dt laatste maal nezen; want hij hoopte vol vertrouwendat zij, binnen wei nige weken, te zatnen handelen zonden in eenen gelukkigen aanval op den overweldiger in zijn bol. Een bijzondere brief meldde, dat Keizer Don Pedro twee dagen lang in het open veldmidden onder zijne troepen had gebiv'onakeerd en zich als een soldaat en dapper Vorst gedragen hadeen voorbeeld hetwelk aan Enropa in zijne tegenwoordige omstandigheden voegde. De afschuwelijkheden door des overweldigers troepen aan de weinige ge vangenen gepleegd, die hun in banden vielen, waren bijna ongeloofelijk. Twee Britsche grenadiers, door vermoeienissen afgemat, trof dit lot. Men stakt ze de oogen uit, sneed hnn de tongen af, en vermoordde za later. De ellendelingen, door monniken en priesters aangevuurd, ver minkten zelfs de dooden. De door de constitutionelen gevangen gemaak. tenwerden daartegenvolgens de krijgswettenbehandeld. Een ander bijna ongeloofbaar feit bleek uit eenen bijzonderen brief. Een Engelsch officier, de luitenant Bour legersneuvelde in het gevecht van den 23sten en zon op het Britsche kerk-hof met krijgseer worden ter aarde besteld. De heer CrispinBritsch konsulbeval het gewone schieten op het graf achterwegen te laten. Deze onbeschofte mededeeling bekwam behoorlijk antwoord en bleef natuurlik zonder gevolg. NEDERLANDEN, leyden, den 23 Augustus. Laatste opgaven van den staat der ziekte. Nieuwe zieken, hersteld, overleden, nog in behandeling. Leyden. 21 Augnstns 44 12 11 100. 22 37 '3 '4 "o- In het geheel aangetast sedert den 4 Augustus 311 personen. Hiervan overleden 139. Hersteld 62. Onder behandeling 110. Nieuwe ziekenhersteld, overleden, nog in behandeling. 's Gravenhage. 22 Augustus. 13 5 6 79. 23 6 7 7 71- Scheveningen. - 22 Augustus. 050 9. 23 130 7. Delft. ei Augnstus 621 26. Rotterdam. 21 Augustus. 18 4 14 277. 22 «3 3 3 284. Amsterdam. 21 Augustus «5 12 31. 22 «9 3 «5 3». Schiedam. Tot 22 Augustus. 61 27 21 13. Dordrecht. 21 Augustus. 4 o S 28. 22 4 9 0 23. Gouda. 20 Augustus. 742 26. 21 II O S 32. Kampen. 16—19 Augustus. 413 3. Schokland. 14—18 Augustus. 21 II 9 13. De geruchtendat de ziekte ook in het kamp van Rijen was waargenomen hebben zich niet bevestigd. De maatregelen ter verhoeding aldaar, vooral wat betreft den leefregel van den soldaat, zijn voortreffelijk en maken, in dat opzigt, een kamp verkieselijk boven een kantonnement. Te Utrecht heeft de ziekte zich den löden geopenbaard in een der hos pitalen bij twee aangekomen militairen. Een derzelver gaf, den tóden, hoop op herstel, de ander |lag, den I7den, op sterven. Sedert hebben zich nog een paar cholera-gevallen voorgedaan. Van Goes wordt gemeld, dat de schippers knecht Koning overleden was. Sedert zjjn in de Wil- helmina-Polder nog twee personen door de ziekte aangetastdoch hersteld. In de stad Goes Is een man ziek gewordendan het scheen twijfelachtig of het de cholera was. B tt iten landsche. Van den 15. op den 16 Angnstns zijn, volgens zekérder berigten, te Parys 16 cholera-Iijders meer dan den dag te voren overleden, namelijk42. Van den 19 tot den 20 Angnstns zijn te Brussel 53 cholera-ziek gewor den en 33 aan die kwaal overleden hetwelk H. H. M. M. van het feest heeft doen afzien tegen den 23sten door de stad znllende gegeven worden ook te Antwerpen schijnt de cholera toe te nemen. Van den i8den op den I9den waren er 19 nieuwe zieken, herstelde 1en overleden 11; van den i9den tot den aostent 19 nieuwe zieken; herstelden 2, overleden it. Toen bleven er 51 in behandeling. Te Lier had zich mede de cholera geopenbaard. Liefde-giften voor behoeftige Cholera-Ludfrs. Bij de redactie van bet Handelsblad, ontvangen van J. v. C. op hoop van navolging")in twee bank.hiljettente zamelt ƒ125, om te verdeelen ala volgtVoor Scheveningen f 3voor Rotterdam f 20voor 's Graven hage f 20voor Gouda f 15 voor Leyden f 15 voor Schiedam f 10voor Dordrecht f 10; voer Kampen f 10; voor Amsterdam f 10; voor Ophe. snert f 3voor Kamperveen f 3 voor Schokland f 3 voor Ameide f 