jmtit ranken, of we! ti ierinneren, dnr a! de verantwoordelijkheid van eene weigering persoonlijk op u zal nederkomen. Ontvang, Mijnheer de Generaal, de verzekering mijner hoogachting. De MaarschalkOpperbevelhebber van het leger van het Noorden, Graaf Gerard. II. Aan Mijnheer den Maarschalk Gérard, Opperbevelhebber van het leger van het Noorden. Kasteel van Antwerpen30 November 183a. Mijnheer de Maarschalk In antwoord op niverExc, tweeden brief van heden, heb ik de eer nwe Exc. te verwittigen, dat, terwijl gij mij voorstellen deed, om het kasteel niet van de zijde der stad aan te tastennwe troepen aan de buitenzijde reeds bezig waren met het oprigten van werken van aanval tegen het kas. teel, waartegen ik mij genoodzaakt heb gezien, mij te verzetten; het ia dus van uwen kant, Mijnbeer de Maarschalk, dat de vijandelijkheden ziju begonnen. Overigens kunnen alle de vestingwerken der stad, met de bui tenwerken en forten, niet gebezigd worden om het kasteel te belegeren, zonder dat de stad Antwerpen aan gevaar blootgesteld worde; en ik ver wittig u, Mijnheer de Maarschalk, dat het eerste kanonschot, hetwelk van die werken gedaan wordt, mij nopen zal, om de stad te beschouwen als eene vijandelijke houding aangenomen hebbende, die haar aan een algebee- len ondergang zal kunnen blootstellen, waarvan de verderfelijke gevolgen op nwe Exc. persoonlijk zonden nederkomen. Het is ontegenzeggelijk, Mijnheer de Maarschalk, dat de bovengemelde werken aangelegd zijn. voor de verdediging der vesting, eu niet om het kasteel aan te tastenals zoodanig hebben de militaire overheden van Ant- werpen ze ten allen tijde beschesuwd en erkend. De vrtie gemeenschap met Holland langs de Schelde, die altijd heeft plaats gehad, is een zoo regtvaardig punt, dat ik daaromtrent niet kan toe. geven, terwijl ik riet inzie, dat die gemeenschap u in de werkzaamheden van het beleg kan belemmeren. Gij ziet nit deze voorstellen, Mijnheer de Maarschalk, dat ik nog altijd geneigd 'oen, om de stad te sparen, gelijk mijn gedrag dit gedurende twee ja,en, ondanks bemaalde uittartingen der ingezetenen en militaire overhe den, maar al te zeer bewezen heeft. Ontvang, Mijnheer de Maarschalk, de verzekering mijner hoogachting. De Generaal der Infanterie, Baron Chassé Ui: dezelfde en ardeie berigten blijkt nog, dat de beve,hebbers der for ten Bergh en Austruweel. alsmede de bevelhebber van bet fort Liefkens. hoek, in den loop van denjoscen dezer, namens den generaal Sebastians, cr:-e mondelinge sommatie tot de overgave hadden ontvangen, waarop een weigerend antwoord was gegeven. Panic Corresp. Aw rpen den 2 Decemberdes middags te a uren. Nadat het schieten, gedurende den vorige» dag en afgeloopen nacht, slechts iangzaam en bij cus-chenpoozen van de citadel was voortgezet, is heden morgén het bombardement tegen de werkeh van Gérard met groote hevig, hert begonnen en duurt tot op die oogenblik (ten 1 ure) nog voort. Op (ie stad is geen schot gevallen, ofschoon men zegt, dat Girard de voor- gestelde voorwaarden van generaal Chassi niet heeft aangenomen hierom trent wordt waarschijnlijk nog onderhandeld. De eerste belegeringswerken van Gérardzijn door het vuur der citadel geheel vernield geworden, en de inundation door het springen van den dijk bij het fort Burght teweeg gebragt, ziju verschrikkelijk (Jmmencej, en hebben de buitendien reeds akelige positie der Fransche armée nog merkelijk verslimmerd. Meespreekt hier van een groot aantal dooden en gekwetsten onder de Franschen doch hieromtrent heb ik met zekerheid niets kunuen vernemen. Betigten van