V jj nisoen door anderè-è^aè Holland komende troepen staat afgelost te wot- Zatnrdag morgen ten 9 ore zijn deze heeren op her Raadhois verga derd; na den middag hebben zij weder eene bijeenkomst gehad, waarna zij gescheiden zijn om heden hunne beraadslagingen te hervatten. Er Ï8 nog niets omtrent den uitslag hunner' vereeniging uitgelekt." PortieCorresp, 's Gravenhace den aysten Augustus. Gisteren is alhier de verjaardag van Z. M. den Koning, op eene gepaste wijzegevierd geworden. Reeds vroeg in den ochtend waren alle de publieke gebouwen en eep groot aantal particuliere huizen met vlaggen versierd en deed zich het klokkenspel van tijd tot tijd booten. Van tien 101 elf ure hebben de ingezetenen der onderscheidene gezindheden, in hunne verschillende kerk gebouwen vaderlandsche gebeden uitgestort voor het levende gezond heid en de ondersteuning van onzen beminden Vorst in de belangrijke omstandigheden, waarin Hoogstdezelve met en voor het vaderland verkeert. Ten een uur is er groote parade geweest van de zich alhier in garnizoen bevindende depots der genadiers en jagers. Ook is des avonds de voorgevel van het raadhuishet bosch en een gedeelte van den Scheveningschen weg, van stadswege geillumineerd geweest. Daarenboven waren de societeits-tent en het pavillioen in het bosch, alsmede het pavillioen, halfweg Scbevenin- gen, fraai verlicht, en veraangenaamde eene fraaije muzijk de menigvuldige wandelaars, die den geheeleD avond en een gedeelte van den nacht deze uitmuntende wandelplaatsen bezochten. In den schouwburg is eene schoone ouverture, door den bekwamen orchestmeesterJ. Mengel, vervaardigd, en den Vaderlandschen Zang gehetenuitgevoerdhetgeen de goedkeuring van alle toonkunatenaars en het overige publiek wegdroeg. Na den schouw burg is er een kunstig vuurwerk in den tuin des gebouws van den schouw burg, door den heer Chiarini vervaardigd, afgestoken, hetwelk bijzonder voldaaD heeft. De plegtige viering van dezen, voor elk Nederlander zoo belangrijken dag, is in de beste orde afgeloopen, en niets heefc de alge- meene vrolijkheid gestoord. De geheele Koninklijke familie is thans, ter viering van dezen beugelijken verjaaadagop hec Loo vereenigdwaar been zich ook de staatsraad, burgemeester dezer residentiebegeven heeft. Men verneemt, dat, op eene aan het departement van binnenlandsche zaken gedane vraag, hetzelve departement te kennen heeft gegeven, dat de met onbepaald verlof naar hunne haardsteden gezonden Miliciens van de ligtingen van 1826, 1827 en 1828, beschouwd moeten worden als ge wone met verlof van hun korps vertrokken Militairen, en dat het houden van inspectiën over dezelve een punt van overweging uitmaakt; zullende de daaromtrent te nemen beschikkingen nader worden medegedeeld. Rotterdam den 23 Augifstns. De Cholera neemt alhier merkelijk af, zoo wel in het getal der nieuwe ziektegevallen als in de sterfte. Sedert ettelijke dageD telt men onder het getal der overledenen niet meer dan 3 of 4 Cholera-doodeB. Van den isten tot den 21 sten dezer zijn onder dien geessel 229, sedert tot gisteren 4 personen bezweken. Provincie Zeeland den 20 Auguctns. Zr. Ms. korvet Pantherkapi. tein-luitenant Kdeling, over wiens lange afwezigheid men zeer veel onge rustheid koesterde, is heden gelukkig ter reede van Viissingen gearriveerd, na ruim tachtig dagen reizens met vele tegenspoeden geworsteld te hebben. Dezelve kwam laatst van Corunna bij kaap Finisierrewaar hij door aan houdenden tegenspoed genoodzaakt is geweest binnen te loopen, Uit Goes wordt van den 20Sten, het volgende geschreven: Het voorgevallene binnen de stad Goes, op Zaturdag den 10 Augus tus laatstledenwordt door geen fatsoenlijk ingezeten goedgekeurd maar gelaakt, en de tijdingen daarvan