A0. 1832. LEYDSCHE V R IJ D A G Vi" COUR. A N T. DEN 16 NOVEMBER. GRIEKENLAND. Uit Naujlia meldt mee den 10 October: „Te midden der regering, loosheid, die sedert eenigen tijd in du ongelukkige land heeracbc, hebben wij met twee achtereenvolgen! uit Beijeren aangekomen koeriers depechei ontvangen, die aan de rustige bevolking des lands eenige hoop geven. Zij lijn van den Koning van Beijeren. Zijne Maj. schrijft aan de Griek. »che regering, dat het Regentschap op zijn laatst met het begin van No- vember zal vertrekken. Hij verlangt van het Nationale Congres, zoo lang deszelfs werkzaamheden te schorsen, tot dat het Regentschap aangekomen zij, hetwelk zich alsdan met overleg van bet Congres aan het ontwerpen eener staatsregeling zoude kunnen toewijden. De brieven des Konings van Beijeren gingen vergezeld van eene afkondiging der Londener Conferen tie aan de Grieksche natie, 'waarbjj dezelve wordt uitgenoodigd aan de handhaving der rust mede te werken, en de Conferentie verzekert, dat de natie eene staatsregeling, door de zamenwerking harer vertegenwoor. digers er. het Regentschap des Vorsten Otho tot stand gebragt, bekomen zal, terwijl de Koning van Beijeren hetzelfde verzekert. Deze narigten kwamen nog ter goeder uur, om den burgerkrijg voor te komen die onvermijdelijk is in een land, over het algemeen van alle regering versto. ken gebleven. Tegenwoordig bestieren zich ai de steden en anden Zelve, de rust zoekende te handhaven tot de aankomst van het Regentschap. De Fransche korvet Cortielie, de Engelsche fregat Madagascar en eene Russische brik- zjjn van Navarino naar Triest afgezeild, waar zij Otho I, Koning van Griekenland, en zijn Regentschap innemen zullen. De k.n. gelsche fregat zal Koning Otho, na Zijne Maj. door de verschillende eilanden van den Aichipel te hebben gevaren, naar Argoa overvoeren. Kolobotroni s>aat met ztin leger van 3,600 mandat hij in iwee kolommen verdeeld heeft, te Maina, een uur van Nauplia. Hij tracht zijne partij met al de ontevredenen te versterken. Men vreest, dat bii tegen de troe. pen der regering, nog vóör de aankomst des Prinsen Otho, eenige ge- weldadigheid ondernemen moge." De inscheping der Beijersche troepen, die den nieuwen Koning en het Regentschap naar Griekenland vergezellen zullen, zal te Trieste, en niet te Venetien, plaats hebben; dienvolgeos zullen zij den weg nemen over Salczbnrg. Behalve een vrij groot aantal geneeaheerenzullen verscheidene Roomsch- Katholjjke en Protestantsche aalmoezeniers dezelve vergezellen. OOSTENRIJK. De hertog (Vilhelm van Brunawijk is op het punt Weenen te verlaten om naar zijne staten terug ie keerende hertog van Anhalt bevindt zich nog altoos te Weenen en schjjnc er zijn verblijf te zuilen verlengen. DU1TSCHLAND. Te Dusseldorp is het bevel aangekomen om de ÜDietroepen van het pde legerkorps op oorlogsvoet te brengen en marschvaardig te houden De Stenden.vergadering van het Groot-hertogdom Hessen is tegen den isteo December zaamgeroepen. De heeren Pfeiffer en van Baumbachbeiden raadsheeren in het Opper ste Geregtshof van Appel, hebben dezer dagen kennisgeving ontvangen van een ministerieel besluit, hetwelk zich stellig verzet tegen hun deel nemen aan de Stenden-vergadering, omdat, volgens de bestaande ordon nantiën, de post van regter ouvereenigbaar is met alle andere ambten en bedieningen. Het ministerie weigert tot nogtoe het comité der Stenden te erkennen, omdat het niet constitutioneel is aangestelden geene iustructien vau de vergadering ontvangen heeft. Uit Stutgardt meldt men ded 4 NovemberOp verzoek van ver. scheidene regtsgeleefden dezer stad (men noemt, onder anderen, de doc toren Mur schel, Roedis gerTafel en IP'alzjheelt het gouvernement hun toegestaan, om eiken Maandag avond in een lokaal buiten de stad, eene opmbare vergadering ie houdenwaarin zij den aanwezenden de verschil lende paragiaten van onze staatsregeling zullen uitleggen. Elk eetl zal die vergaderingen kunnen bijwonen, zonder iets te betalen; de wezenlijke leden alleen geven maandelijks eene geringe bijdrage, waartegen zij boe ken enz. ontvangen zullen. Van de staatsregeling zijn talrijke exemplaren gedruktdie gratis afgeleverd worden aan degenen welke om dezelve verzoeken. Men kan het doel dezer vereenigingen niet dan roemenhet ir slechts te wenschen dat het niet moge uit het oog verloren worden en men zich zorgvuldig binnen deszelfs grenzen bepalen zalopdat het gouvernemenc niet verpligt zij de verleende vergunning in te trekken. De vereenigde medewerking van mannen ais degenewelke wjj genoemd heb ben doet gtoote voordeelen hopen." 