A1832- LEYDSCIIE N°, 12: COÜRAN T. WOENSDAG S Y R I E. Brieven nit Semlin, den 21 September dagceekenende, maken gewag van een gerucht, dat de verstrooide overblijfselen 'van het Turksch leger nogmaals door de Egyntenasrs waren aangevallen en geheel en al vernie tigd geworden. Uit Konstantinopel verzekert men thans stellig, dat de Porte de tusschenkotnst van Engeland, Frankrijk en Rusland plegtlg heeft ingeroepenten einde, ten haren voordeele, partij te trekken ia den strijd met Mehemsd-Ali. OOSTENRIJK. Den 26 September heeft de derde en laatste openbare zitting der natuur onderzoekers en geneeskundigen te Weenen plaats gehad. In de openlijke vergadering zijn, zoowel als in de zittingen der sektien, de belangrijkste onderwerpen uit alle takken der natuurwetenschappen en der geneeskunde behandeld geworden, In de tweede zitting werd bepaald, dat de verza meling aanstaande jaar zoude plaats hebben te Breslau. De vereerende onthalen, welke het gezelschap te Weenen genoot, waren menigvuldig. Id de derde zitting bevonden zich de leden meer dan vier honderd in getal, welke allen op het vlijendst werden genoodigd en onthaald bij den staatskanselier vorst van Metternich, die de meeste zittingen der ver gadering bijwoonde en aan derzelver werkzaamheden bet levendigste deel nam; maar, schrijft men, onuitwischbaar zal onzen geachcen gasten in het geheugen blijven de dag van den 23 September, waarop zij, van wege Zijne Maj. den Keizer, op het Keizerlijke lustslot te Laxemburg genoo digd en aldaar inderdaad Keizerlijk ontvangen en opgewacht werden. POLEN. De municipale raad der stad Warschau heeft de verordeningen herin nerd, straffen bepalende tegen de lieden, die de soldaten, in het verlaten hunner vaandels, behulpzaam zijn, aizoo het reeds vroeger meermalen was gebleken, dat de jonge krijgslieden van het leger binnen het koningrijk, hunne gelederen verzaaktenzonder twijfel door de gemakkelijkheid be wogen, waarmede zij zich bij de inwoners verbergen konden, Op verzoek der regerings-kommissie voor de binnenlandsche zaken en kerkelijke aangelegenheden, mitsgaders van den raad van administrate heeft Zijne Maj. de Keizer goed gevonden, den termijn, bij art. 1 der verordening van den 3 April, betrekkelijk de regten van invoer op het hoornvee en de paarden van buitenlands binnenkomendetot op den I Oc tober vaststellende, nog voor drie maanden, en dus tot den 1 Jauuarij 1833, te verlengen. RUSLAND. Uit een overzigt in het dagblad van bet ministerie der binnenlandsche zaken, blijkt, dat sedert den tijd, waarop bet Keizerlijk oeconomisch ge. zeischap begonnen heeft zjjne zorg op de verbreiding der koepokinenting te vestigen, rot i°. Januarij des loopenden jaars, in de onderscheidene departementen van het Keizerrijk ingeent werden 3,039,790 kinderen en aan 6510 personen de kunst der inenting werd medegedeeld. Buitendien hadden de inrigtingenvan her gezelschap afhangendecot dén 1 Janua rij 1832, 21,102 kinderen ingeënt, en aan sjopersonen onderrigt gegeven. In den jare 1831, beliep het aantal der ingeente kinderen in het geheeie Russische rijk 300,160. DUITS C H L A N D. Te Berujn sprak men den 26 September van eene zamenkomst, die half October te Praag zonde plaats hebben tusschen twee doorluchtige Souvereinen. Men beschouwde aldaar als een nienw bewijs der vrede - gezindheid van bet Berlijner kabinet, de vervoering, nit Maagdenburg naar Turganvan verscheidene aanzienlijke artillerie - perken die zich nog in de westelijke provinciën der monarchie bevonden. Over herzelfde onderwerpwaarvan de Parijssche tijdingen op eene vrij treurige wiize gewagen, leest men onder Berlijn, den 26 September o èeranderen Twee diplomatieke personen op welker zending de aandachc thans bijzonder gevestigd is, zijn kort na elkander op hunne terugreis van Petersburg hier aangekomen en hebben verscheidene conferentien gehouden met onzen minister vau buitenlandsche zaken. Het laat zich ligcelijk be- gtijpen dat dergelijke gewigtige onderhandelingen die onmiddelijk tnsreben de hoogste Staatspersonen zelve plaats hebben, niet zoo dadelijk ter kennis kpmen van bet publiek daartegen is het niet te vermijdendat dit echter ttit veeleriei omstandigheden en wenken gissingen doet ontstaan die min of meer de waarheid nabij komen. Zoo wil men ditmaal wetendat de graaf l'ozzö di Bergo, die van hier naar Weenen vertrokken is, om