line zijnet ondethoorluenen wegens onvoegzaam gedrag jegens zijne meer. deren afgezet, en tot het doen van Kerkelijke boete veioo.deeid. ZWITSERLAND. Neuchatel den 14. Jnnjj. Over liet primaire onderwijs in Prnissen. De heer Cousin heeft 'den uitslag van zijne naspooringen, omtrent het onder wijs in Prnissen in 1831 bekend gemaakt. De geheele bevolking van het Koningrijk is 12,727,000 inwoners; van deze telde men In 1831 4,767.072 kinderen van een dag tot 14 jaren. Volgens de regelen van de statistiek, zijn er op de 100 Itindeten V3n een dag tot 14 jaren, 43 van 7 tot 14 jaren en men moet er dos 2,043 030 van dien leeftijd hebben om het getal 4 767.072 te vinden. Het getal nu dergenen, die in 1831 de openlijke primaire scholen bezochten, was 2,021,421. Het onderscheid is dos slechts 21,609 tusscben het wezenlijk en het berekend getal. Er zijn in Prnissën 22.612 openlijke primaire scho'en voor 2,021,421 kinderen, die dezelve bezoeken. Van deze zijn er 21.789 elementaite, en 823 tnsscben-scholenvan welke 481 voor de jongens en 34.2 voor de meisjes. Men telt nu in Prnissen 1021 steden, waarvan alleen 26 boven de lo.oco inwoners hebben. Alzoo hebben niet alleen de steden van 10,000 in woners maar drie vierde van alle steden buiten de elementaire scholen die bijzonder ingerigt zijn voor de laagste klassen der burgerstussclien. scholen voor den burgerstand. De elementaire scholenvooral op het land zijn voor beide seksen, die in de tusscben-scholen gescheiden zijn, en af zonderlijke lokalen bezitten. Voor de 22,612 scholen zijn er 27.749 meesters en meesteressen. Van deze zijn 22,211 meesters en 694 meesteressen bijzonder bestemd voor 21,789 elementaire scholen: waaruit men ziet dat er geeue school iszonder meester. De wet maakt het in Prnissen tot pligt aan de armen om 'de kinderen naar school te zenden zoo zij niet kunnen bewijzen dat zij hnn t'huis een genoegzaam onderwijs doen geven men maakt elk jaar in elke gemeente lijsten van kinderen, volgens de geboorte - registerswelke in den leeftijd zijn om school te kunnen gaan, en op wie derhalve die verplig'.ing berust het aan. of afwezen der kinderen iB de school, wordt ook twee maal per maand geregeld opgenomen. De straffen worden uitgesproken tegen de onders of weikbazen. Eindelijk is het aan de geestelijkheid aanbevolen om tot de communie geer.e kinderen toe te laten die niet ter school gaan of gegaan hebben. Zoodanig zijn de middelen door welke Prnissen van het primaire onderwijs zulk een bijna ongelooflijken uitslag verkregen beeft. DUITSCHLAND, Frankfort den 15 Julij. Verscheidene pogingen zijn ontdekt om den alhier gevangen zittenden middelen ter ontkoming of tot briefwisseling ie verschaffen. In verscheide» bezendingen brood en ander gebak, aan de ge vangenen gezonden, had meh eenige vijlen en schrijfbehoeften gevonden; een aantal lieden waren ten gevolge van dezen in hechtenis genomen. Ook waren den vorigen dag eenige personen zoo men zeide Franschen aan eene der poorten gevat geworden, die zich met de boven dezelve opgesloten gevangenen door teeltenen poogden te onderhouden. Men heeft door buitengewone gelegenheid tijding uit Spanje van den I5den welke meldt, dat de expeditie aangevoerd door FMa Flor, volstrekt geene voortgang in de Algarven maakt. Uit Frankfort wordt hec volgende geschreven: Onze burgerij begint meer en meer de oogen te openen met betrekking tot bet zoo hoog opgevijzelde handels-traktaat met Engeland. Het rjjk der misleidingen, ijdele beloften en aanprijzingen heeft welhaast deizelfs eiDde bereikt. De schim van eenen schitterenden wereld-handel, van eene vrijhaven voor Duitschland eener onvergankelijke Handels-vrijheid en onafhankelijkheid, is thans verdreven door de treurige daadwerkelijkheid der ledigstaande magazijnen, komman* dites en