jerie-patronetiwelker ontscheping grif van de Viand zosde g»su. Ër ble ven dus nog maar 3 schuiten overig, die eenige moeijelijklieden aanboden, en in «He geval hoopte men tegen Zondag den 2 December, gereed te zijn. In een dagbevel aan het Fransche leger van den 25 November, uit Btir. gerhont, kondigt de maarschalk Girard hetzelve aan, dat de ontscheping dien dag reeds tot stand zou komen, zoodat hij waarschijnlijk, na verloop van nog slechts weinige nren, het leger zoo te berigten hebben, dat zij op het punt stonden van de crisis te zien beginnen. Buitendien moet dat materieel in milde hoeveelheid van de FranschênHzijde worden aangebrsgt. Volgens zeggen van deskundige officieren, was het toereikende voor een leger van 100,000 man. Sedert den i9den des avonds, liep het gerucht algemeen te Antwerpen, dat de maarschalk Girard aan den generaal Chassi eene sommatie stond te zendet), ten einde te weten, of hij de stad Antwerpen, al dan niet, zon eerbiedigen. In geval bet antwoord niet voldoende mogte zijn, zouden de Franschen de stad komen bezetten en dezelve onder bescherming van Frank-' rijk en Engeland verklaren, met voorbehoud van schaden en Interessen tegen de Hollanders voor al de versioorlng, welke zij er zonden aanrigten. Indien de generaal Chassi weigeren mogte, om op de sommatie, die hem daartoe den vosten, of uiterlijk den kisten, stond te worden gedaan, de citadel te ontruimen, zal de maarschalk Girard hem afvorderen, om de stad buiten alle vijandelijkheden te plaatsen, en geheel onzijdig te verklaren, In geval dit, zoo als minst waarschijnlijk was, wierd geweigerd, zou bet Belgische leger als hulptroepen worden van liet Fransche, dewijl dit laatste de stad zon binnentrekken, om eene bres te maken bij de esplanade, welke de zwakste zijde was van de citadel, terwijl ter zeiver lijd de batterijen- van al de stellingen op de citadel zouden losbranden. De Fransche Prinsen waren den 20 November te Merscem gehuisvest bjj den heer Knyff van Daveren. De generaal Haxo had zijn hoofdkwar tier te Berchem. Dien morgen waren te acht uren te Berchem aangeko. men eene kompagnie Fransche mineurs. Omstreeks een unr had men hun schoppen en spaden uitgedeeld. Men wist niet tot welke werkzaamheden men deze lieden stond te gebruiken. Andere gingen schanskorven gereed maken. Te 3 uren had de divisie van den generaal Aehard, bestaande uit iet 8ste ligte infanterie, era 12de infanterie regement van linie, voorts het 7de en 8ste regement jagers te paard, kantonnementen betrokken te Deur- r.e, Wyneghem, Burgerbont, Patten, Capellen De generaals Cattiiane en l.awoestine bevonden zich aan het hoofd dier regementen. De Fransche troe pen, in de omstteken van Schelle en Henexem gekantonneerdzijd meer dan duizend man in getal. Dien avond of den volgenden dag verwachtte men ln de omstreken het oorlogs-materieel, hetwelk te water werd aangevoerd. Men beschouwde het beleg der citadel van Antwerpen, als een geiuk voor de Fransche genie, alzoo het den officieren van dat wapen gelegen heid zon geven om gebruik te maken van verscheidene nieuwe uitvin dingen die het innemen der plaatsen aanmerkelijk bespoedigdenonder anderen van het helsche werktuig van Favatd. Hetzelve bestaat uit eene froote ton, gevuld met buskruid en projectllen, die, op een plat terrein geplaatst, middels eene mijn wordt voortgedreven. Een dagblad had ge meld, dat de grond rondom Antwerpeo niet vast genoeg was om van bet. zelve middel te kunnen gebruik maken. Dit gezegde was onwaar. Bui tendien nam men in dergelijk geval zijne toeviugt tot middelen om den grond behoorlijke stevigce te geven. Sedert de Rijks-oorlogen kon men geen beleg opnoemen hetwelk dien naam verdient. Dat van Pampeinna duurde