1 SPANJE. De brieven uit Madrid van den 23 October melden van nieuws on het besiemdstedat de hertog van San Fernando den beer 7.ca Bes mades .in het voorzitterschap van den raad vervangt, en er een ministerie van Bin. renlandsche - zaken voor den heer Martinez aella Rtsa zal worden ze nen- p'-steld. De hertog van Frias gaat als gezant naar Petersburg. D n be ..chten heer Regatohoofd van 's Konings policie. is aangezegd, dat hij p 50 mijlen afstaod, van Madrid gebannen waa. De ongelukkige Bringas .veid den 21 October uit de gevangenis, waarin hij twee jareo smacnue, verlost in eenen toestand, dat hij, indien hij al blijft leven, veelllgt nim mer zijne ledematen zal gebruiken kunnen. Het crimineel geregtshof 'sala de alcades de casa y corteheeft al de stukken der gevangenen wegens staatkundige misdaden gevorderd om ze te sluiten en naar de arcnieven ie zenden. 84 officieren der koninklijke gardeD zijn afgezet omdat zij zich ten voordeele van Don Carlos hadden uitgelaten. Men ziet een besluit te gemoethetwelk de aankoopers van nationale goederen de staats-napieren zal doen terugerlangen, waarmede zij dezelve betaalden en het regt ver. leenen om van de éigenaren de kosten terug te vorderenter verbetering van de goederen, gedurende het bezit, aangewend. Don José Aymeric, kapitein-generaal der Balearische eilanden, heeft Don Carlos in Majortta uitgeroepen en den prisident van het koninklijk geregtshof benevens de andere siaats-ambtenarendie zich daartegen verzetten wilden, in hechte, nis genomen. Er zijn dadelijk verscheidene bataillons naar Catalónien ver- trokken om deze opstandelingen te onderwerpen. De generaal Moreno die het doodvonnis tegen Torriuo en zijne 53 deelgeDooteu voltrok, wilde insgelijks het bevel niet overgeven, maar spoedde zich tt gehoorzamen op de biu.eijit.g van zijnen opvolger, dat Vij hem dadelijk zon doen dood- hu un. Aliis is vreugde - dronken wegens de veiieeude amnestie. Twee gen na de etste bekencmak ngverscheen zij andermaal in oe courant van Madrid, tl ana met de toegevoegde woorden, bij de niizonuetinga. categuiicn: bien a pesar mie: lot tnijn groot leedvezen. Hare Maj, wist, zich bijna geheel alleen in de moeijelijksie omstandigheid bevindende, de nieuwe wending aan de zaken te geven waarvan niemand de gevolgen berekenen kan. De Konmg komt bijzonder snel op zijn verhaal. Dagelijks ziet men Z. M. wandelen en sieeds onder bet herbaalde opgaan der vivats. Binnen weinige dagen zullen de veranderingen In de koninklnke garden en de gatdes du corps b i. licht zier. Het schnntdat Espanna eene soort van ver'oog tegen zijne afzetting heelt ingezonden; zeker is hetdat hijhij de nederlegging van zijn Kapitein generaalschap over Kataionienaan de soldaten eene at- kondiglng heeft uiigevaaioigdom ze te vermanen van nimmer te dienen onder mannen, die deel namen aan de omwenteling van 1820. en daardoor Spanje in het grootace ongeluk dompelden, hetweltt den graaf veelligt eené verbanning zoude berokkenen. De generaal Morensdie in Grenade hec bevel voerde, heeft dit voorbeeld gevolgd en ook hij vertoogde, bevorens het kommanoo aan den generaal Giron markies de las dmarillasover te geven, In het algemeen verzuimen de Apostdlieken niets om de ge- notene rust te storen. Sedert eenige dagen vond men op de hoeken der straten oproerige at kondigingen waarin de jonge Koningin op de on. waardigste wijze behandeld wordt. Er hadden verscheidene gevangenne mingen plaats, zonder eene uitkomst op tc leveren. Maar den s4*teu werdenmet bulp der dienstboden des heeren de Reyueval, de schuldi. gen ontdekt. Men vond in een huis bfj der Puerto del Sol en bij twea Ftanschen ligitimisten een aanmerkelijk aantal papieren vaa groot gewigt. Drie Franachen, welke zich in hetzelfde buis bevonden, van welke twee den graaflijken titel voerdenwerden gevangen genomen. Volgent de geruchten ontdekte men in de papieren de bewijzen van een groot komploc, dat zijne takken in verscheidene noordelijke provinciën, bij zonder naar Kataionien uitspreidde. Onder de aanvoerders zouden zich acht Franschen van onderscheiding en de beruchte pater Cyrillo bevinden. Den 