LEYDSC E •fT COURANT. A0. 1832. MAANDAG N". 124 ö£/V 15 OCTOBER. T U R K Y E. Uit Alexandrie wordt, den 24Augustns, hec zeetreffen, In Iiec midden dier maand, tusschen de Turkscbe vloot en die va a Mehemed.Aly hebbende plaats gehad, bevestigd. Voorlooplg berigt men van daar, dat de over winning aan de Egyptenaren bleef; dat zij een Turksch linieschip buiten gevecht stelden, voorts drie korvetten en twee brikken namen, en dat wijders de zes veroverde schepen werkelijk in de haven van Alexandrie waren opgebragt. In Konstantinopel rukt de pest dagelijks over de 500 menschen weg. In Syrië woedt de cholera allerverschrikkelijkst. r De echtgenoot van den bevelhebber Colossikortelings uit Konstanti nopel in Italië teruggekeerd, beeft, bfl eenen brief van den 20 September, aan den redacteur der Genuezer courantde door hem gemelde tijding, als ware haar echtgenoot Cotosso bij den Sultan in ongenade gevallen en door den Grooten Heer aangezegd hoogstdeszelfs staten te verlaten, op bet stelligst gelogenstaft. Haar echtgenoot ontving, iotegendeel, zeer on langs, nog herhaalde bewijzen van des Sultans welwillendheid.] OOSTENRIJK. Tot tegen den 8 September werd Mevrouw de hertogin tTAugouleme te Weenen verwacht. H. K. H. zou in den Keizerlijken hof burg aftreden, waar de appartementen ter ontvangst der belangwekkende Vorstin reeds in gereedheid zijn gebragt. Koning KareiX, benevens de hertogen d'Augou- terne en van Bordeaux zullen, na de ontvangene paspoorten, hoogstderzei- ver reize van Hamburg verder vervolgen, en willen, volgens het zeggen, zich naar Aosterluz in Mahreu begeven, ten einde zich aldaar voorlooplg te vestigen. Graat Pozzo di Borgo had den 2 October zijn afscheids-ge- hoor bij Zijne Maj. den Keizer, en stond den jtden, Weenen te verlaten, om zich, over Munchen en Stuttgard, naar Parijs te begeven. z. M. de Koning van Pruissen was den apsten der vorige maand in Töplitz aangekomen, waarvan Z. M. vroeger door de cholera teruggehouden werd. De cholera was den 2 October weder geheel uit Weenen geweken. Sedert verscheidene dagen had zich geen ziekte-geval meer voorgedaan. ITALIË. Uit Napels schrijft men den 21 September: De monnik Angela Pe. lusodie aanvankelijk eene zeer groote halstarrigheid aan den dag legde, begint van gedrag te veranderen en zou sedert eenige dagen werkelijk veel hebben bekend. Het klooster, waartoe hij behoorde, la Sainte ge naamd en boven op Capo di Monte gelegen, is nog altoos door gendar men bezet, die overigens den monniken rustig hunne pligten vervullen laten. De prior dezer conventie van Minoristen, zit tot nog toe alleen gevangen. Maar hoogstwaarschijnlijk is hij geheel onschuldig, en de kos ter CSagrestano] de eenige medepligtige van Psluso in het klooster. Hij bad hem m de kerk verborgen, waar hij hem van tijd tot tijd te eten bragt. Dit werd eindelijk bemerkt en alzoo de schuilhoek van den schul digen ontdekt. De koster weigerde onverzettelijk de kerksleutels af te geven, en werd dienvolgens in de gevangenis deerlijk toegerigt." Te Napels ^varen nog twee Amerikaansche korvetten aangekomen, goodat zich thans vier krjjgsschepen der Vereenigde Staten 2 fregatten L en 2 korvetten) aldaar bevonden, zijnde het grootste getal, hetwelk, volgens eene oude wet, van eenige Mogendheid toegelaten wordt. Een der korvetten zal binnen kort naar Amerika terug stevenen, zoo als men zegt, om