3. BELGISCHE AANGELEGENHEDEN. In den Franschen Moniteur leest men: De heer van de IVeyer is niet onmiddelijk van Compiégne naar Londen vertrokken; hij is met den Koning te Brussel teruggekomendoch men kan verzekeren, dat bij eerst, daags naar Londen zal vertrekken, om er, gezamenlp met den heer Goblet, Belgie's aangelegenheden te voleindigen." In den Belgischen Courtier; Sommige lieden beweren, dat de heer Cob/et, niet tegenstaande het ver. trek des heeren van de IVeyer, die slechts |als minister-plenipotentiary bij den Koning van Groot-Brittannie zou vertrokken zjjn, alleen belast is om aan het hof van Windsor het huwelijk te gaan bekendmakenie Londen blijven zal. Binnen weinige dagen znllen wii weten, wac men van dit berigt te gelooven heelt, hetwelk wij thans slechts als eeo eenvoudig men zegt mededeeien. En, onder anderen, in den Memorial en f Union: „Over den uitslag der Conferentien te Compiégne ioopen verschillende geruchten. Indien wii wel onderrigt zijn, zou Koning Leopold zoodanige schikkingen voorgesteld hebben, dat de Conferentie in het geheel geen nieuw tractaat met Holland zou aangaan." De Sub-Commissie, voor alles wat tot de Cholera-ziekte betrekking heeft, heeft tot hier toe in het Locaal op de Aalmarkt ontvangen, de navolgende Goederen, Kleedingstnkken en Contanten, waarvoor zij open lijk hare dank betuigt: Van 11. L. 6 mans hemden, 6 vmnwe hemden en 12 paren komen; van A'. N. een wolien deken; van N. N. een rol wollen dekens en 6 hemden; van H. 5 paren wollen kousen; van N.N. 10 één mans dekens; van N.N. 4 hemden; van N. N. 18 hemden, 6 baaiie rokken, ia paren kousen en 4 halsdoeken; van d'A. f 10. 00 cm goederen te koópen, van R. O. H. 10 kinder hemden, 5 onderbroeken, 3 oovenbioekeo3 vesten, 4 slaap mutsen, 14kielen, - doeken. 2 borstrokken en 1 jasje, alles voor kinderen, benevens 2 lakens; vaB N. N. I laken, 2 jakken, 1 baaije rok, 1 schort, I doekje, emntsen, 4ondermutsen, 1 borstrok en 2 paren wollen kousen; van L. C. L. 12 wollen dekens en 12 hemden; van N. N. 8 kinder hem den 4 mans en 4 vrouwe hemden2 buisjes en 2 broekenvan N. N. 18 paren kinder kousen; van C. N. 6 onderbroeken; van T. 5 onderbroe- ken van IV 3 onderbroeken en 3 hemden van N. N. een bank-biljec N". 524. groot f 25; vbd N. N. 6 lakens, 6 sloopen en/ 10; van N.N. si lakens, 6 wollen dekens, 6 mans hemden, 6 vrouwe hemden en 24 kinder hemden; van N. N. a vrouwe hemden, 2 jakken, 1 vrouwe rok, I paar wolle kousen en 1 halsdoek; van E. L. a mans hemden, 2 vrouwe hemden, 1 meisjes hemd, a jongens broeken, 1 buisje, 1 beddejak 2 mans mutsen, 4 kousen, 2 meisjes mutsen, 4 vrouwe mutsen en 2 halsdoeken; van H. 6 mans hemden en 6 vrouwe hemden; van N. N. 10 vranwe hem den 5 vrouwe rokken 2 schonder mantels en 8 paren kousenvan N. N. I katoene deken, 2 lakens en 1 vrouwe rok; van N. N. 1 wolle deken. Leyden den 23 Augustus ,1832. 's middags ten 12 ure. Uit naam der Sub-Commis'ie F. BOOY, Fz.Secretaris. De Ondergeteekende maakt dankbare melding van de navolgende Giften, naar aanleiding van zijne Advertentie in de Leydsche Courant d. d« 22 Augustus 1832, ontvangen tot en met den 22 Augustus 1832: Door den Heer Medic. Doet. G. Salomon; van den Heer 5". ƒ-20.; vat» den Heer Z. f 10 van den Heer B. f to. Door den Heer Medic. Doet. AUazebroek; van N. N. voor Cholera* Lijders 4 Conpona Werk. Schold, leder groot f 1 2'2§,. zijnde N°4 342, 203, 293 en 342te zamen f 4. 90; van den Heer S. ee 1 riankbillec N". 772 groot f too.; van Mevr. H. f 12. Door den Heer Medic. Doet. van Doeveren: van Mej ifvr. v. d. M. een Coupon, groot f 12. 37!; van den Heer v. d. M. f 2. 60van den Heer A. f to- Uoor den Ondergeteekende: van den Heer L.C.L.f 150; van den Heer N een Bankbillet, groot ƒ25; van Wedden ((eer v. d. P.: van p.f i9> van S. fio, van K. f 10, te zatnen ƒ30; van den ttèer J. C. C. v. O. f 15, van Mevr. M. H. f 10; van deW Heer K. voor behoeftige Lijders, f 10; van den Heer B. in eenên brief ƒ3; vDh den Héér O. f 10; van N. N. voor dé lijdende Armen f li. Totaal 45187J. Van den Heer Jordens100 bons, ieaer voor één Ned. pond rijst; bij het Bureau van Gezondheid is ontvangen 5 pond sago en 5 pond suiker in een pak, get. S. voor herstellende en behoeftige lijders50 pond rijstIn zakjea. Door bovenstaande giften is de somma van f 436. 