Den sa October, schrijft men Bit fiszeiWij 2ien binnen kort an- I dcrtnaal gcwigtige gebeurtenissen te gemoet. Ten platten lande zijn de j-emcederen sterk aan het gisten en reeds hebben de kommissarisseo van het Eedgenootschap troepen uit het kanton Zurich doen ontbieden. On getwijfeld brengt het plan der zoogenaamde provisoristen mede nieuwe be roeringen te verwekken en dienvolgens eene militaire bezetting herwaarts te roepen met welker hulp zij dan toch nog hopen eenen geweldigen aanslag op Bazel te beproeven. Hier is alles nog rustig, ofschoon gereed om op den eersten wenk de wapenen op te vatten. De troepen werden veelvoldig geoefend en het garnizoen meer en meer versterkt." Ten gevolge eener uitnoodiging door de centrale kommissie der Zwitsersche vereeniging van Scherpschutters, hebbenden 14 October re Krnltwijlin het kanton Lucern, zich meer dan 300 leden tot eene alge- meene vergadering vereeuigd, voornamelijk, om te beraadslagen over het gevaar, waarmede Zwitserland door bnitenlandschc wapenen werd bedreigd, en over de middelen om de nationale onafhankelijkheid te bewaren. In de ter dier gelegenheid gevoerde gesprekken bespeurde men eene gema. tigdheid en gehechtheid aan openbare orde, welke, bij dergelijke geheel ongeroepen vergaderingenzelden wordt aangetroffen. Dit had deze be raamde bepalingen ten gevolge: 1°. Er zal een vrijkorps van scherpschut ters worden zaamgesteldom alle overlast van buiten dadelijk te keer te gaan 4 2°. Men zal alle geschillen over aangelegenheden van inwendig be stuur ter zijde stellen 30. Het korps zal ontbonden worden zoodra de troepen van her Bondgenootschap zullen vereenigd zijn; ten zij hetzelve op last des bevelhebbers van het bondgenootschappelijk leger mogte wor den in stand gehouden 40. ter uitvoering dezer bepalingen zal inen eene kommissie benoemen. DUITSCHLAND. Wegens het groothertogdom Hessen melden de openbare dogbisdeh: Van het groothertogdom Hessen, (schrijft men den 15 October,) ver nemen wij nit goede bronnen, dat onze Steaden.vereeniging eerst tn het begin van Janoarij 1833 zou zaamgeroepen worden, Dit berigt, nit waar schijnlijk goede bronnen, is voorzeker ongegrond. Art 34 onzër staats regering zegr nadrukkelijk: De Groothertog zal de Stenden ten minste alle drie jaren vereenigen." De uitlegging dezer plaats zou natuurlijk daar heDen strekken, dat, ten minste alle drie jaren, om denzelfden tijd, ais waarop de eerste vergadering der Stenden plaats had, ook verder de Stenden zonden worden verzameld. Want strekt zich de tijd der volgende zamenroeping verder uit, zoo zijn ook deze, ten minste, drie jaren niet meer aanwezig. Het zijn vierde half of meer jaren geworden. Nu is wei tegen die uitlegging in te brengen, hetgeen tot nu toe plaats vond; trouwens, dewijl de eers e Stenden-vergadering op het einde van Junij volgde, bad de tweede, daarna komende, eerst in Augustus; de derde in September, en de vierde bijna eersc op het einde van October plaats. Dat de tegenwoordige nog een stap verder gaat, dat zij bezwaarlijk vóór het midden van September zal tot stand komen, schijnt zeker; want de departementale keuzen zijn nog niet afgeloopen, en schreden, die men had kunnen bespoedigen, bleven tot dus verre achter. Maar aan de be paling, van ten minste alle drie jaren, zoude men zich bijna niet meer houden kunnen, wanneer men ook de drie jaren in het geheel uitstelde. Tegen deze mogelijkheid verheffen zich ook nog andere bepalingen der staatsregeling, namelijk, het eerste gedeelte van art. 67: Zonder toe. stemming der Stenden, kan geene directe of indirecte belasting uitgeschre ven worden." Nu is de wet op de finantien tot het einde des jaars 1832 bewilligd. Art.69 der staatsregeling zegt wel, dat de schattingen nog zes maanden na afloop van den tijd der bewilliging kunnen worden geheven maar het voegt er eene vooronderstelling