verspreid, even als of die stad zich in staat van muiterij of oproer heeft bevonden, betrenrd; terwijl het berigc daarvan voorkomende in eeu der laatste Nommers der Nieuwe Amster- damsche Courant en Algemeen Handelsbladonwaarheden bevattende, wordt afgekenrd. De buitengewone maatregelen tot herstelling of bewaring der rust en orde in bet werk gesteldzijn ontwijfelbaar daarvan het gevolg en ieder weldenkend ingezeten berust daarin, ofschoon men dezelve, zoo niet ge heel onnoodzakelijk, althans de voortduring daarvan onnoedzakelijk gewor. den beschouwtnaardien sedert Zondag morgen deD nden Angustns alles reeds in rnst wasen wel in rost zonde zijn geblevenook zonder het zoo spoedig inroepen der militaire magtdoordien het blijkbaar wasdat de gepleegde feitelijkheden alléén waren het gevolg van een afzonderijk ongenoegen tegen één enkel persoonen geenszins de kenmerken hebben gedragen van kwade gezindheid tegen eenig ander burger, regering of ge vestigde orde van zaken; zoodanige kwade geest bestast er niet in Goes, het tegendeel it waar, want de Goescbe burgerij, zoo wei de mindere als meerdere klasse, beeft in alle omstandigheden, en vooral sedert den op stand der Belgengetoondalles veil te hebbengoed en bloed te willen opofferen voor haren dierbaren Koning en Vaderland. Het is voor de eer der stad, zoo wel als van geheel Noord-Neder land, van belang, dat eenmaal (openlijk bljjke de ware oorzaak der plaats gehad hebbende beweging, en van het beschadigen van één enkel huis, door bet inwerpen van omtrent een honderd en vijftigtal glazen. Eenlge voorname bnrgera hadden zich sedert vereenigd omter plaatse daar het behoort, hun verlangen te kennen te geven, dat zoodanig onder zoek zoude worden in het werk gestelden ook om op eene bescheidene wijze te verzoeken, dat de ingezetenen niet langer met het onderhoud en Inkwartiering van de ingelegerde manschappen mogten worden bezwaard ten welken einde zij een betamelijk verzoekschrift hadden onderteekend dan, alzoo men nn op goede gronden vermeende zich te mogen verzekerd hondendat wel spoedig aan hun verlangen zal worden voldaanzoo is bij hun besloten om dit verzoekschrift voor als nog niet in te leveren, maar hun vertrouwen te stellen in de voorzigcige en billijke handel wyze van de daartoe bevoegde autoriteit." Hierbij heeft de redactie van het Handelsblad eene aanmerkingdat zij ten onregte beschuldigd wordtdewijl zij geene andere tjjdiog heeft mede gedeeld dan die in de Middclburgsche Courant voorkwamen de brief door haar geplaatst in denzelfden geest geschreven was. Breda den 22 Augustus. Heden op den middag is, na van paarden te zijn verwisseld, onze vesting gepasseerd Z. Exc. de generaal Chasséver. gezeld van den kolonel de Boervan Bergen-op-Zoom naar het i-oo zich begevende, alwaar de generaal overmorgen 's Konings verjaardag zal bjjwonen en vervolgens aanstaanden Maandagop de Gorselsche heideaan de dappere verdedigers van de citadel den gedenkpenning tot aandenken aan de roem. rijke verdediging, uitreiken zal. Bij het kort oponthoud van den gene raal alhierwas in een oogenbiik een groot aantal volks toegesneldbelang, iteiiend om den achtenswaardlgen opperbevelhebber te aanschouwen, Het geheel bedrag der vaderlandsche giftenten voordeele der ver dedigers, van de Antwerpsche citadeldoor de 's Gravenhaagsche commissie bijeenverzameld, heeft bedragen eene som van 12,831.14!. De fortificatie-werken, die tot verdediging van de toegangen jn deze provincie te Lithoijen worden aangelegd zullen binnen weinige dagen vol. tcoid zijn. Dezelve ziin uit een kiijgskundig oogpunt bijzonder belangrijk, niet alleen voor de defensie van dit gewest, maar vooral ook voor Holland. Had men in het jaar 1794 in bet bezit mogen zijn van