iA dig te ztjnom den vroorne Kathjflijken steeds gunstig te blijven. Dit jtelt echter is zoo wonderlijk opgesteld dat wij moeite hebben ota te ge le oven dat het van eene.Passelijke hand is. In den nacht van Zattirdag op Zondag, heeft in eene kolenmijn nabij Lnik, die van Sart Eerleur, de Raaf geheecen, een groot ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik van peiling baande het water zich een doortogt en werd een gedeelte van de plaata overstroomd, waar gearbeid werd en waar zich veertien werklieden bevonden die dien ten gevolge allen om het leven kwamen. Onder de slagtoffer? vod dit ongeluk bevindt zich de eigenaaralsmede verscheiden vaders van huisgezinnen. Een en vjjftig inwoners van de gemeente Wijngene in de provincie West-Vlaanderenhebben aan de Kamer der Vertegenwoordigers een ver. zoekschrift ingediend bevattende klagtendat de bloeijende schoolweike aldaar onder het vorig bestunr geweest was, door het ontbonden der mid. delen ter ondersteuningen door het wegjagen en vervolgen van den leer. meester, van het getal van 250 leerlingen, aan welke hec doelmatigst on derwijs gegeven werd, tot op 15 leerlingen verminderd was: dat de tegen woordige schoolmeester een stoelendraaijer van beroep isen zomers land. meter zoodat hij noch het werk van schoolmeester verstaat, noch hetzelve kan nitoefeDen. Na deze en andere klagten, verzoeken de ondergeceekert- den, dat de Kamer hier eens opwilletten, en in aanmerking nemendat de inwoners voor die heerlijke inrigting meer dan 12,000 fr. hebben opgeofferd. *s Gravenhage den 5 September. HH. KK. HH. Prins en Prinses Al- iert van PruiBsen, zfin van het Loo naar Berlijn vertrokken. Men blijft hier steeds onverwijld de overkomst van den baron Verstelk van Stelen van Londen te gemcet zien en verwacht dat hij aan de raid. plegingen deel zal atmeawelke alhier thans znllen voortgezet worden over de nieuwe voorslagen of vorderingen der Conferentie. Van den kant van sommige Mogendheden zon er, gelijk verzekerd worde, zeer worden aangedrongen op de aanneming der voorilagen. Er schijnt echter van den kant onzer regering geen bepaald beslnit hier omtrent genomennoch antwoord op gegeven te zullen worden alvorens men de beide thans aan den Oder zaamgekomen Monarchen daarover geraadpleegd kunne hebben. Na den eersten October zullen de inspectiën beginnen van de mili- tiens, schutters en vrijwilligers, welke, met onbepaald verlof, van hunne corpsen afwezig zijn, en wel in de nader aan te wijzen garnisoens.plaatsen. De verlofgangerswelke meer dan 3 uren van de plaats der iDspectie mog- ten verwijderd zijnzullen reisgeld genieten voor den togt en tetngtogt. Met het aanstaande wintersaizoen zaldoor het departement Haarlem der Nederlandsche Huishoudelijke Maatschappij, te Haarlem opgerigt wor. den eene Industrieschoolwaarin onderwijs zal gegeveD worden in de wis- en natuurkundige wetenschappen, toegepast op de fabrijken en handwerken. Paitic. Corresp. 's Gravenhage den 7 September. HH. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn heden namiddag, van het Looin de residentie teruggekomen. De beer Donaouroufftweede secretaris van de Russische legatie alhier, is met de pechés van het gezantschap naar Schwedt vertrokken. In de afgeloopene maand Augustus zijn, in de residentie, 160 kinde. ren geboren gehuwd 48 parenen overleden 257 personenwaaronder 58 aan de cholera morbus. Amsterdam den 7 September. Toen de Fransche het kasteel van Antwer pen blokkeerdenschaarde zich de Prnissische kapitein W. von Rakden als Vrijwillige Kanonnier in onze gelederen. Het heeft vervolgens Z. M. behaagddezen verdienstelijken soldaat als Kapitein vtltntair te benoemen thans vernemen wjjdat H. K, H. Prinses Marianne aan den heer von Rahdcn eenen prachtvollen ring