de Schelde houden in, dat de Fransche magt bij de forten St. Marie en de Peerl op nieuw versterkt is geworden dat er op den dijk beneden laatstgenoemd fort vergravingen bespeurd werdenterwijl men achter en op den dijk, ter hoogte van het huis de Peerl bij de sluis, een aantal landlieden gezien had die bezig wareD grond op te werken. Uit Bergen-op-Zoom wordt van den laten avond in den 1 sten dezer gemeld dac op dè Postboot welke dien avond van Antwerpen aldaar was aangekomen, van nabij het fort Austruweel tot voorbij Pijp Tabak, amhou. dend met klein geweer was geschoten door FraBsche posten op den Viaam. schen cevcrwelk vuur van de bij Pijp Tabak gestatiouneerde korvet de Kcmcct insgelijks met klein geweer was beantwoord. Uit Burgerhout wordt van eergisteren Donderdagavond gemeld dat de drie brigaden, met het beleg belast (DinéourtZoepfelen Rapatef), hntne kahlpements-stukkeo hadden ontvangen, om den volgenden morgen de aangewezen plaatsen te bezetten en wel, eene brigade te Hoboken en twee achter Berchem. Te zes Dren in den avond is aan de zijde van Berchem de eerste loop- graaf geopend, door de 52ste en 7de reg. van linie en het 19de ligte troepen onder hevel van den majoor Morin; de generaals FiahautBau drand en de staf waren er bi) tegenwoordig. De werken zijn begonnen op 400 ellen afstands van de citadel en over eene uitgestrektheid »an 2000 ellen. De werken zullen direkttot aan de citadel, met eenen enkeleu rnits. gewijzen voortgang en zonder tweede paralelvoortgezet worden. De ar. beiders worden door infanterie gedekt, en het werk gaat met ijver en spoed voort. Tot op dit oogenblik (9 uren) duidt niets aaD, dat de citadel ons verontrusten wil; kan de nacht zoo voorbij gaan, dan znllen de manschappen morgen ochtend veilig hnnnen arbe'd knnnen voortzetten.— Te tien nren In den avond hebben de inwoners van Berchem bevel gekte gen om morgen ochtend (Vrijdag) hnnne woningen te verlaten. Aan den generaal Sebastians is bevel gezonden om morgen de fortendie het Vtaamsche Hoofddekken te bemagtigen. Te één uur in den nacbt rijn de Belgische wachtposten aan de zijde van de ciiadel door de Fran schen aigelostaan den kant van het arsenaal staan de Fransche en Hol. landsche schildwachten op tien passen afstands van elkander. Voorts houden de berigten van gisteren morgen nit Borgerhontdat de opeirching der citadel te 7 uren naar het kasteel was gezonden.Te tien nren in den morgen werd een vrij levendig geweer, én kanonvuur aan de overzijde der Schelde gehoord, hetwelk men dacht, dat van de divisie Sebastian'sdie met de bemagtiging der forten Bnrgt en Sr. Hilaire belast is, afkomstig was; 'beide forten zijn gelijktijdig met de et adel opge- ëirclrt. Ook uit dit berigt blijkt, dat de eerste rchoten van het kasteel te twaalf uren zijn gelost. Bij tusscheopozing van enkele mtnnten werden er eenige schoten met schroot over het veld heengezonden Tegen vier nren, gisteren 00 den middag, werd het vunr van het kasteel levendiger. Ofschoon verzekerd wordt, dat hetzelve weinig letsel deed wordt tevens erkend dat er reeds een aantal dooden en gekwetsten waren gevallen. Van de grenzen schrijft men den 2 December Het acluinc dat de gisi teren te Hoogstraten gewacht wordende troepen daar nog niet aangekomen ren. hoewel er dien dag eene groote beweging onderdo Fransche korpsen heeft p'aats gehad. Men vermoedt dat dit ten oogmerk had om hen digter bij Antwerpen biieen e verzamelen. Naar wij vernemen js het schieien, dat eergisteren van de citadel heeft plaats genad, veroorzaakt doordien da vijand zijre werkzaamheden