eindelijk door hétïelfdë lidop het rektoesc van Neugcbauer en van Son lakmoes-fabrpabfen te Kralingen en Rotterdam, omtrenc de belasting op de steenkolen. Dit rapport zhl mede ter griffie worden nedergelegd. Waar na de zitting zonder bepaald adjournemenr is gescheiden. Z. Exc. de staatsraad, gouverneur van Zuid-Holland heeft, bij be sluit van den I7den dezer, de burgemeester en assessoren der gemeenten ten platten lande in Zuid-Holland aanbevolen, om, uiterlijk meti. Decem ber aanstaandeweder over te gaan tot het geregeld doen plaats hebben van de nachtwachtentot beveiliging van personen en eigendommen zul lende echter daarvan kunnen verschooöd blijven die gemeenten welke in bet afgeloopen jaar, om afdoende redenen, door hera gouverneur zijn ontheven van de verpllgting om den bovenbedoelden maatregel in werking te brengen, behoudens de verantwoordelijkheid der plaatselijke besturen, om voor de handhaving van orde, rusten veiligheid in hunne gemeenten, behoorlijk te waken. Leyden, den 25 November. Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in beh. Lejden Sedert den Amsterdam 22 Nov. 23 24 4 Aug. 22 Nov. 23' ft 24 O O O 1087 0 1 3 I O 0 600 4 1 O I O O 485 o 0 1 2. 2. 2. 2. 7' 7- '9- Rotterdam, volgens de Courant van den 24sten waren de twee nog onder behandeling aan de beter banden hadden zich geene verdere gevallen voorgedaan. Conda 21—22 o ooi. C, t inhou den ter eld; en BELGISCHE AANGELEGENHEDEN. Het Journal des Debatsin zijn nummer van den 17 November, het officiële artikel uit de Pruissische Staals-courant gevende in onze voorlaat, ste medegedeeld, betrekkelijk het vormen van een observatie-leger langs de Pruissische grenzen], laat daarna deze aanmerkingen volgen: Het is geene nieuwe daad, dat Pruissen weigert deel te nemen aan de dwang.moatregelenbij het traktaat van den 24 October bepaald. Nie mand heeft ooit gemeld dat pruissen tot die maatregelen zoude medewer ken, Het kan zulks, indien het dit wil: het yakiaat van October blijft open, vooral wie er zich mede zal willen voegen, maar de twee Mogend heden, die er in oprredenkunnen alle deelgenootschap ontberen. Het is geene nieuwe daad de weigering van uitdrukkelijk in de dwang, maatregelen toe te stemmen. De drie Mogendheden zouden den weg der ordethanbelingen verkozen hebben boven dien der wapening de diploma tieke executie (uitschudding), boven de militaire executie (uitschudding). Zij heoben geen geheim gemaakt van hun gevoelen ten dien opzigte. Frankrijk en Engeland hebben begrepen dat na een jaar te hebben ge werkt om bet traktaat van den 15 November uit te voeren langs den diplo matieke!) weg het tijd werd andere middelen bij de hand te nemen zij hebben zich in staat esteld om het te doen zonder ooit te rekenen op de formele en uitdrukkelijke toestemming der drie Mogendheden. Zij hebben slechts gerekend, dat de Mogendheden stil zouden zitten, en zij zullen stil zitten. Het observatie-leger, hetwelk Pruissen op de Maas zamentrekt, is, niet meer dan de weigering van medewerking of van formele toestemming, ecne nieuwe, onvoorziene, daad, welke de gedaante der zaken verandert. Pruissen had het aangekondigd; de twee kabinetten waren er van verwit tigd en er met over ongerust. Zjj nebben het natuurlijk moeten vinden dat toen aanmerkelijke Fransche strijdkrachten de Neérlanden binnen ruk ten, Pruissen een observatie-leger op de Maas plaatste. Het ministerie neemt niet voor eene plotselinge vijandelijkheid eene te voren aaangekou- digde voorzorg. Sedert twee jaren is Europa onder de wapenen, sedert twee jaren zijn al de legers in observatie. Pruissen doet nietsdan dezelve maatre gelen voortzette». De geheele vraag is te wetenof het tegenwoordige