiegelgevecht plaats hebben waarbij de roi des overwiunenden legers aan de vereenigde Zwitsersche en Siciliaansche regementen, die der verslagenen en terugtrekkenden aan de Napelsche troepen toegedeeld was. Deze ten allen tijde zeer naijverig op de eerstgenoemdeadie zij ais vreem* delingen minachten waren daarover zeer onvergenoegden gaven op den terugtogt aan hunnen wrevel daardoor Incht, dat zij zich tegen de ver. volgenden niet alleen met blinde patronen, maar mee eene hagelbui vau steenen te weer stelden. De beleedigde overwinnaars die verscheiden hun ner makkers zagen kwetsenwreekten zich op dezelfde wijzeen de strijd liep zoo hoog, dat de Koning zich in persoon met den blooten degen tus schen de beide legers moesr werpenom te verhoedendat het spiegel gevecht niet op eenen ernstigen veldslag uitliep. ZWITSERLAND. Het Journal de Francfort behelst de volgende partikuliere corresponden. tie. De berigten nit Schwyz zijn hoe langer hoe treuriger: men vreest zelfs, dat een groot gedeelte der inwoners gedurende den winter van hon. ger omkome. Hun hooi is door de paarden van het paardevoüt en der artillerie opgegeten hun stroo is verstrooid en verwoest voor het bivouak en de legplaatsen der soldaten. De aardappelen zijn uitgerukt voor zij rijp waren en de boomvruchten zijn weggescolen of vallen te gelijk met den boom die ze draagt. De uitgaven veroorzaakc voor het onderhoud van den soldaat, heeft al hun vermogen verteerd. De land-eigenaar nog rijk genoeg om een koe of bercebeesc te houden, zal weldra genoodzaakt zijn om de overwinnaars nederig te vragen om hem een spotprijs er voor te betalen opdat de dieren van honger niet sterven. Wat de bevolking zelve aangaatmen moet hopen dat bij het begin van den winter, wanneer de Landdag zal weten, dat het volk aan alles gebrek heeft, wanneer het noch kleeding, noch hout om zich te verwar men, noch vee, noch vruchten meer zal hebben om zich te voeden, hij alsdan de troepen zal terug trekken. Helaas! welke zijn dan dia troepen, welke men 'tegen hen gezonden heeft? het zijn bondgenootenbroeders, vrienden, kortelings nog zoo wijs, zoo goed, zoo beleefd, maar welke men ontaardt en verbeestelijktdoor heD te gewennen om in koeien bloede alle die treurtoonelen aan te rigtenwaarvan zij getuigen en werktuigea zijn. Groote God 1 welke is dan toch de schrikkelijke misdaad welke deze bevolking van Schwyz tot eene zoo geheele ellende, tot eenen zoo wreeden dooddoec veroordeelt worden Dit is de misdaad dat zij getrouw is willen blijven aan baren eeddat zij hare oude dengdenhare voorvaderlijke nationale zeden heeft willen behonden welke haar zoo ge. lukkig, zoo achtingswaardig maakten in het oog van alle natiën sedert vele eeuwen. Zijn dan de nationale dengden een zoo verschrikkelijke misdaad geworden, dat zij met den dood wurden gestraft!! De pen ontvalt mijne hand, mijne haren rijzen ten berge De bijeenkomst van de stemgeregtigden van Bazei-stad, door den Grooten Raad opgeroepen om over het besluit van dien Raad zie ons vorig nommer te raadplegen, heeft den 31 Augustus plaacs gehad, Van de 888 burgers hebben zich slechts 9 tegen het besluit verklaard ruim 809 stemgeregtigden waren niet gekomen. Van de stjid zelve waren 749 en van de drie gemeenten buiten dezelve 139 burgers tegenwoordig. Verder zijn door de Liestalers de stedelingen volgens bevel van de Land dag in vrijheid gesteld, welke bij den uitval van den 3 Augustas in bunne handen gevailui waren; zij waren 9 in getal. Ook heeft de stad Bazel

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1