87J. in de vorige advertentie gemeld, vermeerderd met'f 451. 87Jen bedraagt als nz ƒ888.75; terwijl als fautief in de Opgave in de courant v4n 22 Augus tus 1832 ffloet worden veranderd: „in de plaats van de familie v. d. Ti moet zijn: van de familie v. d. P., in plaats van 61.17J, moet zijn 61. 87I; in plaats van de Wed. S.moet ziin: Mevrouw de Wed. S.0 in plaats van ƒ446.17I, moet zijn: 436. 87J." Leijden C. W. H. van KAATHOVEN, 23 Augustus 1832s Medic. Doctor. •„•De Brief aan letter C. ij wel ontvangen, en liet Bankbilllet onder N°. 524, ten bedrage van 25. 00., daarbij Ingesloten, wordt aan den, vriendelijke Inzender kenlijk gemaaktals onmiddelijk overgelegd te zjjit aan de Commissie ter verzorging der zieken binnen Leyden. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON, JOHANNA, MARIA, PETRONELLA, DOROTHEA SWAANEN- BURG, geliefde Echtgenoot van LïVden 42 Augustus 1831. G. J. HOELEN. Heden overleed alhier, na een langdurig verval van krachten, onze waarde Moeder A LI DA JAPIKSE, Wed. A. de T ombz ia den onderdon! van 84 jaren. Leyden, In aller naam, 21 Augustus 1832. J. de TOMBE. j Op begeerte van den Overledene, zal er geene rouw worden gedragen» Heden werd ons lief Kind, ANNA, inden ouderdom van ruin! twea en een half jaar, door den dood aan ons ontrukt. Leiden J. van der HOEVEN. 21 Augustus 1832. ANNA van der HOEVEN, geb. van Stole. Wij vet zoeken deze algemeene kennisgeving, tevens als bijzondere aan te merken. Burgemeester en Assessoren van Valkenburg, in Zuid - Holland, adverteren dat dit jaar in die Gemeente geen KERMIS zal gehouden wor. den, en dat alleen de gewone PAARDEN - MARKTop Woensdag den 12 September aanstaande, zal plaats hebben; doch bij welke gelegenheid riet znllen woideit toegelaten eeoige Springers, Kwakzalvers, Goehe/aars, HoroskooptrekkersRijfelaarsDraaiborden en soortgelijke Vertooningen of Spelen. Hummel, Burgemeester. J. Carpentier, Assessor. BH JAN BEV te Leiden in de Beschuitsteeg op den Nieuwen Rijn Wiik 7 N°. 916, zijn weder op nieuw, tot zeer billijke prezen, en tegea contante betalingverkrijgbaar gesteld: Mans-, Vrouween KinderMB- DENBORSTROKKEN, Linnen BEDLAKENS en laoge Mans Bomba. zijnen ONDERBROEKEN, enz. Brieven FRANCO. Leiden 22 Augnstns 1832. •.•In eene der Hoofdsteden van Zoid-Holand, wordt verlangd: Een WINKEL - BEDIENDE met bet vak van Manufacturen bekend, lief* reeds daarin werkzaam geweest en van goede getuigschriften voorzien die hiertoe genegen moge zijnvervoegen zich bij den Boekhandelaar C. C. va» der HOEK ODder letter D Z. Brieven franco. Men verlangt ten spoedigste binnen de Stad Leiden een PERSOON, welke geschikt zoude zijn om als eerste Bediende in een der voornaamst: Koflijhuizen werkzaam te wezen, benevens een MARKEUR, wellte in di vak de vereischte bekwaamheden bezit, als mede eene VROUWELIJKI DIENSTBODE, in staat zijnde, om b(j de huisseltjke werkzaamheden, de Keuken te knnnen waarnemen. Allen voorzien van voldoende Getuig schriften, om het even welke Godsdienst dezelve belijden. Men adresseer: zicb met viachtvrtje brieven, onder letters., of in persoon bij den Boek handelaars J, J. THYSSENS en ZOON, te Leyden voornoemd. J. WESSELING en H. WESSELING, Makelaar», znllen op Maan dag den 27 Augnstus 1832, des namiddags ten half drie nre, te Amsterdat in de witte Zwaan, op den Nienwendijk, presenteeren te verkoopes: Eene eztra mooije nieuw aangekomene partjj Vuren en Greenen, Noord" sche-, Riga-, Dantziger- en Narva Balken, Dantziger- en Memelscbe Deeleo. Juffers, Twaalf Ellens, Kolters, en andere HOUTWAREN. Liggende is de Binnenkant en op de Wallen. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, teLeyd»

Leydse Courant | 1832 | | pagina 2