L E Y D S C II E COURANT; Mk "earner A". 1832' maandag ZWITSERLAND. De Bondsgenooischappelijke Landdag heeft, in hare zitting van den 25 Augustus, artikel 5 6 en 7 aangenomen van het ontwerp, door de kommissie voor de zaken van Bazel overgelegd. Deze artikelen luiden aldus: Art. 5. Er zal eene regtvaardige scheiding en verdeeling der staats, goederen plaati hebben tnsschen de twee partijen van het land. De twee staatkundige gemeenschappen zullen ten dien einde afgevaardigden benoemen, die, onder bemiddeling der Bondgenootschappelijke kommissarissen 1 elast ,zijn met de zaken de scheiding betreffende en om, des noods, de nabuur, schappelijke betrekkingen te regelen omtrent alles wat de regtbankende policie en de belastingen aangat. De noodige overeenkomsten ten dien opzigte daar onder begrepen. De geschillen znllen, ter beslissingverzon den worden voor eene regtbank van scheidslieden. Elke partij zal twee scheidsmannen beroemen; de vier scheidslieden benoemen des noods een vijfde. Al de scheidslieden zullen uit andere kantons worden gekozen. In geval de vier scheidslieden het niet eens konden worden omtrent de kenze van den vijfdezal deze worden benoemd door den Landdag of bij des- zelfs afwezigheid door het Bondgenootschappelgk directorie. Daartegen zullen de gemeenschappelijke fondsen van kerkscholen en armenvoor- loopig gemeenschappelijk worden bestuurd. Omtrent de inrigtlng van dat bestuur en de aanwending der opbrengsten van die fondsen, zsl er eene bijzondere overeenkomst getroffen worden. De geschillen, die zich ter dier zake zonden knnnen voordoen, zullen mede, ter beslissing, verzon den worden aan de scheidslieden. Art. 6. De twee gedeelten van het land zullen ten Landdage verte, genwoordigd worden, elk met eene halve stem. Zij zullen zoodra moge. lijk de betrekkingen daartoe behoorende, door eene overeenkomst bepalen. In geval men zich op dat stuk niet zonde kunuen verstaan, zal de Land dag gezegde betrekkingen regelen. Art. 7. Eene kommissie uit den Landdag zal, gezamenlijk met dé afgevaardigden der twee partijen, onverwijlt bepalen het geldelijk contin gent en dat der troepen van elk derzelve; in dien zin nogtans, dat het gezamenlijk Dedrag der twee contingenten in geld en troepen gelijk zij inet dat geen, hetwelk thans voor het kanton Bazel is verordend." Uit Aschaffenburg schrijft men den 3 Augustus," dat Zijne Kon. Hoogb. Prins Otto dien dag de voornaamste opvoedings.inrigting aldaar had bezocht en de prijsuitdeeling in de opzettelijk prachtig versierde groote zaal had bijgewoond. Na de gewone gezangen hield de rector Mittcrmayer eene redevoering, geschikt naar de plaats en de omstandigheid, waarbij zijn hooggel. de gevaren ontvouwde, aan welke de schooljeogd blootgesteld was, gedu rende de spanning der vrijheid, die tegenwoordig heerschte, en op een tijdstip, dat alles, wat haar omringde, deef nam aan de scaatkandige be wegingen. Een driemaal herhaald Vivat werd vervolgens aan Zgne Msj. oen Koning toegebragt. De edele gestalte, de goedheid en de minzaam heid van den Prins had eenen geestdriftigen indruk verwekt, niet alleen bij bet publiek, maar meer bijzonder bij de boogleeraren en studerende. Z. K. H. verliet de zaal te midden der toejuichingen, niet minder ont roerd dan de zaal zelve. DUITSCHLAND. In de zitting vsn de tweede kamer der Stenden van Hanover deed de geheimraad Rost de belangrijke verklaring! dat Hanover ten Bondsdage een formelljk vcoratel gedaan had, omcrene de uitvoering van artikel 19 der bonds-akte." Al degene, die het welzijn van het Duitiche vaderland ter harte nemen, zullen daarin hoop vinden, dat men eindelijk gelukkig- lijk slagen zal in het oplossen der groote vraagstukken, waarvan Dnit.ch. lands lot afhangt, en dat men door aan de natie hare regtvaardige vragen In te willigen, het vertrouwen zal herstellen, zonder hetwelk