met eenenjvlejjecden brief toegezonden heeft, voor eene Topographische Teekening, voorstellende den Veldtogt van de Schelde- Flotille in December 1832door zijn Ed. vervaardigd en aan H. K. H. opgedragen. Breba den 7 September. Naar men verneemt, heeft de heer Schimmel- fenninck zijo ontslag verzocht al« direkteur der Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam gevestigd. RUSLAND. Petersburg den 11 ADgustns. Aan de universiteit te Kazan is eene leerstoel voor de Mongoolsche taal opgerigt, [welke de eerste in Europa is. De staatsraad Moussine-Beuschkine had in 1827, de aandacht van het minis- terle van openbaar onderwijs opmerkzaam gemaakt op de nuttigheidwelke voor het keizerrijk kon voortvloeijen uit de beoefening van de Mongool sche taalzoowel wegens de staatkundige en handels-betrekkingen met de volken, die deze taal spreken, ais ook om wetenschappelijk onderzoek te kunnen laten doen naar de Godsdienst van Lamaen de geschiedenis van het Oostelijk Azië, vooral die der midden.eeuwen. Twee jongelieden van de academie van Kazan zijn daarop naar Irbonttk gezonden, om die talen t^ beoefeneD, en na vjjf jaren hunne onafgebroken moeite hier aanbe. steed te hebben zijn zij tot professor! aan de academie van Kazan benoemd. Derzelver drukkerij heeft var, de academie der wetenschappen de Mongoolscbe karakters gekocht, om elementaire boeken te kunnen drukken, Odessa den 6 Augustus, De Dtsicscbe dagbladen berigcen het volgende Op de Doode. of Zoutzeebij Kajalnik, heeft men een merkwaardig ver schijnsel waargenomenwaarvan de oorzaak tot nog toe niet voldoende opgehelderd is. Sedert het einde der laatste maand gaven namfclijkalle avonden de golven der zeewanneer het sterk woeieen meer ef minder sterk afschijnsel, al naar de gesteldheid van de atmospheermaar vooral op Zondag den 4 Augustus leverde de zee een buitengewoon en indruk, wekkend gezigt op. De gebeele oppervlakte van deze aanmerkelijke water massa door een* stroom opgezet, geleek naar eene zee van vuur. Aan den hemel, welke met donkere wolken bezet was, zag men den weêrschijn van deze schitterende vloeistof, welke veel naar de vlammen van wijn. geest geleek. Men gelooftdat dit verschijnsel hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door den buitengewonen toestand van de atmospheer en de uerke hittedie daarin de vorige maand geheerscht heeft. De bewoners der hui. zen die aan den oever van die zee gelegen zijoverzekeren dat zij sedert langen tjjd niets dergelijk gezien hebben. ITALIË. Napels den 10 Augustus. De Vesuvius roert zich op nieuwen een veel beduidende Lavastroom rigt zicb sedert vele dagen naar Bosco-tre-caze een klein dorp, aan den voet des Vulkaans. Eene groote menigte vreem delingen worden dezen winter in Napels verwachten de meeste wonin. gen zijn reeds in beslag genomen. Men hoopt dat het weder in de winter maanden beter dan thans zijn zal. Sedert jaren herinnert men zich zulk eenen buitengewonen zomer niet. Storm, regen, konde en hitte wisselen elkander op eene waarlijk verschikkelijke wijze af: eo het zou moeilijk vallen, door de donkere wolken welke de zod eenige oogenblikken laten doorschijnenden watmen hemel te herkennenwelke bijna altijd bij ods in dit jaargetijde zigtbaar is. Uit Rome schrijft men van den 22 Augnstus. Het weder is In onze Streken aanhoudend zoo donker en drukkenddat in verscheidene steden van den Kerkelijken Staat gebeden gedaan wordenom eenen helderen hemel te erlangen een toestand welke de oudste 1 eden zich niet berinneren dat in dg zomer-maanden immer heeft plaats gehad, Een brief die onderschept is, afkomende van een der deelgenooten van de vereeuigipg van hec jeugdige Italië legt geheel en al hec verschrik kelijk plan van dat genootschap open. STorrden, brandstichten, plunderen, zonder