LEYDSCHE COURANT. A". 1332' WOENSDAG DEN a6 SEPTEMBER T U R K Y E. De berigten uit Rpnstantinopei zijn steeds vol van de tegenspoeden, door Hussein-Vechz ge'eden, die er te meerder zorg verwekken, omdat meü ze in verband brengt met den opstand, die in den nacht van den 28 Augustus te Bagdad uitbrak, en alleen door den onverschrokken moed van den gouverneur Ali-Raza~ Pacha werd gedempt. Brandstichtingen, plunderingen en moorden van aiie soort hadden daarbij plaats, en men meende te weten, dat dezelve door Egyptische zendelingen werd aange stookt, waarin men een nieuw bewgs zag van den grooten invloed des 1 Egyptischen Onderkonings in Azie, en de ongunstige stemming der bewo ners dier streken tegen de Porte. Ofschoon thans," dus eindigt een herige van den 20 Augustus, van al de uiterste punten des Ottoman- jischen rijks nieuwe troepen naar Klein-Azie worden afgezonden, zoo schijnt het nogtans, dat, daar deze troepen volslagen ongeoefend en on- jeregeid zijn, en er andermaal voor genoegzame levensmiddelen bezwaar- jjjk zal kunnen worden gezorgd, dat de Sultan Mahtnudindien geene Europesche magt hem te hulp snelt, slechts door eenen snellen eo voor gaar weinig vereerenden vrede zal te reddert zijn. Sommigen beweren jan ook, dat er, eenige dagen geleden, een gezant naar Alexandrie ver trokken Is, ten einde met Mehemed-Alj te onderbandelen. Niet zonder tede twijfelt men, of deze eerzuchtige man, wien het nog slechts eenen toenen stap kost, om door Anacolie tot voor de hoofdstad door te dringen, iich thans tot het afhankelijk bezit van Egypte en Syrië be- palen zal. Intusschen meldt de Ottomannische Moniteurde [ook in onze vorige} aedegedeeide veranderingen bij het leger in Syrië, volgender wijze: De veldmaarschalk van Anatolie Bussein-Pacha, die sedert langen tijd lekend stond voor een ambtenaar, 's rijks belangen op het ijverigst toe. pdaan, vond ongelukkige zwarigheden in het vervullen der gewigt'ge last, tie hem was opgedragen. Bij een keizerlijk bevel werd Zijne Doorl. H. te grootvizier, dje de Bosnische aangelegenheden geheel en al heeft ten dode gebragt, in de plaats van f/ussrin-Packz met het opperbevel over let leger van Anatplie bekleed, en kreeg last om zich onverwijlt naar jlonstantinopel te vervoegen, van waar hij eenige dagen later naar hec llger vertrekken zal. Rcujf- Pacha werd bovendien met den titel en de pgi als gouverneur- genetaal van Anatolie bekleed en Mehemed. Pacha fyjverneur van Silistria, tot Seraskier benoemd," Een keizerlijk besluit dunst verjier onder het bestuur van OsMan-Pachagouverneur van Tra- Izonde, de Sandschaks-Araasia, Diorum en Divrik, het beheer der zilver- ijjnen en der wojewódenschap Tokat. Deze vereeniging van plaatsen seft ten doel om aan Os«a«-Pacha, de ligting der troepen, welke hij |St kreeg te verzamelen, gemakkelijk te maken. De llgting zal zich uit rekken over ai de plaatsen onder zijn bevel. Bij hetzelve bevelschrift ptdt Adscharali-Acfimct-PnchaBegler-Bey vap Tcbilder, gelast, insge- ts een zeker getal bezoldigde troepen uit Adschara te ligten, en ze inen het kortst mogelijke tijdruim onder bevel van Osman- Pacha te jrgen. Dewijl Rumelie nog geene troepen geleverd heeft aan het leger 1 Anatolie, is er eepe llgting bevolen in de kringen van Detnocica, jiteng, Kumul.dschina en Sultan -Yeri. Zij zal door den Erwojewoden Ku.muldschina, Kapidschi-Basc/fi - Hussein -Beybezorgd worden, die jigtigd is hun drie maanden soldij vóóruit te betalen, waarna zij on. ïwijft naar bet leger staat te worden verzonden. Wijders maakt dé Ottomannische Moniteur de bepalingen bekend omtrent gtenspche.id.ipg van Griekenland, en bevat eindelijk dit artikel: De göd'sdiénstige plëgtigbeden werden in het rijk ten allen tijde met Émoedeliike uaauwgezetheid waargenomen, en de achting voor dit oude ihod vin het IsJanJjsmns verscheen in onze dagen rein van alle verande- uig. ,De twaalfde Rebini-ervel 8 Augustus) waa de verjaardag der ge- oorte van den Profeet. Dit feest werd gevierd in de Moskee van eyer.fiey, gesticht door den Sultan Abdul-Hamid, vader Zr. Hoogheid, ie Groótè.Heer verliet, door een talrijk gevolg begeleid, zijn nieuw iltil, en begaf zich te paard naar de Moskee. Zijne Hoogheid groette itt tyelwiliendheld, de langs hoogstderzelver weg geschaarde troepen en igte tóeschouwers. In eene zijner ceremonie.booten keerde de Groote Daar..zijn paleis terng." Den aj Augustus werd de grootvizier te IConstantinopel verwacht. De it inkte