werd, dat ra geêindiirdên oogst <?e 'vnorrame ntentve kenzbn tl?n ver. meerderden getale afgevaardigden, van lotot 20, zonden veroordeeld wor. denzoo geschiedt dit tbausten einde de afgevaardigden in den loop van October te biezen. Uit Kassel schriift men den 16 SeptemberHet aandenken van den dag, waar op Z. K. H. de Keurvorst de zamenroeping der Landstendén verleende en daarmede den grondslag legde der -staatsregeling werd gis terenmet aitsimting van openbare festiviteitenslechts in bijzondere kringen .gevierd. Na zonnen ondergang verkondigde eene door de geheele stad verspreide verlichting de betuigingen der vreugde én dankbaarheid waarmede ook gene gedenkwaardige dag eenen ontroerden en storïnachti- gen tijdonder de uitboezemingen eene herlevende hoop besloot. Niet de minste ongeregeldheid heeft er plaats gehad." Het een en ander schrijft men, is te opmerkelijkeromdat de overheidspersonen een ver zoek der bnrgerij om festiviteiten te mogen voorbereiden kort te voren badden van de band gewezen. De Pruissische Staats-courant van den 14 September meldt, dat te Berljjn aangekomen waren de grootzegel bewaarder van GroouBrittannie lord Durham, en de graaf van Limburg-Stirumgezantschaps-sekretaris van het hof der Nederlandenals koerier uit "s Gravenhage. Te Spejjer is den 17 September de navolgende officiële mededeeling ontvangen Volgens zekere berigten uit Metz van den 9 dezeris sedert den 31 der vorige maand, aldaar niemand meer aan de cholera overleden, ook in de dorpen ten zuidwesten dier stad gelegenzou de ziekte bijna geheel hebben opgehouden. Te Aken was den isden slechts één ziek, en den xöden, in het geheel geen geval van de cholera. PORTUGAL. Te Londen zfln, den 25 September, brieven nit Lissabon van denljden, en uit Oporto, dagteekenende den 17 September ontvangen. Inde laatste zes dagen waren onderscheidens stellingen rondom Oporto dbor de troepen van Don Miguel aangevallen en hadden zij Villa-Nova bessagtlgd, waarvan zij Oporto zeer ernstig bestookten. De meeste aanvallen werden door de troepen van Don Pedro afgeslagen. Daar intusschen de magt van Don Miguel steeds sterker werd, zoo in aantal van troepen, als in middelen van beleg, ver- wachtte men, dat er eerstdaags eenen aigemeenen aanval op de stad zou ondernomen worden. Don Miguels beste generaais bevonden zich thans voor Oporto, en het Portugesche eskaderden nden uit den Taag gezeild had eene groote hoeveelheid ammunitie aan boord. Men dacht evenweldat dit eskader, hetwelk reeds eene stoomboot door een ongeluk verloor, niet id zjjne bestemming slagen zoodaar het van nabij gevolgd werd door Sar- torius, die geene gelegenheid zou laten voorbij gaan om het aan te vallen. De belegeraars hadden reeds begonnen bommen in de stad te werpen die evenwel geene groote schade hadden aangerigt. In den nachttoen de paketboot Oporto verlietwierp men eene veel grootere hoeveelheid in de stad. De waarde der wijnente Villa-Nova aanwezigwordt op een millioen stetling geschat. Don MiguePs generaals hadden den Engelschen konsnl te Oporto aangezochtom dien eigendom in bescherming te nemen. De troepen van Don Miguel, zouden, naar men zeide, met grooten moed vechten en van begeerte branden om de Constitutionelen te vernietigen. F R A N K R IJ K. Men denkt niet aan den terugkeer van Prins Talleyrand te Parijs. Z. Exc. bevindt zich op zijn landgoed Rocheste in Turenne en geniet eene vol. maakte gezondheid. In den Moniteur van den 26 September leest men St.lldefonse 20 September. b De Ambassadeur van Frankrijk lij het Hof van Spanje aan den Heer Minister van Binnenlandschc Zaken. b De Koningwiens leven den 17. hopeloos had toegeschenenis in den ochtend van den 18. eensklaps merkelijk beter geworden; gisteren hernieuwden zich de schrikkelijke verschijnselen der ziekte andermaaldoch die dag is goed afgeloopen en, hoewel het gevaar nietgeheel geweken is, schijnt de toestand van Zijne Maj. veel gunstiger, dan men had durven hopen." j, Volgenj di'e telegraafsche depeche Is het duidelijkdat hét gouver nement bedrogen moest geweest zijn door eene zonderlinge mystifica tie, toen het, naar luid van eene telegraafsche depeche nlc Baijonne van den losten dezer, bekeDd maakte, dat de Koning den ijden was overleden. b Deze geheele misvatting ia afkomstig van het gouvernement, want de graaf d'Ophaiia, Spaansch gezant aan ons hof, had geene soort van berigt ontvangen hetwelk de telegraafsche depêche kan bevestigendie door den minister van binnenlandsche