A0- 183^ LEYDSCIIE COURAN T, N' MAANDAG NEDERLANDEN. Leyden den 8 September. Gisteren omstreeks vijf ure is onze stad gepasseerd zich van het Loo naar *s Gravenhage begevende, HH. KK. HH. Prins en Prinses frederik der Nederlanden, benevens Hoogstderzelver Dochter. Nadat wij door particuliere correspondentie uit 's Gravenhage vernomen hadden, dat Z. K. H. de Prins van Oranje van het Loo naar Dnitschland was afgereisd, wordt van den 5den dezer uit 's Hertogenbosch berigt, dat Hoogstdezelve die stad gepasseerd was, zich naar Tilburg begevende. Het Handelsblad bevat de volgende particuliere correspondentie uit 's Gravenhage: Er is, zegt men, door het kabinet van Petersburg aan de Russische gezantschappen b(j de verschillende hoven een rondgaande brief geschreven, bevattende onderscheiden belangrijke bijzonderheden met opzigt tot de staatkundige strekking van de reis zijner K. K. M., welke, naar betgeen daarbij verder zou voorkomen, zich niet slechts tot Schwedt zon bepalen, maar in verband met eene mogelijke nadere zameokomst met den Keizer van Oostenrijk en den Koning van Prnissen, zich dieper land- waards in zou kunnen uitstrekken." Een later Handelsblad bevat de volgende particuliere correspondentie git 's Gravenhage Men is aan het Hof zeer in het onzekere omtrent de decisie van Z. M. ten opzigte van Luxembarg; velen hopen nog dat Z, M- besluiten zal om de toestemming der Bondsvergadering te vragen te meerdaar het eene bloote formaliteit isalzoo Z. M. bij het traktaat dat door hem aan de Conferencie is aangebodende scheiding zelve be paalt zoo ais die bij het concept van Pruissen is vastgesteld en dus de ruil van een gedeelte van Luxemburg tegen een gedeelte van Liraburg goed. keurt. Het is te bejammeren dat men dat gedeelte van Limburg dat de Koning in ruil krijgt tegen het gedeelte dat Z. M. van Luxemburg afstaat niet tot een klein Vorstendom heeft kunnen verheffen daar alsdan de zakeu welligt veel spoediger tot een einde zouden hebben kunne* gebragt worden terwijl alsnu de Koning in eene zeer onaangename positie gezet wordt, en bijna in de noodzakelijkheid om het aan hem komende gedeelte vair Lim burg aan Oud-Holland af te staan. Van het aanstaande arrivement van de* heer Verstolk is uiets bekend en het is niet waarschijnlijk dat hjj zal overkomen zonder daartoe orders te hebben bekomen, de Conferentie, wel is waar, heeft de heeren Holland, sche afgevaardigden op eene vrij koele wijze, om geene andere woorden te bezigen gezegd, dat er geene zittingen weder zouden plaats hebben alvorens Z. M. de toestemming der Bondvergaderingen gevraagd had dan het is natuurlijk dac de heer Verstolk eerst antwoord van Z. M. zal afwach ten alvorens te retourneren. Van het besluit van Z. M. zal dan afhangen of de zaken spoedig een einde zullen nemendaar men bet over de overige punten vrij wel eens schijnt te zullen wordenof wel het statu quo zal moeten voortduren voor eeneo onbepaalden tijd." Uit Dordrecht wordt gemeld, dat de polders over Sliedrecht, zoo als de Harde Hoek en andere, door den storm en den bijzonder hoogeB vloed ingebroken en overstroomd zijn gewordenten gevolge waarvan eene groote menigte hooi en rijsgewas is weggespoeld, en vele veldvruchten, bijzonder ook aardappelen, bedorven zijn. Bij Eemnes heeft het door den Noordwesten wind opgestuwde wa- ter der Zuiderzee verscheidene weilanden overstroomd, waardoor eemg vee verdronken is. mt- Uit Zeeland wordt nog omtrent den laacsten storm geschreven: Onze zeelleden verklaren zich niet te herinneren zulk een' hevigen en langdurigen storm te hebben beleefdinzonderheid is het weder in den nacht van Zondag op Maandag allerverschrikkelijkst geweest: De gewel digste rukwinden, de felle donderslagen met kort op een volgende bliksem stralen gepaard, de vreesselijke regenbuien die bet water als met atroomen deden nederslaan, leverden met de onczettend hooge zee een tooneel op, dat zich beter voorstellen dan beschrijven