A*. 1S33. LEYDSCHË N*. COURANT; V R U D A G M E X I K O. be laatste Engelache dagbladen meldeD, luidt brieven oir New-Orleana, Van den 10 December, is aldaar in officielen vorm ontvangen het berigt, 'dat Sant*-Anna, vermoedelijk ten gevolge van den slag bij Sumpango, den 04 November, de stad Mexilco is binnengetrokken. UliTampico, schrijft men den 27 November: Op het oogenblik ver neem ik, dat er onder de moren van Mexiko een veldslag Is voorgevallen, waarin Santa-Anna de overwinning beeft behaald. Het schip it Brave, den no November nic Cannen gezeild, vernam, bij zijn vertrek, dat de generaal Santa-Anna te Mexiko en in de gemeente van Yucatan, toe Pre. isidene was uitgeroepen. GRIEKENLAND. Uit Naoplla schrijft men den 36 November: Men kan Griekenland thans beschouwen als verdeeld io vier onderscheidene partijen, die, ieder voor zich, bij bet Beijersche Regentschap invloed zoekt te verkrijgen en ambten te verwerven. Zij werden navolgender wijre gerangschikt: I®. De Capedistrias -geziniendie naar eeoe willekeurige regering staan. 3* De CorMiiulionelende openlijke tegenpartij der eerstgemelde eo zich b|) onderscheiding de Liberalen noemende; zij haken nogtans naar een ab- eolatlsmus tegen de eeisten. Onder dezelve vermen zich de opposanten. 3®. De Ontijdigendeze noemen zich de Zuiveren; zij zijn vrij gering In getal en nemeu geen deel aan de onlusten. Daardoor hopen zij, gelijk de twee eerste partijen, door bare twisten, zich de nieuwe regering gun stig ie maken. Maar alzoo zij slechts nu weinigen bestast, pogen zij door geschikte lieden nog andere aan te werven, ten einde door hunee bekwaamheden den gang vin het bestnur te kundeo ondersteunen. Dsn de nstie, welke sedert eenigen tijd van lieden der zeven eilanden niet weinig te dulden had, kon zolk een stelsel niet rustig aanzien. ,A#s. Pe wezenlijke Onpartijiigendie een verzoenend stelsel eo de daar uit votmvloetjeiide rust en orde verlangen, lo'usschen blijft de toestand van Griekenland steeds dezelfde. Celice- trtni onderhoudt, tje onrust door zijne gewapende benden en woedende afkondigingen. De voormalige senaat heelt zich tegen de administrative kommissie verklaard, en, op het laatst vao November, eene afkondiging aan de Hellenen uitgevaardigd, die nieuw voedsel gaf aan oen partij-geest. Van alle kamen gaat et slechts eene kreet op tegen Coltettrtni eo Caltrgi, een ander benden-booftf, die Leonidl verstoort. De administrative kom missie is magteloos: slechts door de Franscheo en hunne gestrenge policié wordt Naoplia tamelijk rustig gehoudenzoo ook de naaste omstreken en men kan zeifs tot Argot gaan, zonder gevaar van te worden vermoord of geplunderd, hetwelk, onder de laatste omstandigheden, voor iets bni. tecgemeens geldt. Alles verlangt naar de nieuwe regering, van welke men spoedige en krachtdadige miatregelen hopen mag." DUITSCHLAND. De wijze waaropd.e beuren van Sentter, vice-president der regeringen van ftienen, regeringsraad, den Rijn -ring verlieten, levert eeu blijk op, dat de Beijersche regering, wtjsselijk te werk gaaode la baar bestnur, niet minder gelukkig ia In de keoze dar personen, aan welke zij hetzelve toevertrouwt. Den 5 Februari) had er, ter dier gelegenheid te Speir eeo banket plaats vao 160 couverta. De heer van Sentter beantwoordde de toaatter zijner cere gebragtaldus 1 Ik had gehoopt, mijoedagen in nw midden te eindigen. Ik gevoel eenen levendlgen smart van eeu land te moeten verlatenhetwelk voortreffelijke instellingen en zulke brave bewo ners heeft. De Rijn-kring verliest nfett. |Ik alleen beu te beklagen. De berde en achting van hec volk, de traoen der borgeraop bet oogen. blik dat men van elkander scheidtwegen vrij fcer op dan eeoe kroon. Een wandeling bij toortslicht besloot deze plegtigheid." Met deze woorden eindigt het berigt I Den 6 Febr.li hec besluit van Z. M. den Koning van Wurremberghten aanzien zijner residentie aan de burgers vanStntgardt aldus medegedeeld: „Eene deputatie van den atedelijkeo raad en verscheidene burgers hebben aan Z. M. het adres overhandigd, door een groot gedeelte der inwoners van Stutgardc onderteekend. Z. M. heelt hetzelve wel gelieven te ontvangen onder de ver zekering van zijne koninklijke welwillendheid. Z. M. heeft goedgevonden aan het nederig verzoek te voldoen om niet vau residentie te