LEYDSCHE COÜRAN T, A°. lS33- N*. MAAND AG k JL A DEN 14 JXNUJRfJT, (Door de» vorm va» het s/ui gedwongen, hebben wij eene, alhier behoe vende Kennisgeving van Zijne Exc. den Minister van Finan/ienbehelzende mededeeling der op den ssten Januarij 1833 opgemaakte Prijs-Courant van Effectenop de vierde bladzijde dezer Courant moeten plaalsen.j Het getal der binnen de Stad Leqden, geborenen Kindeeen, van den eenten Januarij tot den één eo dertigsten December 183a» ia als volgt: Zoom Dochters zamen January 47 54 IOI Februari} 4» 45 93 Maart 5» 55 «°7 April 4« 48 96 Mei 4' 4' 82 Junij 45 46 9« Julij 43 33 76 Augsitns 40 23 63 September 48 55 103 October 53 49 102 November 4» 41 83 December 44 59 103 551 549 IIOO waaronder zes Tweeling en één Drieling.geboorte. Het getal der Huwelijken in dit jaar gesloten, is Tusschen Jongelingen en jonge Dochters 200 s» Jongelingen en Weduwen 9 M Weduwenaar» eo jonge Dochters 36 a» Weduwenaars en Weduwen 10 Gedevoceerde Man en jonge Dochter Één Echtscheiding. Het getal der Overledenen. 346 paren; Moors Houwen Zoons Dochten zamen *7 3 a 21 =3 103 21 20 «3 12 66 31 3<S «7 «4 88 «5 28 «3 17 73 30 20 «3 14 77 21 «7 «7 «7 72 «5 «5 «5 10 55 102 103 49 60 314 85 66 3« 37 219 34 47 »7 =4 132 36 3» «5 10 83 «9 24 «4 8 65 416 440 =45 246 «347 jsnnarij Februari] Maart April Mei Juni) Julij Augustus September October November December Boven bet getal der Overledenen zijn ingeschreven 5 doodgeboren Dochters. Onderdom der Overledenen. Beneden bet Jaar Mannelijk Vrouwelijk Totaal 104 87 191 van 1 tot 10 «IS 121 236 n 10 'ot 20 36 38 64 30 tot 3° 63 35 98 a 30 tot 40 <55 <55 130 a 4° <ot 50 66 7= 138 5° tot 60 69 60 129 60 tot 7° 67 85 «5= 7° tot 80 61 77 138 a 80 tot 90 «3 40 63 M 90 tot loo 2 6 8 661 686 «347 Het gettl der Geborenen, Is minder dan in 1831 0 Overledenen is meerder dan in «831 3' SI Huwelijken is meerder dan in 1831 1 30 6» 68 GRIEKENLAND. Volgent berlgten uit Naoplia van den 31 November, wordt het paleis, door den graaf Capo tTIsfriatgedurende zijn verblijf aldaar gesticht en bewoond, ter opneming van den Koning en het regentschap in stand ge. bragt 1 men gelooft echter, dat de residentie slechts voorloopig te Nauplia zal worden gevestigd, zoolang te Athene, hetwelk tot den zetel van het gouvernement schijnt te wezen bestemd, de noodige bouwingen zullen zijn voltooid. Bij voortduring stroomen de lieden uit de afgelegene gedeelten van Griekenland derwaarts om er landerijen aaa te koopen, zoodat de prjjt vat den grond-eigendom reedt aanmerkelijk gestegen it. Te Florence werd Z. M. den Koning Otto door het groot-hertogelijke bof eenen Initterljke ontvangst voorbereid. Nadat de groot-hertog en hoogst- deszelfs familie Z, M. bezocht haddenvolgde eeoe reeks zeer prachtige festiviteiten, ter eere van den hoogen gast. Bij het vertrek werd de Koning door verscheidene eskadrons ktvailerie begeleid. Te Rome legden de Koning en de kroonprins van Beleren een bezeek af bij den Heiligen Vader die bon hetzelve den 34 December terug bragt. T U R K Y E. Da inlijving der zet Servische dltcrlkten, bjj het traktaat van Andrinopel bedongen, die, om verscheidene redenen tot dut verre onvolbragt bleef, zal door eene tustchen gekomene omstandigheidnn ongetwijfeld weldra haar beslag krijgen. Zoo even, schrijft men uit Belgrade, den 30 Decern- ter, ontvangen wij bier de tijding, dat een groot