A°- 1833. LEVDSCIIE N% 9». COURANT. V R IJ D A G NEDERLANDEN. Leyden den 15 Angtfstn?, Gisteren bad alhier In de grijnfabriek van den Heer Tortike een droe vig ongeluk plaats: een meisje van 17 jaren, met name Judith Taaispil, ja gemelde fabrijk werkende, raakte, te nabij de groote as gekomen zijn- Je, met hare kleederen aan dezelve gehecht, eo werd met zulk eene snelheid medegevoerd, dat zij aan de gevolgen van eene aan het hoold jntvangene wonde is bezweken. Diep wordt dit ongeval betreurd. De spoed echter waarmede hetzelve plaats had, heeft volstrekt belet eenige hulp aan te brengen. De openng van de algemeene vergadering van de maatschappjj Tot Nut y„„ 't Algemeenis op Dingsdag 1.1. te Amsterdam in de 001e „nthersche jerk op den Singel, door eene redevoering van den heer J. J. Uytwerf- Sltrli'ggeopend. Na dezelve werden eereprijzen ter hand gesteld aan de heeren Jan Vis. 1gr, onderwijzer te Zevenhuizenen Johan Pieter Bourjiarrondissements ijker te Middelburg, voor derzelver in deö verledenen jare bekroonde prijs antwoorden alsmede aan den heer Jactbui van ff'ykRoelandszoon te Kam- -r pen voor deszelfs bekroonde prijsverhandeling. Voort? werden de eere- ilijken aan diegenen uitgereikt, welke, wegens edelmoedige daden, door Hoofdbestuurderen de openbare erkentenis der maatschappij zijn waardig rekeurd. Onder de genen, die met medailles begiftigd zijn, heeft men opgemerkt jliertus Evertdie, ra de overgaaf vaD de citadel van Antwerpen, tenen Frantchen kapitein, in eene der grachten gevallen, met gevaar van zin eigen leven gered heeft. Eindelijk bedankte de voorzitter den heer IV. H. IVarminck Bz., dia de gezangen vervaardigd, den heer J. IV. Wilms, die de muzijk gecompo. neerd, en deü heer Broekhuyzen, welke het orchest gedirigeerd had. Ten lloue werd het volkslied Uien Neerlands bleed eoz. aangeheven. En 's Gravenhage is een verslag in het licht gekomen, opgesteld door Jen baron van ffestr eenen van Tiellar.dtomtrent de oorspronkelijke uit- rlcding en het eeiste gebruik der Stereotypische drukwijze: over hetwelk Zijne Maj. zijne goedkeuring heeft betuigd, en toegestaan, dat het ter ilgemeene landsdrukkerij zou gedrukt worden. De schrijver onderzoekt ouder anderen, aan welk land de eer van deze ichoone uitvinding mag worden toegeschreven. Wel heeft de kundige drukker en lettergieter Didot, in 1795, met die uitvinding willen pralen; Joch reeds voor dien tijd, in 1785, waren daarvan te Glascow proeven gommen, In 1783 had een Elzasser proefnemingen in het werk gesteld, in met vaste platen te drukkenen dit wel ter uitbreiding van een In 1739 te Edimburg uitgekomen werkje, hetwelk ook met vaste drukplaten was uitgevoerd, en hetgeen de vrncht van eene veertienjarige overdenking was, 00. die alzoo tot 1725 opklimt. In ons Vaderland daarentegen, vond zekere so. predikant Johan Miillerte Leydendeze drnkwijze reeds veel vroeger uit, want in 1701 werd een gebedenboekje, alzoo gedrokt, in het licht gegeven. Ia 1708 en 1710 zijn deze aanvankelijke proeven al verder uitgebreid en verbeterd geworden. Verschillende werken zagen, op dergelijke wijze ge drukt, het licht. De onderscheidene platen, voor zoo verre die nog daar- ?un bestaan, zijn door den schrijver met de grootste zorg bijeen gegaard en door derzelver houders goedgunstiglijk aan de regering afgestaan. Ver- ichillende in het verslag voorkomende stukken, die als de onwraakbaarste in deze zaak kunnen worden aangemerkt, leveren het bewjjs op, dat die drukwijze eene Vaderlandsche uitviDding is. Het Handelsblad deelt den volgenden brief uit *s Gravenhage mede: Gedurende den dag van heden zijn er vele niet zeer gunstige berigten omtrent de onderhandelingen te Londen in omloop geweest. Dat er berig- leD hier ter stede en bij onze regering ontvangen zijn, schijnt zeker te wezen, doch eene digte siuijer blijti dezelve steeds bedekken. Ik zal u dns de geruchten niet mededeelenwelke deswegens hier in omloop zijn; doch daarnit is op te maken, dat er iets van groot gewlgt gaande is, waarvan ilt hoop, spoedig met meerdere zekerheid iets te kun nen melden." Dit zelfde blad beeft eenen brief uit Uden, waarin bij het vermelden san het verplaatsen van het hoofdkwartier der reserve divisie, de grootste lof wordt toegebragt aan den chirurgijn-majoor Hendriks, die zich gedu rende zijn verblijf aldaar, door