observatte-leger een teeken is van aanstaanden oorlog. Wij zeggen met vertrouwen neen! neen 1 niet meer op dit oogenblik dan sedert twee jaren, zullen de legers ter observatie, legers worden van inval. Wien moet het publiek gelooyen ons of onze vijanden? Dat het de ondervinding raad plege der twee jarendie pas verstreken zijn." Onder Berlijn trett men, den 15 November, een nader artikel aan om trent het vroegere van den 10., hetweik vrij wel met de uitlegging van het Journal des Debats overeenstemt: Pruissen," wordt daarbij gezegd, verklaart zeer eenvoudig, dat het bij opkomende grootere ingewikkeld, heden, op zijne westelijke grenzen, die behoedende maatregelen neemt. Welke z|jne aardrijks. en staatkundige toestand vereischenen die dienen ter afwending van eene vredes - stooring, gelijk zij bij krijgsgebeurenissen zonder bedoeling ligtelijk zoude kunnen plaats hebben. Dat Pruissen het traktaat wegens de scheiding van Belgie met Holland erkent, en ook de uitvoering daarvan wenschtdit lijdt geen twijfelmaar dat er In zaken die nog door eene wederzijdsche overeenkomst in der minne te vei effenen zijn, op het oneigenaardigste oogenblik en inderdaad overijld, tegen de eene partij dwangmiddelen zouden worden aangewenddaaraan weigert Pruissen niet alleen zijne medewerking, maar ook zijne toestemming, en daar des niet te min zulke dwangmiddelen door Frankrijk en Engeland par tijdig beproefd wordenverzekert Pruissen zijne grenzenen die van het Duitiche Bondgenootschap, door een observatie - korps. Hierin is niets onduidelijks, niets wat aan misvatting onderhevig is. Dezelfde betrekking grijpt slechts weder plaatsdie reeds vroeger bestond vóór dat de Con ferentie te Londen ondernomen had de onrustige gebeurtenissen in Belgie te bemiddelen toen ook was er een Pruissisch observatie - korps tegen de Maas geplaatst. Daarmede is in het geheel niet gezegd dat het nu tot oorlog tusschen de groote Mogendheden komen moet. De vriendschappe. Iljke betrekkingen tusschen de Hoven zijn daarom niet verstoord omdat zich In dit eene punt een verschil heeft opgedaan, en de onnerhaudeiingen duren levendig voort. Op de naaste gebeurtenissen zal voorwaar veel aan komen, De verwoesting van Antwerpen zoude eenen diepen indruk maken kunnen, en taen zoude dezelvezonder onregtvaardig te zijn, toch slecnts den aanvaller, en niet de noodweer, wijten moeten. Mogte een Fraosch leger in Holland dringen willenzoo ware dit mede niet onverschillig aan té zien. Maar ongetwijfelt zal men aan belde kanten elke schrede wel overleggenen zich gestreng houden binnen de palen v3n het voorgewende doel. Dat het hier niet aan krijgszuchtige» ontbreektdie slechts naar het -bevel - woord voorwaarts wenschen is bij eenen wakkeren kracutigen krijgsman - geest zeer natuurlijk, en bovendien is de hoop van de legiti miteit in Frankrijk hersteld te zien in den laatsten tijd bij velen zeer ge stegen. Maar de Regering gaat ongestoord en zonder hanstogtelijke opwel, lin gen rustig voort, en indien deze, hetwelk niet te vermoeden i9tot den ktijg voeren mogte, zoo zou daarin de beslissendste met het. welzijn en de eer van dan Staat verbondene noodzakelijkheid te erkennen zijn." In den Engelschen Courier van den 13 November, leest men: Het antwoord van het Pruissische hof op het voorstel aan hetzelve gedaan, om Luxemburg en Limburg gezamenlijk met den Koning van Holland te bezetten, gedurende de ve'rrigtingen van het Fransche leger in Belgie, is nog niet officieel ontvangen, mnar wij kunnen met eenig ver. trouwen melden, dat hetzelve antwoord hojofdzakcliik zal medebrengen; dat Pruissen zijne geneigdheid te kennen geef; ora tot liet voorstel tob te treden, maar onder verklaring, dat