.LEYDSCIÏE COURAN T. A°. 18c» 2. V R y D A G NOORD. AMERIKA. In al de steden, behalven Baltimore, was aldaar de cholera nabij het einde. Uit Whesling in Virginie schrijft men, dat de döorcogt van nu- wijkenden aldaar nog nooit zoo sterk was geweest, als gedurende dez-n zomer.' In de laatste, drie maanden was er geene week voorbijgegaan waarin men niet verscheidene wagens met vreemdelingen nit het Oosten' die hunne goederen met zich voerden, had zien doorkomen. De meeste kwamen uit Duitschland. Een waard alleen had er reeds omstreeks de agoo geherbergd. Vele dezer Duitschers gingen over den Ohio, maar de meeste vervolgden deszelfs loop verder benedenwaarts tot aan Cincinnati Indiana en het Illinesche. GRIEKENLAND. •Men vindt thans in de openbare papieren eenige bedenkingen ten aanzien der keuze tot de residentie van den nieuwen Griekschen 'staat Volgens deskundigen zou Corinthen daartoe het laatste moeten in am- nierking komen, omdat de stad gelegen is op eene smalle landengte, voorts de moeijelijk te bevaren en van geene behoorlijke haven voorzTene golf, die des winters zeer onstuimig en des zomers verpestend heet was zoodat de keuze slechts zou kunnen dobberen tusschen Athene en Na- ïoli di Romania, en dan nog alleenlijk, omdat laatstgemelde plaats, se dert eenige jaren, de zetel was geweest van het gouvernement. Aldaar behoorde, volgens elks oordeel, de getrouwste officier des Konlngs zijn verblijf te houden, doen geene andere stad dan Athene, de residentie te ■wezen, niet alleen omdat elk gewesc, behalve Athene, zijn middelpuuc heeft, maar ook dewijl Athene, gelijk bekend is, het aangenaamste met dat van Smirna gelijkscaande klimaat, den vruchtbaarsten grondde uitmun- tendste en beste bouwstoffen, de veiligste havens en reeden voor de ia alle rigtingen handeldrijvende vaartuigen, en eindelijk de grootste herinne ringen in zulke mate bezat, dat dezelve zich tot regtmacige vorderingen verheffen, die, indien men geeuen staatkundigen misslag begaan wildeniet onaongemerkt konden blijven. Athene ware, binnen weinige dagen, tot eene bloeijende stad te verheffen, terwijl Napoli di Romania, al bouwde men er onvoorzigtiger wijze twintig paleizen, altoos eene onherbergzame cn ongezonde plaats zoude blijven. De Ncurenberger Correspondent bevat, uit Munchen, de navolgends tere<:twijzing: Men melde in eenige dagbladen, dat Prins Otto de af gevaardigden van Griekenland in de Grieksche taai aangesproken had: deze melding behoelt in zoo verre eene ligte herstelling: niet bij de plegtige audiëntie der afgevaardigden, maar wel in een bijzonder gehoor «an dezelve verleend, was het dat de Vorat verscheideue malen heu in hunne eigene taal onderhield." OOSTENRIJK. Den 20 October daalden de fondsen aanmerkelijk ter beurze van Wee- pen ten gevolge van het oroloopend geruchtdat eene gecombineerde Engelscbe en Fransche vloot de Schelde blokkeerde, welker Koning van Holland had doen wetendat dit het begin der dwangmldde. len was om Zr. Mst. tot toegeeflijkheid te bewegendie echter eeue grootere uitbreiding erlangen, en dat een Fransch korps In Belgie rukken zoude, om de citadel van Antwerpen te veroveren, indien, na verloop van twintig dagen, het Haagsche kabinet de bekende voorstellen, hetzelve gedaan, niet had onderteekend; daarbij kwamen de vreesaanjagende ge ruchten, dat een Pruissisch leger zameutrok, hetwelk, ter beschikking des Konings van Holland gesteld zou wordenindien Z. M. door de Franschen aangevallen werd. Naar alle omstandigheden la die slechts eene vooiuitlooping der waarschijnlijke uitkomst, ofschoon men ook in de di plomatieke kringen daar van sprak. Zoo anel (voegt men er bij) zal het wel niet tot eene vredebreuk komen. De Franschen zullen de Belgische grenzen niet overserhijden Z(j kennen de gevolgen van eeen eerste kanon schot wij hebben reeds joo dikwijls van het beginnen der vijandelijkhe den hooren spreken, en toch gezien, dat er niets van kwam. Dien dag waren verscheidene kabinets-koeriers uit Weenen afgezonden onder anderen een Engelsche naar Londen en een Russische naar Petersburg. Wij kennen," schrijft men uit Weenen, den 18 October, „sedert gisteren de namenwaaruit het nieuwe Fransche kabinet bestaat. De koophandel ziet in deze vereeniging eenen nieuwen waarborg voor h^t behoud van den vrede, en ter beurse werd er veel verrigt. Maar bevo rens de opening der kamers, is het niet mogelijk