LEYDSCHE COURANT. A". 1833. N". 90. MAANDAG NEDERLANDEN. Leyden den 28 July. Men vindt iin het Dagblad van 's Gravenhage een stub, betiteld Sta- listiet, betgeen wij hier verkort mededeelen: De stad Petersburg bevatte in 1832, 449,368 inwoners, waarvan 294,468 van het mannelijke 154,900 van het vrouwelijke geslacht waren. Iu dat jaar werden er geboren 1598 jongens en 4969 meisjes, en 2185 paren in den echt veree-igd; het getal der overledenen was 11,032 van net man nelijke, en 5230 vau het vrouwelijke geslacht, zijnde een zeer aanmerke- lijk verschil tusschen de beide seksenwaarvan de oorzaken niet worden opgegeven. Aan onge'nkkige toevallen stierven er 235 personen. 41 Bran den hadden er plaats gehad, waarvan 11 belangrijke. Het dagblad van het Russisch ministerie van binnenlandsche zaken deelt bet volgende berlgt mede, nopens der ia de Grieksch-Russische kerk, in het jaar 1831 plaats gehad hebbende echtscheidingen: Ia het geheel zijn er tlo huwelijken ontbonden, te weten: ter zake van natuurlijke gebreken a wegens echtbreuk 6, verlating 103ter zake van verbanning naar Siberië 69, veelwijverij 25, bloedverwantschap en minderjarigheid 4en één uit hoofde dat het huwelijk door eenen geestelijke van eenen anderen godsdienst was voltrokken. In de vondelingshuizen van Petersburg waren in 10 jaren, van 1822 tot 1831, 19,222 mannelijke en 19,892 vrouwelijke kinderen opgenomen, te zaïmn 39,114 personen. In tien jaren zijn overleden 16,049 jongens en 15,730 meisjes, te zamen 31,779. Met het einde van 1831 waren in het bois 6095 kinderen van het mannelijk geslacht en 7696 van het vrouwelijk, geheel 13 76x. Het onderhoud van het huis heeft gedurende dat tijdvak »sn )o jaren gekost 17,052.902 roebels 79 kopekken. In die var. Moskou, mede in 10 jaten, 25,576 Jongen», 26,973 mei j «s te zamen 52,549. Gedurende dat tijdvak zijn aldaar overleden 17.434 |on. gens, 17,279 meisjes, ie zameu 34,713. Op het einde van het jaar 1831 bevonden zich in het opvoedingshuis ie Moskou 10,885 kinderen van hec mannelijk en 12.903 van het vrouwelijk geslacht. Te zamen 23788. De kosten van onderhoud van het huis hebben in het tijdvak van cien jaren bedragen 17,223,993 roebels en 55J kopekken. De bevolking van NoorwegeD beiiep met Januarij 1833, 1,139,849 zielen, zijnde in de laatste zes jareg met 90,000 zielen toegenomen. De bevolkiog van Noord-Amerika siond in 1830 op den volgenden voet: Mannelijk Geslacht. Vrouw. Cesl, Totaal. Vrfie Blanken5358,759 5,057,299 10,526,058 Slaven 1,014 34S 995,284 2 oio 629 Vrije Kleurlingen 153 494 «65,972 391467 Te zamen 6,526,599 6,329,555 12,859,154 Men heeft in dat land de opmerkiDg gemaaitt, dat de blanken veel zeld zamer den ouderdom van 100 jaren overscnryuea uan üc slaven en Kleur lingen. De verhouding daarvan staat aldus: Bij de blanken 1:20.720, bij de slaven 11.450, bij de kleurlingen 1,510. Rome telt 148,000 zielen: ineen jaar was de bevolking met 2200 per. jonen verminderd; in de laacste tien jaren was zy anders vermeerderd en van 136,000 tot 151,000 opgeklommen. Er honden zich aldaar (zoo luidt ten berigt) veel minder geestelijken op, dan men nit het groot getal ker ken en kloosters zou vermoedeD. Men vindt te Rome 36 bisschoppen, meestal naambestuurders van bisdommen in partibus infideiium, dat is, in Janden, waar de leer van Mohammed heeft gezegevierd. Deze soort van geestelijken is meerendeels bekleed met betrekkingen bij het beheer des lands of bij de hoofdkerken. Voorts zijn te Rome 1419 wereldlijke gees- telyken, 2038 monniken, 1384 nonnen. Het aantal der ketter», Turken en ongeloovigenwordt op slechts 173 opgegeven. Daaronder bevinden zich al de Protestanten, die alhier gezeten zijn, met uitzondering van de kun stenaars en anderen, wier tijdelijk verblijf de studie ten doel heeft. De Protestanten hebben hier eene eigene kapel In het hotel des Pru «sischen gezant, onder wiens meer bijzondere bescherming zij staan. De predikant wordt als tot het gezantschap behoorende beschouwd. Omtrent Londen nemen wij bet volgende over: De uitgebreidheid van die stad is van het oosten naar het westen, na genoeg 8 mylen; hare breedte vaii het noorden naar het zuiden is zeer onregelmatig, hebbende een verschil van 4 5 mylende omtrek beslaat niet minder dan 20 mijlen. Men telt in Londen, volgens opgaven, 70 