Naar men verneemt, zullen eerlang aan de Ststen-General eenige wij. zigingen worden voorgedragen in het wetboek van koophandel. Te Zevenaar zal den 3 Augustus eene aldaar nieuw gebouwde Israë litische kerk worden ingewijd, bij welke plegcigheid de opper-rabbjja van Zwol tegenwoordig zijn zal. T U R K Y E. Het w38 op den naamdag van den Keizer van Rnslandwaarop de graaf Ortojf een schitterend feest gaf, en juist op het oogenblik dat de gezond, beid des Keizers gedronken werd, dat een adjudant van de» graaf de zaal binnen kwam, en hem het norigt bragt, dat de Aegyptische armée den 1 Taorns was overgetrokken en Natolie geruimd had. De graaf gaf dadelhk het gezelschap hiervan kennisen veegde er bijdat hij ook nu zonder vertraging de onder zijne bevelen staande troepen zou laten vertrekken. Werkelijk heeft dan ook, dezen morgen het gezamenlijk R.ussisch eskader; met de landtroepen aan boerd de reede van Bujukdére veriatenen zich naar de Zwarte zee begeven. Slechts eeD oorlog schip is teruggebleven waarop zich de graaf Or/cff denkt in te schepen. Hoe lang hij nog ver. toeven zalweet niemand ziin oponthoud zat echter Biet van langen duur wezen omdat alles rustig blijft. Hec is echter te vrezen, dat er eene reactie zal plaats hebben, want de Russische militaire magt hield het grootste aantal van ontevredenen in toom, welke nu ligcer spel zullen hebben, en hunne onrust van nieuws aau zullen cpenleggeD. Men zegt dat de Sultan den graaf verzocht heeft, nog eenigen tijd in de hoofdstad te vertoeven, en hem niet te begeven, voor dat de noodige maatregelen voor zijne zeker heid genomen zijn. Sedert dat de Russische troepen vertrokken zijn heerscht er eene vreugde bij de Frantche en Engelsche gezantschappen, welke zij niet kunnen verbergen. Voor de afvaart van hec" Rpssisch eska der, heeft de Suiian den graaf Or lof een zeker getal meddijes ter hand gesteld welke hij voor de Russische soldaten tot aandenken van hunnex merkwaardige expeditie heeft laten slaan, Deze medailjes zijn van goad, zilver en brons. Op den eenen kant prijkt het beeld des Sultans, op de andere zijde staat de dag en het jaar van de aankomst der e..pedicie te Bujukdére. Zij zullen aan een blaauw, zwart en geel hut gedragen worden. Rusland heeft een groot plan van verdediging vervaardigd, hetwelk aan den Sultan Mahmoud voorgelegd gewordeo, en reeds gedeeltelijk is ten uit. voer gebragt. Keizer Nico/aas heeft ter dispositie van Z, H, ofiïciereo isgeniers, sappers en timmerlieden gesteld. De versterkingen van de Dar- danellen zijn verbeterden de batterijen afgemaakt. De Russitcbe schepen hebben aan den Sultan kanonnen van groot kaliber afgestaan, om Sultanich- Kaiessi te wapenen. De pnnten van de Aziatische kust, welke aan de aanvaten van Mehemet-Ali konden blootstaan, worden gelijkelijk in staat van verdediging met behulp der Russen gesteld. Om den Sultan tegen inlandsche vijanden te verdedigen, wordeu de toegangen van de hoofdstad versterkt, en Konstantiuopel zal met citadels omgeven zijn. GRIEKENLAND. Uit Munc'nen schrijfc men het volgende: Het geboorte-feest van onzen zeer geliefden Koning Otho is op eene uitnemende wijze gevierd geworden. Aan den vroegen morgen van den j.julij verkondigde het knallend kanon, gedonder aan de bevolking het heilige feest. I« de haven bevonden zich ontelbare grootere en kleinere vaartuigen alle versierd met vlaggen en wimpels. Om 9 uren was er godsdienst-oefening. Hierna Volgde de parade. Op den middag was er groot diner, des avonds bal en Illuminatie: zoo ging het drie dagen achter elkander. Er is ook een zee-gevecbe geleverd tnsschen Grieksche en Turksche schepen welke laatste wezenlijk op de Turk'.n bij Samos veroverde vaartuigen waren: deze namen op