in den laatsten Spaanscnen oorlog slechts eenige dagen. Na eene week geopende loopgraven en een vnnr van 24 uren, gaven de belegerden zich over. Dat van Algiers duurde zeifs niet zoo lang. Men rekende, dat er zei dagen geopende loopgraven 20uden noodig zijn vóór dar de Fransche artillerie op de citadel zoude kunnen beginnen te werken of haar vuur te beantwoorden. Een han. delshuis te Keulen had, den 22 dezer, uit Antwerpen de tijding ontvan gen, dat de maarschalk Girard aan den generaal Chani eene opeisching rot overgave van de citadel gezonden had. Al de berigten komen daarin over een dat de vijandelijkheden op zijn laatste den 22 dezer zullen beginnen. De maarschalk Girard, heef! verklaard, geene afkondiging aan zijn leger te znllen doen, bevorens hec zich geheel en al voor de citadel vereenigd vond en bij zijne laatste instructien van Parijs ontvangen had. Vrijdag den 23 dezer, hebben de Hollanders eene doorsnijding tot onderwater- zeting bjj het fort Liefkenshoektusschen Doel en Calloo gemaakt, hetwelk de boeren naar Antwerpen had doen vltigten om bijstand te verzoeken. In bijzondere berigten van de Belgische grenzen van den 24«en wordt beweerd, dat de Fransche generaals Haat en Neigrena de ligging van hec Kasteel van Antwerpen en de gesteldheid van den grond In deszelf» omstre ken re hebben opgenomeneen rapport aan den maarschalk Girard hadden ingediend, houdende, dac er ten minste zes weken na het openen der loop. graven noodig zouden zijnom het kasteel te kunnen vermeesterenen dat zulks dan nog io,oco man zoude kosten. De maarschalk zoude het noodig geacht hebben, dit rapport naar Parijs op te zenden, slvorens de werken te doen beginnente meer daar een door kern gedaan voorstel om den asnval op het kasteel van de zijde der stad te doen, alwaar zulks minder tnoeijeiijkheden opleverde, door Vorst Leopold zoo wel als door den Engel- schen kammissaais in het Fransche hoofdkwartier ten stelligste was van de hand gewezen. Dezelfde berigten brengen mede, dat de ontevredenheid onder de land. lieden in den omtrek van Antwerpen die dot hiertoe minder onder oe ge volgen der omwenteling geleden hadden, tnans meer en meer menara, en dat zij lulde klaagden over bedrukking van den kant der Franschen. Omtrent de bewegingen der Fransche troepen aan de grenzen wordt nader gemeld, dat te Beerendrecht en Capellen 14 stukken gesehut warm aangekomen om te Zandvliet en ie Putten in batterij gesteld te worden. De vroegere berigten wegens de bezetting in sommige grensdorpen schquen eenigzins overdreven te zijn geweest. Te Parks verzekerde men den 25 November dat er den dag te voren een Pruisslsch koerier bij den gezant van Pruissen aldaar was afgestapt met depeches voor den heer Herther van zijn hof. De gezant zou zich dienvolgens in den morgen van deD 25 dezer, bij den heer de Broglie ver voegd hebben en verklaard, dat het eersce kanonschot, hetweik legen de citadel van Antwerpen mogte worden gelosthet teeken zonde wezen van het binnenrukken der Hollandsche troepen in Belgie, en spoedig daarna van den inmarsch der Pruissen. Zeker was bet altoos, dat er bij het Pruissisch gezantschap groote drukte heersebte. De heer Werther had gedurende de twee laatste dagen verscheidene koeriers aan zjjn gouverne ment afgevaardigden al de geëmployeerden van het gezastschap ge loofden aan eene eerdaagsche vredebreuk tnsschen Pruissen eo Fiankrijk. Uit 's Gravenhage meldt men den 28 November. Regtstreeksche be rigten uit het kasteel van Aotwerpen. van den adsten dezer, des morgens te acht uren, houden in, dat de Belgen den vorigen dag weder bezig schenen geweest te zijnom op de kaden der srsd tegen over het Vlaam. iche Hoofd, eene' batterij verder te wapenen Overigens