ouders, kinderen, vrienden of betrekkingen te ontzien ziet daar de middelen, welke moeten dienen om vrijheid, onafhankelijkheid, mensch. liikheid gelijkheid en ten slotte een gemeeriebest te vestigen. Vooral moe. ten de geestelijken ora den tuin geleid worden en men trachten hen aan. de zijde des genootscbaps te krijgen door vroomheid en godsdienstigheid voor te wenden het kmis van Christus moet overal vooraangaan schoon de deelnemers hst bespotten. ZWITSERLAND. In de zitting van den Landdag van den 28 Angostns, is het vraagstuk wegens Invoering van een nlenw Bonds.verdrag weder ipgevoerden eene commissie aaDgesteld, om deswege voorstellen te doen. In die zitting zijn eene menigte adressen van staatkundige genootschappen ingekomenbijni allen in hevige bewoordingen bevaten aanradende om sterk door te tas. ten in het kanton Zutich schijnt de partijschap het minst hevig te zijn. Door den wetgevenden Raad van Neochatel is met 67 tegen 15 stem. men bepaald, om andermaal bij den Koning van Pruissen er opaancedrlth gen om zich van het Zwltsersch Bond-genootschap te mogen losrakken, Eene commissie van drie leden is naar den Koning afgereisd. Bazel den 30 Augnstus, Den vorigen dag is in den Grooten Raad m« 57 tegen 7 stemtngp een besluie doorgegaan, waarbij gezegd wordt dat, hoewel bij de regonacigheld van bet besluit van den Landdag niet inziet, om de verdeeling te maken in Bazel-stad en land, en vele burgers tegen bunnen wil van Bazel-stad af te rukken, welke lief en leed met baar ge. deeld hebben, hij zich echter naar den drang der omstandigheden schikt, en de volgende verklaring aflegt: W>j zullen ons aan het voorschreven Landdag-Besluit onderwerpen, en ter voltrekking van hetzelve de hand biedenen alzoo hiermede de gemeentelijke instellingen van het tot dus verre bestaan hebbende kanton Bazel zal ophouden zoo verklaren wij ons, met uitsluiting diergenen onzer medeleden, die door thans afgescheiden landgedeelcen verkozen, of geene burgers der gemeenten van het stadge- deelte zijn, tot provisionele hoogste Overheden van het kanton Bazel-stad, om, met en benevens de overige administratieve en regterlijke overheden, de openbare zaken zoo lange te besturen, tot eene staatsregeling voor het kanton Bazel-stad zal vastgesteld en aangenomen zijn. De Kleine Raad moeit dit beslnit binnen twee dagen aan de burgerij der stad, en de drie onderhoorlge gemeenten bekend maken. Hierop zij» twee pnbükatien uitgevaardigd, waarbij de burgerij wordt uitgenoodigd te verklaren, of zij dit besluit goedkeurt: zich bij de beslis sing bedaard ce gedragen, in grooten getale te vergaderen, en hunne ge- blekene trouw weder te coonen. Deze pubiikacie eindigt alzoo: Geve de God onzer Vaderen die ons dierbaar Vaderland reeds onder zwsre eo ongelukkige omstandigheden beschermd en behoed heeft, geve Hij dac ook in de toekomst ons gemeentelijk bestaan eene veilige zetelplaats voor Vrij heid en Wet moge opleveren en dat hetzelve onder Zijne hoede in Vrede en Eendragt en in getrouwen burgerzin ook voortaan schoon en liefelijk moge bloeljen) DUITSCHLAND. Weenen den 27 Augustus. De Konstantinopolitaansche postvan den 10 dezer, is aangekomen, hij brengt echter niets bijzonders aan: sedert het vertrek der Russen, is te Konstantinopel niets verandert. De Sultan legt zich bij voortduring toeom de verliezen welke hij in den laatiteu oorlog ontvangen beeft, te herstellens maar hij begaat daarbij vee' misslagen, daar er onophoudelijk nieuwigheden gemaakt worden ofschoon toch de vroegere ingevoerde veranderingen grootendeels de laatste ongelukken hebben voort- gebragt. Het is waar Mehtmed - Alt doet insgelijks, maar hij is slimmer dan de Sultan, en heeft bet in de kunst van te verbloemenverder gebragt. Hij