Toen het Jcofp# diplonmleï» den 10 Oetoher, san Eiine Maj. den Ro lling van Griekenland, té Munchen werd voorgesteld, sprak de Pansselijke Nuntius hoogstdenzeiven alóns aan: Sire! Het korps diplomatiek spoedt zich aan uwe Koninklijke Maje steit zijne eerbiedige .hulde en gelukwenschingeo te brengen met hoogst- derzelver verheffing tot den tioon van Griekenland. Uwe keuze, Sire! is eene aankondiging van geluk en welvaart voor het volk, wiens beheer- acher gij geroepen zijt te wezen. Moge de Goddelijke Voorzienigheid uwe Koningiyke Majesteit haren zegen in de rijkste volheid doen deelachtig worden! Moge zij u eene zoo lange ais gelukkige regering verleeuen! Dit zijn de wenschen, welke wij de vrijheid nemen, aan oe treden van uwen troon neer te leggen; het zijn tevens de wenschen der Souverei- nenwelke wij de eer hebben hier te vervangen, en wier tolken te zijn wij ons heden dubbeld gelukkig achten." Zijne Maj. de Koning antwoordde daarop in dezen zin: Nimmer zal het mij aan vurige begeerte en goeden wil ontbreken, om naar de maat mijner krachten tot welzijn van Griekenland bij te dragen. Gaarn beken ik, dat het eene zware taalt is, bijzonder uit aanmerking mijner jengd en der getrouwe natie, welke ik verlaten moet; maar terwijl ik de verhevenheid van het beroep erken, hetwelk voor mij schijnt be stemd te wezenom een door alle soort van ongeluk te neergedrukt volk op te helpen, geloof ik mij tegen de wenken der Voorzienigheid niet te mogen verzetten." Het Murcher staatsblad logenstraft den inhoud dep letteren uit Nauplia van den 23 Augustus [ook door de Leydsche courant medegedeeld) ais tot in de minste daadzaak verwrongen. Noch Metaxa, noch Zaim overviel de nationale vergadering met eene gewapende schaarmaar de soldaten van Chrysiotisonstuimig hunne soldij vorderende, maakten zich ter dier tijd meester van eenige medeleden uit het kongres om ze tot betaling te noodi- gen. Bij de aankomst van den Beijerschen koerier, kapitein Tritini, was echter de zaak weldra door de tusschenkomsc der residenten bemiddeld en vereffend, en bet kongres schort zijne werkzaamheden tot de aankomst van het regentschap. Latere volkomen vertrouwen verdienende berigten uit Griekenland maken geen bet minste gewag van nieuwe gebeurtenissen die aldaar de rust verstooren zouden. OOSTENRIJK. Uit Weenen meldt mendat de onlangs dikwijls genoemde heer van Pro ksscheen reizend diplomaat, eerlang de levensbeschrijving in het licht geven zal des hertogs van Reichstadtwaarvan des jeogdigen hertogs ver. trouwelijke brieven aan denzelven waarschijnlijk niet het minst belangrijke gedeelte zijn zoudendaar zij een groot licht stonden te verspreiden over dezen zoo veelvuldig beoordeelden edelen vorst. Men merkt opdst de beer van Prokesch eerst den groot-hertog voorts de Keizerin Maria Louise en vervolgens mede haren zoon in de geschiedkunde onderwees. POLEN. Het Journal de Franchfort wederlegt In zijne bijzondere briefwisseling uit Warschau van den 28 September, de onware mededeelingen van bui- tenlardsche dagbladenmet name van den Comtitutionelwegens de aan gelegenheden van het koningrijk Polen, en telt acht beschuldigingen op, door hetzelve blad tegen de Russische regering aangevoerddie ofgedeel. teiijk valsch of verdraaid zijn. Daar onder behooren deze: De nniver. siteiten en collegien in Polen zijn geheel gesloten en opgeheven, hec openbaar onderwijs wordt niet bezodhcen de schandelijke Nieolaas houdt zich te St. Petersburg met een plan van studie bezig, ingevolge van het welk de katholieke godsdienst en de Poolsche taal afgeschaft worden. De Warschauer bezetting is bij de Inwoners ingelegerd, die mede nog voor derzelver kost en brand