pert," wsnoeer dit zelfs ooft slecht» een signaal t«, zoo boezemt toch al tijd de witte kleur eenige meerdere hoop in dan andere kleuren. De bassins zijn gesloten; ook wordt er geene beurs gehouden; niemand jnag meer de poorten in of uitgaan. Twaalf uren. Het is thans stellig waar, dat Chassi en Girard nog aan het onderhandelen zijn wegens het fort Montebello. Den 5 December, des middags te iz uren. Wanneer ik heden den brief lees, dien ik n gisteren heb geschreven, verwonder ik zelf mij daarover. Tot gisteren middag 3 uren werd de vrees tot op het uicerste gedreven, cn tè 3 uren, toen men de zekerheid had, dat de Franschen van Monte- bello schoten, en de generaal Ckassl daarvoor de stad niet boeten liet, was weder alle vree» vervlogen, en gaf men zich aan de schoonste hoop over. In den nscht van den 3den op den 4denhebben meer dan 4000 vrou wen en kinderen uit de arme klasse aan de poorten gestaan, die den mor gen afwachttenom in de boerenhuizen een onderkomen te zoekendaar Zij niet in hunne woningen dnrfden verblijven, en in de stad natuurlijker wijze niemand zich hunner aannam. De meeste kogels en bommen der Franschen vallen in de Schelde; twea of drie hunner kogels zijn zelfs In de stad gevallen. De Franschen heb ben onder anderen ééne batterij, die nog geene enkele maal rigting heeft ge. houden, gepointeerd; de Hollanders daarentegen doen geen enkel schot mis. Het is trouwens ook mogelijk, dat de Franschen heden eerst slechts eenen proefda^ hebben gehouden, en het terrein hunner batterijen nog niet vast genoeg was; zij verweren zich heden ook niet meer; dus morgen zal het regt door elkander gaan. De Hollanders hebben eene geheele batterij op het fort Montebello ver nield, en 4 Fransche kanonnen gedemonteerd. Gisteren werd er geene bears gehouden in de eerste plaatsomdat nie mand zaken wil doen, en tweedeDS hadden de Belgen er in gebivoua. keerd. Toen wij er binnen traden vingen zij aan te zingen en te tieren, zoodat wü, ziende dat de beurs bil hen in geen goed blaadje stond, geene lust hadden ods er langer op te houden. Eene heldendaad welke zij be. dreven, mag ik niet onvermeld laten. Toen zij hoorden, dat de Franschen het vuur der citadel beamwoordden 'riepen zij Bravo! uit, en verheugden zich uitermaten (waarschijnlijk wijl zij hdnne eigene dapperheid nu niet te beroonen hadden, waarmede het er zeer jammerlijk zoude uitzien). In het koffijbuis kwamen wij bijeenmen zoude echter eerder geloofd hebben te midden van eeD genie- eo artillerie-korpsdan onder effekten- handelaars zich te bevinden. Andeie handelszaken bestaan er ook in het geheel niet meer; zelfs de kleinhandel staat geheel stil. De handwerken en burgerlijke beroepen liggen insgelijks geheel ter neder. Instede van zon- of feestdagen hebben de heeten Beigen nu ruststeken. Ter beurze beginnen zij nu ook reeds zich te beklagen en hunne zonden te bejammeren. Wat zal het later dan welzijn, Wanr.eer de historie geen spoedig einde neemt en naar allen schijn wordt het op de lange-baan geschoven. Er zijn reeds aanzienlijke weddingschap pen gedaan, dat de Franschen nog den eersten Janusrij voor de citadel Zullen liggen. Bij den uitval, welken de Hollanders deze week gedaan hebben, werd een hunner onder-officieren gevangen genomen. Het Belgische vee riep luidkeels tuez-lel waarop de sergeant ten antwoord gafLeve Koning H'illem De Franschen echter behandelden hem zeer goed, Te Berger-op-Zoom beeft meb den 7den en den geheelen nacht van Donderdag op Vrijdag den 7den een hevig kanonvuur in de rigting van Antwerpen gehoord. Bb*°ndere berigten uit eerstgenoemde stad spreken wan het terug trekken der Franschen aan die zijde onzer grenzen hebbende zij zich alleen meer naar den kant der Scheide begeven. Citadel. Uit partikuliere brieven van daar, ia ons nog de volgende bij - zondeiheid in diervoege medegedeeld, waaruit men zien kan, hoede oude Fransche milita ren zeiven over hunne krijgsmakkers