neemt gecroow de godsdienstige gebruiken in acht, en verzuimt niets, om zich als een naauwgezet Muzelman gezag te bezorgenhetgeen de Sultan schijnt te verachten. Deze ontvreemt zich daardoor de hartenea maakt alzoo aan zijne cegenstanders het spel gemakkelijk. De gezanten van Engeland en Frankrijk zullen zich veel moeite geven, om het vertrou wen van den Snltan weder te winnen, daar de handels - aangelegenheden hunner natiën die ten scerkscen vorderen. De Fransche admiraal baron Hugtnis op eene Engelsche stoomboot in de hoofdstad aangekomendoch spoedig naar de Dardanelles terugge. keerd. De beide Russische fregatten Vorstin Lowicz en Anna, op een van welke zich de Keizerlijk-Russische vice-admiraal Ricoribevondzijn den 4den naar de Zwarte zee gestevend. Het Engelscb linie - schip Malabar heeft insgelijks voor eenige dagen de haven verlatenen zich naar de Dardanellea begeven. Het Fransch en Engelsch eskaderhetwelk sedert eenigeD ttjd bij de Dardannelien is geankerd geweestis naar den Archipel gestevend, De groot-admiraal Tahir-Pacha is in den loop van de vorige week naar Nicomedie afgevaren, om aan de zeerooverijen perk te stellen welke in de golf van dien naam en in de nabijheid van de Prinsen eilanden met on- geloofelijke scoutmoedigheid in kleine barken bedreven worden. De Kei, zerüjk Russische generaal der infanteriegraaf Qstermann Tclstci, welkt van eene reis in Aegypte en Klein Azie terugkeert, is voor acht dagen la deze hoofdstad aangekomen: hij denkt, na een kort oponthoad over Grit. kenland naar Italië ce reizen. De openlijke gezondheids-toestand kaa voortdurend zeer bevredigend genoemd worden. Frankfort den 5 September. Het Beijersch dagblad, de Munehenir Cturant berigtdat er in het optische Instituut van den beer vat» Utzschneider thans een groot kunstwerk voltooid is, te weten een reusachtige Frauen. hofersche kijker, welkers objectief - glas 14 Parijscbe voeten brandpnnu. afstand en io| duim opening heeft. Dit instrument overtreft in grootte ea werking de grootste kijkersdie nog bij bet leven van den beroemde: Frauenhefer vervaardigd zijo. Men ziet daar door b. v. de maan, wanneet zij zicb op haren geringsten afstand van de aarde bevindt, als of zij tot op 68 g. m. genaderd was. Uit Stettin wordt gemeld, dat de Kroonprins van Prnissen aldaar ia der avond van den 29 Augustus aangekomen is en den volgenden dag eene wt. penschouwing over de aldaar bijeengetrokkene troepen gehouden heefc. Dt rijtuigen, waarmede Z. M, de Keizer van Rusland bij zijne aankomsc dadelijk naar Schwedt moest vertrekken, stonden sedert den 3osten dei morgeniaaa de landings.plaacs gereed, doch des namiddags ten 4 ure op dien dag, wn de stoomboot Ischtraaan boord waarvan Z. M. zich bevond nog oiet aangekomen. Ook de Russische gezant te Berlijn, de heer de Ribaupierre, li van dan naar Schwedt vertrokken. Zoo men meent, zal de Prnissische Staat zichnog ia den loopvan di: jaar, genoopt zien, eene nieuwe» leening te negocierenen men Is zeer begeerig te weten langs welk eenen weg dezelve zal gesloten worden, datt hec krediet der Zeehandel-maatschappij weiligc niet toereikend zal zijn og onder haren naam eene voldoende som te verkrijgen. GR 00 T.BRIT ANNIE. Londen den 4 September. De hercog van Wellingtonbenevens drlt andere leden van het Huis der Lordsheeft in de dagbladen een proces! doen plaatsen tegen het aannemeb der bill tot afschaffing van den slaves- stand, en daarbij de redenen ontwikkeld, die hem bewogen hebben, oi tegen die bill te stemmen. De Engelsche Courier van eergisteren bevat eenen herderlijken brief ut den Kardinaal Patriarch te Lissabon, waarbfl de geestelijkheid van Portugs aangemaand wordt, zich aan Don Pedro te onderwerpen.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2