juiat te oordeelen wel ken gang de zaken in Frankrijk nemen znllen. De eerste zittingen van de kamer der afgevaardigden, zullen ons bekend maken met de inzigten de strekking en sterkte der onderscheidene partijen. Van deze eerste par lementaire bewegingen en de houding, welke het Fransche gouvernement gedurende deze aanstaande zitting staat aan te nemen, zal het vertrouwen afbangen, hetwelk Europa aan Frankrijk verieenen moet; tot zoo lang ware alle oordeelvelling voor of tegen het behouden van den vrede voor. harig. Indien het Fransche kabinet in staat is al de verpligtingen te ver vullen welke het de vrede oplegt, dan is er voor de vers'ooring der rust niet te vreezenal de Mogendheden zonden integendeelopregteliik en nit al haar yermogen, de ongerustheid der volken trachten te stillen, he-- welk tot de zoo zeer gewenschte ontwapening zoude voeren kunnen, in het tegenovergestelde geval, wat is er dan te voorzien? Daaromtrent ver. mag de menschelijke wijlheid niet te beslissen." Karei X zou den 28 Octo ber te Ptaag aankomen. De graaf van Condenhevebelast om den door- ipchtigen reiziger aan de grenzen te ontvangen, was ten dien einde naar Görlitz vertrokken. De Hertogin van Augouleme stond den 25:1011 Weenen te verlaten ep zich naar Praag te begeven. Al de leden van het korps plomatiek, behalve de gezanten van Frankijjk en Engeland, hadden de eer gehad H. K. H. te worden voorgesteld. POLEN. De regerings-kommissie van binnenlandiche zaken en kerkelijke aangele. genheden, mitsgaders die van openbaar onderwijs, heeft den 3 October, oe volgende afkondiging gedaan: De voormalige Kon, Keiz. decoratien van den H'ittcrs Adelaar en den Heiligen Stanislaus zijn, ingevolge eener allerhoogste verordening, aan eene verandering onderworpen. De woje- wodeschaps.kommissie en het municipaal ambt der stad Warschau zullen icekenen ontvangen van deze voortaan te dragen decoratien en linten. Daar deze decoratien en teekenen door al de ridders der genoemde orden, hetzti dezelve daarmede reeds vroeger of na de verschoning dezer nieuwe m '32' OEN a NOVEMBER. verordening omtrent den vorm, versierd werden, möetett wofdeh gedlagéil. zoo brengt de regerings-kommissie deze allerhoogst verordening'"ter open- bare kennis, met hevel dat al de ridders der gezegde orden zich naauw- keurig overeenkomstig dezelve hebben te voegen." ITALIË. Be looven en doen is twee. In Perngia (schrijft men uit Rome den to Oc tober) hebben onrustige tooneelen plaats gehad tusschen het garn.zoen en de burgerswaartoe de militairen aanleiding zouden hebben gegeven. De bijzonderheden zijn naaowlijks bekendwant men behandelde de zaak zeer Wijsseiuk, kwam ernstige gevolgen voor en de nm werd snel hersteld. Monstgnor terai, de Delegaat, bleef zeer bedaard en onpartijdigverklaarde zich dns niet voor de beleedtgersen op zijn voorstel veranderde men hec garnizoen. Indien men dat gedrag met den geest van vervolging vergelijkt, die voorleden jaar na de gebeurtenissen te Remini en op meer andere plaatsen, zich met zoo vele tranen bezwaarde, dan schijnt het gedrag vau den Delegaat te Perugia allezints navolgingswaardig. Hoe onbeduidend eena dergelijke revolutie in duodecimo op zichzelve zijn moge, bewijsc zij nog- tans de waarheid van het vroegere gezegde, dat onze rust bier bedwel ming en geen vrede is. De krampachtige trekkingen geven inwendigetl gloed te kennenzal men denzeiven stillen of wel ontsteken De Rege- riog hoopt veel van administratieve verbeteringen. Zij heeft gelijkdan langs dezen weg is voorwaar veei te bereiken. Indien men bij een* wijs gemeente en provinciaal bestuur, nog voegde: orde en duidelijkheidspaar, zaamheid en een verantwoordelijk beheer der finantien, en eene onpartij. dige uitoefening der justitie, voor alle standen gelijk, vrij van willekeur en zoo genoemde genadedan zou zich gemakkeljk alles schikken. De Regering gaf onlangs hare geneigdheid tot verbeteringen in het bestuur door eene bekendmaking'te kenoen van den staats-secretariswaarin ver- ligtlng bepaald werd bij de invordering der lastenZ. Heiligheid had ook over dit voorwerpden wensch willen kennen der provinciale con- siglien." De bekendmaking was van den isten, en deu 8sten moest de provinciïtl-raad in Bologna zich vereeDigen. Tot nog toe is te Bologua niets daarmede overeenkomende geschied van de verhandelingen der ver- gadering-hoort men nog niets hoegenaamd, en