etablissementen te Offenbach, tot jaarmarkten vervallen Missen, van het staken aller handels-bedrijven, der dagelijks algemeener wordende armoede, van het aanwassende deficit in het financie-bndget enz. Geen wonder dat de wensch naar eene aansluiting aan de in tolatelael Vereenigde Staten hier steeds algemeener en Inider wordt. Zelfs in den Senaat beseft men dat Frankfort op dezen weg met reuzenschreden deizelfs verderf te gemoet snelt. Uit Palermo meldt men: De volkaan, die vddr twee jaren bij Sicilië «ic de zee opkwam aldaar een klein eiland vormde, en, zoo als dikwijls vroeger bij dergelijke verschijnselen opgemerkt is, bij het verdwijnen geen spoor van de over het water geworpene stoffe overliet, is nn weder op dezelfde plaats te voorschijn gekomen en heeft op nieuw onze aandacht tot zich getrokken. Op den avond van den 22 Meizag men in de rigting van den berg Ia Secca di Corallo (de koraalbank), verscheidene dikke rookwolken, die van hetzelfde punt opstegen, waar zich vroeger de vulkaan bevond en in den nacht van den 23. zag men zelfs vuurstralen opstijgen. De visschers zijn de plaats nog niet genaderden hebben dus nog niet kunnen onderzoeken of er een krater zigtbaar zij later berigten zullen echter meerdere bijzonderheden omtrent deze tweede uitbarsting geven." Berigten uit Griekenland geven ta kennen, dat, ofschoon er te Nauplia 300 Roomsch - Kstholljken zijn, er nog geene kerk voor deze gezindheid bestast. De Koning hoort de mis in zijne kamer. De bisschop van Syra en Tino zijn te Naupliaom den Koning hunne opwachting te maken. Men wildac eerstgenoemde tot katholjjk primaat van het vaste land zal benoemd worden. Wegens de aanhoudende droogteziet men in vele gedeelten van Poolen geen gnnstigen oogstte gemoet: dit zal niet weinig bijdragen om de in dat ongelukkig land heerschende ellende nog gevoeliger te maken. GROOT.BRITANNIE. Londen den 17 Julij. De conferentien nopens de Nederlandsch-Belgi- sche aangelegenbeden zijn hervat. Eergisteren hebben de gevolmagtigden der'vijf groote Mogendheden, benevens de twee Nederlandsche gevolmag. tigden baron Verstolk van Soelen en de heer De deleene bijeenkomst gehoudenwelke twee oren heeft geduurd. In de avond zitting van den 16 Julij van bet Huis der Gemeenten, is door den heer Ruthven eene resolotie voorgedragen hoofdzakelijk strek kende om alle zoodanige posten, aan welke, zonder eigenlijke diensidoe- ning echter eeDige emolumenten verbonden zijn (als een nieuw bewijs van bezuiniging van wege het gouvernement) geheel en al te vernietigen zij ishoezeer da in dat huis zittende ministers zich tegen dezelve verklaar den, ten slotte met 90 tegen 81 stommen, dus met eene meerderheid van 9 stemmen tegen de ministers doorgegaan. Zco als het schijnt is alle vreesdat in het Hoogerhnis de bil! ter ker kelijke hervorming in Ierland verworpen, en dien ten gevolge het ministe rie Grey genoodzaakt zou worden om af te tredengeweiten. De Tory- partij moetgelijk men verder wilvan alle tegenwerking dier bill hebben afgezien uit overtuiging dat er voor een Tory-ministerie geenerlei kans zon wezen om zich met het tegenwoordige Huis der Gemeenten staande te houden en dat het ontbinden van hetzelve en doeu verkiezen van een nienw Huis hunne zaak nog verergeren zou. Te Bridgowater, in den omtrek van Londen, heeft men dezer dagen in den in n van de boomkweekers Luke en Evans aardbeziën geplukt, die zeven pn eenen balven duim omtrek hadden, en elk anderhalf ons wogen. Ziet hier nad. re trdingon omtrent de overwinning der Pedroisten. Het bljjkc, dat, den 2den, kapitein Napier, op de hoogte van Kaap St. Vincent, Miguel's vloot ootro.ette. D.e vloot bestoi d uit 2 liniesche pen, 2 ftegatten, 3 kot vetten, a'brikken en 1 schcbeck. Otschoon hec constitutionele smaldeel slechts 3 fregat en en 3 kleinere