veranderen, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat er niet meer zoude gedacht worden aan «enige nieuwe poginggelijk degenewelke in deze laatste dagen ge daan werdenom verdeeldheid eu ongerustheid ouder de burgers te ver. «preiden enz." Te Kassei was den s8 Jannarij het getal der aanwezende afgevaardig den ter Stenden.vergadering tot 86 vermeerderd. Er ontbraken du» nog twee leden om tot de keuze van den president en over het algemeen ter continuering der vergadering over te gaan. Al» kandidaten tot het voor. Zitterschap worden io het publiek voornamelijk gedoodverfd de heeren van Baumbach en Schomburg, (de eerstgemelde *s lands direkteur van de crediet.kasseda laatste burgemeester van Kassei yj beide leden der vorige «taatsregelende kommissie. Om overigens tot de ïolle werkzaamheden der Stenden te kunnen overgaan, worden ten minste 34 medeleden vereischt. Het comité heelt van den heer Jeuraan volkomen gewettigd verklaard om Id de Stenden-vergadering zittiog te nemenzonder het afhalen der mi- bitteriele toestemmingeu hem daarvan een bewijs uitgevaardigi. PORTUGAL. Met de fcerigten uit Oporto tot. den 33 Jannarij in Engeland ontvangen is tevens overgekomen de overste Haxe, met gewlgtige depêches van Don Pedro voor lord Palmersten belast. De zaak van Dona Maria krijgt eene gunstiger wendig, dan zij een tijd lang had. De aankomst des generaals Soltgnac bad de aanhangers van Don Peite groot vertrouwen ingeboezemd. Hij hield zich ijverig bezig met de rekruten in de krjjgs.taktiek te oefenen en was verheugd over hunne vorderingen. Het Eogelsche bataillon het. welk de overste Hadjet losbandig verliet, wat tot de krijgstucht terugge. keerd De' Britsche kavallerie stond tot vier eskadrous lansiers te worden gevormd. De generaal Salignae was bij zijne wapenschouw over de geza. Dierlijke troepen, aangenaam verrast geweest over den goeden toestand, waarin hij ze bevond. Hij heeft 17,000 man pnder zyo bevel, en wil d.armede zoodra z(j met zjjue w(jze van kijjg te voeten eenigztu» bekend DE IV j5 FEB RVA RIJ, zijn, Don Miguel aanvaller. Men zag dien aanval 7er spoedig te gemoet en van deszelts uirslag zon de zaak van Dona Maria afbangen. Ei hadden bij het ministerie sar Don Pedro veranderingen plaats die aaDleiding gaven tot veel gesprekken, maar waarvan de eigenlijke reden in het publiek niet bekend was; doch meende men in het algemeen, dat de heeren Patmeila en Albuquerque om hun ontslag verzochten en Silvestra hetzelve bekomen had wegens zijne groote inpopularlteit. De Globe voegt aan deze be. rigten toe: Dat de markies van Palmetla den raad verlaat, zal gewis het vertrouwen in Engeland niet vermeerderen, en de persoon die deszelfa plaats vervangt levert niet» opdat dezen indrnk verzachten kan. Wij vree. zen inderdaad zeer. Don Pedre zij slechts de oudste broeder van Don Miguel. De generaal Solignaezegt men, is onvermoeid in zijne maatregelen om 'de troepen tot eenen beslissenden slagt voor te bereiden. Deze gelooft meo dat niet langer kan worden uitgesteld, en tot dat dezelve plaats heeft, kan niets vsn hétgeen er in Oporto omgaatbijzonder de aandacht tot zich trekken." S P A N J E. Te Madrid ging, den 31 Januari), de ipraak, als hadden de ministers een nieuw onwettig middel In den zin, om de antisalische dijnaitie te wettigen. Men wilde j namelijk, de pertoneu, die den 31 December vergaderd waren, tot den Koning roepen, en daartoe de meerderjarige Prinsen van den bloede dén Infant Don Carles zeiven nitnoodigen ten einde den eed af te leggen op de erkenning der Infante Dana Maria Èlitabethe Lauitedie door den Koning met groote plegtigheid in de troonzaal zonde worden voorgesteld. De hoofden van hec leger zouden, door bet geheete land, festiviteiten laten aanleggenten einde deze daad de meest mogelijke plegtigheid b|J te zetten en bti de bevolking aangenaam te maken. Men hield die incua- achen voor eene zijdelingsche overwinning der kar listendaar alleenlijk de Cartes per tstamentes deze daad wettigen konden. De vrienden van Don Cartas beweerden, dat deze de kroon nimmer voor zich zelven aannemen zoudemaar besloten was Omin een voorkomend gevalten voordeele van zijnen vijftien jarigen zoon te bedanken. De arijgi-mlniater Crux zon voor de oprigting eengr vrijwillige milicie ten behoeve der Koningin Christine stemmen maar de