bij, onder welke dit alleenlijk mogelijk is, namelijk slechts dan, wanneer de Stenden-vergadering opge heven wordt, bevorens eene nieuwe financiële wet tot stand komt, of wanneer de beraadslagingen der Stenden te lang duren. Deze vooronder stellingen zijn alzoo daarop gegrond, dat de Stenden verzameld zijn of waren. Indien, het dienvolgens klaar isdat onze Stenden-vergadering zeker nog dit jaar zicb vereenigde, zoo blijft altoos het geval over, het welk met elke nieuwe Stenden-vergadering dieper wortel schier, dat de onde finantiele wet met bewilliging der Stenden, vöór gedeeltelijk het nieuwe financle perk vooraf gaat, en alzoo de vermenging va» het oude met het nienwe wordt vermeden, terwijl het tegenovergestelde de finan. ciele rekeningen verwart, het helle overzigt vermoeijelijkt en de uitzon- ring tot den regel maakt. Quid juvat adspectus, si non conceditur usus!~) Bij eene verdere ontwikkeling heeft het Pruissisch kabinet, den 15 Oc tober, de algemeene besluiten ter handhaving der wettelijke bepalingen, in Duitschland, overeenkomstig de Weener slotakte bestaande, zoo a's' zij in de 23ste zitting der Bondsvergadering genomen werden, openbaar ge maakt ter verbinding van de onderdanen der Pruissische monarchie, die zich in de gezamenlijke staten van het Bondgenootschap bevinden. De hertog van Brünswuk is den 19 October naar Weenen vertrokken nadat Z. K. H.den I2den te voren de vergadering der LandsceDden had gesloten. Derzelver verhandelingen zijn bij wegen van uittreksels in druk verschenen en met het aanstaande nieuwjaar zal de beslotene inrigting omtretjt de ambtenaren kracht verkrijgen. Er is eene ministeriele kommissie benoemd uit de medeleden van het ministeriemitsgaders nit hoogere amb tenaren nit het justitie wezen en van het bestuur, ter beraadslaging over de ontwerpen van wet, en ter beslissing omtrent de conflicten, russchen de gerigten en ambtenaren van het bestuur. Onder het ministerie staat: i".) het collegie van finantien, ter beheer der hoofd.Itss van ontvangsten tot toevoorzigt over de rekeningen en derzelver controlering 20.) het beheer der belastingen, dat tevens, met toegevoegde ambtenaren en des kundige voor de onderscheidene beroepen en bedrijven eer.e handels-kom. missie vormt; 30.) de kamer in drie afdrelinge», of met de directie over de domeinende houtvesterij en de bergwerker; 4°) de bouw-directie en 5°.) de krijgs-directie te Brnnswijk Wolfenl üttel Heimsiedt, Ganders- heim, Holzminden en Blankenburg, welker hoofden, benevens de direc teuren der magistraat te Brnnswijk, VVolfenfcüttel en de lands.riirectie oen gemeenschappelijken raad voor de krijgsaaogelegenheden vormer. De ge. regtelijke verordeningen van het stadsgerigt en dat der ambten zijn we ler- om uitgebreid en hebben tevens wezenlijke verbeteringen ondergaan, gelijk van zulke uitstekende regtsgeieerden als zich daartoe vereenigden te ver wachten was. De geregten zijn over het algemeen onafhankelijk en de onderzoekingen, welke zij verordenen, kunnen, slechts na verkrege'n goed keuring van het opperste hof van appel, worden ten uitvoer gelegd Over het afschaffen der belastingen van de landlieden enz. zal op den eerst vol genden landdag worden gehaldeld die reeds aanstaande jaaronder tóen'as' sing der nieuwe wet op de verkiezingen zal worden zaamgeroepen. De verhandelingen der Srenden van Hannover zoo ver als zij in de Bijlagen der lUgemeine Zeitungduidelijk en bondig worden medegedeeld vorderen niet snel maar toch zonder misslagen. De keuren dergenen aiè de schreden, waarin de twee kamers niet overeenstemmenvereffenen zonden, bewijzen, cat de meeningen niet meer tot veiwerpenen verhitte, renmaar tot toenadering en bevrediging gestemd gijnen dat men thans elkander genoegzaam kent, om te berekenen wat te bereiken, wat niet te bereiken is; ndtsgadèrs hoe en door wien eerstgemeide het