zijnen onvermoeiden ijver en dienstvaardig heid jegens de ingezetenen, zeer onderscheiden heefr. Volgens tijdingen met de jongste gelegenheid uit Java ontvangen, van den 16 Maart 1. I. gedagtekendwas er door de Padries In de binnen landen van Padang, eenen verraderlijken aanslag tegen het leven der Euro. peacen gesmeed: er waren niet minder dan 136 derzelvenwaaronder 40 zie ken in het hospitaal, het slagtoffer van dit snood omwerp geworden. On. der dezelven had men het verlies te betreuren van den braven luitenant Evgelbert van Bevervoerdealsmede van den luitenant IVauiier en een oflï. cier van gezondheid. Een der vroegere hoofdmuitelingen van Java, debe- rochte Sintot, die, na zijne onderwerping in der tijd aan den luitenant.ge- neraal de Kok, naar Sumatra gezonden was, is als gevangene naar Batavia opgezonden geworden, uit hoofde hij werd verdacht gehouden van in dit gruwelijk stuk de hand te hebben gebad. Voorts bielden deze berigten nit Java, dat de verdienstelijke ritmeester van het 7de regiment huzaren, ie Lattre, op den 12 Maart aan eene ziekte "11 overleden. Uit Charleroi schrjjftmen den 8sten dezer, dat dien dag in eene mijn, die van Léonard geheeten en aan de heeren Cossée en Comp. behoorende, 38 personen door het water het leven verloren hebben. Naar het schijnt heeft het water langs eenen in onbruik zijnde gang zicb een weg gebaand en dat met zooveel geweld, dat hetzelve binnen twee minuten tot 70 voe len hoog in de mijn rees. Ter gelegenheid van de docpsbedleningdoor den aartsbisschop van Meche- len, heeft Leopold aan denzelven een gouden met diamanten omzetie snuif doos, ter waarde zegt men van 40,000 fr., ten geschenke gezonden. De medailjewelke ter eere en tot aandenken van bet bestuur van den Belgische regent Sur/et de Choguier geslagen isis aan de leden van het nat onaal Belgisch congresbetgeen die bepaling gemaakt had toegezonden; Een derze ver de Robaulxthans nog lid van de kamer der afgevaardigden heeft dezelve, met een brief aan den gouverneur van tienegouwen terug gezonden. Mij drukt zich in den brief dus uit: Indien daarmede bedoeld werd het aandenken aan bet regentschap te bewaren ware zuiks nuttelooshij szelfi 1 dei pscbi mei brniki sy d et. vaR- eydeii derdej| es 01 ïen «I DEM 16 AUGUSTUS. zou lang het kostelijk bestmrr van den regent in zijn geheugen bewaren en niet vergeten de onervarenheid en trouweloosheid, Waarmede men Bei- gie door regeringloosheid, ellende en schande tot de contra-revolutie had willen brengen terwijl hij voortsals eene andere reden van weigering die medailje niet dan met afkeer zou kunnen zien, bedenkende, dardegeen tot wiens eer die geslagen was, zich een jaarlijks pensioen van 10,0:0 gul dens ten koste der belasting-schuldigen, had laten welgevallen. 's Gravenhage den 13 Augustus. Gisteren is door den Edel Achtbaren Raad dezer stad, rot eersten Praeceptor bij de Latijnsche scholenbenoemd de heer Caret van Osenbruggen, kandidaat in de Wijsbegeerte en in de Letteren, en zulks in de plaats van den heer IV. F. Schcyonlangs tot Conrector bevorderd. Naar men verneemt zal Z. M. den 26 Augustus op de Gorselsche heide, tusschen Deventer en Zutphen eene groote wapenschouwing hon den over de verschillende korpsen, die tot de bezetting van het kasteel van Antwerpen hebben behoordnadat aan deze dapperen vooraf, door den Generaal Baron Chassé zeiven, de gedenkpenningen zullen zijn uitge reikt, waarmede zij volgens het Koninklijk besluit van den 3isten Mei jongstleden worden begiftigd. De afdeelingen die tot de bezetting behoord hebben, zullen tegen dien tijd hnnne tegenwoordige kantonnementen ver laten. Na den afloop der wapenschouwing zal eene buitengewone uitdee. ling van wijnbrood en kaas gedaan worden. Vervolgens zullen de afdee lingen naar hunne kantonnementen terng keeren. Tosschen II. Vrijdag en Zaturdag nachtontstond er te Scheveningen brand in eene nieuw in aanbouw zijnde pink, van den reeder P. Varkevis- serstaande op de kerkwerf; door het drooge hout, nam de vlam zoo spoedig toe, dat er geen tijd was om de gewone middelen ter blussching af te wachten, waarop de reeder het besluit nam, een zeil over het dek en de luiken te halen; welke eerste proef echter door hec geheel verbran den van het zeil mislukte. Eene tweede proef met een grooter zeil, waarop dadelijk eene hoeveelheid zand geworpen werd, slaagde beter, en wel zoodanigdat de vlam gesmoord werd. Intnsschen was de brandspnic in gereedheid gebragt en een aantal ingezetenen toegesneldom water aan te dragen. Het zeil en de luiken werden nu opgenomen om het daaron der smeulende vuur verder te blusschen, hetgeen volkomen gelokte, en waardoor dit schoone vaartuig behouden is gebleven. De pink is alleen van binnen uitgebrand, zoodst de schade met ruim f 1000 hersteld zal kun nen worden. Bij dezen brand heeft eene goede orde plaats gehaden hebben zich eenige personen door stoutmoedigheid bijzonder onderschei den. Part. Ccrresp. 