COURA N T. LEYDSCHE DEN 23 AUCUSTUS. NEDERLANDEN. Leyden den 21 Augustus. Gisteren morgen om 7 uren zijn H. H. M. M." de Koning en Ko. tingiobenevens Hoogscderzelver Dochter, Prinses Albert van Ptuissen, onze stad doorgereden, zich naar het Loo begevende. Verscheidene rij. tuigen met gevolg en bagage trokken hierna door. Heden morgen te 10 uren is Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, vergezeld van Zijne Gemalin, deze stad gepasseerd, zich insgelijks naar bet Loo begevende. Het Handelsblad bengt, dat tegenwoordig Doctor Keil van Langen- salza zich in s Hage bevindt, een groot kunstenaar met den magneet. Het Handelsblad haait eenen brief aan omtrenc dien Doctor, over lang in den Universel opgenomen; deze brief bevat onder anderen het volgende: De zeilsteenen van den heer Keil bezitten een buitengewoon vermogen; zij brengen verbazende uitwerksels voort en stellen ons eerst in staat, om de kracht der magnetische vloeistof in genezing van orderscheiden ziekten, naar waarde te beoordeelen. Het gebruik door den uitvinder, gedurende zijne praktijk, van dezelve gemaakt, is bereids met het beste gevolg be. kroond geworden. Het is bem gelukt de hevigste rheumatieke pijnen oogenblikkelijk te genezen; even zoo de vallende ziekte epilepsievoor zoo ver dezelve niet gegrond is op beleedigingen van net organismus; maagkrampenzwakheid van het gezigt, vlekken op het doorschijnende gedeelte van het horenvlies, rheumatieke doofheid, kropgezwellen, hoofd pijnen, den tic douloureux (smertelijke, trillende bewegingen in het aan- gezigt), enz. Mijn broeder is ooggecuige geweest van de oogenblikkelijke genezing van een hevig rheomatismedoor middel van bewegingen (pas- sades'), met een dezer magneten over het zieke deel gemaakc. Behalve de proevenwelke de heer Keil op het genezen der ziektendoor aan wending van den zeilsteen, genomen heeft, houdt hij zich ook bezig met 'onderzoekingen, betreffende de theorie van het (dierlijk) magne'ismus, met oogmerk om de verkregen uitkomsten aan het publiek mede te deelen." Hij is de uicvinder van een middel ter vervaardiging van buitengewoon iterke kunst.zeil«teenenhij heeft er een vervaardigd, die eene zwaarte van 20 kilogrammen (Nederlandsche ponden) draagt, en zelf niet meer dan anderhalf kil. weegt; ja hij verzekert, dat men er kan zamenstellen die eenen last van 1000 Nederlandsche ponden kunnen ophouden. Binnen 'sGravenhage zal hij eemge proeven doen. riet Handelsblad heeft nog het volgende: Wij ontvangen uit Rotterdam berigtenvan eene zeer geloofwaardige hand volgens welke de ziekte, die daar zoo vele bekommering baarde en ook naar buiten een' zoo ongunstigen indrok maakte, mag beschouwd worden sis te hebben uitgewoed. Men verzekert ons, dat de dagelijksche sterf, gevallen, te Rotterdam, het gewone getal niet meer overtreffen." De arbeid tot digting van den Scheldendijk, nabij Burgt, zal nu on der het cpzigt van den beer Willem en voor rekening van het bestuur worden voortgezet. De aannemers met het werk belast, zagen geen kans het werk te volbrengen, en hebben reeds groote BChade geleden. Leopold heeft het kamp van Castiau den 17 Augustus bezocht. In dit kamp heetscht eene buitengewone desertie onder de soldaten, en wel tsar Frankrijk, zoodac hun getal reeds als over de 400 wordt opgegeven. De reden van deze desertie is weldra uitgevonden door het aanhouden van eenige rondselaars, die bekend hebben, dat zij in Fransche dienst stonden. Verkleed als zangers of zoetelaars, trekken zij het kamp door en beloo. ven den Belgen veel soldij en spoedige bevordering, wanneer zij voor het leger'in Afrika dienst nemen; 50 franken zullen hun dadelijk ter hand ge. iteld worden, «I» zij op Franschen bodem zijn, benevens een paar nieuwe schoenen, en als zij te Toulon worden ingescheept, nog 50 franken. Geen wonder, dat die nieuwe schoenen en de beloofde 100 fr. de Belgen aan- iigchen, en zoo veel op hnn vermogen, dat zij hun dierbaar en vrij ge maakt vaderland als schandalen verlaten, om voor eene vreemde Mogend heid in Afrika te worden opgeofferd. Dit gebenrt nu onder toelating of wel op bevel van dat gouvernement, dat zoo zeer de belangens van Belgie wil bevorderen, (het helpt zekerlijk een groote menigte gespuis naar de indere