beste werd behandeld. Het kan daaihij ook wel eer nuttig, dan schadelijk zun dat naauwljjks nog, in de eerste kamer 30, en tu de tweede kamer 50'leden tegenwoordig zijn. Wns het aanvankelijk niet nlfó'ènlijk goed t maar zelf: noodzakelijk zunen wensch en wil met alle vrijheid én kracht te verkla ren, zco behoeft er toch geenszins een springvloed van voorstellen, die dadelijk tefi gronde zonken-. De springvloed is thans doorgestaan en inetl stevent een doel. Gelijk bij den eersten aanvang dadelijk de wetenschap» peliike zin en volhardende ijver niet te miskennen war«n zoo bleet; ook evenzeer de zelfstandige zin die vèeiiigt juist daarom bij ons te heer- schender werd, dewijlcnze Koningen afwezend en in Engeland waren. Ods Stendenwezen dreigt thans niets m'rder dan eene magcelooze onechte vrucht van Franschcn en Engelschen te worden, maar neemt eene inder daad echte Duicsche houding'aan, die dagelijks blijkbare voortgangen manke in de kunst van te onderhandelen. De kamer voegt het bestuur geen vleijtaal roe, maar vermijdt ontevredenheid en tweedragtzij treedt op met mannenkracht maar ook met rustige bezadigdheid. Zij staat middeti in Pruissen, én wanneer men daar ziet, dat zij het bestuur bevor* derlijk co niet hinderlijk iszal hec dan bij het blooten aanschotf- wen en bij de aldaar heerscher.de vormen van provinciale staten blijven; of zal het grootere ook datgeen hebben, hetwelk het kleinere heeft? Meü kan beweren dat de verhandelingen der bijzondere provinciën de hoofd zaak zijndat men niets onjuiscers zou kunnen zeggen wanrteer in En geland geene dergelijke provinciale verhandelingen zijn waar toch alleé gemeenschappelijk, ook gemeenschappelijk in oord, kring en graafschap werd verhandelddat juist hec gebrek van eenen provincialen band ln Frankrijk zeer gevaarlijk worden kan, en dat de Stenden-vergadering aU hier, ir. verhouding met het Pruissische rijk, toch slechts als eene pro vinciale vergadering te beschouwen is. Maar hiermede wordt de vraag niec beantwoord: of de Pruissen, die juist daardoor groot werden, omdat zij bet beter maatcen en hadden, dan de overige onder hen vermengde Nooid-Duuschen dat geen bet welk naar den aard, ongemerkt, in bnn midden maar niet door hen geschieddeonopgemerkt willen laten blij ven en worden? De vraag is tegewigtig, dan dat zij ^oude Kunnen ver zwegen worden, ofschoon men er ook hier niet verder kan over uitweiden. De eerste kamer is hier aan grondstellingen gehechtmaar zij laat de gene varen, die reeds in het openbare gevoelen gevallen zijn, en alzoj verklaarde zij zich voor de opheffing van alle nog bestaande bevrijdingen bijzonders van die voor de bezwarende verpleging der ruiterij. In de tweede kamer ontstond onlangs het hevigste verschil van gevoelen over bet bewilligen der tractementenof over hec bewilligen der uitgaven, be treffende hec bestuur, voor langer tijd, dan binnen welken menslecnta nog na een noodwendig herhaald onderzoek derzelvevoorstellen zoude kunnen doen en het ging eindelijk door. Het betrefc de zekerheid der inkomsten van bijna 16,000 huisgezinnen, want men telt 10 310 bezoldigde beambten en 5,381 geestelijke- en school-geleerden, gene met eene ver hoogde bezoldiging van 3,203,000 Rkstl.en deze met 1,382,000 Rksd. Indien van alle deze tractementen, de staacskassen slechcs 2,300,000 Rksd. dragen en de gezamenlijke inkomsten van den staat 7,500,000 Rksd. opleve ren zoo blijkt na toevoeging der uitgaven voor het krijgswezen, dat de personen meer dan de zaken kostenen datna afrekening der uitgaven die niet kunnen geweigerd worden, er voor de Stenden weinig in te willigen over blijftof dat zij en de regering in verbeteringendie uit gaven vereischen zeer bepaald zijn. Nu doen zich vele nieuwe verbete ringen van eenen aard voor, dat zij niet te vermijden zijD en in hare terugwerking op de kassen, de aanstaande Stenden