laat; alles deed den ongelukki- gen schepeling den strijd der elementen gevoelen, welke door hare woede de geheele natuur met vernietiging schenen te bedreigen." Een ander berigt is aldns Ontzettend zijn de berigten die wij omtrent de verwoestingen door den lsacsten storm veroorzaakt ontvangende schoon gebouwde voortreffelijke stoomboot de Beurs van Amsterdam Kapt. Kool, is benedeo het Sluische gat op eene zandbank geslagen en ligt geheel reddeloos, met een groot gat ia het schipieder oogenblik verwacht men dat hetzelve aan stnkken zal slaande ekwipagiepassagiers en goederen zijn gelukkig gered. Een brikschip, geladen met steenkolen, welks naam onbekend is, is op de hoogte van Domburg gestrand, en ta oordeelen naar de vaten met olie, die men drijvende in zee heeft gevonden, moet er ook een schip, dat eene zoodanige lading aan boord had, verongelukt zijn. Eene Dninkerk- sche loodsboot en eene Engelsche chaloep, zijn insgelijks gestrand, de ekwipagie van de laatste is behouden te Vlissingen aangekomen. De Zweed- sche brik Henriet teKapitein Stenphan komt op het oogenblik masteloos ter reede dier stad. Van zeeliedenwelke gisteren avond zijn binnenge. komen, verneemt men, dat de zee als bezaaid is met stukken van verbrij. zelde \aartuigen en drijvende voorwerpen, als ook dat tusschen Ostendeen Vlissingen een aantal schepen zigtbaar zijn die op strand of op de banken geslagen waren. De kapitale zeedijk van Westkappel, deze verwonderings- waardige zeemuur van dit eiland, heeft ontzettend veel geleden, er is een gat van ruim 70 roedenbij de 300 oude elleningeslagenalle met mo gelijkheid verkrijgbare slijkwerkerswerklieden en landbouwers, werken bestendig daaraan om dezen voor dit eiland zoo gevaarvollen toestand te doen ophouden en de aanmerkelijke schade te herstellen," Volgens berigt van kapitein H. C. Koolvoerende het stoomschip de Beurs van Amsterdamvan Rotterdam gedestineerd naar Duinkerkenwas het, na vijftig uren in een allerverschikkelijksc weder in zee gezworven te hebben, Zondag namiddag bij Cadzand op strand gezet; zijnde de equi. page wonderdadig gered. De kapitein was met lossen begonnen en hield hef voor niet onwaarschijnlijk dat het schip weder zou worden afgebragt. Ia den nacht van den 4den dezer, is op Oost-Terschelling gestrand het Hamburgsch gaijootschip Lina; het volk is gered. Voorts het Enge!, sche sclioonerschip Mary, waarvan de kapitein en drie man verongelukt zijn. Voor het strand moet, volgens rapport, nog eea schip onderst bo ven liggen. Vy-A'01 v.' - 38?A' RU» 108. DEN 9 SEPTEMBER. Uit Calais wordt van den isten dezer gemeld, dat dien morgen het Hollardsch driemastschip Augusta, kapitein J J. Rcmkes, van Amsterdam, van 600 ton, van Suriname komende met eene lading suiker, katoen, enz. omtrent een half uur ten oosten der haven van Calais gestrand on tr, stnkken geslagen is. Zes man van de equipage, waaronder de kapitein, zijn tijdig genoeg uit zee gered en in het leveu terug geroepen; dé elf overigen waren ongelukkig in de golven omgekomen. Nog vier schepen, welker namen onbekend waren, waren bij den storm van den isten op den aden dezer, in de nabijheid van Calais verongelukt. Volgens de berigten uit Ostende, zouden er tusschen die haven en Nieuwpoort twaalf schepen in den storm vergaan zjjn. De kusc Was over. dekt met wrakken. Uit bovengemelde plaats schrijfc men nog verder: Den 2dentegeu den avond, is een met zout geladen scheepje tusschen het paalwerk, bij den ingang onzer haven, geslagen. Daar het getij toen verminderde, hoopte men, dat het door den vloed weder overeind zoude komen, en nog in oBze haven zou kunnen worden binneDgebragt. De mansciiap bleef dus aan boord, men arbeidde mee moed, en eenige werklieden voegden zich bij henmaar heden morgen tegen drie ure is het schip stuk gesla gen en zijn allen, die zich daarop bevonden, eene prooi der golven ge worden. De kapitein en drie anderen hebben zich nog kunnen redden; maar