Dnitschland niet gelukkig zijn kan, te midden der gebeurtenissen, d'ezich voorbereiden. Artikel 19 luidt aldus: De leden van het Bondgenootschap houden zich voor, om In de eerste Bondsvergadering te Frankfort te beraadslagen, over den koophandel en den doorvoer tnsschen verscheidene bondgenoot schappelijke staten, alsmede over de scheepvaart, volgens de beginselen bij het Weener.congres aangenomen." Bij een boDdsbeslott van den 4 Au gustus 1850, tverbonden zich de Bondstaten om onwankelbaar de instruc- tien van het Weener.congres te volgen, en de onderhandelingen deswegens te bespoedigen.) De Hannoversche courant, welke als half officieel wordt beschouwd pielde den 27 Augustusdat in de zitting van Zatnrdag te vorende Tweede kamer met 35 tegen 20 stemmen besloten beefthet door de kommissie voorgestelde en door de eerstekamer goedgekeurde antwoord aan het koningl. kabinets-ministerieslechts met eene verbetering aan te nemen; waarin de Eerste kamer, naar hare verklaring te oordeelenniet zal treden, zoodat deze geheele aangelegenheid waarschijnlijk geene uitkomst zonde opleveren. De Dresdener bladen deelen de nadere plegtigheden mede, welke plaats gehad hebben ter gelegenheid van de gelukkige verlossing der gemalin van Prins Johangeliefde tweellngs.zuster der Kroonprinses van Prnissenin het koninglijk zomer-paleis te Pilnitz. De jonge Prina had by den doop den naam van Georg bekomen. Daar des Prinsen oudere broeders de namen Albert en Ernst voeren had men veelligt bü deze nieuwe benaming gedacht aan den tijdgenoot der hervorming Georg den Gebaarden, Graaf Reinhard, een 70 jarige grgzaarddoor al de tijdperken der omwenteling beroemd wegens zijne diepe inzigcen, menschen en zaken, kennis, en edelhartighelddie gedurende achtten maanden, dat Z. Exc. Frankrijk bij het Hof van Saksen vertegenwoordigdezich allerwegen, zoowel bij de Regering als bij zijne ambcgenootende grootste achting verwierf, had zijne brieven van terugroeping overhandigd en, by die gele genheid uit 's Konings hand ontvangen eene ryk bezette snntfdoos met '1 Konings portret. Naar men verneemtstaat Z. Exc. op de lijst der 52 nieuwe Pairs, door Z. M. Koning Lodewjk Philip! eerstdaags zullende worden benoemd. De graaf zal vervangen worden door den baron van Bourgoingtot nog toe zaakgelaste te St. Petersbnrgen tbansvan wegen den Koning der Franscbenbenoemd tot Hoogstdeszelfs gezant by het Hof van Saksen. Dresde, schrijft men verder, bevat al de [stoffen, om eenmaal een der gewigtigstc middelpunten der kunsten in het Noordelijk Europa op te IcveteD, If N". icH. DEN 10 SEPTEMBER. Volgens den Neurenltrgtr Correspondentzou er te H/tNsq, den. 25 An. gusms eene vcreeniging hebben plaats gehad, waaraan 4000 perseneii oeel namen, en die door gra8f Bentzel-Sleruau werd voorgezeten. Uit Mur-ciiEN verneemt men, dat de heeren Fiesetaatin, redacteur ,van het Btijeesche volksblad, en Btuekbraen, die der Befjertche volksbladen bet Onaerhoud en de Beijersthe opmerker, als aargeklaagdenj van gekwetsts Majesteit, in regten betrokken zyn. PORTÜGAL. Te Londen had men den 29 Augustns tijdingen van Oporto ontvangen, die tot den 19 Angnstns in den avond liepen. Zij waren zeer gnnsttg. Korpsen guerillas schenen zich, in het belang van Dona Maria, te vor. mendie zelfs met voerdeel smaldeelen van Don Migs/els leger aanvielen. In de provinciën van Alemejo en der Algarven deden zich meer eu meer kenmerken van ontroering voor. De Constitutionele troepen waren steedc vol ijver en van vertrouwen op eenen goeden nitslag der onderneming. De Globe and Traveller deelt die tijdingen in dezer voege mede Men heeft berigten uit Porto ontvangen tot den 19 Angnstns. De zaken van Don Pedro gaan zoo gewenscht als mogeljjk is. Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen een korps guerillas van de partij der Koningin en een smaldeel van 500 Miguelistèn. De laatstgemelden zyn op de vlngt ge dreven. Men verwachtdat de provinciën van Alentejo en der Algarven zich ten voordeele van Dona Maria verklaren zullen. De Constitutionelen zijn vol hoop. Men heeft kortelings een Fransch vaartuig gekocht, het- welk 64 stuk zal kunnen voeren. Handelhuizen van Bordeaux hebben aan het Portugescge comité te Londen drie fregatten van 35 stuk aangeboden te betalen in bons op het geld voorkomende uit (3e prijs gemaakte schepen door den admiraal Sartorius. Vijf dulzehd gewerenschoenenkleederen staan uit de havens van Engeland naar Porto verzonden te worden; in de havens van Hamburg, Breme, Antwerpen, Haveren, Nantes, Bordeaux en Brest expedicien. In Frankrijk wordt bereids voor de dienst van Don Pedro, Poolsche kavailerie aangeworvendie door hare eigene officiers zal worden aangevoerden voortreffelijke Engelscbe paarden berijden |zal. Den 3 September was re Londen een vaartuig aangekomendoch met geene nadere berigten. Verders melden de Engelsche papieren van den 4 Sepcemner over deze aangelegenheid: Volgens een Parlement» besluie zijn in die land geene volks - wervingen geoorloofddie zouden moeten dienen tegen eene Mogendheidwelke met Z. M. In bondsgenootschap staar. Volgens dlc bevel is er msgciging verzocht en verleend om san de nieuwe volkswerving voor Don Pedro te belecten dit land te verlaten. Men denkc echter, dat dit bevel niet zal worden coegepast, en, zoo het al wierd toegepasthet gouvernementgelijk bij eene vroegere gelegenheid ten voordeele der recruterlng zal beslissenen hoogst waartchyoiyk op den grond dat Don Miguel niet erkend zijnde alzoo niet als een bondgenoot van Z. M. vermogt te worden beschouwd." Ook werden wapenen en ammunitie in groote hoeveelheid Bit Engeland niat Oporto verzonden." FRANKRIJK. De heer Talleyrand is den isten September uit Parijs vertrokkenvolgens sommigen naar Londen, volgent anderen naar Turenne. Omstreek! bet einde der week, wachtte men, den 4 September, den beer Sebastiani te parija terug. De reis van den héér dt Flahaut was betrekkelgk geweest tot de Belgische en Portugesche geschillen. De hoofden der Cbonans zetten henne «anslsgen in het Weiten van [Frankrijk voort. KaretX, met zijne familiezal spoedig Holyrood verlaten en naar Glitz In Oostenrijk gaan. De heer dt Menlallvct leed weder aan de jlgu NEDERLANDEN. '1 GRavenNage den 7 September. Bij de afscheids audiëntie welke de graaf van fValdburg Truckers, gewezen buitengewoon gezant en gevol. magtigd minister van Z. M. den Kouing van Prnissen bg ons Hof, dezer dagen van Z. M. genoot, heeft Zijne Majesteit onze Koning Z. Exc. het vereerend aandenken aangeboden van hoogstdeszelfs portret op eena rijk mee brillanten omzette snuifdoos. De nieuwe Pruissische minister graaf Mortimer van Maltzandie, bijzonder kort na zijne aankomst, in een buitengewoon gehoor, zijne geloofsbrieven aan Zijne Majesteit overhand'gde Is deze week naar het Loo vertrokkenreu einde Hare Majesteit de Koningin op te wachten. Jonkheer 5. Dedel, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Zijne Maj. aan net hof van Madrid, is op het laatst van de afgeloo- pene week alhier aangekomen. Leyden, den 9 September. Laatste opgaven van den staat der xlekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog!obehandeling. 14 18 6 108. 19 8 4 115. 22 15 10 112. In het geheel jaangecett sedert den 4 Augustus 681 personen. Hiérvan overleden 301. Hersteld 268. Onder behandeling 112, Nieuwe ziekenhersteld, overleden, in behandel. 'iGraveiskagc 7 Sent. 1 Delft Amsterdam Rotterdam Schiedam Gouda Dordrecht Leyden. 6 September 7 8 7 Sept. 8 9 I - <5 l n l 7 n 6 n 7 1 2 1 9 t 6 4° 3° 29 8 6 4 1 5 3 2 .3 6 7 6 9 1 0 1$ 22 >7 1 18 S 1 5 1 4 5 2 *5- 18. O O 13. O 13. I 18. ao •31. ai *18. *4 21 176, 10 »54- s 9» 1 Bi 0 30. 1 31» 2. '3.

Leydse Courant | 1832 | | pagina 1