heerschte zoo wel in de stad als bij de voorposten eene buitengewone stilte. Slechts enkele ongewapende Ftansche krijgslieden vertoonden zich vap. tijd tot tijd bij onze voorposten. Te Antwerpen waren de posten tot den nósten nog door Belgische troe pen bezet. Dien dag werd aldaar verhaald, dat da Fransche troepen ook de forten Philippe en St. Marie bezet hadden. In den nacht op oen 25sten heeft men te Antwerpen eao aanval of allarm verwacht, zoodat de posten verdubbeld zijn en de troepen den gebcelcn nacht uiarschvaardig zjjn ge- honden. liet 5de Belgirfhe regement was Isst.reljjk ring niet uit Anctver- pen naar Bruiiel ver rokken. Van het fort Liefkenshoek schrijft men déri 23 No-ember het volgende r Heden, omstreeks acht uren des morgens, kwamen eerst 5 man te paard waaronder een officier, gevolgd door eene divisie infanterie, omtrent nonJ derd mah sierkregt op den Ringdijk aanmarcheren. De vijf kavallrers kwamen tot San de coupure om te zien wat de onzen daar verrigt hadden. Nh losten de kanonniers een zesponder, welke aan de Zuidslnic staat, en demonteerden van deze vyf ruiters twee, welker paarden geblesseerd de vlugt namen. Een van ben hebben wij weder zien opstaan maar de ander is blijven liggen. Een der gedemonteerde paarden joeg tot door het op den dijk aanmarcherende battalion hetwelk dadelijk op bet zien vallen der ka. valliers de retraite nam. Nu ziet men al de arme boeren hun huisraad transporteren, want alles loopt onder." LEYDSCHE SCHOUWBURG. Op Maandag den 3 December 1832: DE MILITAIRE STAND, Toe. ure/spel,in vijf Bedry ven naar net Hoogduitsch (Die Soldaten) van Arreno; in een'geruimen tijd hier niet vertoond. Na hetzelve: DE i\IIN- NENHANDEL IN DE PROVOOST, of DE GEDENSCHR1FTEN VAN EEN' KOLONEL DER HUSSAR.ENBlijspel, met Zang, naar hec FraDsch, door C. Alex van Raj. Nooit alhier vertoond. De aanvang ten zes ure. Heden overleed alhier, in den ouderdom van twee en zeventig jaren, de Heer J. PELTENBURG, Czn. L e u d e n den 28 November 1832. Alle diegene, welke iet» te vorderen hebben, of verschuldigd zijn, aan den nagelaten Boedel van wijlenden Heer J. MAARTENSZ, gewoond en overleden te Leyden gelieve daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 1. Januarij 1833, bjj F. tor MöHLENin het Lutheriche Weeshuis, te Leyden voornoemd, De Ondergeteekende acht zich verpligt te moeten bekend maken dac de Heer D. B; ADR1AAN uit zijne diensc ontslagen is. LEU DEN, J. H. L. TORT IK E. J. Z. 26 November 1832, Fatrikenr in grijnen en volle Sloffen. Een eenig HEER of JUFVROUW genegen zijnde, om oij tatsoe. neljjke lieden op een voornaam gelegen gedeelte tier Stad Leyden ;n te wonen, hebbende eea vrije KAMER, Kost eu Inwoning, en het vrije gebruik van eenen Buiten-Tuinadrenere zich, onder letter W, bij den Boekhandelaar?, van LEEUWENSr., bjj de Laogebrug Wjjk IV W.484, te Leyden voornoemd. Brieven franco. ALGEMEENE ONDERNEMING der NEDERLANDSCHE POSTWAGENS. (Nieuwe Dienst. De Onderneming heeft de eer te berigtendac zijte beginnen met 25 November 1832, eene wel ingerigte Diligence zal doen rijden tnsschen "jGravenhage en Utrecht langs Leyden, Alphen en Woerden; van 'sHage des ochtends ten 5 ure, en vau Utrecht iet namiddags ten 3111e. Door middel van deze Dienst kan men, des ochtends van 's Hage vertrekkende, nog dezelfde dag te Arnhem, Zutphcn Nijmegen en Cleef aankomen en wederkeerig van deze plaatsen onafgebroken in ëén dag tot in de Residentie reizen zijnde deze Diligence opzettelijk toe de onmiddeljjke Correspon dentie van alle de andere Diensten der Onderneming ingerigt. De Kantoren zijn i te 's Hage bij P. Renard, op net Plein. Te Leyden bij Jacobus van Koppen, aan de Hoogewoerds Poort. Te Alphen b(j G. van Ahen in de Diligence. Te Woerden bij de Wed, van der Linden in de Paarden-potterij. Te Utrecht bij J. C. van Stents, op 't Vreeburg, Verder in alle de Kantore der Onderneming. Op Morgen Zaturdag den 1. December, ismen van mening binnen Leyden in het Logement aan den Burg publiek te verkoopen als Frij. willig: Een hecht sterk en weldoortimmerd HUIS en ERVE, iisanue gelegen aan de Zuidzijde van de Ëreedestraatschuins over de Vrouwe- steegWijk 4 N". 