aldaar ffagelijka 30 tot 40 personen weg; ook verbreidde zij :h in de voorsteden,; in Brnsslg woedde de cholera. Bji een firman ltd bet den inwoners verboden, zich na zonnenocdergang op de straten bevinden, waar niet meer dan drie personen te zam^n mogen zijn. Iiltijlte patrouilles doorkruisten des nachts de stad en vogfsfeden. Der Wn ontevredenheid over de tegenwoordige regering,*bleek'steeds meer neer. Vóór eenige dagen waren weder eenige kooplieden in hechtenis omen, volgens den Moniteur, omdar zij de bétrekkingen, waarin zij |tl Must apha-P x:\sz stonden, tot bijzondere doeleinden hadden aangewend. |t Èngélséhe gezant Straffort - Canning was aan boord van het fregat 'hou vertrpkken om over Griekenlandnaar Engeland terug te keeren. teer Mandevillegevolmagtigd minister van Groot-Brittannie bij de 'tehad rèéds zijne crediet brieven overgegeven, de Turksche ministers Ibtht en hét beleid dér zaken weder hervat. EL bij iber eren aad- igen ïste dei. nr. jwen eltea icerd R-IJi beste a vaat- kNS, voor- Make- én ure es ure 0 balea likt bij ZN glecraar ,eyden POLEN. Berlijn hebben volgens den hijzonderen briefwissel van het Engelsehe id the Glebeeenige voorname Russische krijgslieden, die zich aldaar bjjwoning der krijgswendingen bevondenzeer vredelievende depeches bon Hof ovéfgebragc. De kortelings te Warschau genomene msatrege- ic'nenen mede deze nieuwe strekking der Russische diplomatie te be. ligen. De militaire gevangenendie geen geeoren Polen zijnwerden op eenmaal in vrjjheid gesteld, en het lot der Poolsche gevangenen ;etmate verzachtzoodat men van nienw hoop voedde eene algemeene stie te zullen verwerven. In hoeverre de zending van lord Durham leze gunstige wending had toegebragtkon men niet beoordeelen. De *m\Kruko\i/iczki, die Warschau overgaf, bevond zich thans aldaar; de bng gebruikt hem om de verklaringen der Senatoren te vergelijken, die itoos in het Karmeliten klooster werden gevangen gehouden, en onder zich bevinden Olizar, NumojowskiRembilinskiNakwaskien Rodo- De generaal Prondzjnski zou op een slot in de nabijheid van Peters, zijn, en plannen ontwerpen voor de regering ter versterking van ^Chau, hetwelk ijverig werd voortgezet. D U ITS C H L A N Dz De eerste zitting der Stenden van Saksen-Altenburg, sedert de invoé- ring der nieuwe grondwet voor dat hertogdomis den 12 Junii geopend, Na het afleggen van den eed door de -Stenden en de Godsdientst pregtig- heid hield de staats-minister Braun eene openings-rede De beer Lindenatt 8taats-minister van Z. M. den Koning van Saksen en voorzitter der Sten dendie grootelijks deel nam aan het ontwerpen der nieotve grondwet en zich het vertrouwen der inwoners van het hertogdom niet minder ver wierf, dan hij de liefde en het veftronwen bezit van al de weldenkenden in het koningrijk Saksen rigtte tot den hertog woorden van erkentelijk heid, Wij netnen een gedeelte over van '5 mans redevoering, welke hec te wenschen ware, dat, zoo wel al de regeringen, als Stenden van Dnitsch- land zich eigen maakten. Men verwacht van onze zitting vele gewigtige zaken, en wij oordee. len het onzen pligt met weinigen onzen wel beminden souverein onzen wensch en onze hoop uit te drukken. De behoefte eener redelijke vrij. heid der Duitsche drukpersen van den Dnitschen koophandel is te drin gend en wordt te algemeen gevoelt, is zoo zeer de zaak van al de Duic- schers geworden dat elke Stenden-vergadering zich verpllgt moet oordee- len de tusschenkomst van hare regering, zoo veel mogelijk ten dien ein. de, te verzoeken bij" den Bondsdag, en in alle hare uitwendige betrek kingen. Wfl wenschen ook de bondgenootschappelijke regten van het hertogdom te verzekeren, door getrouwelijk de pligten te vervollen, welke het Bondgenootschap ons oplegt, en wij zullen ons gelukkig gevoelen, naar mate wij de kracht en het gewigc van het Dnitsche Bondgenootschap mogen zien bevestigen; want Indien de bondgenootschappelijke band tot hier toe niet de uitwerkselen had, welke men er zich van beloofde, moet men nogtans, in het gevoel van deszelfs noodzakelijkheid en de hoop eener betere inrigting, zorgvuidiglijk dit eenigste middel van vereeniging tos» schen de Dnitsche volken behouden, opdat ons gemeenschappelijk vader land, van alle éénheid beroofd, niet den speelbal worde van oitheetnsche willekeur. Wij wenschendat de opvoedings instellingen en de kerk en degenen die zich aan hare dienst toewijden geëerd worden, dat men op eene betamelijke wijze in