«an Ons ter benoeming voor-, 2ij regelen almede den tijdder excercitlert in iedere gemeente en zorgen voor de wapening; o.ntrent dit alles en het geen verder ten deze zal vereischt worden zullen zij ca rade gaan met den Drovinclalen Komma'dant. 14. Het tegèöwoordig oeslnit zal door de zorg van de Gouverneurs der provinciën dadelijk in alle steden en gemeenten op de gebruikelijke wijze ter kennis der ingezetenen worden gebragt. Onze Minister van Binnenlandsche zaken en de Dlreetetir-Generaal yan Oorlog zijn belast met de uitvoering van dit besluit* fietweU aan Onze beminde Zonen, den Veldmaarschalk Co den 'Admiraal en Kolojel-Geueraal medegedeeld, en ip het Staatsblad zal worden gedrukt. Gegeven te Gravenhagcden 23scen November des jaars 1834, en van Onze Regering het negentiende. WILLEM. Van wege den Koning, J. G. de Met van Streefkebk. Uitgegeven den virr en twintigste November 1832. De Secretaris van Staat, J. G. de Mey van Streefkerk, OPROEPING van VRIJWILLIGERS. Burgemeester en Wethouders der Stad Lejjden, gezien hebbende art. 12 van Zijner Majesteits besluit, van den 17. dezer maand (Staatsblad N'. 50), benevens het beslnit van Mijn Heer den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Hollandvan den 20. daaraanvolgende (Provinciaalblad Fi°. 126), tiaarto^ betrekkelijk noodigen hij dezen uit alle ingezetenen dezer Stad, welke niet tot de Schutterij behoorenom zichte beginnen met Maandag den 26 November aanstaandevan 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten êén uren, ter Secretarie dezer Stad, te doen inschrijven als Vrijwilli gers bij de reserve Scnutterijten einde zich, ingevolge Art. 11 van ge noemd Koninklijk besluit, aan dezelve aan te sluiten en met dezelve, ingevolge Art. 3 op tie eerste oproeping, zich te begeven naar de plaat sen welke ter hunner bestemming worden aangewezen. Aldus gedaan en afgelezen, bij H. H. Burgemeester en Wet houders der Stad Leyden, op den 24. November 1832. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. DU PUL KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden In aanmerking nemende, dat door de gelukkige loop en wending, welue de heerschende zlekie ln de laatste dagen heeft genomen, het niet meer noodzakelijk ia, om de Zittingen van het Bureau van Gezondheidin het Logement aan den Burg, te doen voortgaan; Geven bij dezen kennis aan de Ingezetenen dezer Stad dat heden avond ten acht urehet genoemde Bureau provisioneel zal gesloten worden, eB dat bjj vervolg elk, die onverhoopt nog door die ziekte mogt worden aangetast, zich zal kunnen vervoegen bij zijnen ge wonen Geneerheer, of, daarop aanspraak hebbende, bij den Stads-Genees. heer van zijn Wijk of, in spoed verebchende gevallenook bij den Ge- neetheer in het nog aaowezige Ziekenhuis in de Laken.Hai. Aldus vastgesteld en afgelezen bij H. H. Burgemeester en Wethou- ders voornoemd, op den 24. November 1832. J. G. de Mtg. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. du Pui. POLEN. Van de Grenzen icrijft men den 8 November: Men bespeurt hier voortdurend groote troepen-bewegingen in het binnenste van Polen. Men beweert zelfs, dat er een talrijk reserve-korps zal binnenrukken. Deze maatregelen worden waarschijnlijk veroorzaakt door de ingewikEeldheid van het Belgiache geschil. Te Petersburg is men, na er gezegd wordt, in de vaste overreding, dat men weldra in het geval zal kunnen zijn van snel te moeten te werk gaan. Het schijnt, dat de berigten welke het Peter- bnrgsche kabinet uit Berlijn ontvangen heeft, het in deze wijze van zien heeft bevestigd, welke ook die is des heeren graven Pozzo di Borgo. De Russische marine maakt van hareD kant voorbereidselen, die aan dp op handen zijnde uitrusting. van al de beschikbare oorlogschepen doet denken. Er zijn, naar men wil, leverings - overeenkomsten gesloten voor 6 maan den, ten behoeve der Russische vloot. Te Warschau houdt men zich ook bezig met de algemeene staatkunde Van Europa. Er bestaac eene soort van bureau van Bnitenlandschezaken, hetwelk bijzondere betrekkingen niet verscheidene landen onderhoudt. Langs dien weg verneemt men, dat de monarchale gouvernementen niet werkeloos zouden kunnen blijven. Indien men den Konng der Neder landen wilde dwingen om, ten alle prijs, eene schikking niet de Belgen, ten koste zijner voormalige staten, aan te gaan. Men voegt er bij, dat Holland bondgenooten toi in Belgie vinden zou, te meer, omdat men te Brussel zelve, den tegen woordigen staat der zaken onlijdeiyk. vindt. Men