liet; ingeval deze schikking plaats vond, beschouwd, zonde worden a!s eene verzekeringeen onderpand voor den Koning der Nederlanden bezettende eui:i goen geval; als toestem mende om tot de dwangmaatregelen, mede te werken die stonden plaats te.hebben maatregelen, welke het niet ophield af te keuren.". Te Londen heeft er eene vereeniging plaats gehad van de Voornaamste negotiantenom over een adres aan Z, M. te beraadslagen, ren einde te vertoogen tegen alle vijandige betooning van Engeland tegen Holland. De heer Paring heeft daarin het navolgend beslntt voorgesteld dat de te genwoordige vereeniging met den diepsten ismart en levendige onge rustheid de verzameling gezien heeft van een eskader Engelsche oorlog schepenmet bet verklaarde oogmerk om in gemeenschap met eene Fran sche vloot tegen 2. Hollandscbe M. werkzaam te zijn, voorts een raads- bevelom een embargo te leggen op de vaartuigen die aan Z. Holland, sciie M. toebehooren en op derzelver ekwipaadjen." Die-besluit is; te midden der toejuichingen, door de vergadering geestdriftig aangenomen, Wederzijdsche gebeurtenissen en maatregelen Woensdag den 21 November heeft de maarschalk Gérard zich in Ant werpen opgehouden, en met den kolonel Buzen eene lange conteréncie gehad. Heden avond zal het hoofdkwartier te Merksem Zijn en zal de maaaschalk er overnachtenhij zal zich te dezer plaatse vestigen sis het punt van waar hij, gëdurende de bereuning der vesting, het gemakKelijitst de krijgswegingeu zal kunnen dekken. De generaals Nigre en Haxo zijn in het bijzonder met bet beleg belast. Zij bevit den zien te Berchem, alwaar voorlpopig het hoofdkwartier der genie eu artillerie is geplaatst. De maarschalk heeft aldaar zien een op. trekje verschaft. I11 Vlaanderen slaat de divisie van Tiburce Sebastiani te St. Nxolaas. Met ieder oogenblik zal zij het bevel tot opruaken ontvangen. Zij zal het Vlaatnsehe Hoofd moeten aantasten, zoodra van dien kant de opera, tién beginnen. Den 21 sten zal het geheele leger zijne beweging hebben voibragt; den 21 en 23sten zal het bepaaldelijk zijne stellingen bezetten. Den 24sten zal dus de maarschalk van den generaal Ckassé het kasteel kunnen opeischen. Te Boom verwachtte men eene geleide van 14 bisschepen of groote schniten, het ter belegering der Gicadel besteptde materieel aanbrengende, order anderen 80 stukken kanon van zwaar kaliberhouwitsers, mortieren, aftbitenkaissons, enz. Er zijn eene soort van kranen opgerigton er de ontscheping van te bewerkstelligen waartoe men meeDt dat althans een paar dagen zullen noodig zijndus eerst over drie of vier dagen hec beleg der citadel eenen aanvang zal kunnen nemen, ïöndag den i8den dezer uit Parijs ontvangen depêches hebben eene con ferentie tusschen den Koning den maarschalk Gérard en den generaal Evain noodzakelijk gemaakt. Terstond na die conferencie zijn van het paleis aan den generaal Hurette Diest, den generaal GoethalsteTirlemont, enden generaal Duvivierte Lier, koeriers afgevaardigd. Men vermoedt, dac het Belgische legér thans bevel heeft ontvangen om stellingen te bezet ten tegen bet mogelijke geval van eenen gezameDlijken aanval der j Pruis sen èn Hollanders, De lijdingdat een aanzienlijk getal Pruissische troepen op onder scheiden na aan de Belgische grenzen gelegen punten zamentrekt, is be vestigd geworden door depêches, die bij het gouvernemenc te Brussel en in het hoofdkwartier des maarschalks Gérard zijn oDtvangen. Crevelt en Aken zijn de beide aan die troepen aangewezen voornaamste punten van concentratie; door welke legermagt alzoo niet slechts de provincie Lim burg, maar ook die van Luik wördc bedreigd. Het Fransche ministerie moet oog onlangs aan dac gouvernement