't Gravenhage den 14 Augustus. H. H. M. M. de Koning en Koningin, benevens H. K. H. Prinses Albert van Prnissen hebben gisteren avond de tooneelvertooning van Fridolinbenevens bet Kamertje van het Waschmeisjein den Hollandschen schouwburg bijgewoond. Met hartelijke blijken van toegenegenheid zijn de Vorsteljjke personen, zoo bij hunne aankomst, als vertrek, begroet geworden. Reed» heeft de commissie tot redactie der nationale wetboeken hare werkzaamheden hervat, en zich onledig gehouden met de belangrijke wij zigingen, welke in het wetboek van koophandel, aan de Staten-Generaalin hnnne gewone aanstaande bijeenkomst, zullen worden voorgedragen. Naar aanleiding eener circulaire van Zijne Ëxc. den minister van bini. nenlandsche zaken, zijn de bevoegde regeringsmagten verwiitigd, dat met betrekking tot het verleenen van ontslag nit de Schotteriijke dienst, hij hec algemeen bestuur, als een in de wee gegrond beginsel aangenomen isdac de ouderdom van 34 jaren, behoorlijk aangewezen en gestaafd zijnde, moec geacht worden, op zich zelf, voldoende te zijn, om hen, die zolks ver langen, uit de voorzegde dienst te doen ontslaankomende dien tengevolge alle vroegere, met dit beginsel strijdige voer chriften te vervallen; terwijl degenen, welke in de termen zijn van op grond van het bovenstaande, hun onts'ag uic de Schucterljjke dienst te kunnen e'langen, zich, onder overlegging der vereischce bewijzen van 34jarïgen ouderdom, op de ge. wone wijze, tot de bevoegde autoriteit znllen kunnen keeren. Amsterdam den 14 Augustus. Heden had alhier het examen van de Nederlandsche Israëlitische armscholen plaats. Uit een verslag door den heer Boas gegeven, bleek, dat er zich op de scholen thans 541 jongeDs en 274 meisjes bevinden. POLEN. Warschau den 2 Augustus. In den oorlog welken Rnsland tegen Polen onlangs gevoerd heeft, hebben de inwoners van de stad Zdunska Wola in het wojewoodschap Kabischeen zeldzaam voorbeeld van trouw aan de Rossen en van opoffering voor den troon gegeven. Niet alleen dat zij met de overige Polen de wapenen niet hebben opgevat, maar zelfs zijn zij onder die genen geweest, die met de wapenen in de vuist den opstard wilden onderdrukken, en zich aan de zijde der Russen geschaard hebben. Den jpden September 1831 door een korps insurgenten, dat van wraak tegen hen brande, overvallen zijnde, bleven velen hontier als offers op de strijdplaats en vele bekwamen roemrijke wonden. Deze omstandigheid is de oplettendheid van den monarch niet ontsnapten rerwyl Z. M. niec slechts die genen, die zich door zoo roemrijk eene opoffering onderschei den hebben, een duidelijk bewijs van hoogstdeszelfs bijzondere goedgnn. stlgheid wilde geven, maar ook het aandenken aan deze daad bewaren, heeft hoogs dezelve: 1°. voor het lot der weduwen en weezen van alle op den i9den September 1831 in het gevecht tegen de insurgenten gesneu velde inwoners gezorgd en aan dezelve of een pensioen voor hon leven of eene ondersteuning voor eens verleend; 2°. aan zes derzelve, die het meest hebben uitgemunt en door de gemeente zelve deze onderscheiding het waardigste gekeurd werden, medailles uitgedeelden wei aan ff-'iihetm Knoll eene gouden, en aan Juliaan HelmschrootGothera SchiefnerKare Pape Antoon Linke en Johan Fautsmann zilveren; 3*. nevoien dac, ter beloo ning aller inwoners van Zdnnska Wola, die op den ipden September in de stad gezeten waren, de schatkist tien jaren lang de reoren betalen zal, welke zif van de erven en landerijen aan derzelver eigenaars moeten op brengen." ZWITSERLAND. Bazel den 6 Aueustns. Aan de inwoners van Bazel zijn twee afkondl- gmteu de eeu van den kleinen raad, de andere van de militaire commissie

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1