verzekert, dat men te Parijs zelve in dat gevoelen deelt, en'dat men er zich de gevaren niet verbergt, welke de oorlog voor Koning Leopold en voor Lodewyh Philips zeiven zoude kunnen na zich slepen. Daarom tracht deszelfs gouvernement den oorlog te vermijden; maar dikwijls hebben on. voorziene omstandigheden meet invloed op den gang der gebeurtenissen, dan men zoude weuschen, en men zal niet nan met moeite slagen om den vrede te behouden. Deze staat van zaken moet noodwendig nieuwe hoop geven aan de uit Frankriik gebannen Koninklijke familie. De onderneming van de her togin de Berry heeft doen zien, hoe veel aanhangers die familie nog in Friinkrijk heeft. In dien zin spreken al de ambtenaren van het depaiiement der Buitenlandscbe - zaken te Warschau." NEDERLANDEN Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Zaturdag den 24 November. In deze zitting Is gelezen, en voor notificatie aangenomen, eene missive van de Eerste kamer der Siaten-Generaal, houdende kennisgeving dat zu zich vereenigd heeft met de financiële wetten, omtrenc de staats-behoef- ten voor 1831 en middelen tot dekking derzelven. Een ingekomen verzoekschrift is naar de commissie tot de petitiën gezonden en op een ter tafel gebragt boekwerk is het gewoon besluit genomen. Vervolgens zijn gelezen de navolgende Koninklijke boodschap en ont werp van wet: Edel Mogende Heeren! Reeds bij de opening Uwer vergadering, in 1830, gaven Wii aar. U Edel Mogenden! kecnis, dat de dienst van den landstorm door Óns was voorbereid. De geestdrift, waarmede aan Onze oproeping tot vrijwllige wapening is beantwoord, en de uitmuntende gevoelen», welke zoo wel den eenten ban der schutterijen, sis de zee- en landmagi van den Staat, beitelen, hebben Ou» echter in siaat gesteld, om hel aauwetidttt dezer voorbereide •mee-de-f s-HMk-setiren tot tier ootrer.blilt uit ta stellen, dit grootere ge. v.reit den Vaoeriandscnett grond mogten bedreigen, Het heef; in de wegen der Voorzienigheid gelegen, om dat oogenfclik ..t doen geboren worden. Onze koopvaarders zijn in de Fransche en Engelsche havens onder embargo gelegd, en worden op zee aangehouden door de vloten dier sta- ten, welke Onze kusten omringen; een sterft Fransch leger is Beigie bin. nee gerukt, met het aangekondigd oogmerk, om het kasteel van Antwerpen aan re vallendit leger zal dus in de nabijheid staan van Onzen grond, wehte suits lang door de gewapende magt van Belgie bedreigd wordt. De gevolgen van deze gebeurtenissen zijn onzeker, Edel Mogende Heeren! maar de zonen van het Oude Nederland, die in den lanstcn tijd weder zoo uitstekend getoond hebben hunner Vaderen waardig te zijn, moesten op alle mogelijke gevolgen voorbereid wezen, en hadden regt om te eischeD, dat alles aangewend werd, wat de lands.instellingen voorschrij ven tot verdediging van den Nederlandschen grond. Hiertoe strekken Onze besluiten van den 17 November jl. en van heden, Staatsbladen N°. 49, 50 en 55}; zij hebben de mobilisatie van den 2den en 3den ban der schutterij, eu de volkswapening ten doel; zij bepalen de oproeping van den landworm. Door de mededeeling van die besluiten aan Uwe vergadering en de inzending van het nevensgaande voorstel van wet, voldoen Wij aan hec 79lte artikel der wet van den 11 April 1827, Staatsblad N'. 17.) Wij verlaten Ons ook weder in dezen op Uwe Vaderlandslievende medewerking en bevelen U Edel Mogenden I in Gods heilige bescherming. 'sHage, 23 Novembej 1832. WILLEM." Wij WILLEM, enz. Allen, die dezen zullen zien of hooren lezen, «alnt, doen te weten: Alzoo wij in overweging hebbed genomen dat de verschijning van eene Engelsche en Fransche vloot op onze kustenen de intogt van een Fransch leger in Belgie, de noodzakelijkheid hebben doen ontstaan tot het oproepen van den landstorm, ter verdediging van den vaderlandscben grond Dat, in overeenstemming met art. 79 der wet van den 11 April 1847 (Staatsblad N°. 17), met de Staten-Generaa! de verdere tot die oproeping betrekkelijke maatregelen bebooren te worden beraamd Zoo is het, dat wij, den raad van state gehoord, en met gcm.-en overleg der Staten-Generaaihebben goedgevonden en verstaan gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze: Art. 1. De landstorm bestaat uit alle weerbare mannen, die, niet reeds in persoon in dienst zijnde, bij de land- of zeemagtde nationale militie, de schutterijen, of bij eenige onder onze toestemming opgertgte vrijwillige korpsen, den ouderdom van 19 jaren zijn ingetreden, en hun 50ste jaar nog niet hebben volbragt. 