23 October hadden verscheidene aanmerkelijke gevangennemingen plaats. De heer de Reynevalwerd bij de Koaingin verzocht en had met H. M. eene conferentie van verscheidene uren. Kort oaaina vergaderde de raad en werd er een koerier naar Parijs afgevaardigd. De zaakgelaste van Napels zou Madrid in den tijd van acht dagen verlaten moeten. F R A N K R IJ K. De Hertogin de Berry is dan eindelijk gevangen genomen en naar het kasteel van Seaumurter voorloopige bewaringgevoerd. Het besluit daar-oe werd den 10 November in den Kabinetsraad genomen, en de kolonel Fusthatnmel tot bevelhebber van hetzelve benoemd terwijl de hertog de Broglie des avonds te 8 uren bij den Koning ontboden werd om van deze gevangen neming de vereiachte depechei ter kennisgeving aan de onderscheidene hoven af te vaardigen. De algemeene tevredenheid, des wegen vei wektis sedert merkelijk verminderddoordien het gouver»ement zoude besloten hebben om de Kamers uitspraak te laten doen over het lot der koninklijke gevangene. Het ministerie van Marine heeft bevel gegevenom met ver. dubbelden ijver de kusten van Bretagne te bewakenalzoo men veronder stelt, dst Larochejaguelin Charrette en deelgenomen langs dien kant trach ten zullen, Frankrijk te oncvlugten op het tijdstip toch, dat de Hertogin gevangen genomen werdhad een vaartuig geschenen de Fransche knsr te willen naderen, endeden buitendien omstandigheden (vermoedendat de Hertogin, eenige dagen na hare aankomst bij de dames GuignyFrankrijk zoude verlaten hebben. Dat Hare Koninkl. Hoogh. zich tegen het genoe gen der overige leden harer familie, aldaar zoude bevinden, ia een verkeerd begrip geweest. Ter gelegenheid eener huiszoeking, den 10 November bij vele aanzienlijke Karlisten bewerkstelligd zijn bij den graaf de" gewig- tlge papieren onidekt die het tegendeel bewijzen. De ontwerpen der Prinses om de Vendee in opstand te brengenwaren door de gevallen familieen vooral door Karei X.goedgekeurd. In eenen brief, door den Prins van Merternich aan den Hertog de Breglie geschreven, om 7.. Exc. geluk te wenscheh met de aankomst tot her mini sterie der Hnitenlandscne - zakenbetuigt de Prins zijpen tnt.igen wensen om met Frankrijk den vrede te biwren, waartoe het nieuwe ministerie aile waarborgen kon opleveren eindigende met te zeggenriat de giaaf van Oppony, gezant van Oostenrijk te Parijs, insttuctien nond te onivaiigen om Oosten rijks inzigien omirenc de Europesche staatkunde officieel aan het Fransche ministerie open te leggen. Er zijn bevelen uitgevsardlgdom de Rijks-schepen iu alle havens ten oorlog uit te rosten. Het Nootder leger bestaat thans effectief uit 80 000 man waarvan de helft tot reserve zal verstrekken. De Hertogen tPOrleans en de Nemours zouden den 11 November naar het leger vertrekken. Den 12 No. vember stond hetzelve Belgie binnen te rokken. De aides-de-camp hadden den 10. de laatste bevelen aan den maarschalk Gérard overgebragr. De heer Dupin de oudste heeft den 5 November de eer gehadmet H. H. M. M. en de komnglijke familie te dineren, en is door het hof, vooral door de Koningin met veel onderscheiding behandeld gewordeo. Men zon Z. Exc. de hoop gegeven hebben met het voorzitterschap van den Rard, onmiddeliik na de vereffening der Belgische Aangelegenheden, inmiddels behoorde de heer Dupin nog altoos tot de oppositie. De heer Thiers was met het ontwerpen der redevoering van den troon belast. Men zou er in aankondigen dat de Belgische velotogt met toestem, ming der groote Mogendheden plaats had, en dat weldra niets zich verzetten zoude tegen eene algemeene ontwapening. Men zou vervolgens eenige woorden zeggen van Don Pedroen. bij gebrek van ophelderingen omtrent de Hertogin de Berryzou men van wegen en kanalen spreken in het Westen am te leggen, om eeo einde aan den burger - oorlog te m.iken. Dit ge deelte zal thans wel anders luiden. Men zal de gebeurtenis van Junij betreuren; eenige weuen den handel, de Dijverheid en het onderwijs be. gunstigentie beluoven maar nog geene nielUing matten va 1 eene wet op de ministeriele verantwoordelijkheid De reden voering m dien 2 m ontworpen door den heer Thiers eu in den Raad vastgesield zal naar Londen rer herziening van den heer de Taleyrandworden verzonden, en daarna ver meerderd m.c hetg en men tot op het laatste oogcubiik vutuam.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1