het laatst Je vlugten werden door eenen brander vervolgt; de kreet van Leve de Koning was algemeen. Wij verhengen ons dat wij de geruchten logenstraffen kunnen, welke ver- ipreid werden namenlijk dat in den laarsten tijd onrustige gebeurtenissen in Griekenland voorgevallen waren alles is rustig. De toekomstige resi dentie plaats van Z M. is nog niet bekend. badere berigten welke uit dit landden 17 Julij te Munchen waren aan- gebragt, geven geene bijzondere nieu«vscijdingen. Alleen wordt nog aan gekondigd dat de Koning om den toestand van het land te beter op te ne men nog verscheidene reizen ondernemen zalonder anderen eene naar Syrawaarheen Z. M. met het regentschap den 26 Julij zich zon begeven. Men hoopte aldaar, da voor den Gnekschen handel noodige veranderingen, la overeenstemming van de doorzigtigste deelgenootea des handelsstand, te lullen daarsteilen. ITALIË. Rome, den 18 Julij. Den loden 1. 1., begon hier zulk een kond weêr met hevige» regen en storm gepaard, zich te vertoonen dat men denkt midden in den winter verplaatst te zijn. De ondste menschen herinneren zich zoodanige weérsgesceldheid in dit jaargetijde niet. De koude welke jen dag daaraan volgdeen nog altijd voortduurtheeft den tot hiertoe evenwel gematigden zomer, nu geheel in eenen Noordschen doen verkeerèn. Wanneer nog later warme dagen zullen invallen, zullen zij echter door de toenemende koelte van de langer wordende nachtenzeer gematigd zijn. De zoo dikwijls geroemde reine hemele-blaauwe zomerlucht van Italiëis dit jaar steeds duister en bewolkt. Niec ongepast zeggen de inwonersdat dezelve een treurig beeld voorstelt van den politieken heme! van Italië. De Allgem. Zeitung nog een overzigt nemende omtrent de zamenzwe- ting, welke in Napels tegen het leven des Konings onlang ontdekt was, merkt omtrent dea coestand van het land dit aan: De groote bezuinigingen in alle takken van het staats-huishouden plaats grijpendewerken over bet algemeen weldadig, verwekken liefde en ver douwen: er heerscht de grootste orde.de strengste regevaardigheid. De Koning gaat met znlk een voorbeeld vooralie ministers zijn bekend we gens hunne strenge onbaatzuchtige regcschapenheid. De Koning offert zelfs zijne eigene neigingen op om dit stelsel voort te zetten. Zoo werd onlangs een nieuw militair reglement daargesteld hetwelk eeue beduidende bezuiniging van 100,000 dukaten jaarlijks oplevert. Te Napels klaagt men dit jaar over eenen zeer ongestadigen zomer loodanigen als men onder dieD anders zoo schoonen hemel gansch niet ge woon is: regen, storm, scirocco wisselen met weinige schoone dagen af, tn overal vertoonen zich natuurverschijnselen. Zoo zag men onder ande- ten den 8 Julij te Napels eene waterhoos midden door de golf zich voor - bewegen; zij kwam van Fansilip in de gedaante van eenen trechter, trok de baren in wervelwind in de hoogte, nam het lantaaro.dak van de Mole weg, verbrijzelde de houten zeebaden in de havende planken daarvan over de daken tot op de groote markt slingerende, doodde of kwetste een aantal menschen, en verdween ten laatsten zonder eenig spoor achter te laten. ZWITSERLAND. Aan de Zwitsersche bondsleden, heeft bet voorzittend kanton berigt ge geven, dat het Fransch gouvernement, ten gevolge der ongeregeldheden die te Bairges en Chateauraux hadden plants gehad, aan een zeker getal Polen het verolfjf in Frankrijk ontzegd had: en het gouvernement het Zwitsersch bondgenootschap verzocht, om deze vluchtelingenwanneer zil aan zijne grenzen zich zouden vertoonen af te wijzen, opdat Zwitser- luid van de tegenwoordigheid dier onruststokers zou bewaard blijven welke ten doel schenen ie hebben om daarwaar men hun verblijf plaats en hulp verleent, steeds hec bestuur in onaangenaamheden