landt si wasf koophandel het grootste bestaan uitmaakt, één op de to, èn in Belg'e één op de 8 inwoners. Hieroit blijkt dusdat zonder het staats-bestonr in aanme-king te nemen, gaar het minste armoede heerschtwaar de landbouw beoefend wordt: van hetwelk Portugal het sterkste bewijs is. Met onafgebroken ijver wordt het onderzoek wegens de gebeurtenis. v:n den 3 April voortgezetmen hoort in het algemeen dat de gevangen gebonden personen vele gewigtlge bekentenissen afleggen', doch van dat alles is tot nog toe niets uitgelekt. Uit Praag schrijft men van den itjdendat HH. MM. de Keizer en Keizerin van Oostenrijk zich nog in die hoofdstad bevonden de Keizer hield zich gedeeltelijk met de staats.aangelegenheden bezig, terwijl de Kei zerin de onderscheiden openbare inrigtingen en gestichten bezocht. Ver. scheiden Daitsche Vorsten waren inmiddels te Praag aangekamen otn Z. M. te bezoeken als de Koning van Saksen de Hertog van Meckelenburg Sire. lilz, de Kroonprins van Pruissen de Hertog van Anhalt-Kothen enz. De burgemeester van Praag had den ingezetenen des Keizers tevredenheid be- tulgd over de luisterrijke ontvangst Hoogstdezelven aangedaan. Uit Töplitz wordt nog van den i5den gemelddat alstoen de vol. geade diplomaten aldaar aanwezig waren vab wege Oostenrijk vorst Met. tervlchvorst Schor oerg gezant aan het VVnrtemberger hof, de graaf Col. hrido-PValdseegezant aan dat van Saksen, voorts de vorsten Lobkinitz en Sdnrarzenberg. Van wege Prnissen waren tegenwoordig, de staats-mmisier Ar.ciilon, de gezant aan het Saksische hof Jordan en graaf Donhof, bij de proitsische ambassade te Londen. Van wege Rusland, de vrij beer 7<a/t- ichif, de Rnssiiche gezant aan het Saksische hof Schröderde generaal, adjudant fles Keizers Trubetzkoide heeren Kuiriawski en Gervais tot het ministerie van buitenlandsche zaken te Petersburg behoorende. Van wege Engeland: lord Minto gezant in Pruissen. Van wege Frankriikde maar. ichalk Maison gezant te Berlfln den heer Bressen en graaf Roger zaakge. laitigde te Dresden. Meo schrijft nit Silesie in Hongariien van den 8 Augnstusdat het aldaar van den a Jolij af onophoudelijk geregend had dat den 4 Augustus des morgens vroeg de lucht begon op te helderen, en meD reeds hoopte het schoone weder terug te zien toen tegen den middag de hemel zoo duister werd als of er eene geheele zon.eklips plaats hadna verloop van 5 minuten zag men aan het oosten eenen vunrbol verschijnen welks omtrek veel geleek op een wagenwielwelke zich op de naburige bergen nederwierp en rondwentelde, tot dat zfl na eenige minoren met hetzelfde geluid als van den donder ontplofte, en dadelijk stroomde een hevige regen op den geheelen omtrek néder. Sedert ondervindt men eene gevoe lige koude den 6 Augustus waren de Alpen reeds met sneeuw bedekt. GROOT. BRITANNIE. Londen den 28 Augustus. Reeds is het ontwerp van aanspraak tot slui- tlog der kamers in gereedheiden aan Z. M. den Koning aangeboden. Men meent dat in het laatst vin November of het begin van December dezelven op nieuw zullen geopend worden. De Morning Herald beantwoordt het ministerieel avondblad de Globe hetwelk zich weder over de nabijheid der schikking van de Hollandsche en Belgische zahen uitgelaten en daarin op nieuw tegen Hollands Koning uitgevaren waa, onder anderen op de aanmerking, dat Koning W'i/lem eigen dunkelijk en zonder de begeerte zijner onderdanen te raadplegen handeltop de volgende wijs Dit is zoo verwijderd van de waarneiddat het Hol- Ibndsche volk steeds de ondubbelzinnigste blijken gegeven heeft van over. eenstemming met deszelfs Koning in zijnen tegenstand tegen de inwilligin gen, welke men van hem begeerde. Wij beslissen hier