332 hebbende drie behangen en met Schoorsteenen voorziene beneden - Kamers, waarvan twee en Sufte; onderscheidene zoo behangen, alt onbehangen boven-Kamers en Vertrekken, ruime Keuken en Kelder, twee Binnenplaatsen, Regen en Putwaterspomp, eroote Kle der- en Turfzolders, en verdere Commoditeiten. En op Regterlijke autorisatie: Een hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERVE. staande en gelegen aan de Westzijde van de Koepoortsgrachttegen over het Exertieveld hebbende onderscheidenezoo behangen als onbe hangen en met Schoorsteenen voorziene beneden, en boven - Kamers en Vertrekken, Binnenplaat», ruime Keuken, Kelder. Kleder- en Turfzol ders eu vela Commoditeiten mitsgaders aangename Tuin met een vrije in - en nitgang op de Rufneen uitkomende doer eene poorc aan de Oo<tzijde van de Delftsche Vliet. Breeder b(j Billenen, en zijnde inmiddels nadereinfor- matien te bekomen bij den Notaris van KLINKENBERG DOZY te Leyden. J. WESSELING »n H- WESSELING, Makelaars zullen op Maan dag den 3 December 1832, oes namiddags ten half drie uren, te Amsterdam in de vitte Zwaanop den Nieuwendijk pre.enteeren te verkoopen r Eene extra mooije nieuw aangekomene partij Vuren en Greenen, Noordscne-, Riga-, Dantziger.en Narva Balken, Pernau Deelen Rigaasch Wagenschot Juffer», Twaalf Ellens, Kolters, een partijtje Knietjes, en andere HOUT WAREN. Liggende in de Binnenkant en op de Wallen. VERKOOPING krachtens REGTERLIJKE AUTORISATIE. Men is van mening op Woensdag den 5 December 1832, des voormid dagsten 10 ure. in het wekelijksch Perkoophuis, op de Hooigracht te Leyden, aan de meestbiedende te verkoopeneenige MEUBILAIRE GOEDEREN als: Twee Kabinetten, een Boreaueen Laiafeleen Klok, een Vriesche Klok. een Rustbank, Stoelen, Tafels, Spiegels, Schilderijen, een Beden Penluw, Tafei- en Bedlinnen, Porselyu-Glas- en Aardewerk, Koper-, Blik- en Ijterwerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebragt. Alle welke Goederen zijn behoorende tot den onder beneficie van In ventaris aanvaarden Boedel van wijle E. van BERK, laatst Wednwe vatf M. Casteleyn. Om kontant geld zonder rantsoen. VERKOOPING krachtens REGTERLIJKE AUTORISATIE, Men is van mening op Donderdag den 6 December 1832 des voormid dags ten 10 urein het wekelijksch Ferkoophuitop de Hogelandsche Kerk- gracht te Leyden, aan de meeatbiedende ie verkoopen, eenige MEUBI LAIRE GOEDEREN, als: Twee Kabinecten .twee Secietaireitwee Ba. reaux, twee Ledikanten, Boekenkasten, Le ienaars TafelsStoelen, een Vriescbe Klok, Spiegels, Schilderijen, Boeken. Bedden en toebehooren Tafel- en Bedlinnen, Porselijn-, Glas- en Aardewerk, Koper-, Blik- en Ijzerwerk, eenige Mans. en Vrouwe Klederen, en hetgeen verder te voor schijn zsl worden gebrsgt. Alle welke Goedeten zijn behoorende tot den coder beneficie van Invents, ris aanvaarden Boedel van wijlen den Heer Mr. P, H. van COEVENHOVEN- Om kontant geld zonder rantsoen. V Bij MORTIER COVENS en ZOON Boekhandelaars op den Nieu wendijk Nommer IÓ8> te Amsterdam, is van de pers gekomen: De Na denkende Christen, die gaarn zichzelven en anderen behouden wildedoor L. EGELINGEvangelie-dienaar der Herv. Gemeente te Leyden: h/a.40. Iiij de Wed. ANTHONY de KLOPPER enZOON, te Leyden-

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2