zorgen moetende justitie wordt naar Russische wetten en door krijgsraden bediendvóór de oordeelvelling moeten de regtersaan den veldmaarschalk Paskewitsch de opgaaf vragen van den graad der straf, aan den schuldigen op te leggen." Wat betreft (inidt het In dien briefwissel), de afschaffing van de katholieke godsdienst en de Pool sche taal, waarmede men zich in Petersburg zoude bezig houden, valt het elk, die eenige geschiedkundige kennis bezit, in het oog, dat eene verlichte regering zich met dergelijke zaken, onder de minste verwachtiog van te zullen slagenniet kan bezig honden. Dat de Warschauer univer siteit gesloten werd zal geenen verwonderendie het aandeel overweegt, hetwelk de studenten der hooge school aan de omwenteling namen, overi gens heeft allerwege het openbaar onderwijs grootere uitbreiding bekomen en zijn nieuwe ieer-instellingen gesticht geworden. Bijna de geheele War schauer bezetting is gekaserneerden het klein aantal soldaten die bij de inwoners ingelegerd zijn, bekomen van de huislieden noch kost noch brand, maar ontvangen van de regering hunne rations. De burgerlijke en straf- regtbanken, die vóór de omwenteling bestonden, blijven voortduren en spreken regt naar Poolsche en niet naar Russische wetten. Maar te be weren dat de regters gehouden zijo de opgaaf van den graad der strat bij den veldmaarschalk te vernemen, is een schandelijke lascer, zoo wel jegens de regters, als cegeD den veldmaarschalk zeiven. Geen regter zou laag genoeg zijn dergelijke opdragt aan te nemenen de vorst dengenen die het dede, met verachting van zich wijzeD. DUITSCHLAND. Hoezeer te Frankfort nog op verre niet de helft der sterageregtigde burgers aan de kenze ter vernieuwing van de wetgevende vergadering deel nam, was nog-aös het getal der daartoe opgekonienen veel gr#oter, dan in 1831dewijl het toen slecht# ongeveer 600 beliepen* ditmaal ongeveer 1700 burgers hunne stembriefjes zouden nebben afgegeven. Dezer dagen waren te Frankfort verscheidene personen van officiewe-en verhoord, over de beweegredenen hunner deelneming aan het banket* te Meinheim in Maart dezes jaars. Ook sprak men van eene strafvordering tegen de onderteekenaars van een dank-adresvóór eenige maanden aan de vereeniging der zoogenoemde Prienden Dnitschlands te Londen zullende verzonden zijn. Ten aanzien der gevangennemingen, den 30 September, te Keulen hebbende plaats gehad, vernam men hec volgende: F.en Pruis ce Heidelberg studerende, die onder den aangenomen naam Hofmanop het Hambacher feest redevoeringen had gehonden werd, op aanvraag van het Pruissisch gezantschap bij het hof van Karlsruhe, te Mannheim in hechtenis genomen. Onder deszelfs papieren terzelver tijd met beslag belegd,' bevonden zich brieven van drie zijner vrienden te Keulen, waar. uit bleek dat hij aan dezelve nadere mededeelingen gedaan had 'wegens den toedragt van dat feest en de ter dier gelegenhe d gehouden? redevoe ringen. Uit dien hoofde werden deze drie personen in hechtenis genomen. Den 8 October was de groothertog van Bade van zijne reize door het bovenste gedeelte des landste Karlsruhe terug gekeerd. Hoezeer Z. K. H. zich vooraf in de plaatsen welke hij doortrok, van alle soort eener plegtsta'tigê hulde had verschoond, ontving de geliefde vorst des niet te minder aller wegen de levendigste uitdrukking der warme liefde en verknochtheid van Bades getrouwe bevolking voor het brandpunt van alle hunne wensehen en al nun vertronwen. Uit Berlin verneemt men thans officieel, dst de cholera in het-vorig jaar 32.647 inwoners van den Pruissischen staat heeft weggemaaid. Het giooi-hercog dom Posen en de provincie Pruissen alleen verloren van de zelve 25627; daar de