denken. Een onzer efficiereé die vroeger bij de Franscheu gediend had, en onder Napoleon gedecoreerd was, ala kapitein van het piket 'a nachts onze posten visite rende, kwam, juist op den oogenblik dat de Belgen door de Franschen afgelost werden, aan bij de schutting op de werf van het verbrande aree- raal, san welks eene zijde onze schildwachten staan, terwijl de vijand aan den anderen kant eenen post heeft. De Fransche officier, die de posten van de Belgen overnam en die reeds een bejaard man scheen te zijn, ooor de opening In de schutting heen ziende en het kruis van het legioen van eer op or,zes kapiteins borst ontwarende, sprak hem sao, met de woorden: 11 me par aitmonsieur, que reus arez aussi servi la France. (Het schijnt, mijnbeer dat gij ook in Fransche dienst zijt geweest); hierop door den onzen geantwoord zijnde: O uimonsieur, et fose ie dire avec honneur, tnais, je ne connais plus les Franpais de co temps. (Ja, mijnheer, en ik durf zeggen met eer, maar de Fraoschen van dezen tijd ken ik niet meer) he rnam de Franschman: Ma foisje le crois Hence sont presque tous de jeimes nobles, et ils ne ressembient guire aux guerriers du petit caporal. (Ik geloot het waarlijk wel, het zijn bijna alle jonge edellieden, en zij gelijken zeer weinig op de krijgslieden van den kleinen korporaal.) Onder welken bijnaam Napoleon bij de geheele Fransche armée bekend was. Regtstreekscne tijding van Maandag den 3 December, acht uren des avonds Jilog altijd blijft het bij het oude; wij schieteo van tijd tot tijd, als wij kec voor ons voordeelig achten; op de werklieden of batterijen der vijan den, boewei zij tot nog toe ons niet beantwoord hebben. Ten einde eeas te beproeven hoe wijd wij hen wel met onze vuurmonden bereiken kunnen ia er giateren een bomketel gelost en de daaruit geschoten kogel heeft aan de andere zijde van Beichem het witte koepeltje getroffen, dat link» van den weg naar Mecbelen staat. Daar de post van hec Melkhuis door de onzen verlaten was, hidden de Franschen dien heden morgen weder bezet naar naauwelyks werd er van onze zijde een nitval gedaanof het vuur onzer manschappen, vergezeld van de schoten eener kanonneerboot, deden onze nenwe bnrea weldra verkassen ea bij die gelegenheid is het Melk. huis zoo doorschoten geraakt dat het veel op een vergiettest gelijkt. Ik geloof ook dat deze ontmoeting bun zoo wel bevallen '1dat hun met ligt de lust bekruipen zal om dat punt andermaal met een bezoek te vereeren. Op den 4 dezer, te elf uren uoordenmiddag, hebben de Franschen hun vuur tegen de citadel van Antwerpen geopend zonder evenwel van de stad of van de lunette Montebello te schie'ten. Regtsireekiche berigten uit bet kasteel van Antwerpen, van den 3 De cember, des middags om twaalf uren, houden in, (dat de approches door de Franschen steeds met kracht worden voortgezet, zijnde dezelve op ge noemd tijdstiptegenover het bastioD N*. a tot zestig ellen van den voet van het glacis genaderd. Het terrein werd steeds door onzen van voet tot voet betwist, en men had het kasteel reden, om te geloovendat onze artillerie en buksen.schleters aan de Franschen een aanzienlijk verlies vau manschappen hadden vtroorzaakt. Den isten dezer heeft, zno als in deze berigten verder gemeld wordt, de genetaal Chasst een detachement werkers, onder bevel van den tweeden luitenant der genie van Volienhovenuitgezondenten einde de voor en tnsschen de twee lunetten staande hulzen af te branden welke operatie gelukkig, zonder verliet aan maanscbappenonder het vijandelijk geweer, vunr ten oltvoer Is gebragt. In den ochtend van den adenom tien orenheefc de generaal Chassi een detachement, sieik 60 man, naar het Kiel gezonden, teneinde de Franschen te noodzakenom zich te vertoonen. Eene groote overmagt rokte dadelijk tegen dit detachement aan, een [drie honderdtal tirailleurs vooruitzendendedie eene hevige fusillade begonnen waarop van de onzen, door net getcfint vss