pleiaen (square»), 12.000 straten van verschillende grootte300,000 gebouwen van allerlei aardals paleizen, kerken, schouwburgen, woon- en pakhuizen. De huizen zijn alle van steen en vooral in het gedeelte Westminster gelijkvormig gebouwd. De straten zijn regtlijnig, zeer wijd en rnim, in dit opzigt die der meeste «eden van Eoropa ver overtreffendezoo tot gemak van het vervoer van goedereDal» vcor de voetgangers. Aan wederzijden der straten vindt «acD breede beatrate voetpaden. In het jaar 1377 had Londen slechts eene bevolking van 35.000 ingeze tenen; de volkstelling in 1813 gedaan, levert een getal op van 1,098,504 zielen, en die van 1821 dat van 1,225,964. Die bevolking was in 1831 nog vermeerderd met 248,105 zielen, zoodat men het er voor houdt, dat bet getal zielen te Londen chaos niet minder bedraagt dan 1,474.069. Men heeft berekenddat in gewoDe tijden de consumne jaarlyks in Londen bestaat in 110,000 ossen, 50,000 kalveren, 800,000 schapen, 230,000 lammeren200,cco varkens. Te Smithfleld wordt jaarlijks voor 8 mlllioenen guiniei (bijna tco mlllioenen guldens) aan vleesch verkochr. Jaarlijks wordt er te Lo»den ongeveer 900,000 quarters, elk van 8 sche pel», aan tarwe verbruikt; 2 millioenen vaten bier, sterke dranken en "wijn (meesral PortwijD) in evenredigheidruim 20 raillioenen ponden bo. ter, 25 millioenen ponden kaas, terwijl de melk door omtrent 10,000 koel- jen uit de omstreken wordt geleverd. De troepen van 's Koning» huis, uil drie regementen te voet bestaaude, zijn 7000 man sterk, benevens twee regementen garde te paard, 1200 man sterkwaaruit de geheeie bezetting der hoofdstad bestaat. Te Rotterdam zal, wegens de aldaar heerschenda ziekte, geen ker. mis gehouden worden, zoo ook niet te Gouda, Men verzekert, dat de centrale sectie van de kamer der afgevaardig. tien te Brusselhare meemrg te kennen heeft gegeven, dat er ijzeren krui- «eii mogien uitgedeeld woroen aan de gekwetsten van September en voorts "11 al ce burgers, die tot op *s Konings komst teu troon, door eene of DEN 29 J U L tj. andere nitstekende daad of dienst, tot 's lands onafhankélpheid 'nebbeu bijgedragen, daar de Leopolds orde alleeen dienstbaar is lot het beloonen van diensten na gemeld tijdstip bewezen. Het volgende bevat de het Brussebch blad de Knout: De Emancipation roept achen weedat onze Ambassadeurs bij de Conferentie.zittingen niet worden toegelaten. Onze Confrère beklaagt zich zonder reden: want wij kunnen uit'officiële bron hem verzekeren, dat de heer Silvanut van de IVeyer belasc'is om voor de Conferentie de pennen te snijden en intkokers met inkt te vullen. De heer Coblet is getnagtigd om de omslagen der depêche» te vouwen, de adressen er op te scbryveo, en ze toe te lakken." In Antwerpen zijn den 24 Julij, op den middag, 101 kanonschoten gehcord, als bekendmaking aan de ingezetenendat dé gemalin vanLeopold van eenen Prins bevallen is. Bij gelegenheid der bevalling zijn ook te Brussel 101 kanonschoten gelost: aioaar waren des avonds de openbare gebouwen en sommige bijzon dere huizen verlicht. De doop zal in die stad geschieden, en het kind zal de namen Lodewyk Philips Leopold Victor Ernst bekomen; de kerk van de H. Gudula is voor de plegtigheid bestemden de Koning en Koningin der Fransehen zullen doopgetuigen wezen. Het kind zal dus in de leer der Roomsche kerk worden opgevoed. Omtrent het geboren worden van dezen Prin» en de feesten die daarbij zullen plaats hebbenheeft de Knout, onder den titelde Messias van hac kenhet volgende: Het tijdstip, waarop onze jonge Koningin haren eerstgeborenen heefc gebaard, heeft den ganschen zwerm van leverijdragers van allerlei slag en rang, van den stalbezem tot op den kamerheerssleutel, in rep en roer ge zet. De hofpoëcen, die dichters namelijk, voor wier op bestelling steeds gereede gelegenheidsrijmelarijen een stipendium in eene der posten van de civiele lijst is begrepen, dienen naamletter- en puntdichten in, ter eere van den blijden Krooobeer, thans in het bezit van eenen erfelijke» opvol, ger voor zijnen roem en naam, welke beiden, anders, ware het niet om dit bijzonder geluks-gevalletje, welligt eerlang, met zijn nieuwbakken Ko- schap en al den brni, in de kaars zouden zyn gevlogen. Alle man, metéén woord gezegd, rust zich toe ter begroeting van dien nieuwen Messias, wiens gloriekroon