niet of de Koning en zijn volk regt of onregt hebben, of zij regtvaardig dan wel onregt- viardig handelen, wij melden alleen de daadzaak, dat zij te zamen werken. maken gemeene zaak, zij ondersteunen onderling elkanders besluit om [riet in te willigen wat Frankrijk en Engeland van hen eiscben. Nimmer heeft er eene worateling bestaan, dre meer nationaal was; eo niets is meer strijdig met de waarheid dan de verklaring dat de weigering van Holland een gevolg van de persoon'ijke halsstarrigheid dea Konings is. Regtstreeksche berigteD uit Lissabon tot den ipden en van Oporto tot den gotten zijn zeer gunstig voor de zaak der Constitntionneelen. Lord W. Russet had den ijjden zijne geloofsbrieven overhandigd ais gevolmag- tigd minister van Groot-Britanniebij de regering van Donna Maria. Dor. Pedro heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de Cortes van Portugal weder b(een geroepen worden dezelven zullen zich dadelijk met de gewigtige vraagstukken wegens het Regentschap en het huwlijk van H. M. Maria bezig houden. Te Lissabon heerschte de beste rust. Eene leenig van f 2,400,000 zou weldra vol zfln de sterkte der nationale garde was tot 12 000 man geklom men. Het leger van ie Bourmonthetwelk altijd nog te Colmbra was, leed veel door desertie; zijne geheele magt werd op i6,coo man begroot. Oporto is nu geheel ontzet, de Douro ia vrij, de forten aan den- jelven zijn door Pedroisten bezet. Deze hadden den i8den onder aanvoe ling van den generaal Saidanhamet 3,000 man voetvolk en 400 ruiters tenen uitval gedaan, naar den zuidelijken oever van den Douro, met het gelukkig gevolg, dat de vijand geheel geslagen is, en hij genoodzaakt was ook die «tellingen te verlaten. Men had van de vrije vaart op den Douro, welke sedert verscheidene maanden gesloten geweest was, gebruik gemaakt om dadelijk soldaten naar Lissabon in te schepen. Alle kloosters in Portugalwelke minder dan twaalf monniken of nonnen bevatten, zijn opgeheven verklaard. De berigten uit Brazilië laten zich niet gunstig nit over de pogingen welke Don Pedro aanwendde, om wederom in zijn gezag te worden her. steld. Er ia door bet Regentschap eene officiële nota aan de kamer der afgevaardigden gezondenom dezelve met de kuiperijen der handlangere van Don Pedro bekend te maken: en tevens bevel gegevenom alle betrek, king tusscben het Braziliaansch Regentschap en de agenten van het bestuur van Donna Maria af te breken. F R A N K R IJ K. Parus den 28 Augustus. De Koning der Franschen, is den 2<SsteD van zijn kasteel van St. Cloud vertrokkenom de reeds lang aangekondigde teis uaar Cherbourg te ondernemen. Frankrijk ia toch een land, dat voorbeelden van nooit gehoorde misda den oplevert, het volgende zij hiervan het bewijs: de Jury van Calvados, heeft den I4den 1. 1. eenen vader, welke met geweld verachtelijke aan slagen heeft gepleegd tegen de eerbaarheid van zijne dochterveroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid met tentoonstelling. Hetgeen het gruwelijke van Ceze misdaad vergrootisdat de moeder zeive de hand daar toe heeft galeend: zij is tot 10 jaren dwangarbeid verwezen. Het gouvernement heeft bet stellig besluit genomen om eenen bron zen kolom op te rigten tot gedachtenis van hun, die in 1789 en 1830 voor de vrijheid gesneuveld zijndeze kolom moet op een mariner voet stuk opgerigt worden en zich nog booger verheffen dan die op de plaats Veudome. De namen der strijders zullen met gtoote letters er op gesne. den worden: het geheel zal in den maand Jniij 1834 geëindigd moeten ziinom op dat gedenkwaardig tijdstipeven als au jaar het beeld vaD Napoleonte kunnen ingewijd worden. Er beeft in een der schouwburgen van Parijs een