te wikkelen. Onderscheidene gemeenten In het kanton Sew, b'fmefl welke eeftifaa t5er uhgewekene Polen onlangs een verblijf was aangewezenhebben daartegen geprotesteerd. DUITSCHLAND. Wf.enen den 22 Jolij. Met de grootste verontwaardiging ieest 'men'.in brieven van «ie Russische grenzen dat een tweede aanslag op het leven van Z. M. den Keizer van Rnsland gemaakt, doch kort voor de uitvoe ring geinkkig ontdekt is. Er is in Neder-Oostenrijk eene aanschrijving bekend gemaakt; bij welke de denkbeelden en het doel van het geheime genootschap Ciovine Italia (hét jeugdige Italië), aan de ingezetenen in het ware daglicht ge steld worden. Daar de strekking van deze vereeuiging is om de bestaande regeringen en geheel de maatschappelijke orde omver te werpen, en zij zich van verleiding en zeifs van sluipmoord bedient, zoo worden de inge zetenen indachtig gemaakt, dat znlk een doel geheel strijdig is met de liefde tot het vaderland en hij dos die zich bij dit genootschap begeeft aan hoog verraad schuldig staar. Zij worden daarom gewaarschuwd om zich met zulke afschuwlijkbeden niet te vereenigenaangemaand om hnnne pogingen in het werk te stellen ter ontdektting van de deelgenootenzij zelts die er reeds deel aan hebben genomen worden Opgeroepen om van hnnne dwaiia. gen terug te keerenzullende de zoodanigen niet door de wetten gestraft worden, zoodra zij mededeelingen omirent hetzelve gedaan hebben. Z. K. K. Majesteit meent aldus uit liefde voor zijn vaderland, en ais vader van zijne onderdanen te moeten handeleB. Bhblbn den 26 Jnltf. Uit Strengnes (in Zweden) meldt men: «Een arbeider, die bij Eskiistung met het werken aan eenen dijk bezig was, deed eene gewigtige ontdekking. Hij stiet namelijk onder het graven op een* steenen pet of kruikwelke bij de aanraking uic elkander viel en eenen schat van zilver zien liet, welke bestond uit verscheidene grootere en kleinere armringen, eenige sieraden, met nog al eenige kunst bewerkc, verder nit eene verzameling van munten, grootendeels Angio.Saksische waaronder velen van Koning Etkelredgelijk mede verscheidene DnPsche, onder Keizer Othoin de kolonie Agripina geslagen, en enkele Cnfiqne; alie grootendeels zeer wel onderhouden. Het geheel, ten gewigte van 109 lood zilveris den Burgemeester in bewaring gegeven en zal der kroon tot inwisseling aangeboden worden. In Fitschkanbii Neisze, in Prnissenheeft zich den 28sten Junjj een natuurverschijnsel voorgedaan hetwelk in die streken onder de zeld zaamheden behoort. Eene zoogenaamde waterhoos namelijk vernielde, in den tijd van drie minuten hec grootste gedeelte der boven-voorstad en rigtte eene verwoesting aan, waarvan de aanblik te treuriger is, daar de ongelukkigen slechts hec algemeene medelijden kunnen inroepen, zonder dat zij, zoo als bij eene schade door vour of hagelslag veroorzaakt, geregcigd zijn tot het vorderen van schavergoeding. De aanblik van dit geweldige verschijnselzoo schrijft men van daar;" hetwelk des namiddags ten 6 nre, met een zwaar buitengewoon snel voorbijtrekkend onweder begon, was schrikverwekkend. Gedurende een geweldigen plairegen, speelde de orkaan met geheels stroodaken, ge. veis, hoornen en andere voorwerpen; zelfs lindeboomen van twee vade. men in den omvang, werden in tweeën gebroken. Zeventien gebouwenen daar onder beduidende boerenwoningen, benevens de woonhuizenwaarva* de moren gedeeltelijk zijn ingestort, leveren eene vertooning op, als of zij door eene aardbeving waren geteisterd gewordentwee menschen werden bedenkelijk gekwetst. Frankfort den 3: Jnlij. Uit Ancona wordt gemeld, dat, na een be. zoek van den inquisiteur bij den generaal Cuiières. een personnom godsdienstige redenen in hechtenis genomen is, en het dus schijnt, dat