beer Zea zich daartegen verzetten. Eenige dagen te voren zeide men mede de graaf Ofalia bad zijn ontslag vérzocht en de Regering berigt ontvangen van eenen grooten opstand in Léon aan weika hoofd de aarts-bisschop van Santiago zich tievond, en waarbij al de liberalen zijn verstoord. Hét laatste heeft zich echter niet bevestigd bet gold slechts eenen geringe* oploop wegens eenen kapitein der konink lijke vrijwilligers, *elke nten gevangen namén zjjne lieden weder ld vrijheid stéllen. De koninklijke troepen deden alles apoedig tot de orde terngkeeren. Ook te Santiago hadden dergelijke tóoneele» plaats. D» generaal Morille liet ue hoofden gevangen nemen en veracbaidèue doodschieten. Overigena waren al de provinciesmeer of minin eenen staat van gisting waarin tij door de agenten der Apostolieken gehouden wierdenzoodat veelligc binnen kort een algemeene opstand zoude kunnen uitbarsten. Naar den kanc van Burgos had een monnik zich aan hec hoofd eener partij gestelddie bet land doortrok en het volk opruide dm op te ataan, Een beiluit beval een oprigtiog vau een korps gendarmes. Ook hield men zich ijverig bezig met het procea derten gevolge der laatate zamenzweriuggevaDgen zit tende. In de provinciën geschiedden nog niehwe gevangennemingen en de gevangenen tnoeites naar Madrid worden overgebragt. De Hof- courant van den dag behealdéin ëen aanhangsel van acht bladzijdeneene uiteenzetting van de akte der Cortes van 1789, betrekkelijk de troon op volging in Spanje, Op verlangen der Koningin bekend gemaakt. F R A N K R IJ K. De raad der ministers heeft over een zeer moeijelijk stuk beraadslaagd. De Belgische schatkist is eenen zoo bekrompenen toestand dat men niet ernstig zoude kunnen denken om van dezelve de teruggave der laatste oor. logskosten of slechts de kosten voor den veldtogt van 1831 te vragen. Men durft evenwel aan de Kamers met voor te stellen om deze som bepaaldelijk ten lasten dér schatkist van Frankrijk té brengen, en meu zoekt hierin een middenweg, welken men nog niet heeft gevonden. De heer Dupin trekt zijne redeneringen tegen het ministerie omtrent de Grieksche geldleenlng, dus te zamen „Waarom vraagt men ons geld voor den Koning vaD Griekenland, bondgenoot van Ruslandhetwelk op zijne beurt zal leenen aan Turkije dat het san Rusland zal teruggeven hetwelk het gebruiken zal om ons te beoorlogen. Men moet daarop wel bedacht zijn, want Frankrijk».toekomst is er mede gemoeid." In den nacht van den 2 op den 3 Febrnarijhebben te Parijs talrijke patrouilles plaats gehad, en zijn ue troepen in de kazernen geconsigneerd geweest. De Matres der omstreken van Parijs hebben bevel gekregen om alle tweegevecht voor te komeo, hetwelk inden omtrek hunner gemeenten zoude kunneu plaats hebben ten dien einde zijn er troepen ter hunner beschikking gesteld. De ernstige ontmoetingden 2 Februari)tnsschen de heeren Carrel en Roux-Labarie hebbende plaats gehad schijnt de aanleidende oorzaak van dezen maatregel. Na twee minuten veebtens met den degen bevonden zich de beide strijdende buiten gevecht gesteldde heer Labor ie gewond aan den regter arm en de Imker hand; de heer Carrel in de beneden buik deze wond is ernstig. Indien er nogtans geen toeval bijkomt, gelijk alles deed denkenzouden zijne talrijke vrienden kunnen hopendat hg hun binnen weinig» dagen zal z|jn teruggegeven. Dit tweegevecht is eene soort van razernijdie zich van de zoogenaamde Repubtikeinsche en Karlistischc schrijvers, sedert eenigen tijd, schijnt te hebben meester gemaakt. Zjj leggen, ter onderscheidene burelen forraelijke lijsten aan ter inceekening tot wederkeerige uitdaging. Deze droevige tijding (zegtde Messager de Chambreiter gelegenheid der bovenstaande bijzonderheden spoedig onder het puoliek bekend gewor den, heeft eene belangstelling verwekt, waarvan de heer Carrel een aan. doenlijk bewijs zal vinden in de lijst der personen van al de gevoelen» welke dezen avond zich bij hem en aan het bureau vau den National heb ben gemeld. Wat de Karlisten betreft daar zij het begin en het einde van dit alles zijn zij mogen zich voor gewaarschuwd honden dat de oorlog tnsschen ons is-" Hec volk heeft zich reeds verklaard op wiens zijde het Is en altoo» was. Eene eerste maal heeit bet aan de legitimisten getoond al wa;

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1