ziekte het steikste op die plaatsen woedde, waar men zien i n gemeenschap had bevonden met de Russen. Van het rnaune. lijke geslacht stierven meer menschen, dan van het vrouwelijke, en meests! iieden in de volle kracht van hun leven, tusschen de 20 en 50 jaren oud. Het schijnt overigens uit de sterflijsten te blijken, dat de cholera vergezeld ■ga3C van eene aigemeene vatbaarheid voor de ziekte. De Nederlandsche kabinets-koerier Ginot is, den 14 October, naar 's Gravenhage terug gekeerd. PORTUGAL. Berigten uit Oporto in Engeland ontvangen loopen tot den 30 September. Tot zoo lang hadden de Miguellistcn geenen aanval op de stad hernieuwd. De Britsche vloot, onder bevel van den admiraal Pareer, was voor Oporto aangekomen, en had, ter bescherming der Engelschen en van den Engel- schcn eigendom te Oporto en te Villa-Novatwee brikken binnen de balie gezonden. Een gerucht, hetwelk, volgens den Courier, uit'goede bron komt en ook door cie Globe wordt medegedeeld beweert zelfsdat de admirkal Parker 1000 zee-soldaten aan wal had doen brengen en middels dezelve bezit van Villa-Nova nemen laten, mee verklariDgdat hij hec ter bescherming van den Briischen eigendomals onzijdig grondgebied, zon moeten beschouwen. Indien zich dit, overigens nog in het algemeen geheel ongewnarborgdebevestigde, zoo ware hec gedeelte van Oporco, dat tot dusverre aan de kogels en bomben der Miguellisten onbeschermd prijs gege ven was, gedekt, en zou de strijd zich weder enkel tot de linie der ver schansingen bepalen moeten. Van de nederlaag der Miguellistische vloot, door Fransche papieren gemeld, weten de Engelsche dagbladen niets. Alleen, lijk de Pörcugesche koopvaardjjvaarder Karolinaeene rijke lading suiker uit Brazilien aanbrengende, werd den ipden, voor Niila-do-Condedoor det» schooner Grauoso van Don Pedro genomen. In eencn brief uit Falmouth leest men: Wjj ontvingen van onzgn coirespondeni te Lissabon brieven tot den 21 September. Op dien dag was de Taag nog door 4 schepen (2 korvetten en 2 brikken) geblokkeerd, die Dona Maria's viag voerden. Den I7den hoorde men te Lissabon een aanhoudend schieten uit het westen, hetwelk vermoeden deed, dat de twee eskaders slaags geraakt waren; dit vermoeden werd nader bevestigd, of schoon de bijzonderheden nog Biet bekend zijn. Gisteren is in hec fort St. Georg, de sergeant van het 4de regement, Cesario Antonio Fortes, gewurgd; hij was voor Oporto gevangen genomen, en zou in den opstand van den 31 Augustus 1831 zijn betrokken geweest. Zijn hootd werd op een staak legen over de kasernen van Campo-Onriqne geplaatst." In de laatsce drie dagen waren volgens den Morning Herald van den 5 October, vele manschappen en paarden nit de Theems naar Oporto vet. trokken. Onder de officieren voor de dienst van Don Pedro aangeworven, bevond zich de majoor, thans overste, Bacon. Hij verliet de rivier met eenen gunstigen wind, zoodat hij werkelijk in Oporto zou zijn aangekomen. Zoo wei op het Schier - eiland als in Engeland genoot hij eeDen grooien krijgsroem. Een tijd lang voerde hij het bevel over het 17de regement lansiersen maakte den vejdtogc mede van den hertog van IVellington. Te Waterloo werd hjj zwaar gewond. In Oporto zal de heer Bacon het bevel op zich nemen over de ruiterij. NEDERLANDEN. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag den 18 October. De aanspraak, mee welke de baron Coilot d'Escury het voorzitterschap dezer Kamer [zie ons vorig nummer] aanvaard heeft, is van den volgen den inhood: Edel Mogende Heeren! Zoo heeft dan de Koninklijke welwillendheid uwe kenze bekrachtigd en zie ik mij alzoo tot de gewigcige betrekkingom in deze Vergadering voot te zit een, op heden geroepen, Aan mijne zijde acht ik het pligc die roeping te volgen en ik doe dit in het volkomen vertrouwen op de voor mij gunstige, en boogstver- eerendegezindheid van U. Ed. Mog.welke mij den noodigen moed geeft, om eene taak op mij te nemen, waarvan ik mij geenszins het teedere en moegelijke kan of wil ontveinzen. Doch, waartoe zon ik van mij zeiven bij nitslniting spreken Onzer aller roeping is, schoon ten allen tijde gewigtigthans echter van dubbel hooge aangelegenheid. Wij leven in net donkere der tijden, en nog is de sluijer niet opgeligt, waar achter het gebeurlijke voor ons verborgen!is. Moed en kracht zullen er Doodig wezen om bij het dobberen tusschen vrees en hoop op de haven der behoudenis met vasten blik te staren. Dan, geen nood Ed. Mog. Heeren, wij vertegenwoordigen een volk, dat, volhardend in den tegenspoedzich met laac afschrikken door de regen liedenwaarmede hec te worstelen heeft, een volk, dat zich de offers weec ce getroosten, welke voor het behoud van al wat dierbaar is, moeten ge vorderd worden. Die bemo-digendc bewustheid zal ons dan ook voorzeker op den weg doen voortgaan, door ons ingeslagen, toen de strijd tusschen het goede en booze beginsel is aangevangen. Moge de zegepraal van hec eerstede beiooning voor ons, der eensgezinde pogiDgen van Vorst en Volk wezen, en wij, in het onwankelbaar verirouwen onze kracht vinden dat, al span den ook alle aardsche magten tegen dit kleine volk zamen de God van onze vadereD voor hetzelve doen kan, hetgeen Hij voor de voorgeslachte!* meer dan eens door geweld en overmagc besprongen, in het uiterste van dea nood heeft willen daarsiellen .Zitting van Frijdag den 19 October. In deze zitting heeft Zijne Exc. de minister van financien, door de daartoe benoemde commissie ter vergaderzaal binnengeleid, onderscheiden o'cwerpen 'van wetten, de geldelijke aangelegenheden des Rijks betreffende, voorgedragen. Die voordragten liet Zijne Exc. door eene korte redevoe ring vooratg-an, waarbij hij zijn genoegen te kenneD gaf, dat bij reeds, weinige oagen ra het openen der zitting, in de gelegenheid was de finan ciële wenen te kunnen voordragen, die de takken van het bestuur voor de diersc van 1833 zullen verzekeren, en welke alleen het besef der on verwijlde noodzakelijkheid hem den moed verschafte tot die hoogte op te voerenwelke het behoud en de onafhankelijkheid van hec Vaderland vorderen. Hec eerste ontwerp van wet, tot vaststelling der gewone begrooting van uitgaven, bepaalt die uitgaven op eene som van 49»3£5»849* als: Hnis des Koning 1,425,000. 00. De secretary van staat en de hooge kollegien ƒ572,S40.00. Departement vafi buicenlandsche zaken f596,200.00. Departemenc van justitie f 1,150002. 00. Departement van binnenlandsche zaken f 3,103,309. 00. Departement voor de zaken der hervormde kerk f 1 330,000 00- Departement voor de zaken van de roomsch-katholjjke eerediensr f 400,000. 00. Departement voor de marime f 6,500,000* oo< Di pt. vooi financiën 21,621,484.41. Dept. van oorlog 12,100,000.00. Departement voor ce nationale nijverheid en de koloniën f 587,015- Daar en boven wordt, ter bestrijding der onvoorziene behoeften, welke gednrpnde den loop van het jaar 1833 mogcen opkomen, ter beschikking des Koning# eene som van ƒ500,000. gesteld. Bij de toelichting van eek® wet, heeft Zijne Exc. gezegd, dat dezelve tot bewijs zal strekken, at de regerii g ernstig op den weg van bezuiniging voortgaat. To. goedmaking van de uitgaven, begrepen in de gewone begroocing over 1833. zullen, volgens het tweede ontwerp van wet, worden begre pen: De iijks directe belastingen, de accjjnsen en de registratie en ver-

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2