de inquisitie zonder toestemming of voorkennis van den generaal zoodanigen maatregel niet kan nemen. Een toeval heeft, ter bewaring van aardappelen, het volgende middel doen uitvitiden. Een inwoner van Annabergin Saxenhad in zijnen kel der houtskool bewaard. Tegen den herfst deed hij den kelder opruimen zander echter het grnis van de hontskool weg te nemenen eene groote hoeveelheid aardappelen er in brengen. Op het einde van de lente bleven d» aardappelen buitengemeen goed bewaard, sproten niec niten behieldea eenes verschen en uitmuntenden smaak. Munchen den 25 Julij. De gedurig, sedert het begin van deze maand, nedervallende regen, verhindert zeer den oogst, welke zonder dat reeds zon verzameld zijns deze omstandigheid veroorzaakt ongerustheid, waar door werkelijk reeds de prijs van het koren gestegen is. Dresden den 27 Julij. Onder het nieuws van den dag behoort hier de overgang van den hertog van Lucca tot de Evangelische Godsdiensthij had voor eenige dagen bij den predikant te Neustadt.Dresden Dr. Schmalz, voor het eerst hec avondmaal gebruikt; en is daarna weder afgereisa. Ziine doorluchtige znster de gemalin van den broeder des Konings prins Maxi- txiiiaankoninglijke hertog, woonde, zoo als met zekerheid vermeld wordt, deze waarlijk feestwaardige daad al» aanschouwster bij. Een zonderling voorvalhetgeen echter misschien eene zeer beduidend verlies der staatskas kan toebrengen, heeft bij de Lands.loterij plaats gehad. Eene lijst van ico loien is door misvatting dubbeld gedrukten aan de Collecteurs uitgegeven, welke dezelven, vóór de misvatting bemerkt werd reeds verkocht hadden, en natonrlijk weigerden, hen daarna terug te nemen. Misschien kan nn de staatskas gehouden zijn, om de groocsce prijzen van 100,000 en 50,000 ch. tweemaal te betalen. GROOT.BRITANNIE. Londen den 31 Julij. Laatstleden Zatnrdag is er te Londen ter eer vati de jongst behaalde overwinning door den admiraal Napierdoor zeer aan zienlijke personen, eene bijeenkomst gebonden, bij welke zich Z. K. H. de hertog van Sussex als voorzitter bevond. Er is daarbij tot eene inschrij ving beslotenwelke dadelijk geopend <som aan den held eene blijk van de gevoelens van het Britsch publiek te doen toekomen. In de vergade ring der Lords op Dingsdag, is Z. K. H. hier over door den markies van Londonderry doorgehaalddoch de Hertog heeft zich hieromtrent verdedigd. I11 deze zelfde zitting is ook de derde lezing van de lersche kerkbill. na door den hertog van Wellington te zijn bestredenmet 135 tegen 81 en dus met eene meerderheid van 54 stemmen doorgegaan. Mea zag met verlangen tijdingen uit Porttsgal te gemoet, welke door tegenwind werden terug gehouden. Een Engeisch dagblad van den 24 Jnlij bevatHet is met droefheid dat wij vernomen hebben dat er niet meer aan de verschijning van de cholera in de hoofdstad des rijks is te twijfelen; en ondertusschen haascen wij oris om te zeggendat de ziekte nog niet vergevorderd ia. Reeds hebben onze eerste geneesheeren verklaard dat de choiera zich bij ons zal natnra. liseren, en dit blijkt ongelukkig niet dan maar al te waar te zijn. Wat er van zij, het is thans de pligt van iedereen, om, zoo veel in zijn vermogen iszich tegen de besmetting te behoeden. De matigheid en de zindelijk, heid zijn de eenvoudigste en de krachtigste voorbehoed-middelen. Maar voor alles, moet men te halp komen aan hun, wier gebrek zoo groot is, dat zil zich zeiven tegen het kwaad niet kuDnen weren van hun is het dat de ziekte begint, vervolgens verheft zij zich. De ongelukkige lerlan- dersdie, in dezen tijd van hec jaar, naar de hoofdstad of naar derzelver omsirekeu heen itroomenzijn vooral hec medelijden waardig.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 3