depeches van den zaakgelasten der Vereenigde Staten, den heer Nelson, derwaarts over te breogen. De andere schepen zouden veelligt te Napels overwinteren, ingeval zjj zich daartoe niet naar Genua mogten begeven. Bij een beslnit der vorige maand, thans pas openbaar gemaakt, wordt verordend, dat het onbebouwde land van het eiland St. Stefano tusschen Ponza en Ischia gelegen, waarop zich eene instelling voor galei- jioeven bevindt, ten voordeele van het weeshuis der marine zal wor den aangebouwd. De behoedsmaatregelen tegen de vreemden op de gren zen stonden nog gescrenger te worden gemaakt. De luitenant-generaal iMarchese Nunziante heeft onlangs eene der belangrijkste ontdekkingen voor -de bouwkunst gedaan, bestaande in eene groote groef van het fijnste witte jnatmer marhre statuairedie zich bevindt in de bergAlpi, (provincie iBasilicata, tusschen bet land van Turenne en de Jonische zee.) Het mar mer Is vau de volmaaktste krystallisatie en overtreft verre het carrarische. .Hetzelve zou in waarde het Grieksche marmer vervangenwaarvan de groeven sedert lang verdwenen of onbekend zijn. Prins Ferdinand van Pruissen, reeds In het begin der maand uit Berlijn afgereisd, werd eerst daags te Napels verwacht. Den ipden, het feest van den Heiligen Ja- nuarius, verkondigde het kanonnevuur eerst tamelijk laat, dat het wonder bad plaats gehad. Uit Rome berigt men den 2a September: De diepe staatkundige stilte, welke nu reeds weken lang in de Roomsche staten heerscht, on derbrak natunrljjk mijne mededeelingenthans doen zich teekenen voor als ware bet staatkundige leven temg gekeerd en ik hefvat de pen. Du tleze stilte geene eigenlijke, geene gevestigde rust is, behoef ik wel niet te herhalen, daar ik ze zoo dikwijls eenen zomerslaap noemde, die voor de koelere herfstwinden wijken moest. De voorzigtigsten zelve hadden door eene wjjze benuttiging van dezen stillen tijd eene mogelijkheid ge zien om waren vreden te verkrijgen. Voor zeker, zeide men zich ge durende deze stilte onderlingmoeten de veel beloofde en behandelde verbeteringenin het bestier en in de administrate der justitieeenen zeer heitzamen indruk te weeg brengen, zoodrs zij, namelijk, niet enkel papieren-verbeteringen blijven. De groote zwarigheid, wetke zich hier tegen eenen beteren toestand voordoet, is de verjaaarde gewoonte der ..willekeur. Wat helpen de beste wettenwanneer menin plaats van der- zeiver uitspraken, andere geheime beslissingen voltrekt? Zou meu dan niet, bijna zeggendat alle verbeteringen, herstellingen, vernieuwingen, .kort af, alle inrigtingen onverschillig zijn? En nogtans is dit niet het geval. De tijd, die deze verbeteringen als onvermijdelijk opdrongzal ten laatste onvermijdelijke uitvoering gebieden. Het volk zocht in zijn lijden deszelfs oorzaak in de ongenoegzame wetten, en verwierf hare veranderingen; gevoelt men eenmaal, dat het kwaad gelegen is in de niet volvoering of de gebrekkeiijke toepassing der geboden, dan zal de veran derde klaagsrem even zoo SDel in hulp moeten overgaan. De willekeur mag aangenaam wezen, maar ook de geweldigsten laten ze gaaru in den stoim varenwant de wetten beschermen alienook degenen die ze vau te voren niet achtten. Wie 'och zon durven beweren dat de rnst in Italië duurzaam hersteld Is? Wie zon het wagen de hand in deze gloei* jende asschen te steken, welke, bij de eerste windvlaag in