voorval plaats ge. had, hetgeen het verder voorcspelen heeft verhinderd. Mén speelde de Her Jaargetijdenin du stnk wordt de A'acht voorgel c;ld door eeue 100 neelspeelsterdie zich na eene vrii kore verschijning ten" hemel verheit. De koorden, welke den opstijgenden wagen vast hielden, braken, en tooneelspeelster viel uit eene hoogte van bijna 3° voeten op het toopeel. Zij heeft z<cb zwaar, doch niet doodelijk geitwest. Den I4den. is de Herrog Karei van Brunswyk te Parijs in de straat St. Honore terwijl hij een winkel waar men schilderijen éerkochc uitkwam gevangen genomen en naar St. Pelagie overgebragt. Men zeg:dat eene schold van 50000 fr.welke de hertog aan iemand te Bordeaux betalen moest, voor het leveren van uniformen en andere voorwerpen van militaire uitrustingdeze arrestatie veroorzaakt heeft. Men vetneemtdat een aantal jonge lieden van goeden hnize zich naar Dnitschland begeven, met het plan om den Hertog van Bordeaux zoodra hij meerderjarig zal zijn geworden te Praag te gaan begroeten. Hoewel reeds verzekerd was, dat Donna Maria hare reis zon uit stelen, zoo is in dat plan eene dadelijke veraodering ontstaan, door voo- deelige berigtenwelke aan het hotel van Braganza den 2(5sten ontvangen zfln. Men had namenlflk tijding, dat de geheele staf van Don Miguel na r Don Pedro was overgeloopenomdat de benoeming van deD inaarscbaik Bourmont als opperbevelhebber des legers, en het aanstellen van vela Frsnsche officieren tot boofd-kommando'snaijver verwekt had. Het leg r van Don Miguel zou bijna geheel niceen gegaan zijnen meer dan 6,ooo Migueilisten zich voor Donna Maria verklaard hebben. De inscheping van deze laastgenoemde zou dus spoedig plaats vinden. MENGELINGEN. EENE OPDELVING te VULCIA. De Baron Beugnot heeft sedert eenigen tfld voor zijne rekening weten schappelijke opdelvingen laten doen in Toskanen, in het begraven gedeelie van dat beroemde Vulcia, het vaderland van dien 7oio Vulcentano wiens hoofd men zegt, dat door Tarquinius, bij de stichting van het Kapitoo! gevonden werd. Na vijftien dagen vruchteloos te hebben gewerkt had men het geluk te geraken in eene der voornaamste grotten van dien g'rond zoo rijk in Grieksche en Toskaansche oudheden. Onder de aanzienlijkste voortbrengselen van deze uitgraving, noemt men een bronzen vaas van eene ontzaggelijke grootte, versierd m'et vlak ver heven allegorisch zilveren beeldwerk; twintig vazen met teekeniDgen waaronder twee zeer zeldzame, niet alleen om de schoonheid van bun Grieksch schilderwerk, maar vooral omdat de namee der voorwerpen oo de Etruscische wijze daarop gebeeldhouwd staan. Op de fraaiste van deze vazen, de eenige waarvan wfl eene nitvoerige beschrijving hebben gekregen, bewondert men de gedaante van Pentesileus die van Ajax, en een genins of onderaardsche godheid, met deo naam van Car onzijnde eene allerafgrijselijkste gedaante, met den, aan dezelve gewonen, hamer, gewapend. Het geheel van die zamensteliing zinspeelc waarschijnlijk op het ellendige einde van de beroemde Amazone ea den vermaarden krijgsman; beide veroordeeld te sneven in een oor/og waar zij in tegenover elkander geschaarde rijen moesten strijden. De 'genius van den dood is didr om her. zinnebeeld volledig te maken. De tweede uitdelving heeft bestaan in de heropening van drie grotten gevonden door den Ridder Marzi, nabij Corneto, het onde Tarquima' eerste aartsbisschoppelijke stad van Etrnrie en de bakermat van het bel roemde geslacht der Koningen van Ronte. De oudheidkundigen weten" dat de onderaardsche gangen van deze onde stad zamengesteid zfln uit on! telbare grotten, oudtijds door de Barbaren, (volkeren, die aan deze land. streek vreemd waren), geschonden, waarin