wereld) #n wel terwijl Gendebien zich afslooft om Lebeau in staat van beschuldiging ie stellen, wegens een Franichman, die door de Belgen uitgeleverd is. Welk een contrast 1 De Belgische bladen verhengen zich zeer over het dikwijls schorsen der Conferentie te Londen, omdat, hoe langer de zaak op het sleeptouw wordt gehouden, zij des te langer bevrijd zijn van tollen op de Schelde en sandeel in, de schuld te betaler., en tevens vrij bezit van Limburg en Luxemburg hebbengaarne gunnen zij ons daarvoor het bezit van de for ten Lillo en Liefkenshoek. Zoo kan de wapenstilstand ons in eenen an deren strik brengen: want men zal immers Belgie niet dwingen? Sedert een geruimen tijd vergadert een comtnitté in Brussel fondsen ten behoeve van Polen en andere dergelijke uitgewekenen, welke zich naar Belgie zonden begeven. Men wil verzekeren, dat dit, of een soortgelijk committd het opzet zonde koesteren, om in naburige landstrekeo, zoo mogelijk, onlusten tegen de wettige overheid aan te stoken, en die uitge wekenen te doen dienen, om (in het geheim door Frankrijk geholpen en imgemoedigd) de kwalijkgezinden te ondersteunen. Het is moeijelijk te bepalen, in hoe verre dergelijke geruchten eenlg vertrouwen verdienen: doch altijd voorzigtig een wakend oog gehouden. 's Gravbnhage den 20 Augustns. Gisteren morgen heeft H. K. H. Prinses Albert van Pruissen een dejeuner op het Badhuis te Scheveningen isn H. M. de Koningin en de verdere leden der Koninklijke familie gege. «en, tot afscheid voor Hoogstderzelver vertrek Daar Berlijn, hetwelk, mar men verzekert, kort na den verjaardag van Z. M. den Koning zal plaats hebben. De mnzijk van de schutterij dezer residentie beeft zich bij dit dejeuner laten hoorei). H. K. H. Prinses Frederik heeft Dingsdag 1.1. de gelukwenschen wegens Hoogscderzelver herstelling van de heeren ontvangen, welke aan H. K. H. «ren voorgesteld. Des middags is er groot diner gehouden, hetwelk, onder anderen, door het corps diplomatique is bijgewoond. Bij Koninklijk besluie van den 7 dezer, Nc. 36, is, tot procureur bij de Regibank van eersten aanleg ainier, benoemd de heer H. L. Troost. Provincie Zeeland den 19 Augustns. Zijner Majs. korvet Panther, kipitein-iuitenaut bdelingis seberc eenige weken reeds terug verwaent; dut men volsirekc niets van dien bodem hoort, begint zijne lange afwe zigheid eenige bekommering te verwekken; moge weldra zijne blijde te rugkomst de vrees van ondergane ongelukken doen verdwenen, en de angstige onzekerheid doen Of honden, waarin men omtrent het lot van dien bcdem verkeert. Men verneemt, dat aan den kapitein-luitenant Coopshet bevel over Zr. Ms. korvet Ajax is opgedragen, en dat hij met dien bodem eene reis naar de West,Indien zal doen. Bkeda den 20 Augnstns. Te Antwerpen hebben, naar men verneemt, zich eenige aanzienlijke ingezetenen bij inschrijving vereenigd tot het doen slaan eener medaille, ter eere van en uit hoogachting voor den geneiaal Chassi, alsmede uit erkentelijkheid voor deszelfs gematigdheid in het sparen van de stad. Deze medaille, welke reeds in gereedheid moet zijn, stele aan de eene zijde voorhet portret van den generaalversierd met alle zijne ordens en de teekenen van zijnen rang, en met dit bijschrift, in 'c Fransch D. H. baron CBASSé Generaal der Infanterie opper bevelhebber der citadel van Antwerpen. Op de keerzpe ziet menter linkerzijdede bres in het bastion Toledo en een deel van de puinhoopen der citadel. Regts: de gespaarde stad. Tot bijschrift leest men, boven de Bres: Faleureux en deféndant Dapper in het verdedigen En boven de stad Généreux en épargnant Edelmoedig in het sparen Tosscben deze beide tegenstellingen ziet men een krans, half van lau. werbiaden en half van eikenloofals zinnebeeld der vergelding aan de krijgs- en burgerdeugden den eeneraal toegekend. Tot randschrift heeft de medaille Dec. MDCCCXXXII. en aan de beneden zijde hec wapeu van de stad Antwerpen. Voor den generaal Chassi moet er van deze medaille dén exemplaar in goud zijn geslagen mitsgaders een bronzenvoorts bronzen medailles voor de boofd.officieren die op de citadel bevel hebben gevoerd, en eindelijk medaille» van hetzelfde metaal voor de inschrijverswaarna de vorm ver broken is. Zoo men verneemt moet zich reeds iemand, met