de dertien overigen zijn verdronken. Het ziet er in onze stad som ber uit: men ontmoet vrouwen en kinderen, die een echtgenoot of een vader betreuren. Ook is het een treurig schouwspel de karren te zien, waarmede de door de zee aangespoelde voorwerpen weggebragt worden. De zee is zoo hoog geweest, dat bij Nieuwpoort een schip van 410 ton, op eene onbegrijpelijke wijze over de banken in het kaoaal is geworpen. Het 6chip gaar 10 voet diep envin het kanaal staat slechts zes voet water. Die bodem zal insgelijks wel verloren zijn." De Messagcr de Gand meldt, dat in den avond van den 31 Augustus II., een Engel6ch diemast-vaartuig Amphytrite, aan boord hebbende 108 ver oordeelde vrouwen, 12 kinderen ea 16 man equipage, naar Niéuw-Holland bestemd, in het gezig; der haven van Boulogne schikbreuk geleden en met man en muis vergaan is. Drie matroseu slecht» hadden met z'wemmen de kust kunnen bereiken. De Bredasche Courant heeft in zijne letterkundige en wetenschappe lijke nieuwstijdingen onder den rubriek Azië, het volgende: Het dagb'sd van Calcutta verhaalt het volgend merkwaardig natuurverschijnselOp den 8 Januarij dezes jaars werden de bewoners van het dorp Hugly, hetwelk 300 huisgezinnen telt, in geene geringe bezorgdheid gebragt, toen zij be speurden dat op den tijdwaarop zij gewoon waren het zonlicht te zien alles om hen heen stikdonker bleefdoch hunne ontroering steeg ten top toen zij weldra bemerktendat zij allen blind waren geworden. Den avond te voren had zich aan de beide oevers der rivier, waaraan het dorp ligt, een dikke nevel vertoond, welke een zoo sterken zoutzuren renk van zich gaf dat dt inwoners gedurig niezen moeten en hunne oogleden aanmer kelijk opzwollen. Den volgenden morgen waren allen blind en deze blind heid duHrde 24 uren toen dezelve plotseling verdween. In dien tntschen tijd van algemeene blindheid had menig treurig ongeluk, maar, gelijk zictt begrijpen laat, ook menig grappig voorval plaats. De geneesheeren waren, bij bet schrijven van het berigt, bezig, om de oorzaak van dit zonder ling verschijnsel na te sporen. Een Vaderlandsch maandschrift bevat de volgende opgaaf van het ge tal der gezamenlijke Joden op de geheele aarde. Joden. Oostenrijksche Staten 453.545. Dnitsche Bondstaten 138,000. Nederlanden 80,000. Italië 36 000. Krakau7,000. Denemarken 6,coo. Zweden en Noorwegen 450. 1.918,053, hetgeen het iio§ geaeel- is, die in het jaar 1825 op Arabie China Iran Europa bevat: Joden. Rusland en Polen658,908. Europisch Turkije321,000. Pruissische Staten134,000. Frankrijk60,000. Groot-Britannie en Ierland. 12,000 Iönnische Eilanden7,000, Zwi'serland1,970. Het hieruit voortspruitend getal is te van de geheele bevolking van Europa 212,000,000 geschat werd. In Azie bevinden zicb Joden. Aziatisch Turkije 300,000. Hindosten 100,000. Turkestam (klein Bucbarije) 40,000. Aziatisch Rusland3,000. Dit levert het getal op van 738,000. In Alrika zijn: Joden. Fez300,000. i Algiers TunisI Habesch Tripoli12,000. Aegypce Te zamen 504,000. In Amerika: Joden. Noord-Amerika5,oco. I Nederlandsche Koloniën Demerarij en Essequebo 200. j Dat is 5,700. In Auscralie: te Sidny en Hobart-Town ongeveer 50, In Europa bevinden zich dus 1,918.053. Azie738,000, Afrika 504,000. Amerika5,700. Australië 50. Joden. 200,000. 60,000. 35 >o°o- Joden. 30,000. 20,000. 12,000. Joden, 500. Totaal 3,165,803. Hier nog b(j gerekend Samentanea 15000. Ismaëliten 500. Bedraagt het geheel getal 3>I8i,303- Door de Belgische bladen wordt eenen brief medegedeeld vnn den Pang Gregorius XIV* aan Leopoldhierin (indien de brief echt is} roemt de Paus de hartelijke genegenheid van Leopold voor de Katbolijke kerk en tevens dat hec hem veel genoegen doet, dat Leopold eenen afgezant naar Rome ge zonden heeft, namelijk den burggraaf Vilain XIP. Hij wensebt hem tevens geluk met zyn iiuweiijk en vermaant hem, hetgeen hy echter zegt odiioq-

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1