den Koning van Rome zoo verre moec overschynen als de kloove breed is tusschen Leopold de» Veroveraaren den man van St. Helena. Hoort maar eens wat deIndipendant zegt van de feesten, die, zoo men thans spreekt, teD Hove znlien worden gevierd. Reeds heeft Mijnheer d'Aerschot zijn peper-en-zout grijzen rok doen keerenMijnheer de Chat- teler heefc zijnen hoed afgeborsteld en sints veertien dagen zijne banden met ezelinnenmelk gewasschen; Mijnheer Van Praet heeft zijn kruis nieuw doen oppoetsen; de staatskollegiën zetten zich in poetuur, ja zelfs tot Monsieur Deliafaiile Incluis, die zijnen Spaanschen kaper aau de snijders, schaar ten beste geeft, om er zich eenen gekleeden tok van te doen maken. De plegtigheid moet immers ook den erfgenaam van eenen Monarch als Leopold waardig zijn; hij ging gebukt onder den last van zijnen roem, zijn schedel kon alle zijne laarieren niet torschen. Dank zij den Hemel, dat hem een erfgenaam Is geschonken, die ze met hem deelen, en gloriense. lijk de voetstappen van zijnen Heer Vader drukken kan; de zoon van Phi- lippus kan niet minder dan een Alexander zijn." Verder gaat hij voort: Voorts zullen wij een lnst.vunrwerk zien af. steken, Leopold voorstellende in de gedaante van Hercules, hoe hij de Hy. dra der Conferentie iu ketenen slaat, de vlerken van den Russischen arend afknaagt, en boven op dat alles eenen Gallischen haan, met eene witte slaapmuts op den kop, boven op welken, in plaats van een pluimpje, eene driekleur-kokarde fladdert. Het tweede tooneel zal Belgie voorstellen, herboren door de ijzerbatten die in de geldkisten der ministers zullen uitloopen. De zeemagt zal wor den overgebragt in bet paarden, en hercen-renpsrk van Franconialwaar zij eene citadel van rijstenbrei zal bombardeerpn'het feest zal door eenen mallemolen worden besloten, waarin de mededingers op bordpapieren hydra's der regeringloosheid gezeten, met houien sabels gewapend, bun best znllén doen om naar Leopold's kruissen re stefe/en, die door eenen grooten kozak, uit boekebakkersdseg gekneed, cuascben vinger en duim worden gehouden, en welk steekspel de eerlange heet vaart tegen de barbaren zal moeten ver wezenlijken. Om het feest te besluiten, zullen de heeren Goblet, Lebeaa, Rogier en Raikem, op de ijZérwegende horlepijp dansen; voorts zal er een wedrid van stoomwagens gehouden wordenvan welken de prijzen in een Tilbury en Mecklenburgsch paard zullen bestaan." De Koningin der Frttnschen vertrekt weder nit Belgie naar Parijs, om de Julij-feesten by te wonen, daar de gezondheidstoestand van hare dochter voldoende is, Het hof van appel te Gent heefc bet vonnis van de correctionele regtbank aldaar, waarbij het hootd van de bende onruststokers in die stad, Tydgat, tot drie maandeD gevangenisstraf, de koste en eenige boete veroor. deeld werd, bekrachtigd. De veroordeelde is onder bedekking eener ge noegzame militaire magt naar de gevangenis teruggeleid. Hij zou het volgende adres aan Leopold hebben ingezonden: Sire, ben ik uit hoofde van al te groot patriotismus tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld geworden, mijn verzoek is, niet dat gij my vrijdom van de straf verleent, die ik op mij geladen heb, omdat ik niet dnlden kon, dat men U dagelijks hoonde, maar de gunst, van mij voor eenige dagen met de vrienden des vaderlands te verheugen over de geluk kige geboorte van uwen zoon. Ik zal daarna de straf onderggaan, tot welke de orangisten door hunne listige streken hebben bewerkt dat men mij veroordeelde." 's Gravenhage den 26 Julij. Zy'ne Maj. de Koning heefc door tusschen- komst van Hoogstdeszelfs ministerie van Buitenbndsche zaken, aan den Staatsraad ven Bturcourd te Meintz in Duitschland, opgedragen den voor. maligen algemeenen secretaris der centrale commissie voor de Rynrcheep- vaart, deD heer Hermann, eenen diamanten ring met solitaire te behandigen, als een teeken der erkentenis der hoöge verdiensten van dien met de Rijn. vaartzaken innig vertrouwden man, en aan welke lastgeving de opgemelde heer Eourcourd, door middel van eenen in de eervolste aUdrukkingen ver vatten brief, gevolg heeft gegeven. Men verneemt, dat bet stedelijk bestuur van 's Gravenhage, ter ge legenheid van den Doop aan den jongen Prins der Nederlandenvan Zy&«

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1