het ksaicei begnnstfgd, zeer wel geantwoord werd. Daar de Franschen zich nn alom vertoond hadden trok Pet detachement op de daartoe bekomen orderlangzaam en in goede orde terug. Het verlies aan onze zijde bestond in één man, die tengevolge eener bekomene wonde, in de handen der Franschen viel, één doode ec drie gekwetsten. Aan de zijde der belegeraars schijnt bet verlies aanmerkelijk grooter te zijn geweest. In den avond van den aden heeft de generaal Chassi wederom een kreitj detachement uitgezonden, ten einde een huis, staande aan het glacis tns schen de lunetten St, Laurent en Montebello te verbranden en te gelijker tijd de linie der belegeraars te verontroaten. Dit detachement isna bet volkomen uitvoeren der daaraan gegevene bevelen, in den morgen van den 3den, te een nur, weder binnengerukt. De onzen hebben bij dezen uitval één man verloren. Tot op bet afzenden der bovenstaande tijdingen was op de citadel geen antwoord van den maarschalk Girard op den laatsten, in onze Courant medegedeelden brief van den generaal Chassi, welke den 3den (November ontvaogen." Die tijdingeB zijn aangebragt door den adelborst II. Hoek, welke den 3den, des middags te een nnrmet een klein vaartuig de citadel verlaten had. Hij heeft niet slechts met hoogst ongunstige weder te worste len gehad, maar men heeft gednrende zijnen togt van de oevers der Schelde allerhevigst op hem en zijn vaartuig geschoten, zoodat Izijne behoudene aankomst te Bergen-op-Zoom al een wonder is aan te merken. Uit een berlgc van den kapitein ter zee Koopman aan den generaal Chasst ingezonden blijkt nogdat de beide vrijwilligersdiezoo als vroeger gemeld werd, zich met het overbrengen van bevelen naar de Komeet heiast hebben, geweest zijn de Adelborst der eerste klasse E van de kelde, en de Adjnnci-schrijver J. E. Kcmpevan Zr. Ms. kanonneerboot n°.6. Beide zijn in den avond van den adenniettegenstaande het hoo;tc ongunstige weder, met eeD zeer klein bootje van voor de citadel de Schelde afget dreren, en daarmede aan den flranandschen wal verwaaid, waarop zij di- vaartuig verlaten hebben en zonder ontdekt te zijn langs den wal zijn voortgegaan tot digt bij de Komeet, op welk schip zij behouden aankwa men. Met het doorkomen van den vloed maakien van de Helde en Kcmpe zich gereed om den terugtogt te aanvaarden toen de reeds bovengenoemde Adelborst Hoek, die depeches, te Bergen-op-Zoom ontvangen, naar de citadel had over te brengen, bij de ATurarceraankwam. De twee Adelborsten en de Adjunct.schrijver hebben daarop op nieuw een itout bestaan gewaagd. In weerwil van den vliegenden storm en het holle water zijn zij weder met een klein vaartnig de Schelae opgevaren, en na velerlei gevaar ta hebben doo'rgestaanbehouden bij het door ons bezette fort Aostroweel aan wal gekomen, vanwaar zij hunne reis langs den dijk hebben voortgezet, Regtstreeksche berigten uit het kasteel van Antwerpen, tot den öden dezer, houden hoofdzakelijk in, dat, niettegenstaande de belegeraars toen reeds meer dan twee etmalen lang het kasteel en deszelfs buitenwerken uit eene koeveelheid werp- en ander geschut hadden bestookt, hetwelk, volgens deskundigen, bjj zoodanig eene belegering zeker nooit zoo talrijk is aangebragt, de daardoor verooazaakte schade echter minder belangrijk ii, dan men zou kunnen verwachten, Eokelé gebouwen in de citadel, die bij den aapvang van het beleg, toen de bezetting de bomvrije lokalen betrok ken hééft, oDtruimd zijn, zijn door de belegeraars in brand geschoten. By het afzenden van het berigt, maakte de brand van een dier gebouwen veel veitooniDg. Aan den anderen kant beeft men op de citadel kunnen be speuren, dat het bestendig goed bestuurde vuur uit het geschut en het klein geweer der enzen, de werkeo en batterijen der belegeraars niet slecbts aanmerkelijk beschadigd heeft, maar hun ook een aanzienlijk ver lies van manschap heefc coegebragt. Tot ïu toe was geen officier op hec kasteel