2. De dienst bij den landstorm verschoont niet van de bij de wetten opgelegde vcrpligtingeo tot de dienst bij de nationale militie of schutte rijen; zij belet niet, het in dienst treden voor eenen bepaaldeo of on- bepaalden tijdhetzij voor zich zelvehetzij als plaatsvervanger bij de zet- of landmagc, of bij eenige andere, onder onze goedkeuring, opge. rigte of nog op te rtgten vrijwillige korpsen. 3. Van de dienst bij den landstorm worden vrijgesteld: a. Die door ziekten of gebreken voor de dienst ongeschikt zijn b. De geestelijken van alle gezindheden; c. De erkende loodsen op de monden der rivieren en zeegaten. 4. De redenen der in het vorig artikel opgegeven vrijstellingen zul len in elke gemeente, worden beoordeeld door drie leden van het plaat selijk bestuurdaartoe door het hoofd van gedacht bestuur te benoemen men zal zich tegeD hunne uitspraak, binnen vier dagen na dezelve, in be roep kunnen voorzien bij den gemeente-raad die de zaak finaal zal beslissen. 5. De in hec voorgaande artikel bedoelde contmtssien en de gemeente raadzullen zich, tot beoordeeling der pbysieke kwalen, doen adsiaterett door eenen genees, of heelkundigen daartoe door den Burgemeester aan te wijzen. 6. Alle landelijke gewestelijke en plaatselijke ambtenaren, i» de termen van den landatortn vallende, zijn in dezelve begrepen; zullende alleen aan zoodanigendie uic hunne bedieningen niet kunnen worden ge mist zonder den behoorlijken loop der administratie in gevaar te brengen, tiidelijk verlof worden verleend om geen deel aan de executien of dtensc- verrigcincen te nemen. 7. Van de dienst bij den lardstorm zijn uitgesloten zij, die door een vonnis, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt, tot eene, volgens de wet, onteerende straf zijn verwezen, 8. Bij zoo verre de landstorm tot het bezetten van vestingen of tot versterking van de aldaar aanwezige garnizoenenen dns tot eenige meer langdurige afwezigheid, noodwendig mogt vereischt worden, zullen, tot dat einde, bij voorkeur, worden aangewezen, in de eerste plaats, de vrijwilligers, welke zich daarcoe aanbieden, vervolgens de ongehnwden en weduwenaars zonder kinderen, daarna de gehuwden en de weduwena»rs, die hec minsc getal kinderen hebben, Lasten en bevelen, enz." Besloten deze stukken naar de afdeellnge» van de maand November, welke nog staande de vergadering zullen worden getrokken, te verzenden; terwnl de Koninklijke bondschap en het ontwerp van wet, welke reeds gedrukt ziin, nog heden aan de leden zullen worden rondgedeeld. De als bitlagen gevoegde Koninklijke besluiten, waarvan in de Koninklijke bood schap Is melding gemsakt, (en die reeds door de Staats-courant zjjn pn- pliek gemaakt), zullen, gedrukt, nog heden avond of morgen aan de le den worden rondgedeeld; zijnde tevens de te benoemen afdeelingen van de maand November verzocht, om, op aanstaande Maandag, in de afdee- liDgen, tot het onderzoek vsn het ontwerp van wet, te willen overgaan. De trekking >oor de afdeelingen van de maand November, op de ge- wone wijze, gerchied zijnde, begeven zich de leden naar hnnne respective afdeelingen tot de benoeming der Preaidenten en vice-Presidenten voor die afdeelingen. De leden in de zaal teruggekomen ziinde, worden de volgen de gekozen Presidenten en vice-Presidenten der afdeelingen voorgelezen. PresidentenFice.Presidenttn iste Afd. van Hemert, Fokbrma, 2de van Asch van fPyck, Dykmeester 3de LcmkerFrets. 4de De Jonge, GocHnga, 5de Donker Cureius. Luzae. De commissie van petitien brengt rapport uit, bij monde van den 'neer Wcertsop de rekwesten van W. D. Bosch, fabrijkart in loodwit en lik moes, te 's Bosch houdende bedenkingen tegen den voorgeatelden accijns op de steenkolen. Deponeren ter griffie ter Inzage der leden. Door dat zelfde lid is rapport ultgebiagt, namens het lid der commissie de heer Quintusop het rekwest van van der Hagen c. 'te Amsterdam, houdende bezwaren tegen de voorgemelde belasting op het gemaal. De poneren ter griffie. Door den heer Verheijenop het verzoekschrift van de kamer van koop. handel en fabrqken, houdende bezwaren tegen het ontwerp van wet, om trent den accijns op het gemaal. Door den heer Frets op het verzoekschrift van Heisstlink Jz. c. s. elgeraars van veenderijen, iD de provincie Groningen, bezwaren inhon- doude tegen den accijns op den turf. Beide laatste rapporten zullen ter griffie woideu nedergclegden daarenboven gedrukt en rondgedeeld; en

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2