schepen telde, aarzelde de kapitein niet. den viji-d e?r.' slag aar. te bieden, welken deze echter zocht te ontwijken. Toen in den namiddag van den sden eene gunstige koelte opstak, besloot kapitein Napier te enteren. Hij vond in deze beweging geen' tegenstand maar er had een allerhevigst gevecht op het dek plaats, dat ten slotte gunstig vdor de Pedorister, uitviel. Vóór het vallen van den avond bevond de geheele vloot van Don Miguel, met uitzondering van 2 korvetten en 2 brikken, zich in de handen der over winnaren. De genonvene schepen zijn naar Lagos opgebragt. Aan beide zijden is veel volks verloren; van den kapitein Napier moeten, onder anderen vele officieren gernenveld of gewond zijn. De stoombooten van Don Pedro hebben geweigerd, eenig deel aan het gevecht te nemen, daar zij twee duizend ponden sterling elk verlangden, alvorens daartoe mede te werken. Kapitein Napier is onmiddelijk na zijne overwinning naar den Taag gezeild, en heeft de haven der hoofdstad, zoo wel als andere Pot. tngesche havens, welke zich niet aan Donna Maria hebben onderworpen, in staa- van blokkade verklaard. De tijdingen betreffende de expeditie, in de Algarven lalden mede gun. stig daar de magt van graaf Filia-Flor reeds tot 8000 man zoo zijn aan gegroeid. Niet onwaa'scbijnüjk echter bestaat hier eenige overdrijving. Van de andere zijde moet weder een aanval van Don Miguels magt tegen Oporto, in den nach- van den 6d?n, mislukt zijn. Hier te lande wordt de overwinning van kapitein Napier, als de dood steek van de zaak van Don Miguel beschouwd, zoo zelfs, dat de voor- hem in de haven van Londen gekochte en gehnurde stoomschepen belet zijn te vertrekkenen de assurantie voor dezelve bij de Lcyis ingetrokken is. Omtrent het gevecht tnsschen de Pedroistische en Migulltstisehe vloot, vernemen wij nog: De lijst der gesneuvelden en gewonden is nog niet opgemaakt. De kapiteins ter zee Goblet en George en de luitenant Weoldridgebehooren onder de eersten, daarenboven ziin nog 20 mau geineuveld, even zoo vele officieren ligt of zwaar gewond, en telt onze vloot 60 andere ge. wonden. Onze schepen hebben slechts weinig schade geleden. Aan de zijde der Migoellisten zijn verscheidene officieren en 120 man gesneuveld, alsmede omstreeks 200 man gekwetst. Op die wijze is Don Miguel door ééneo enkele» slag van zijne ge heele vloot beroofd geworden. De vreugde die men over deze overwin, ning te Lagos heeft doen blijken laat zich niet beschrijven. Onze Napier werd door de geheele bevolking met het levendigste gejuich ontvangen, en op de wijze der oude helden, door jonge meisjes met lanweren ge kroond, Binnen weinige dagen zal de dappere vlootvoogd op nieuw in zee zijnen Lissabon zjjne poorten openen om hem te ontvangen. Ooi leger maakt vorderingen in Alemtejo, en men mag daar een aigetneenen opstand ten onzen voordeele verwachtenzoodra de tijding der vermees. tering van het smaldeel van Don Miguel bekend zal zijn. Weldra zal das de hoofdstad van Portugal door de onzen bezet zjjn of zich voor Donna Maria verklaren." Met een schip, dat den loden Jnlij van voor Oporto vertrokken is, heeft men nog in Engeland berigt ontvangen, dat de Miguelliscen den 6den Oporto hadden aangetast, doch met groot verlies waren teruggeslagen. Genoemd schip had onder weg de stoomboot ontmoet, met welke de Maar schalk de Bourmont zich toen nit Engeland naar Lissabon begaf, om het opperbevel over Don MigueVs krijgsmagt op zich te nemen. Men had in den Iaatsten tijd te Londen ook voor Don Miguel zeevolk aangeworven en 200 daarvan waren in den ochtend van den I3üen uit de Theems weggezeild. Omtrent de landverhuizers uit Duitschland naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt uit Baltimore geschreven: Onze stad schijnt door de uit Duitschland komende landverhuizers bij