zoo vele middelen van voorz.org en verdediging de Franschen hadden nimmer, gelijk toen, tot in Holland kunnen doordringen. Naar men verneemt zal er ook zoo spoedig moge;i,k een begin gemaakt worden met de bevestigiDg van Geer. ttuideuberg. T U R K Y E. Kon.tanttnopel den 25 Juiij. Den r4den van deze maand is aanboord van het fregat Anna hier aangekomen, de Russische zaakgelastigde in Gri-kenlaiid de baron Ruchnann. Den dag van het vertrek van den graaf Or lof (den rjden) werden drie afbeeldsels van den Grnoten Heer met brillanten omzet, aan den Russischen afgevaardigde de Butenicf overhan digd. De riilKte van de drie is bestemd voor den graaf Orloff', de twee anderen voor de generaal Murawieff, en den vice-admiraai Lazareff, Daar deze afbeeldsels net spoediger konden voltooid worden, is de Butenief verzocht geworden, om dezelve over te maken. Er is den I4den brand ontstaan in het hotel van den Oostenrijkschen ambassadeur te Bukjedere: door van aile kanten aangebragte hulp, en vooral van de matrozen van het fregat Annais de voortgang van dezen brand gelukkig gestuit. Den i8den is het Engelsch linieschip Malabar in de haven van Konstantinopel binnen geloopen aan boord hebbende 20 bronzen atnkken kanon, welke de Koning van Groot-Britannie aan den Sultan ten geschen ke geeft. Deze stukken van eene schoone bearbeiding zullen op den torea van het serail geplaatst worden, nabjj het oude paleis van de Groote Heeren. RUSLAND. Petersburg den 10 Angustus. De adjudant-generaal graaf Orloff", van Konstantinopel komendeis den pdea in deze hoofdstad gearriveerd. ITALIË. Napels den 2 Augustus. De militaire commissie, in de provincie Terfa dILavoro, heeft hare voorloopige werkzaamheden in het regtsgeding tegen de 75 beschuldigden, wegens het oproer in het distrikt van Nola, teneinde gebragt. De kommissaris des Koningsde overste Morelli, heeft zijne acte van beschuldiging voorgelezen en voor de verdediging is een termijn vast gesteld welke met den 8sten dezer verschijnt. Drie der gevangenen worden beschuldigd van werkelijke zamenzweringdrie van oprujjing daar toe, 19 van meerdere of mindere deelname en 21 van kennis van het eedgespan gedragen te hebben, zonder daarvan binnen 24 uren aangifte te hebben gedaan. Tegen de overige 29 was bfi de stukken geene genoegzame grond tot beschuldiging voorhandenen behield zjj zich voor omtrent dezelve een meer naauwkeurig onderzoek te doen. ZWITSERLAND. Bazel den 15 Augustus. Men heeft thans de naauwkeurige opgaaf van de dooden en gekwesten tot de stad Bazel behoorende. Van de stedelijke militie zijn er 24 gesneuveld of aan hec gevolg hunner wonden overleden, 58 gewond. Van de loontrekkende batailjons 36 gedood en 54 gekwest. Bij dit getal moet men de gedooden en gekwesten bijrekenen uit de in woners van vele dorpenmet Bazel (stad} gemeene zaak uitmakende. Dit getal is nog niet bekend. Er heerscht nog altijd in de dorpen van Bazel (land) eene groote ver bittering. Het gouvernement van Liestal, eischt, zegt men, voor alles, dat de loontrekkende troepen van Bazel (stad) bedankt worden, hoewel zij in kantonnement zijn in de dorpen gelegen op den regter oever van den Rhijn. De stad Bazel is volmaakt rustig, behalve de staat van onge rustheid in welken zich de bewoners bevindenen eenige herbergs- twisten van weinigbeduidenis. De kommissarissen van den Landdag, en de kolonel-kommandant en chef, zijn gisteren avond van Liestal terug gekeerd. De Bondstroepen bewaren eene volmaakte rnst in de stad en op her land. Een batailjon van het kanton Vaud moet morgen aankomen. Gisteren avond en heden liep nog het gerucht in de geheele stad, dat eene vereeniging van omstreeks 2,000 meoschen zaamgesteld uit op gewonden vrijwilligers, den ZurichscheD Landdag