hebben aangeraden om de citadels van Luik tegen alle mogelijke gevallen in gedéchten staat van verdediging ce brengen. Zoo te Brussel in dè stad als ln de voorsteden zijn twee linie-rege. menten het 52ste én 53ste aangekomen. Twee regementen kurassierstwee batterijen voet-kanonniers, eene battery rjjdende artillerie; alle die korpsen behooren rot de Fransche armée. -a- Te Londen is, den 16 November, uit Hamburg de officiële tijding ontvangendat Pruissen niet wil beschouwd worden als met Engeland eu Frankrijk medeweakende tot het dwingen van Holland; dat Pruissen, ge zamenlijk met Rusland en Oostenrijk, die dwangmaatregelen blijft afkeuren en dat het Pruissische gouvernement, zoowel voor de veiligheid des Duit- scheu grondgebieds, als voor het behoud des algemeenen vredes, bevolen heeft dat een leger onverwijld naar de grenzen van Belgie zou oprukken. Het achtergebleven gedeelte der gecombineerde vloot was dien dag ten kruiscogc naar de Hollandscbe klist uit Deal gezeild. Het Conwaj kapt. Eden had wederom twee van Batavia (naar Rotterdam bestemde Hol landscbe Oost-lndievaarders opgebragt; met namen Maria, kapt. J. A, Pronk eu Henrietta Ciasinakapt. B. luchs. Te Londen heerschte volgens deD Couriet. van den 20 November, bij al de staacs-depariêmencen en vreemde gezanten hec grootste angstige verlangen om den uitslag van maarschalk Gérard's sommatie aan generaal Chassi ce vernemen doch dat óp hec tijdscip van het ter persegaan waren geene berigten dien betreffende ingekomen. Deze beangstheid bepaalde zich niet slechts toe de staats-deparcememen en de ambassades; ieder koopman, elk een, die slechts de minste keums va» staatszaken heeft echter elk iiut.-gezin is even aangstvaltig begesrtg om den uitslag te vernemen van eene zaak welke misscoteu een algemee nen oorlog in zich sluit, De .gebleken goedheid van uwen Koning," schrijft verder de bijzon dere briefwisseling van cdaar heeft in het verleenen van drie dagen tjjd aan de Engelsche én Fransche koopvaarders om zijne haveDS te verlaten, als ook Ziin besluit om geen vaartuig van deze natiën vast te houden een nieuwen lauwerkrans toegevoegd aan de vele anderen, welke zyne wijsheid en ware grooctteid alreeds behaald heeft in de achting van elzen weiden- kenden alhier." Er liep een gerucht, dat het Engelsche fregat Pernon, door twee Hol- lendsche eorlogschependb een scherp gevecht, voor den Nederland- schen wal was genomen geworden. Eene Holiandsche visschersschuic moec bet berigt daarvan hebben aangebragtmen gelooft het ech.er niet en schijnt het gerucht ook op geene waarheid gegrond te wezen, Men zegt dat vijf Hollaudsche oorlogschepen en verscheidene andere vaartuigen voor de Schelde zijn verschenen, om de gecombineerde vloot het opzeiieo dier rivier te beletten. Het uitgevaardigde bevel betreffende schepen, die naar Holland uitgeklaard waren vóór het leggeo des embargo's is alleenlijk toepasselijk op Eugelsche bodems, doch dit is thans van weinig belang daar 2ij in de Hollaudsche havens niet worden toegelaten. Fir zijn weder onder scheiden Hollandsche schepen aangehouden; onder anderen de Harmonie, in 9$ dagen van Batavia, Volgens regtstreeksche berigten uit het kasteel van Antwerpen van den 20 November, des morgens te acht uren, had men aldaar nog geener lei bewegingen bespeurd, terwijl alleen door de voorposten enkele Fran sche officieten gezien waren, en er overigens in of bij het kasteel niets bijzonders was vourgevallen. Berigten uit het kasteel van Antwerpen van den 22stendes ochtends te negen uren, houden in, dat men aldaar reeds wist, dat een groot ge deelte vau het Fransche leger zich naar deu kant van Wen-Wezel eu Puiten

Leydse Courant | 1832 | | pagina 3