zich van daar weder op zijnen gezantschaps - post te Parijs te begeven niets dan heugelijke vredes - verzekeringen heeft overgebragt, en dat de stappe welke liem opgedragen zijn slechts nieuwe waarborgen bereiden voor deze verzekeringen. Geheel overeenstemmende met bet voorgaandeluiden .te Berigten nopens de zending van lord Durhamdie te Petersburg zijn doe! vólkomen zon hebben bereikt. De lord moet zich overtuigd hebbennat de verklaarde gezindheid van den Russiscben Keizer opregc en zonder achterhoudendheid is; en dat ook, met name omtrent Polen, van dén Rnssischen kantailes gedaan «jbrdt, wat, bij der zaken toestand, geschie den kan; ook moet de-lord dit voorwerp slechts met de grootste kiesch. beid hebben aangeroerd. Bet Prnissische kabinet, dat eigenlijk bet eerste en bet langste reeds voor het beginsel der matiging en van de zaken zonder hartstogtelijkheid te bestieren, uitkomt, en hetzelve aanbeveelt, kan net 1 dan met genoegen in dezen keer der zaken stemmen en het gewigt der J taalmet zijne bondgenooten in de staatkunde vereenigd te voeren ver. H sterken." De nieuwe gezant van Engeland, lord Miniois hier aangeko- jj||.inen. De jongste instructien Zr. Exc.onderweg nog geworden, zouden j hoofdzakelijk dg Hollandsch - Belgische vraag betreffen. Thans dat de j(l troepen - wendingen geëindigd en de berigten omtrent den gezoudheid-toe- stand der Boheerascne badplaatsen, geruststellend zjjnzal onze beminde Koning de badkuqr te Töplitz nog gedurende deze schoone herfstdagen j[3 Schalenen morgen uic Potsdam meteen klein gevolg derwaarts vertrekken .- iJ Uit Dresden schrijft men, den 28 September: Z, M. de Koning van Pruisscn zal morgen vroeg door onze stad trekken, 0111 zich te begeven Irsar de baden van Tüpluzwaar zich sedeit twee maanden geen verdacht iiieken - geval beeft voorgedaan, eq die alle mogelijke verzekeringen upie. OEN 10 OCTOBER, veren tegen aüe besmetting. Z. M. zal er, raar men zegt, drie volle weken vertoeven. De prinses van Liegnitzbegeleid door den piins van Witt genstein, minister van 's Konings Huis, komt beden avond aan. Z. M. zich naar Töpiitz begevende, zal naar gewoontebij den zoogenaamden Saul vage, een half unr van de stad, van postpaarden verwisselen en er geen onderhoud hebben, dan veelligt met den heer geheimraad Jordan, boogst- rierzelver minister bij ons hof. Cotta BozzarisMiaulis en Galiopulo Plapulasdie volgens het zeggen van den Bcijerscben koerier te Napoli aangekomen, den hofraad Thiersch, als afgevaardigden, reeds uit Griekenland terugreizende, op de hielen vol. gen, zullen niet vóór den 6 of 7 October te Munchen aankomen, war.t de beer Thiersch zeif, schreef men van daar den 29 September, werd er eerst in de voigerde week verwachr, en zijne amDtgenooten hadden zich pas den 21 September in quarantaine begeven. De beer Thiersch zou van het Grieksche gouvernement eenen brief van dankzegging hebben ontvan gen, waarin het denzelveo in de vleijendste bewoordingen zijne erkentenis betuigt voor de diensten door dien gezant aan Griekenland bewezen. Volgens berigten nit Wurtzburg van den 30 September, heeft Z. M. de Koning, bij een bevel aan den heer baron van Tautphöns, president van het gouvernementverboden dat men in eenige der stedenwelke hoogst- dezelve op zijne terugreis stond door te trekkenfestiviteiten om hem te ontvangen, zoude voorbereiden, en vooral dat de landweer onder de wapenen kwam ten einde hem te begeleidenen dat men optogten met toortslicht dede. Z. M. werd Woensdag den 5 October terug verwacht. PORTUGAL. Het Engelsche dagblad the Court Journal deelt zijne inzigten over den staat der zaken aldaar, volgender wijze mede: Ongeacht de vleijende tafereeien welke bijna dagelijks in de dagbladen omtrent den toestand van Don Pedro verschijnen, beginnen eenige zijner warmste en wel onderrlgte aanhangers san den uitslag der expeditie te wanhopen. Het plan van den veldtogt was op dg oogscbijnlijk wel gegronde vooronderstelling gevormd dat er in Portugal eene sterke partij voor Don Pedro bestond, anderzints wrre het eene dolzinnigheid geweest, de onderneming te wagen. Ten dien eindt moest hij aan een punt der kusten landen dat zich zoo nabjj moge lijk aan den oord bevond, waar zich de grondstoffen eener omwenteling in de grootste menigte voordeden. Ware de Keizer achter de rotsen van Lissabon gelandzoo kon thans het constitutionele