met geweld gescheiden hadden doch de onwaarheid daarvan is spoedig bekend geworden. Door bepaling van den Landdagzuilen de soldij trekkende troepen van Bazel (stad) ontwapend en ontslagen worden. Men schrijft van Löwack den 16 Augustus. Gisteren avond heafc te Bazel op bevel van den Landdag van Zurich de ontwapening en afdanking van de soldij ontvangende kompagnie van deze stad plaats gehad het Bonds- garnisoen was onder de wapenen. De regeringsraad Oswald en de luitenant, kolonel Weitevauerzijn als afgevaardigden van de regering van Bazel naar deze kompagnie gezonden, welke zich: gerangeerd had bij het nieuwe huis. Nadat deze afgevaardigden de kompagnie het besluit van dan Landdag ta kennen gegeven, en haar voor hare getrouwheid en toewijding aan hec gouvernement bedankt hadden, werd hun bekend gemaakt, dat zij, die hun ontslag verlangden, hetzelve kondeu verkrijgen, en dat de anderen mee verlof konden gaan, hun traktement behoudende. Toen de wapenen waren overgegeven deed men dezeive in het arsenaal van Bazei overbrengen, hetgeen door Bondstroepen bewaakt wordt. Dé onder-officieren, die een deel van het Bazelsche gouvernement hebben uitgemaakt, hebben hunne sabels behouden. Wederom zijn twee nieuwe batailjons de stad ingetrokken; Zij die nit vrees voor den intogt der Bondstroepen naar Baden gevlugt waren komen nu langzamerhand terug. Omtrent het gesprek, dat de gezanten van Rnsland, Oostenrijk, Pruissen, Beijeren en Sardinië met den president van den Landdag gehou. den hebben, is gebleken, dac die gezancen gewenscht hadden, dat tegen de stad Bazel geen geweld gebezigd was. De president had echter in krachtige bewoordingen het gedrag van den landdag verdedigd. Omtrent hec kanton Schwyzzijn door den Landdag de volgende bepalingen gemaaktdat de Commissarissen van den Landdag de plaats tot het houden van eene conferentie zullen bepalen, dat de afgevaardigden van de beide deelen van Schwyz zich daarheen moeten begeven, eindeljjk dac de Commissarissen geene. vertraging moeten gedoogen. Door de regering van Binnen-Schwyzwerd aan den Landdag berigr, dat men eenstemming besloten had de Sarner-conferentie te ontbinden, en afgevaardigden bij den Landdag te zenden. Omtrent het kanton Bazelia bepaald geworden dat het voortaan in twee bijzondere ataten verdeeld worden, doch met betrekking tot het Bondgenootichap één ligchaam zou uitmaken. De buiten-gemeenten van Bazel (atad), verzetten zich bij voortdnrlng tegen het inrokken van Bondstroepen. Reigoldswjjlen en Breczwil worden door den oversten Blareraan het hoofd van zes kompagnien Liestaller troepen bezet gehouden en de bevelhebber heeft verklaard dezelve niet te zuilen ontruimen» DÜITSCHLAND, Frankfort den 21 Augustus. Aan de eerste kamer der Badensche Stenden isdoor tnsschenkomst van den Hoogleeraar Zeil, eene petitie van een aantal Ingezetenen, de Joodache Godsdienst belijdende, aangeboden, waarbij deze verzoeken, om, even als in andere Duitsche statentot hec genot der staatkundige en burgerlijke regcen te worden toegelaten, In de Eiisabethstraac te Berlijn is een verschrikkelijk ongeluk gebenrd. Een bezitter van een* tnin, S, genaamd, werd dikwijls gekweld door jon. gens, die hem zijne vruchten roofden. Hij betrapte er een* op heeter daad en sloot hem in eene houcloots op. De knaap, die voor verdere straf vreesde poogde te ontvlugtenen nam zijnen weg door een aangrenzende bergplaatswaar een zwijn met biggen lag. Het dier pakte bemver. scheurde het onderlijf en begon aan de dijen en den buik te vreten, kortom, het doodde hem op de verschrikkelijkste wijze. De eigenaar hoorde schreeu. wen, maar dacht, dat hec slechts was om medelijden te verwekken, doch

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2