te dlgt onder onze sterkte voortgezet beeft en om hem hierin te .verijdelen, moet de brave Chassé eenige huizen Bul len de legijrenpoortwaarin de Franschen zich genesteld haddtn, hebben doen in brand schieien, en nadat dit doel bereikt was, is het vuur voor d'en ooi er blik ook opgehouden. Men wil echter giareren nog weder op nieuw' hebben hooren scnie.eti. ronder dat men het .gevolg daarvan weet. Bij de eerste losbarsting vat: Chasi's geschut, moeten ret'ds onderscheidene dooden en geVwersrer, zijn gevallen; cfsclcon d« Belgische bladen dit zoeken te bewimpelen, hebben wij daarvan de stelligste berigten; ook het getal der zieken moet bij de Fransche armée dagelijks eer roe dan afne men. Van tijd tot tijd, ja schier ieder oogenblik) zien wij op een of ander punt onzer grenzen, meer of mmder sterke patrouilles der Fran schen, ons grondgebied naderen, maar nimmer zullen zij, ns zij de grens scheiding kennen, dezelve overschrijden; gisteren heeft zich ook weder eene Belgische patrouille, bestaande uit lansiers, die nog bij voortduring te Turnhout liggen, langs ooze grenzen vertoond. P. S. Wfl vernemen dat onze kanonniers in den tijddat zij stil gezeten hebben, hun metier in bet geheel niet verleerd zijn, althans de Franschen moeten daarvan reeds duchtig de proef gehad hebben ook hebben zy zel ve, naar men ons berigt, hunne verwondering te kennen gegeven over de juistheid, waarmede de meeste onzer projectielen geworpen, en onze kanon nen gepo nteerd worden. Uit Breda meldt men den 2 December: Gisteren avond te hslf acht uren kwam nier een koerier door met depêches van de citadel voor den Prins van Oranje en voor bet Neaerlandsche hof'; een paar uren later pai- seerde er weder een die depeches voor het hoofdkwartier van Bergen- op-Zoom aai.bragtterwijl er almede een langs deze vesting gereden it die van het hoofdkwartier naar 'sGravenhage vertrok. Volgens tijdingen van het kasteel aldaar ontvangenging men Zaterdag morgen (den 1. December), te elf uren steeds voort de vijandelijke wer- ken te beschieten, en was men den ganschen nacht, met worpgeschut eti kanon daarmede bezig geweest. Eenige huizenwaarin de vjjand ziek bevond waren in brand geschoten. De Fraoschen hadden het vuur van de citadel nog niet beantwoord. Van den linker Schelde-oever had men geene andere berigten, dan dat de vijandelijke magt aldaar sterk vermeerderde en de vijanden bezig waren nabij het fort de Parel eene batterij op te rigten. De postbootmet welke de laatste berigten van de citadel zijn overge» bragtis ter hoogte van de door de vijanden bezette punten, met een aanhoudend geweervuur begroet geworden. Naar men wil verzekerenis het geschnt in onze omstreken in den namiddag van gisteren nog doorgaande gehoord geworden. Uit 'sGravenhage luiden de berigten van Zondag den 2 December: De geruchten volgen elkander voortdurend op doch regtstreeksche lijdin. gen van de Citadel zijn hier, naar ons verzekerd wordtbij het gouverne ment niet ontvangen. Alleen vernemt mendat het departement van marine van den schour-bij.nacht Lewe van Aduard, aan boord van het Iregat de Erudicehet berigt ontvangen heeft, dat de forten Lillo en Liefkenshoek van wege den marschalk Gérard, door den generaal Sebastiani zijn opgeëischt. Het gemis van spoedige tijdingen uit de Citadel, baart hier geene ongerust, held, uit hoofde men bekend is met de moeijelijkhedenwaaraan de vaart langs de Schelde tot Bergeu-op-Zoomvooral bjj het onstuimige weder, onderhevig is. Uit Brussel meldt men den 27 November, dat In de laatste dagen aldaar waren doorgetrokken nabjj de 300 wagens, beladen met buakrnidkogels en munitiekomende uit Frankrijk en gaande naar Antwerpen. Er was den nö November eene overeenkomst gesloten tnsschen den kolonel Buten wegens de toelating van 400 man Fransche troepen in de stad Antwerpen die alle dagen zullen worden afgelost, en met het Belgische garnizoen in de dienst der plaats voorzleD. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, C. J. BONTE, geliefde Huisvrouw van J. G. la LAD, Legden 2 December 1832. Vrienden en bekenden gelieven deze algemeene als bijzondere kennlsge. ving aan te nemeo. Heden overleed tot mij en mijner Kinderen bittere droefheid aan eene spoedig toegenomene verzwakking mijn geliefde Echtgenoot, HENDRIIC TIMMERMANS, in den ouderdom van 75 jaren, ds eene genoeglak» echtverbintenis van 47 jaren. Leiden W. VERZYDE, j. December 1832. Wed. H. Timmermans. Deze dient tot kennisgeving aan familieen bekenden zoo binnen alt boicen de Stad. Heden overleed alhier, mijne geliefde Huisvrouw PETRONELLA CORNELIA JACOB A GERARDA HUYGENS, in den ouderdom vin bijna 41 jaren; mij nalatende drie nog zeer jonge Kinderen. Lejjden den 3 December 1832. J. van den WORM. Familie en vrienden gelieven deze algemeene ook voor bjjzondere kennis geving aan te nemen. Alle diegene, welke ieta te vorderen hebben of verschuldigd zijn, aan den nagelaten Boedel van wijlen den Heer J. MAARTENSZ, gewoond en overleden te Leyden gelieve daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 1. Januarij 1833, bij F. tor MÖHLENin het Lntherscha Weeshuis, te Leyden voornoemd. Op Zaturdag den 8 December 183a, dea avonds ten zes nre, zal men in bet Heeren Logement aan deo Burg binnen Leydenpubliek doett veilen en verkoopen Een groot, hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERVE, voorzien van drie beneden-Kamers, alle behangen en van Stook plaatsen voorzien, marmere Gang, twee Kelders, mime Binnenplaats ea Keuken, twee boven - Kamerswaarvan een Is ingerigt tot een Kantoor, twee Achterkamers en rtiime Zoldersstaande en gelegen binnen Leyden, aait de Westzijde van de Heerengrachtomtrent de Groenesteeg Wijk 7 N*. 125, met het daaraan verheelde nevens aan gelegen ruime Fabriek of Werkhuis voorzien van onderscheidene WerkkamersWolzolders en mime Binnen plaats uitgang hebbende aan de Oostzijde van de VeatestraatWijk 7 N*. 124. Welke percelen op den dag der Verkooping, des morgens van 10 tot ix en des namiddags van 2 tot 4 nren, voor een ieder te zien zullen ztfn. Zijnde Inmiddels nadere informatie te bekomen ten Kantore van détz Notaris A. ZUURDEEG, te Leyden voornoemd. Op Zaturdag den 15 December 1832, des avonds ten zes nre, zsl men in bet Heeren Logement aan den Burg binnen Leydenpubliek doen veilen en verknopen, verscheidene hechte, sterke en weldoortimmerde HUIZEN en ERVEN, stasnde en gelegen binnen Leyden alst frijwilhg een HUIS en ERVE, voorzien van een ruim Voorhuis en diverse behangen Kamers, Kenken Kelder, Zolder en verdere Commodlteitensjaande op de Hoogewoerd omtrent de Kaenesteeg, en éen HUIS en ERVE, op da (jure Varkenmarkt. En op Regterlijke authoritatieDiverse HUIZEN en ERVEN, staande, zoo op de Unterategracht als op de Waardgrachts alles bij billenen breeder omschreven. Zullende deielve Huizen op den dag der Verkooping door een ieder kunnen worden bezigtigd, des voor middag! van 10 tot ia ure en dei namiddags van 2 tot 4 nre. Naders informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris HOFSTEDE, te Leyden voornoemd. Bij de Wed. AJsTHCNY de KLOPPER ekZCON, teLeyde*.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2