vergadering noodwen dig moeijelijkheid veroorzaken moeten. Onder de schrijvers te Hanno ver, meldt men verder den 16 October, heeft eenigermate stilstand plaats; maar de beroepen en bedrijven en het praktisch belang schijnen met steeds toenemendeu ijver te worden behandeld. Zijne Exc. de graaf Pozzo di Borgogezant van Rusland te Parys, is den 23 October te Stuttgard aangekomen en den 26scen verder van daar vertrokken. j Uit Mittau melde men den 24. October: De graaf de Ponthieu (JCa- rel X,vergezeld van hoogstdefczelfs zoon, den hertog d*Augoulewey be nevens de -hertogen de Blacas en de Polignac* is heden te 12 uren binnen onze muren getrokken, Z. K. H, Prins Maximiliaan van Saksen, die gisteren met den heer markies P/att'sgrootmeester van het hof, hier was aangekomen, beeft de doorluchtige reizigers op het markt-plein ontvangen en naar het hotel le Soleit d'Or begeleidhet korps officieren der bezetting was voor het hotel verzameld en er stond voor hetzelve eene eerewaebe van 30 man geplaatst. Na drie vierde uurs, vervolgden de Vorsten hunne reis naar Gabel. Prins Maximiliaan begeleidde hoogstdezelve aan het rij"» tuig en keesde onmiddelijk naar Dresde terug, SPANJE. Het nader besluit betreffende eene amnestie voor alle uitgewekene Span jaardenhetwelk men zich vleidde den 10 October te. zullen zien opdagen is nlec verschenen. Vooreerst zou dus die zoo dikwijls beloofde amnes tie zich slechcs 10c de gevangen zittende bepalen. Men oordeelde-hec daartegen niet onmogelijk, dat de Oude Cortes, immers voor eersc, weder zouden werden opgeroepenal ware het alleenlijk om zich te voegen met de wet op de nieuwe troonopvolging, waarbij de Salische wordt afge schaft, en de Koningin te verzekeren tegen Don Carlosdie anderzins, volgens de oude Salische wetten, de opvolger is. De Koningin had hec wisselvallige van haren staat, zonder dat, leeren inzien, en de Koning was zoo verbitterd over de ontrouw zijner gedachte beste vrienden, dac hij eenige malen, door dit gevoel overweldigd, het voornemen te kennen gaf, om ten behoeve der Koningin van den troon af te zien. Hij bevond zich den 10 en 11 Qctober buiten gevaar. Hec zou echter lang duren eer Z» M. genoegzaam op zijn verhaal kwam om de ceugelen des bewindi weer te aanyanrden. Den I5den 6toud het hof naar Madrid terug te keeren. Eenen tijd lang had de spraak gegaan, dat de Infant Don Carlos Spanje verlaten en zich naar Italië begeven zou. Over bec algemeen deed hec zich. niec waarschijnlijk voor, en was mede elke gevolgtrekking, die men uit de plaats gehad hebbende verandering in hec ministerie op de geheele Spaan- che staatkunde zoude willen afleiden te voorbarig. Tot deze te hoog gespande hoop behoorde het gerucht als stond een zevende gedeelte der kerkelijke goederenovereenkomstig eene bij Pausselijke bulle reeds onder Karei If verleende toestemmingten behoeve van den staat te worden aan gesproken. Te Madrid had men den n October brieven nit Vigo van den 4 en 5 ontvangen. Toen bevond het eskader van pon Miguel zich in de haven aldaar. Sartorius lag op derzelver hoogte en parlementeerde met de haven* beambten. Men zeide dac hij de vergunning verzocht om binnen te loopen ter inneming van wacer en levensmiddelen. De Spaansche ambtenaren wil- oen het niet gedoogen, en waren op,bevelen uit Madrid wachtende» ho® zich hier in te gedragen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 4 November. Zijne Exc. de minister van bni'.eniandsche zaken heeft, gisteren, m beide kamers der Staten-Generaal (de tweede kamer in comité vergaderd,) namens Zjjne Maj., eenige staatkundige mededeelingen gedaan, waarvan de voornaamste inhoud hierop nederkomt. Twee gelijkluidende nota's, gedagteekend 's Gravenhage 29 October 183®» de eene door den Franschen, den andere door den Britschen zaakgelastigd®

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2