zaken moet zijn medegedeeld. Ziedaar dan al de onderstellingen welke ter zake van die gebenrtenis zijn te neergesteldin het niet terug gekeerd." Latere berigten van Madrid waren den 27sten te Parijs niet aangekomen hoezeer de brieven van den i8den meldden, dat oe Koning zeer ziek was. Aan eene dergelijke vergrootende mare moeten wü den waarschijnlijk voor onderstelden inhoud toeschrijven, der depêche door den Spaanschen koerier aan het hotel van den Spaanschen gezant te Parijs znllende zijn aangebragt waarvan wy in onze vorige, artikel Leyden, uit de partikuliere correspon dentie van het Handelsblad gewaagden.] De Moniteur van den issten verklaart, dat de tijding van het oprukken van twee Fransche legerkorpsen op Antwerpen eu Maastrichtvolstrekt van alle grond is ontbloot. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 30 September. Naar men verneemt staat de Fransche gezant, markies van Dalutatie, op zijn vertrekom, voor zijn persoon, deze residentie te verlaien. liet verirck van dien gezant ataat in geenerlei verband met de staalkundige gebeurtenissen van het oogenblik. 'Zijn opvolger, een legatie-secretaris welke bem provisioneel vervangen zal, is reeds alhier aaugeitomen. Zaturdagden 13 October, verwacht men de sluiting van de tegen woordige zitting der Staten-Generaal, Do nieuwe zitting zalovereenkomstig de grondwetden I5den van die maand geopend worden. Leyden, den 30 September. Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in beh. Leyden 27 Sept. 4 7 45. 28 b 6 6 44. a9 5 7 5 37. Sedert den 4 Ang. 895 461 397 37. Amsterdam 27 Sept. 3 5 6 85. 28 14 15 8 76. ij 11 12 3 72. Botterdam 27 en 28 «15 9 6 46. UHage 27—30 „I 223. Schiedam 27 en 28 4 o 2 4, Gouda 26 27 1 o 1 9. Utrecht 26 27 18 17 2 45, BELGISCHE AAmELECE.XHEDF.lv, Wij zagen, dat de Fransche Moniteur van denes September, de geruch ten ais zotrtleb er twee Fransche legerkorpsen op Maastricht en Antwer pen zyn voongerukt, verklaarde van alle grond te zijn ontbloot. Indien men daarop bouwen wilde, zoude me» gevaar loop en ven mis te rekenen; immers wij zagen reeds in daze vorige, dat de inroeping door Koning Leopold van Frankrijk» tnsschenkómir noodzakelijk was; zou Frankrijk de grenzen van Belgie kannen overschrijdenzonder regt te geven aan de overige kabinetten, om daattegen te vertoogen, en eerst den 24 of 2Ssten werd die inroeping te Parijs verwacht. Dan pas zou het bevel per telegraaf naar Cherburg afgaan Om naar Spithead te stevenenen zich met bet Engelsche eskader aldaar te vereenigen. Intusschen waren, te dier zake. naar al de buitenlandsche gezantschappen opzettelijke ge zanten vertrokken, en zeide men, dat een diplomatiek agent mee eene zending aan bet Rerlijner kabinet zon worden afgevaardigd. De Globe van den 23sten meldt nogtans, dat het Nederlandsche gouver. nement weigert om te onderhandelen op den laatst voorgesteldden grond, slag, die raedebragr eeiiige wijzigingen in de 24 artikelen, daarheen strek- kendeom door België aan Holland eene tol te doen betalen op voor. waarde: ib. dat dezelve gematigd zijn zoude, 2°. dat dezelve als een» jaarlijksche contributie zou geheven worden door het Nederlandsche gnn. verncmentnaar gelang van het aantal schepenwelke in de haven van Antwerpen binnenkomen, of afzonderlijk van ieder schip door den Neder, landschot! konsul in die havenen 3°. dat er geen regt van visitatie of eenig ander natlecllg oponthoud zoude plaats hebben, waardoor de zwarlg. heden vergroot wierden. Iljj veeg: er bij, dat de Conferencie, bij die mededeeling, met wei nig inschikkelijkheid werd behandeld en dat de toonzoo wel als de wijze, waarop dezelve was ingerigc, genoegzaam aanduidden, dat het masker werd afgeworpen." De Conferencie had den nSsten daarover beraadslaagdmaar de uitslag was nog niet bekend. En in het LoDdensche Dagblad the Guardian and Public Ledgerleest men: Wij vernemen nit Hage, dat de Koning van Holland bet vast besluit heeft uicgesproken om tot op het niterste te blijven weerstaan, cu zijne troepen Belgie te doen binnenrukken, op hetzelfde oogenblik, dat de Franschen hetzelve zullen intrekken. Wanneer de vijandelykhedea uitbarsten zal Antwerpen tot den grond worden geslechtgeen huis op de geheele voorliDie der citadel zal overeind blijven." Wij kleven derhalven, in dezen, bij voorkeur, het gevoelen aan der Gazette do France: Het belang van Holland is derwijze gekrenkt door de bepalingen van het tractaat, die de vrije vaart op zijne wateren be treffen, dat