derzelver weizijn voorzie, en dat de invloed van het onderrigt en der godsdienst zich steeds meer en meer in het open bare leven doe gevpeleapvercuigd gefjjk wij zijn, dat zonder algemeen verspreide verlichting, zpnder zeden en zonder de vreeze Gods, geen staat duurzaam kan bestaan. Wij wenschen, dat onze souverein belast zij, de wetten te handhaven en dezelve te doen uitvoeren, dat bij zijn hoog toevoorzigt over het geheel van 's lands zaken uiioefene, en dat hij eene v< lie vrijheid geniete in de weldoende beoefening zijner monarchale reg ten. Wij wenschen, dat de mogelijkheid waar in hjj zich bevindt, van te dwalen, nimmer schade kan, dank de verantwoordelijkheid zijner nvnisters. Wij wenschendat de gelijkheid der .regten van al de bnrgers voor de wet eene gestrenge waarheid worde, dat alle willekeurige be perking van de vrije beschikking der personen en goederen verdwijoe, zoo wel als alle voorregt van geboorte of vooroordeeldat elk in eene regtvaardige evenredigheid tot de openhare lasten bijdrage, dat niets de weegschaal tnsschen den' Vórst en de onderdanen kunne doen overslaan, dan de verdiensten en de bekwaamheid. Geroepen om de verdedigers te zijn der wetgevende en der uitoefenende'magtom te dienen tot rag. spraak tnsschen de regering en het volk, wenschen en hopen wij de eene de moeilijkheden barer functjen, den anderen de gehoorzaamheid te ver- li gtën welke het verschuldigd is, de willekeur te beletten, het gebied der wetten te bevorderenhet tegenwoordige met het verledene te veree nigen, de hulk van zien staat op eene hechte wijze te vestigen en met het openbare gevoelen in overef instemming te brengen. Ia dit plegtige uur, waar op onze wetgevende werkzaamheden beginnenwaar op het alge meene welzijn ons wordt toevertrouwd.waar op men van ons een beter toekomende verwacht, laat ons plegtigltjk, wij, de vertegenwoordigers van het volk beloovenen voor het oog van ..onzen souverejn en van al onze medeburgers belpoven, getrouw te zuljén blijven .aan de waarheid, ge trouw aan de beginselen; welke wij hebben uitgedrukt, vrij van vrees, van drift, van alle persoonlijke aanmerking, en nigfs dan het algemeene welzijn van ons land tot het eenige doelginde te zullen maken onzer be. raadsiagingen en ónzer besluiten." Het regeringsblad van Bade"bevat den 15 September een Hertogelijk besluit, waarbij gelet den29stender vorige maand aah de universiteit te Freiburg weder eene gebeurtenis had plaats gehad, dié een nienw bewijs opleverdezoo wel van het krenken der wettenals van een volslagen gebrek aan alle gevoel van het bescheidene en betamelijkein het belang des lands en in het bijzonder der ouders die hunne zonen de hoogeschoól van Freiburg toevertrouwen, uit achting voor de inwoners der stad Frei burg wier rust zoo dikwijls door de ongebondenheid der studerenden werd gestoord, maar vooral, ten jeinde het onvermoeide, ijdele en ligtzinnlg staatkundige woelen tot de studiën terug te voerende wetenschappen weder te verheffen en hare ernstige waardigheid te herstellen, door dezelve zeden en studerenden te veredelen, en deze wezenlijk bottig te maken voor het maatschappelijk leven, de Groothertog besluit: i°. zoo wel ob. als subjectief eene doelmatige nieuwe inrigting te geven aan gezegde universiteit, en het ministerie van binnenlandsche zaken met de ontwer ping van een plan ten dien einde te belastentot deszelfs ver kondiging, de universiteit te sluiten; 30 den gezamenlijken studerenden, die hunne vaste woning niet te Freiburg hebben te gelasten binnen twee. maal 24 «reurustig ten hnnnent terug te keeren enz. Doctor Coermans is, wegens het bekende itatten-mnzljk'te Neurenberg, door het hof van appel vrijgesproken, doch, voor zijn persoon, gesteld onder beschikking der pollcie. De voormalige redacteur der Kolkstribun Gottfried IVidmanis weder vastgezet, dewijl zijn borgtaal slechts aange nomen was onder voorwaarde dat hij intusschen niets staatkundigs meer zou schrijven en hij deze voorwaarde niet zonde zijn nagekomen. De student llofbauer, wegens zijne gehoudene redevoering in het Guttenber- ger woud vastzittende, is het ontvlogt. F R A N K R IJ K. Gevoel van waarheidsliefde en betamelijke deelneming doet ons het navol gende uit den Observer, dagblad van Edimburgplaatseu: Wij kunnen, volgens authentieke bengten, verzekeren, dat de onder, nemingen del hertogin de Bcrry en der Vendéers altoos door KareiX zijn

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1