gesneuveld. Bij de zeemagc onder den kapitein ter zee Koopman, die door de pro jection, welke over de citadel heen zijn gevlogen, eenigermate aan de tuigaadje geleden heeft, is slechti één officier, namelyk de luitenant der tweede klasse G J. JVJiddelkergh. en «tin twee matrozen g-kwct-c. tM.o- mand der marine was tot nu toe gesneuveld. Alle de kauooueerbooten hebben thans op de bjj Burghc overstroomde landen post gevat, waarbeeo zij door de stoomboot Chassi gesleept zijn. De kolonel Cumoins en de kapitein der artillerie van Rappard, die on langs eene bestemming naar de citadel erlangd hadden, en op de Schelde waren aangekomen, toen de gemeenschap langs die rivier reeds bemoeije- ljjkt werd, bevinden zich thans behouden op die sterkte. Een der hoofd-officieren op de citadel beeft bij zijn rapport het vol gend in haast geschreven briefje gevoegd: Alle de hoofd-officieren op de citadel, als ook de andere heeren offi cieren, zijn bijzonder welvarend; slechts zeer weinig geblesseerden; de werken van het kasteel bebben door het geweldige vour des vjjands na. tuurlijk geleden. Het garnizoea en de marine zijn met de meeste geest drift bezield." Forten. Volgen» berigten uit het fort Bath van den 5 Dec., had men daar den vorigen avond de tyding ontvangen dat de Fiauschen gedurende den 'nacht van den 3den op den 4dec het fort St! Marie met 13 stukken zwaar geschut gewapend haddenterwijl onze oorlogsschepen wegens den aan houdenden storm deze werkzaamheid niet hadden knnnen verhinderen. In den morgen van den sden was echter de Schout-bij-Nachtkommanderende de iste linie van detensie, met zijne onderbebbende bodems, die nog door eenige voor Bath gestatlonneetde kanonneerbooten versterkt warentot voormelde fort opgevaren. Sedert den morgen van dien dag ten half tien urehoorde men te Batn in die rigting een zeer hevig kanonvuurhetwelk bij het afzenden van het berigt nog steeds toenam. Regtstreeksche berigten nit het fort Lillo van den aden dezer, houden in, dat, na de opeisching vin Liefkenshoek, bij die twee sterkten niets belaDgrijks was voorgevallea. Alleen was In den vorigen nacht eene Fran sche patrouille van de zijde van het fort de Peerl, langs denSchelden- dijk tot aan de beer voor bet fort Liefkensboez genaderd. Men heeft deze patrouille met eenige schoten uit de op de avancé-wacht geplaacste zesponders begroet, waarop de Franschen dadelyk waren teruggetrokken. Het fort Lillo was, bij het atzenden dezer berigten, nog niet opgeeischt; hetgeen men daaraan toeschreef, dac binnen den omtrek dier sterkte Vlaam. sche ingezetenen wonen. Ten gevolge der werkzsambeden In den nacht van den tsten op den aden dezsr, hebben de Franscheu nog het fort St. Maria bezet, en waren «r den aden bezig met het plaatsen van schanskorven en het maken van ver. gravingen, om borstweringen op te werpen en kanon in batterij te brengen. De Scbout-bij-nacht Leste van Aduard was voornemens om den 3den tot voor St. Msria op te zeilen, Regtstreeksche berigten, den 6 December van Zr. Ms. fregat Erudice, hetwelk toen in bet begin van het Willemsrak lag, afgezonden, houden in, dat de schout-b(j-nacht Leste van Aduard, in oen ochtend van dien dag bevel heeft gegeven, om de beide bombardeer - korvetten Medusa en Pro. serpina, door de stoomboot beurs van Amsterdamin de Schelde te doen opslepenten einde een weinig hooger dan de Euridice op de rivier post te vatten en de Franschen inde door hen bezette forten Peerl enSt Marie te beitoken. Terwijl aan dit bevel voldaan werd, zond de schour-bij-nacht Leste van Aduard den kapt. - luit. Lejeune als parlementair naar den divisie- generaal Sebastianlom dezen san te zeggen, dat hij schout-bij-nacht niet langer kon duldeo dat onder het geschut van zjjn eskader werken langt de Schelde weiden aangelegd, en dat, indien men deze werken niet staakte, en den dyk duo» de Fransche troepen liet ontruimen, hy te half tien uren

Leydse Courant | 1832 | | pagina 3