gedeelte Servische be. wooers van gezegde distrikten opgestaan isen de itr dezelve wonende Turken verdreven bebbeu welk voorbeeld de twee overige distrikten waar- schijuiyk insgelijks volgen zuilen. De aanlcideode oorzaak is mei caauw- keurig bekend; als or.middelljke worden opgegeven de gepleegde geweldi. digheden van verscheidene aanzienlijke Turken. Men geloof: evenwel ooit; dat de Servische regering daarbij niet geheel en al onledjg is* geweest 5. tiaar, dadelijk bij de eerste beweging in eendisirikt, een Servisch officier, Jonagenaamd met eenige manschappen en een kanon verscheeen zoude zijn en zich alle moeite gegeven hebben om den opstand verder 11I1 te breiden. Wegens het krijgstooneel in Syrië meldt men uit Konstantinopel den 20 December. Ongeacht de verzekering door Aew/^Pacha gegeven, dat hij de sterke stelling van Konich tot de aankomst van den Groot-vizier zonde verdedigen heeft hij zich evenwel door de geopenbaarde stemming onder de inwoners genoodigd gezien, dezelve weinige uren vóór de aan.' nadering der EgyptenareB te ontruimen, en tot op Ascheker waar intus- achen Redschid-Pocbo aangekomen wasbeginnen terug te trekken waarbij een aanmerkelijk gedeelte der voorraadschureu en van het gepak den vijanden is moeten worden prijsgelaten. Naauwljjks was de Groot-vizier AsChekir binnen gerukt, of hij deed, aan het hoofd van 10,000 man kavallerieeene verkenning, ten einde zich van der vijanden stelling en sterkte te verge- Wisien. Deze verkenning schijnt tot geene andere uitkomst te hebben ge voerd, dan om den Groot-vizier te doen besluiten, zijne strijdkrachten in de nabijheid van Ascheker zaam te trekkenten einde den vijend met vereenigde magt het hoofd te knnaeD heden, Intnsschen hebben zich, niet alleen eenige steden, die ter zijde en achcer de Egyptische linie van opera tie liggen gelijk Kaissarich Juzgat en anderezich voor Ibrahim ver. Wlaardmaar hebben ook op andere oordenzoo als te Kassamboli, Sinope onrustige bewegingen plaats gehad, die evenwel weder zijn onderdrukt.— De Turksche vloot hovdt zich voortdurend bij de Dardanellen op, van waar 7/a/4r>-Pachaeerstdaags de krjjgsvaartnigeo die eenige verbetering behoevennaar net arsenaal te Konstantinopel terug zal voeren. De Egyp tische vloot lagvoigeus de laatste berlgtennog altoos ten anker in de haven van Suda. In de hoofdscad heerscht de grootste rase en ordeofschoon de dnnrte en het gebrek aan verscheidene voorwerpen van vertierzoo als rijstoljj zeep, welke anders uit de door de Egyptenaren bezette eilanden en provin ciën getrokken wordeneenige oDtevreuenheid veroorzaakte. De Sultan bad zich den eersten December met zijnen geheelen hofstoet uit zijn zomer paleis van Beglerbei op de Aziatische kust van den Bosphorus begeven naar zijne winter residentie, Den 8sten was de nieuwe Koninkl. Pruis- sische gezant en gevolmagtigde minister, de vrijheer vu» Mar/ens, nu Li- vomo te Koostantinopel aangekomen. De ingevallene koude bad de pest in de laatste weiten doen afnemen, zoodat men tbans hopen mogt, ds ziekte weldra te zullen zien ophouden. Den 10 December, schreef uaen nogtans uit Konstantinopel: W(J hebben nog geen uitzigt op verbetering van onzen staatkundigen toestand, en boogst waarschijnlijk zal Ibrahim de hoofdstad een bezoek geven, in dien niet vreemde tusschenkomstdie snel moet opdsgeneen einde maakt aan den noodlottigen krijg. Ibrahim