vaandei op de forcen van Beien en San Julian wanjjen maar dewijl hij zich qaar Oporto rigtte legde hij al de waarschijnlijkheden van den goeden nitslag in de handen zijner tegenpartijen indien hij zoo lang in staat was, om zich in zijne tegen woordige seeding te handhaven zoo is dit meer toe te schrijven aan de domme verblindheid en onbegrijpelijke werkeloosheid der Miguellistische generaalsdan aan zijne eigene militaire hulpmiddelen. Binnen kort zal thans eene vraag zijn beslistwelker oplossing Europa met gespanDeu ver wachting te gemoet zietook wanneer het den Keizer mogelijk zijn zoude onaangevalleu winter kwartieren in Oporto te betrekken, j( hetwelk wij be twijfelen, omdat de scaatkoDde der Migue/listen stellig medebrengt de zaak ten allen prijs dpor te zetten hoe zal hjj zijn leger onderhouden uic welke bronnen de ontzaggelijke som van 60,000 pond sterl. maandelijks scheppen? Deze vragen zouden niet ligtel«k te beantwoorden zjjn. Indien, voorwaar, de pogingen der consiitutior.elen zich daartoe bepaalden om Oporco te behoudendan hadden zij beter gedaan de Azoren met te ver laten. Zoo als cbans de zaken geschapen staanbewijst de ontwapening der bevolking dezer stad maar al te duidelijkdat men op derzelver mede werking niet rekenen kan, Van de bittere vjjaudeijjkneid welke de beide partijen bezielt, kunoen veelligt diegenen zeb een juist begrip vormen, weïke aan de in Portugal sedert het jaar 1820 plaats gehad hebbende staat, kundige gebeurtenissenvan nabij deel napië». Het leger van Don Miguel bestaat hoofdzakelijk' uit de korpsen, ^ie, gedurende den onjwepteliugs- oorlog in Brazilian tegen den Keizer vochten en hem eenstemming verwen, scheu. Ook 'op de vloot vinden wij velen die in Amerika aan den tegen- overgestelden kant sueden b. v. den kapiian Crosbie d'e thans dezelfde plaats onder Sartorius .bekleedtwelke hij onder lord Crochane had tegen over deszelven vroegeren vijand Joao Felix óp den ouueu ipyss Joan Sexnf, Wanneer wij ons te binnen breii en <_at in' fiej jaar 1823 lord Crochane, op den Pedro Primeiro van 68 stuk met eene 'uitgekozene bemanning vau 600 Britsche zeelieden, ondersteund door verscheidene kleine schepen, ongeacht zijne schitterende dapperheid en volslagene bekwaamheidniet in staat was tegen het Portngesche eskadertoen uit penzelfden Jodo Sexto2 groote fregatten en verscheidene korvetten bestaande iets van aanbelang uit te voeren: zoo verwachten wij voorzeker nietdat Sartorius slagen zal in hetgeen lord Cochrane niet vermogt. De Fouugesche admiraal Jodo Felix is eeo ervaren voortreffelijk zeeman die zijn eskader wel bij elkander zal houden en daar bij bestendig tegen de partij van Don Pedro bleef, heeft zijne getronwneid alle proeven doorgestaan. De agenten van Don Miguel in Engeland hebben hem twee goede stoomschepen bezorgd. Het overwigthetwelk Sartorius tot dusverre door zijne stoomschepen uad is dus gelijk gewordenen indien bet Migueliistisch eskader eenen slag waagde, zoo is, wanneer de schepen slechts tnec geheel gewone talenten en moed vechten, de overmagt zoo aanmerkelijkdat Sartoriusmet al zijne dapperheid en bedrevenheidmaar weinig waarschijnlijkheid eener overwinning voor zicb heeft. Don Pedro is nu sedert tweejmaandén heer der tweede stad van het koningrp en toch heeft nog niet een enk el persoon zich bij zijne gelederen gevoegd terwijl het aantal zijner troepeu door gevechten ziekten en desertien omstreeks de 2000 man verminderd is. Zonder door partijgeest te worden gedreven moeten wjj openlijk zeg gen, dat de Keizer persoonlijk in Portdgai niet bemind is. Met rr>gc~kan dit land hem de oorzaak ten laste leggen van al het lijden waar qpder net thans gedrukt isdaarbij gevoelt het dat deszeifs staatkundige loopbaan door even zulke zwarte vlakken beteekend is als die van zijnen onbemindeu broeder Miguel. In da dwingelandij geboren en groot geworoen, is Don Pedro, meer in woorden, can van harten vrijzinnig, zijn gedrag is driftig cd hij bezit eenen overmoed die zich tegen den gering-te weerstand ver zet terwijl liij de wezenlijke eigenschap eene» Vorsten karakter - sterkte geheel ontbeertdit vereenigd met de de laagste ondankbaarheid, deed beur zijne warmste aanhangers «au zich vervreemden en ten laatste zijne krom verliezen. Maar daarbij bezit hij eene verwODdeilyke werkzaamheid eu

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1