Europa, tot helle vlammen zouden kunnen ontbranden. De eerste te verwachten verbetering Is de invoering van een nieuw straf-wetboek dat kracht heeft door den geheelen staat, bij de verschillende statuten der onderscheidene provinciën hetwelk aanleiding gaf tot groote verwarringen en schijnbare ongeregtigheid. Het is reeds vaardig, en zon veelligt nog gedurende deze maand kunnen worden bekend gemaakt. Des lands naaste boop was op de aangekondigde vereeniglng der provinciale - consigllen gerigt. Men be weerde, dat de consiglien overtuigd van niets wezenlijks te zullen ver werven, voornemens waren, in het geheel niets te vragen. Van eenen anderen kant, zegt men dat zij zich vergenoegen zullen met louter admi. nistratieve voorstellen te maken, en men wenschte, dat deze soort van voorslageD, de concentratie der van Leo XII afgezonderde gemeenten, de iavoeriDg van Giudici eonciliatori t'rede-regtersenz. betreffen mogten. In- tusschen werd ae lijst der ie bologna gekozen raden bekend: zjj luidt als volgt: Cavaiiere Luigni SalinaMarchese Massimiliano AngeletU; Con ie Luigi MarsigliMatch. Falerio BoschiM. Nicolo de ScavaniM. Ptetr» Davia; Cavaiiere Conté Camillo-GrasstAdvocats CisvatmiBernardsDot- tore /intonio Bernardi; Dotiore Rafaele StagniGaetano PizzardiConté Filippo JientivoglioDottore Franceseo Maf ei; Conté Advocato Maf ei} M. Antonio Amorini. Meu prees over het algemeen de keuze zeer. Op weinige uitzonderingen naduidden deze namen aan mannen van gematigde inzigtenen die gezamenlijk al de veelvuldige kennissen bezitten, welke vereischt worden om in de verschillende zich voordoende belangen tejvoor- zien. De zamenkomst was op den i5den bepsald die der provinciale con siglien der overige legatien zag men tegen het einde der maand ce gemoet. Met verlangen verwachtte men de post van hedenom de eerste uitkomst te vernemen. Wat gebeurde De raden waren werkelijk den isden te zaam gekomenmaar verklaarden hunne papleren en instuctien niet in bn- hoorlijite orde, en verschoven hunne vergadering tot op den 8 October. - Zoo werd de eerste hoop in haar opklemen geknakt. Het ware voorbarig aanmerkingen te maken. De toekomst moet het nader leeren. Geiyk het binneniandtche staatswezen kenmerken droeg van te her leven kwam er mede eenige beweging in d- bnitenlandsche staatknnde. Sir Hamilton Seymour de Engelsche vertegenwoordigerkeerde den 19 Sep tember op zijnen post als minister van Gtooc-Brittannie in Toskaoe terug. De zeldzame verschijning van eenen Engelschen vertegenwoordiger te Rome heeft alzoo opgehouden ofschoon, om naauwkeurig te zijn de heer Aubin sedert lang tot het Britsche gezantschap in Toskane behoorende, en die sir Hamilton herwaarts volgde, de stad nog niet beeft verlaten. Reeds roeger melde ik, dat er depêchen nic Londen waren aangekomen, waarin het kabinet aldaar zich over de al te gtoote lannwheid in het ten uitvoer leggen der verbeteringen bezwaardeen op méerdere veerkracht aandrong. Niet tevreden met den uitslag, liet het kabinet van St. James aan de ver tegenwoordigers der vier groote Mogendheden eene veerkrachtige nota door sir Hamilton Seymour geworden en verliet deze dadelijk daarna de stad. De zending van air Hamilton was van tweederlei aard. Bij den hagche- lijken toestand, waarin Frankrijk en Oostenrijk, zich na het innemen van Ancona tot elkander bevondenwas de bemiddeling eene zijner