is met zijne geheele magt voortge drongen en heeft zich van de bevestigde stad Konich, zonder tegen stand meester gemaakt, (Het onlangsctae berigc van eene waarschijnlijk nabij zijnde vereffening was alzoo klaarblijkelijk ie voorbarig). Of de veld slag, welken men tbans te gemoec ziet, ten voordeele der Porie zal uit vallen, is wel zeer te betwijfelen, wanneer men hoort, in welke tweedragc de geregelde en ongeregelde troepen en hunne hoofden zelve, onder el- handeren leven. Elk dezer partijen wenachc der andere nederlaag, Eene omstandigheid, welke den Egijptenarenbij elke slaglevering te pas kwam, en hun veelligt de nieuwe overwinning zoude kunnen makkelijk maken. Wij zien dus aogstvaliig de Porte, meer dan ooit, nabij haren ondergang. De krisis stijgt met eiken dag, en op aller gelaat teekent zich de schrik. De Hemel geve, dat ook dit moge voorbij gaan, zonder dat een oproer volledige regeringloosheid veroorzake en het leven der Franken in gevarr brenge. De gevallen der pest wotdsn thans weder zeldzamer en naauw- lijks meer opgemerkt. OOSTENRIJK. Zijne Maj. de Koning van Hongarije en Kroonprins der overige Kon. Keiz. staten, heeft de crisis der gevaarlijke ziekte, waaraan hij leed, ge lukkig doorgestaan; zoodat et sedert den 28 December verder geen bul letin daarvan werd uitgegeven. Sedert dien avond is de beterschap naar wensch blijven toenemen, en men verwachtte in den avond van den 29sten een nieuw bulletin, hetwelk den angstvallig bezorgden bewoners der mo narchie den troost zoude aankondigen, dat het gevaar voor het behouden van hec allen zoo dierbaar leven geweken is. Reeds waren de algemeen bevolen bedestonden opgeheven, en den 29iten werd het den schouwbur gen van het hof weder veroorloofd tooneelstukken op te voeren. Op de beurs te Weenen had de tijding der inneming van de Antwerp- sche citadel, den 29 December, eenen gnnstigen invloed gehad, in de vooronderstelling, dac deFranschen, overeenkomstig hunne beloften, tbans binnen hunne grenzen zouden terugtrekkenen alzoo de vrede van Eu ropa behouden blijven. Den 31 December nam de beterschap van Zijne Maj. den jongen Ko ning van Hongarije met eiken dag toe. De jonge Vorst kon reeds eenige urén daags opzitten. De vreugde, welke deze gelukkige gebeurtenis on der het publ ek veroorzaakte, wachtte slechts naar eene gelegenheid om zich uit te boezemen. Daartegen had men de vrij ernstige ongesteldheid te betreuren, waaraan Z. D. H. de Prins staatskanselier van Metternich sedert eenige dagen leed, en die Zijner Hoogh. verpligt had, om een groot diner te verschuiven, hetwelk de rijkskanselier voornemens was, ter gelegenheid van den nieuwjtaridag te geven. Z. K. H. Prina Alexander van Würtemberg, kolonel in Oostentijksche dienstheeft den 30 December Weenen verlaten ten einde de vergade ring der Stenden te STUtgardt bij te wonen. PORTUGAL. Parijs was deze dagen vol van eenen diplotnatielten brief uit Londen, meldende dat Don Pedro verpligt zoude wezenzijnen afstand ten be. hoeve van zijne dochter Dona Maria ie hernieuwen en het regeocsc ap over Portugal te voeren tot de meerderjarigheid zijner dochterweike alidan moest in den ecu: reden niet den Hertog de Nemours. Meu zou Don Miguel als Kor.ing(eB niet ais Keizer) van Brazilië erkennen en deze' zou ;u die hocdanigne.ti, door FranktgK en Engeland wordeu geïnstalleerd!

Leydse Courant | 1833 | | pagina 1