voorkeur tot plaats hunner nederzetting te worden gekozen. De courant van New-York geeft da volgende opgave van het aantal Duitschers, die, alleeir uit Bremen, in het vorige jaar, naar de Vereenigde Staten zijn uitgeweken. Daaruit bliikc, dat drie vierde gedeelten van het gansche getal naar onze stad zijn gekomen. Er kwsmeo naar Baltimore, in 60 schepen, 7364 landverhuizers; naar New-York, in 25 schepen, 2036 landverhuizers; naar Philadelphia 285, naar Charlestown 97 en naar New-Orleans 20 landverhuizers; te zamen een getal van 9,802 uitmakende. F R A N K R IJ K. Par^s den 17 Jolij. De generaal Bugeaud is dezen morgen alhier gear riveerd van Toulon komende, waar hij den 11 dezer geland is. Hij heeft zich terstond bij den Koning vervoegd om verslag te geve» van zijne zending. De heer Bugeaud heeft mevrouw de Lucchesi Palli tot i in het paleis van den prins Camoo Franco, schoonvader der Prinses en Kanselier van het vice - Koningschap der beide Sicilien vergezeld. Ten gevolge van de over. eenkomstvastgesteld vóór het vertrek van Blaye, heeft hij van den Prins eene soort van regu voor Madame en hare jonge erfgenaam ontvangen. De generaal is vervolgens op de brik de Action scheep gegaan, na een verblijf van naauwelijks zes uren te Palermo, waarna hij onmiddelijk naar Frankrijk vertrokken is. De korvet de Agathe was nog bezig de bagagie der Prinses te lossen. Zij werd op hare reis gevolgd door ie Action welke haar tot Palermo verzelde en welke veertien dagen te voren Toulon ver. laten had met eene onbekende bestemmingen orders, welke eerst op zee geopend zijn. Constitut. j Volgens sommige nieuwsbladen heeft de graaf Lucchesi Palli, toen de tijding van de verlossing oer hertogin bekend werd. zien van Holland naar Duitschland, van daar naar Parijs, vervolgens naar Londen begeven: tbans zou bij zich te Geona bevinden. Het hof van Napels zoo de hertogin van Berry verzocht hebben, om zich vooreerst niet in de hoofdstad des rijks te vercoonen. Den 9 Julij zijn de heeren Salat en St. Priestdie beide de hertogin van Berry op haren togt naar Frankrijk verzsld hadden, te Toulon aange komen. De komst heeft ingang bijgezet aan een geruchtvolgens hetwelk de hertogin van nngouième met den jongen hertog van Bordeauxdie den 29 September aanstaande meerderjarig wordteene landing op de kusten van Provence beproeven zoude. In verband hiermede wordt beweerd, dat op de Hyères-eilanden een middelpunt van zamenzwering gevormd zon worden, als z(j"de eene plaats, die door de Sardinische grenzen, de ge makkelijke gemeenschap met dezelve door middel der talrijke visschers en kustvaarders, en de gelegenheid voor de aanzienlijke Carhstenom, onder voorwendsel hunner gezondheid, zich derwaarts te begeven, tot zulk een oogmerk uitnemend geschikt zon zijn*. Er bevindt zich thans alhier een met fene zending belast Hollandsch officier, welke vóór het hervatten der onderhandelingen te Londen, de teruggave der wapenen vordert, welke door de gevangenen der Antwerp, sche citadel, uit kracht der bapliolatie, afgegeven zjjn- Tot op dit oogen. blik heeft het gouvernement de teruggave dezer wapenen geweigerd; maar men gelooft, dat hetzelve eindelijk zal toegeven. Dingsdag Is er een groot middagmaal aan het korps diplomatiek, in het hotel van Braganza, gegeven, bij gelegenheid van de ontvangene tijdin. gen nit Portugalwelke de nederlaag van Don Miguel berigten. Een koerier is naar Oporto vertrokken. In Madrid is een ieder veronasd over de kalmte, die in bet kabinet nopens de Portugesche kwestie schijnt te heerschen. De bee* Zea schijnt dezelve met onverschilligheid aan te zien, niettegenstaande hij dezelve aan. vankelijk had omhelsd, Bij voortduring hondt hij veie conferentien met den abt Rayneval, maar alles blijfc bjj hec oude.

Leydse Courant | 1833 | | pagina 2