men echter nog prachtige schilderstukken, vlak verheven beeldwerk, of gebroken bronzen stokken vazen en zeer belangrijke opschriften in de taal eo met de letters der Etrusciers vindt. In den eetsten onderaardschen kelder, waarvan de ingang naar het Zoi- den ziet, vindt men een schilderstuk (een treurig tooneel voorstellende') Een doode ligt op zijn bed tusscheo twee vrouwen. De eene is aan het boofdeoeirde met hangende haren; de aodere aan zflne voeten, met een opgeheven hand, beide schijnen bezig te zijn, het lijk mee een 'rood kleed te bedekken. Eene derde gedaante, met haren Etruscischen naam staat onbewegelijk aan het hoofdeneinde. Op het overige van de muur' vindt men dansende en drinkende lieden met eenen fluitspeler, eene voorstel! n - van het feest, dat deze doodelflke plegtigbeid gewoonlijk opvolgtals of de overblijvende zich dtt verdriet wilden urt den zin zetten. D» man. nen die hierbfl zijn afgemaald, hebben eenen spits uitloopenden baard" hun gelaat ia veeihoekisde schrijfwijs is archaïsch. De ingang van de tweede grot 'bevindt zich tegen over de eerste waarvan bet plan vierhoekig is, even als de Ouden zich de onderaard,ch! wereld voorstelden en het onde Tempe was. Alle de teekenragen zijn er uitgewisebt of bedorven, uitgezonderd da gedaante van eene p-achtii ge- kieede vrouw met een mantel, waarop eene lange Etruscische'ie-ende stond waarvan de mededeeliog ons niet gedaan is. De derde onderaardsche kelder is een der zeldzaamste, di- men nog heeft gevonden. Zflne vorm ia regthoekigzijn vlak gewelf is onder- stenndeven als de anderendoor een pilaar gbkroond met een klein kapiteelmet veel sierlijkheid uitgehoutvd. De muren zijn beschilderd met figuren van natuurlijke grootte, waarvan wfl de beschrijvin' nog niet hebben gektegen. Het gewelf heelt eene en dezelfde kient' De sttjl draagt kenteekenen van eenen vrij onden tijd. De meren en pilaren zijn beladen met Etruscische opschriften die een nanowkeutig onderzoek heb ben ondergaan, doch waarvan het bijzonder en wete,iscnsppeh.it verslag te droog zou zijn voor het meerendeel onzer lezers. ZEE-TIJDING, In Tessel zijn binnengekomen H. Duyff, van Bahimor» T. S. Oldendorp van Torravechia, J. L. Berg, van Genua, J. R, Sap, van Baflonne R. H, Nagel, van Oleron, F. R. Lee, van Sonderland L. J. Wi.kop, van New.Castle J. C, Bartelt en C. Jager van Archangel J. Bereuharduson van Koningsbergen, H. L. Falk, Fi, Toft en J. E. Roemer, van Dramme, Uitgezeild C. van der Drift, naar Lissabon J R. Brons, naar Bordeaux K. B. Tippema en O. F. Fockema, naar Londen, S. O. Visser, naar Cardiff, D. Ouwehand r.aar HullR. H, DnitJ. Fnlynaar Sunderland. De schepen de goede Verwachting, Kapt. J. Lucht, en de 2 Gebroeders Kapt. H. J. Pekelder, beide van Hamburg naar Rotterdam zijn den 22 Aug^ te Bremershaven binnengeloopen. De schepen die HoffnuugKapt. J. Meineke van de Steur, en die gute HoffnungKapt. B. Land, van Ollendorff, beide naar Amsterdamoen 20 Aug. wegens tegenwind te Cuxhaven binnengeloopen. Het schip HteabetKapt. T. Hansen, met tarwe, van Petersburg naar Amsterdam is deo 24 Aug. te Elzeneur lek binnengeloopen moet lossen om te repareeren. ArrivementenTe New-York Kapt. J. E wards, van Amsterdam; op de rivier van Bordeaux S. Jacooas, van Schiedam, en R. P. Bossinga van Rotterdam; te Dublin P. Leggetcvan Rotterdam; te Graveserd Manldun en W. Cousinsvan Harlingen te Hull J. Smith en te Sunderland R. Smi h beide van Rotterdam, en J. van der Woudevan Sch.ed'm; te Leith D. Nleholson en W. Cross, van Rotterdam; te Embden F. E. Fisser, en te Norden J. J. Buiter en O. E. Maller, van Amsterdam.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3