de Koning van Holland met der daad niet dan voor geweld kou zwichten. De Hollanders moeten wel degelijk overtuigd zjjndit Koning Willem is gedwongen geworden om zich aan die bepalingen te onderwerpenanders zonde die Vorst onmogelijk een land kunnen blij. ven regeren, hetwelk zeer hooge, tot hec onderhoud der djjken aangewen, de, tolregten noodig heeft om zich tegen de zee te kunnen beschermen. Er is dus niets vreemds indac de Koning van Hollandalvorens dn laatste voorstellen van lord Palmerston aan te nemenwachte tot dé ge. dreigde dwangmaatregelen van Frankrijk en Engeland znllen zijn ten oit- voer gelegd." De Engelsche Courier van den 24. redeneert In denzelfden zinzeer juist onzen Koning het gezegde in den mond leggende: actus me invito foetus non est mcus actus. Wij blyven, onwrikbaar vertrouwend, geloovendat, uit den tegen, woordigen bsjertde vrede van Europa op hechter gronden dan ooit gevestigd, en Neerland, gelouterd tot zijne oorspronkelijke waarde terng gekeerd wei verkleendmaar hersteld zullen te voorschijn komen. Minder katachtig woestmaar hartelijk éénstemmig welmeeoend mogen dan der burgers geiiefdkoosde woorden klinken: Leve Oranje MENGELINGEN. Mr. S. P. L I P M A N. Geschiedenis van de Staatkunde der Voornaamste MOGENDHEDEN van EUROPA, C Vervolg van Maandag den 24 September Vervolgens laat zich de Heer Lipman bierbij in dezer voege hooren: Het herstel van het wettig bewind in Frankrijkwas het onmiddeljjk hoofddoel van het verbond van 25 Maart en het einde van den veld- togr. Daarmede en met de bewaring van den persoon van Napoleonover welk onderwerp te Parijs op den 2 Augustus 1815 lunchen de ver- groote Mogendheden een Traktaat was gesloten, scheen ook de vrede aan zelven henteld, die met het wettige, bet getrouwe, het gecroo- we, het Koningsgezinde Frankrijk onafgebroken had voortgeduurd. WK bleef er dan nog te behandelen overig, dan die gemeenschappelijk» be. raming van maatregelen, geschikt om de hernieuwing van gelijke wis- ordenvoor bet vervolg ie verhinderenen de geldelijke vereffening del kosten, die tot handnaving van het Koninklijk gezag waren besteed, ea billijk door Frankrijk moesten worden vergoed. Deze schenen de eenigs onderwerpen te zijn, welke nit de nienwe staatkundige gebeurtenisaas, geboren, na den gelukkig geëindigden veldtogt, door dé Diplomatiernoeu ten geregeld worden. Men konde daartoe de noodlge bepalingen by ml», nelijke onderhandeling vaststellenen derzelver uitvoering door eeoe militaire bezetting verzekeren. In alle andere opzigtenwaren de oetrtP kingen van den Koning van Frankrijk tot Europa bepaald door het Parijn acne verdrag van den 30 Mei 1814. Welk» ongeschondenheid de door luchtige Bondgenooten by herhaling badden verklaard te zullen handhavat Dat tractaat scheen niets van zijne kracht te hebben verlorendaar 0! Koning geen gedeelte zijner regten door eenige daad bad verbeurd, tut bierbij kwam het Heilig Per bonddat geruchtmakend verdrag, Detwdj welligt m geenen deele den lof of de berisping verdient daaraan tot beda verspild. De heer Lipman den oorsprong van dit verbond nasporentlti hondt hetzelve geheel voor eene schepping van Keizer Alexandero»i als wierd hy onophoudelijk, door eene heillooze herinnerlBg gefolterd (v eene bijzondere stemming nad voor dweefierij en mtjtticimus. Hoe bet Mc in dit Heilig Verbond werden de achoooste de edelste de meen bels» looze beginselen op den voorgrond gesteld en wanneer men zich «aan beschouwing dier geestverheffende denkbeelden overgeeftdan onoerf* men eene alle beschrijving te boven gaande verbaasdheidwanneer 9JJ praktisch regtsverkorting, verguizing van alle vroeger plegcig aangenof tiaktaien en overeenkomsten ziet in werking brengen. Het is ce betreuren, zegt daarom de Heer Lipman, bl. 377, dit® Heilig Verbond, door hetwelk de regten en pligten der Staten, in auras wederkeerige betrekkingen, nog duidelijker werden omschreven, zekerder gewaarborgd, dan zü zulks te voren waren, alzoo geen sadef wezenlijk nut haddan als een gedenkteeken te prjjken der edele beeoa- Innen van de Verbonden Souvereinenterwijl nogtans, naar de meaaiai van sommigen, de beginseieü van dat Verbond, dadelijk na deizelfs stick* tuig, ten aanzien van eeren wettigen Souvereln werd geschonden, Tussc'neu Koning LedcwjkXFIllen de Mogendheden was geen oorlog gevoerd, en alzoo geen vieae te sluiten, Ledewyk JWIH httl dee\ genoow hfandum jubes renovate delorem.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2