opdrag- tenen deze vervulde hij volkomen. Eene andere betrof den staat zei- venten einde, vereenigd met de overige vertegenwoordigersde be loofde verbeteringen te zien verwezelijken. De geheele zending was inder daad eene verzoebts. Er werden voorstellen gemaakt. Men ontwierp dezelve en zij werden verworpen nadere voorslagenwéder verworpen en weder behandeld, ten laatste kwam er, naar hec gevoelen van het Brit sche kabinetmets tot standen sloeg men geen acht op zjjne voortcellen. Engeland stelt buitendien, door zijnen zedeiijken en physleken toestand, slechts een verwijderd belang in Rome, en alzoo is des ministers ver trek bepaald. Sir Hamilton Seymour laat de gunstigste indrukken achter. Zijne onvermoeide werkzaamheid zijne mannelijke vrijmoedigheid zijne gematigdheiden zijn talent ter bevrediging verzekerden hem de algeraeene hoogachting. Den dag vóór zijne afreizen had Z. Exc. een'gehoor bij den Heiligen Vader die hem op het voorkotnensc ontving en van den gezant scneidde. Het Roomsche Hof drukt zijn leedwezen uit over het vertrek van dezen hooggeschatten man, en hoopt Z. Exc. ingevallen van nood, te zullen wederzien. Hoe gegrond deze hoep ook moge zijnkan men zich echter niec verbergen, dat de liberale partij over het zoo spoedig vertrek verheugd isgevolgen trekten als eene werktuigelijke hoop op Engeland vestigt. De verwijdering van sir Hamilton moec natuurlijk de bsnden nog vaster toebalenwelke de Heil. Stoel aan de overige groote Mogendheden verbonden. Maar zoo zeldzaam vlechcen zich dikwijls de staatkundige draden te zamen dat juist op dit oogenblik bet bestuur der kerk door de Poolsche aangelegenheden, smerteljjk getroffen wordt. Het katholieke aan wezen der Poolsche natie, de katholieke kerk in Polen met alle hareregten gaan natuurlijk den Heiligen Vader zeer ter harte, en men spreekt van zeer vaderlijke maar tevens zeer krachtig verklaarde nota'sdie over deze aan gelegenheden naar Petersbnrg afgingen. Dit zoude geheel en al overeen. stemmen met 's Paussen bekende uitvaardiging van Julij laatstledenaan de Poolsche kerkelijke dignitarissen, waatin men leest: Uw grootmoedige Keizer zal u zijne genade toonenen onze voorscellen en verzoeken ver nemen tot openbasr nut der katholieke kerk en het koningrijk, welke Z. M. beloofdeten allen tijde te zullen beschermen." De herlevende beweging der zedelijke wereld, (schrijft men verder) volgde gelijktijdig de bewegingen der natuur. Den 15. woedde eeu ver schrikkelijke hagelstorm over Frascato en Marino en vernietigde al dn winterhoop. Ten besluit meld ik nog reisbeschrijvingen. De prins Gagarin vertrok den 8.den 9. kwatn de Oostenrjjksche gezant te Napelsde heer van Lebzelsternvan daar hier door. Den 15. keerde de Fransche gezant, benevens het gezin van Z. Exc., uit Napen hier terug, en binnen actie dagen ongeveer, zal de Heil. Vader zijne Villeggiaiura in het Castel Gon. dolfo begmnen."j [Iets waarvan de heilige, niet minder dan de wijze, regeringen zich nit deze berigten zullen overtuigen, is, dat s aatsregeiende watten zich meer en meer doen gevoelen als eene behoefte der tegenwoordige staatkundige maatschappijen, Mogten sommige Duitsche regenten, daarbij nog, uit het voorbeeld van Hanover Jeerendat staatsregeling voor de volken iets meeidet zijn, dan de zadel, toom enz. voor Gellert's teuten.]

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1