de overbren ging belast, naar 's Hage bebben begeven om de medaille» aan den generaal Chassé te overhandigen, doch den generaal daar niet gevonden hebbende, hem zijn nagereisd. T R K V E. Konstantinopel den 25 Julij. Voor eenige dagen heeft de Porte nieuwe muntsoorten in omloop gebragt, welke in verhouding van haren inhoud tot hare naamwaardede sedert eenige jaren uitgegeven slechte muntstukken ver overtreffen. Men spreekt er van, dat alle de vroeger in omloop zijnde muntstukken, zullen ingetrokken, eD met de nieuwen, die met dezelve in naamwaarde overeenkomen, verwisseld zullen wordeD. Dit geeft nog al vrij duidelijk te kennen, dat de nood en het gebrek der Porte niet zoo groot isals men wel heeft voorgegeven, De hoofdstad geniet de diepste rust, en handel en welvaart schijnen van nienws af te herleven, Uit Nauplia bebben wij brieven van de laatste datum, welke de gun. stigste hoop voor de toekomst van het nieuw-geboren Hellas uitdrukken. Overal beerscht orde en rust: de handel wordt laDgzaam uitgebreid ter wijl de nu weder bebouwde akkers rijken zegen verspreiden. Deze berigten vermelden ook met zekerheid, dat Koning Otho de stad Athene stellig tot zijne toekomstige residentie benoemd heeft: verder dat de Kei zerlijkeoverste, ridder van Prokesch welke met eene zending aan Mehemed. AU belast was, op zijne terugreis te Nauplia is aangekomen, en voor hec einde van Augustus ia Weenen dacht terug te zijn. ITALIË. Napels den 2 Augustus. Een nader schrijven dit deze stad berigt, dat de Tnnlsche gezant, die genoegdoening wegens zjjre regering aan den Koning kwam brengen, niet Medschib-Ejfendimaar Selim-Aga heet. Dit berigt vervolgt: juist gelijktijdig met zijne aankomst ondervonden wij ech ter, dat de beslissing der twist tusschen zijne regering en de Napelscbe geenen invloed op de vijandelijke gezindheden van de bewoners van Tripoli en Marokko gehad heeft, daar twee Sardinische en een Nspelsch schip door die stoutmoedige KorsareB, ïdie hunnen roofzucht zelfs tot tusschen Medina en Napels durven uitoefenen, gekaapt en geplunderd zijn.Ove rigens hebben zich ook in den laatsten tijd Korsaren in de hoofdstad laten zien, welke tot doel bebben om de beursen van eerlijke liedeD te snijden, die 's nachts op het gewone unr naar hnis terug keeren. De policie heeft door een gelukkig toeval een der aanvoerders ontdekt, en de gansche bende uit ongeveer 27 personen bestaande voor het grootste deel koetziets en stalknechten van aanzienlijke vreemde famieljes, in handen gekregen. Uit Rome wordt van den 5den Augustus geschreven dat de Koning van Napels zou besloten hebben, in geheel Silezien de kloosters te ont binden, en de kerkelijke goederen zich toe te eigenen, de tiaktement ontvangende geestelijken zullen tot schadeloosstelling een jaarlijks pensioen in geld ontvangen. Velen hoopten echter, dat dit ergens anders op zag, uamenlljk, dat er een verdrag tusschen het Napelscbe en Roomsche hof zou bestaan, dat in geval van nood de Koning de kerkelijke goederen in Silezien kon ontbinden, doch niet zonder een bijzonder verlof van den Heiligen Vader. Aan de Italiaansche grenzen worden wegens de ontstane onrust in de Zwitsersche kanton», gestrenge maatregelen genomen. In Sardinië en in Lotr.bardijen is men ook zeer opmerkzaam op het hetgeen in Zwitser land voorvalt; men spreekt van een zamentrekking van troepen aan aegrenzen. ZWITSERLAND. r Bazel den 13 Augustus, 's avonds ten 9 ure. Dezen avond bivonak- keerden de troepen van het Zwitsersch verbond nog in Bazel, terwijl de kanonnen geladen en de lonten aangestoken waren zij wachten versterking om de ontwapening te ondernemen. Deze operatie, zoowel in de stad, ais op het land, zal zeer moeijelijk zijn; zoo zeer zijn de hoofden warm en gereed vnur te vatten. De Lauddag moet verlegen zfln in het nemen van maatregelen om de orde te herstellen. Men vreest, dat, indien hij deo radikalen geen genoe gen geeft, hij dan zelf zal gedwarsboomd worden door de vereenigingen, welke in alle de Zwitsersche kantons bestaan. Het kanton Bazel (land)beeft eene vergadering gehoudenwaarin eene proclamatie Is opgesteld om uit te vaardigen aan alle dorpendie Bazel (stad) nog waren toegedaan.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1