wil men aan du nietsdoen, aan dit zwijgen niet het oordeel van Basta toevoegenzoo vereenige men nienw geduld met het oude. Ook omtrent de inngting van het leenings- huis verschenen verbeteringen. Eene bekendmaking van den 1 October betreft de studiën. De bepalingen van den 1 October 1831, worden in het a.gemeen voor het naaste schooljaar behouden. Sluiting der universiteiten enz., was er het gevolg van. Toenmaals heette het: „het is slechts vooréën jaar en wjj hebben revolutie in het lapd de vernieuwing dezer verordeniDg is alzoo eenigermate eene erkentenis, dar derevolutie nog niet geëindigd Is. Niets natuurlijker, daar de Regering de stille stuiptrekkingen van binnen U7d"pen'e ^Fi&Vka-rJPk UB de gestrengste maatregelen, voorde onwettigheid, de tegenspraakde ver» warring Het ware als de eerste schrede om de spanning te lenigen. Kracht en moed zijn altoos onontbeerlijkmaar vooral wil men of moet men groot moedig handeten om de rnst te bevestigen. Mogt men toch bedenken dat er in geene der beschaafde landen meer scholen zijn en meer gestudeerd wordtdan in de rustigste aller groote manarchien, ZWEDEN. Frederik Ernst Vegesaek bevond zich reeds in 1815 a's "te luitenant irt Zweedschen dienst. Zflne familie is oorspronkelijk nit Duitschland, ntaar zijn vader diende reeds als een door dapperheid zich onderscheidende ge neraal in Zweden. Zijnen zonen schjjnt hij niet veelmeer, dan deze deugd en zijsen naam, te hebben nagelaten; ten minste bewijzen de laatste om standigheden, dat deze zich in eenen bekommerden toestand bevond; on. der deze omstandigheden, omwikkelde zich het avontuurlijke van zijn ka rakter; men kan nog niet regt onderscheiden, of om den Prins van tp'asa gtld af te lokken, of tot Catilinarisclte irekeD. Vegesaek behoort in alle geval tot die klasse, welke Cesar niet lijden mogt, en is, zonder eene uit muntende opvoeding, toch hetgeen de Franschen une bonne, stsais une inauvaise site noemen; ook kan men niet ontkennen, dat het noordsche rijk eenen geest van oppositie voedt, wolken de aanhangers des gewezen Kontngs zich trachten te nut te maken, gelijk de Karlisten het Republica nisme in Frankrijk om den tuin leiden. Wanneer men nogtans bedenkt den geringen invloed van eenen armen, zijne schuldeiscbers on.vlugtenden edelman, Pegtsacks poging, gedurende zijn verblijf te Berlijn, om in een gehoor eene aanstelling te verzoeken, den klagenden toon van zijnen brief aan den vrijheer von Düben, die toch voornamelijk de oorzaak van het onderzoek werd, eindelijk het dringend verlangen, dat Prins Custaaf iets mogte afstaan, zoo wordt het ernstige van deszelfs hedoellngen zeer twij felachtig. Karei Johandie niet zoozeer voor zichals voor zijDen zoon vreest, ontvangt gaarn nieuwe verzekeringen voor zijn huis van de naburige groote Mogendheden, en het is niet de eerste maal, dat men op zichzelve niets beduidende gebenrtenissen benut, om dergelijke te bekomen; daarvan bet gewigt, dat men aan de zaak geeft, en de openbaarheid, welke, onder gevaarlijke omstandigheden, niet zeer oienstig zoude geweest zijn. Overi. gens levert bet onderzoek nog geene uitkomst op. dan eene verdachte be- moeijing van den vrijheer von Dübenter nadering van den Ps\nsCustaof gegeven. Wat hiervan zijn moge, de regtmatige waarde der stoffe eener laaghartige oppositie in Zweden zullende gevoed worden tegen den regtschapen Karet Johan zal men beoordeelen kunnen, uit het navolgendantwoord den October gegeven aan dea baron Palmstjerna, ter gelegenheid, dat déze den Koning opwachtte aan het hoofd tier kommissie, belast met de herziening der staten, werkelijk te Stockholm vergaderd 1 Mijnheeren, door da staien van het koninkrijk geroepen om een werkzaam toevoorzigt uit te oefenen op het bestuur der bank en der amortisatie-kas, hebt gij u met bezigheden belastwaarvan ik al het gewigt gevoel. Ik merk met enoegen, dat gij n het staatkundig geloof uwer committenten hebt eigen gemaaktgeloof dat in het algemeen gedeeld wordt door de burgers der fwee koninkrijken; biervan heb ik mij ovenuigd, gedurende mijne korte lings voibragte reis. Eerbied voor do wet, liefde voor het vaderland, algemeer.e wensch om den vrede van bieneD te behoudenbenevens de betrekkingen van goede verstandhouding met de vreemde gouvernementen en volken. Ziet daar, mjjnheerecde gevoelens, die alierwege werden

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1