COURANT. 1 LEYDSCHE ,t. i A*. i»a». .my ■t S-f MAANDAG DEN »6 JANUARff. Maar, van «enen anderen 'kant, kan men den staat tegenwerpenwaarin de Franschen den Peloponnesus gevonden hebbenbedekt met puinhöopen, mets aan biedende dan sporen der verschrikkelijkste verwoestin gen; overal treft men de brandfakkels der Egyptena- ren en Turken aanmaar naauwtijks kenmerken van woningenen men heeft er nieta gevonden dan de v aaschen der olijfplanten door die fakkels verbrand, .5 Is dit biet de leenspraak van Mahmoud verwezenlijkt Wij deelénter staving van dit gezegde het uittreksel mede van eenen brief uit Zrnte aan eenen óriek van groot (aanzien geschrevendie in Duitschland woontE waar hij op het voordeeligst bekend is. Zijn kortes. g o pondent meldde hem "5 Morgén hoop ik te Patras met den president van q™ Griekenland te spreken. Hij komt van de vergadering der drie gevolmagtigden te Poros terug, waar men be raadslaagd heeftom eenige orde óp de zaken te stellen in den staat van algeheele verwoesting, waarin zich het land bevindt. Al wac er gebouwd stondligt in puinhoopen, de ellende is niet uit te drukken; net is eene wezenlijke weelde eene hut van planken te hebben of slechts een dak eeirige omheining hoegenaamd om onder te schuilen. AI de boomen zijn verbrand ge worden in den Peloponnésus alleen 400,000 olijfboo- men en 150 000 viigeboomen. Ziet daarwat men op bevel van den Sultan heeft uitgevoerd en dit moord dadig bevel gold' niet alleen de voedende boo.men van Morea liet strekte Zich rót de geheeie bevolking uit met uitzondering der mannelijke kinderen van en be neden de tien jaren die besneden moesten worden. Nu vrage inen zich: 11 Hrahim komen veroveren of uitroeijen Alle zijne gematigdheid heeft bestaan om de Grieken gevangen te maken om ze in slavernij te voeren in plaats van ze te vermoorden. De kommis- sarissen van Z. A!lerchris:elijkste M. wiens mensciilie- vendheid dien schoonen titel zoo zeer geregtvaardigd heefr de fsansche kommissarissen zeggen wijnaar Alcxandrie gezonden, hebben die ongelukkige slaven tot den uitersten graad van verlaging en lijden gevonden. Het oogmerk der Turken in den Peloponnesus was middagklaar; men wilde van dien helden - grond de afstammelingen der Spartanen verbannen en denzelven met Atrikaansche horden bevolken, die niet deuken zouden om het Ottomannische juk af te schudden, en wier zweet hem door den tijd weder zoude hebben vruchtbaar gemaakt, ten voordeele der beheerschers van deo Bosphorus. Wij zullen thans n et ophelderen, hoe men zoude geslaagd zijn, om de besneden griek- sche kinderen met deze nieuwe bevolking te vermen gen; dit zal ter gelegener uur het onderwerp van een ander artikel zijn. Verscheidene dier ongelukkigén door de vlugt of de pogingen hunner ouders, aan de zen verfoeilijken maatregel onttrüknen, leven onder ons, (in Duitschland in het grïeksch instituut te Mun'clie. De schrijver van het artikel heeft ze uitgenood'gd om eenvoudig en naar waarhed alies te beschryven, wat zil in hunne smertelijke slavernij geleden haddén. Zij hebben zich van deze taak gekweten, en fiunhe berg- ten, die het kenteeken der Opregthèid dragen, doen ijzen. De een is bijna bezweken onder de ver schrikkelijke mishandel.ngenwelke men hein aandeed, omdat hij standvastig weigerde zijne godsdienst re ver zaken. Zijne teedere ledematen dragen er nog de bljj- ken van. Een ancier stierf bijna van honger, en is nog niet hersteld van zijnen uitteerenden toestand. Een derde, niet bestand voor alle de kwellingen, heeft dén schijn moeien aannemen van zich te bekceren, en heeft zien aan de bewerking der besnijdenis onderworpen. Zijne eerste zorg na de verlossing was om in den schoot der kerk terug te keeren. Het besluit om in I urltye de christen bevolking uit te roeijen, of ze tot het islamistnos te bekceren, vindt meer dan ooit geloof, en de Turken zullen het zoo op het meest mogelijke volvoeren, in den kring, waar hun de vrees voor oe Europesehe Kabinet ten en den inwendigen opstand het niet mogelijk Zal maken." De zoon van den beroemden Miaulis is korte lings in liet kostschool van den pastoor Heyer, ie Geneve, geplaatst. Er bevinden zich thans in die stad bijna 15 jonge Griekendie er hnnne opvoeding gé nieten en bijna alltn tot de eerste l'amilien vin Grie kenland behoorén. De Courrier d'Orient meldt, onder dagteekening Patras, den 6 december, dat er, ter gelegenheid van den Sr. Karelsdag4 decoratien voor elk regement zijn gegeven. De fransche soldaten wijden hunnen tijd toe aan veelvuldige krijgsoefeningen en nuttige werken. Zij hebben het kasteel van Patras van de onreintgbe- den gezuiverd, welke de nalatigheid der Turken er sedert onheugcheltike tijden hadden laten opboopen. Volgens de Aleiile Grecqueheeft zich de stad Livadiaden 17 november, bij kapitulatie aan den generaal Ipsilanti overgegeven. De Hellenen hebben alle de noidige stellingen bezet, om de turkschetroe pen te beletten van Eubea in Beotte te trekken, en om het beleg van Salone te ondernemen. Een handelsbrief meldt, ostzoo als men zeide, Tpsiianti Sslona met zijne (roeoen bad bezet, dat te (/Vr* vervttg if dm bat va dme biidi*} Toebereidselen der -Turkrn voor den aanstaan den veldtegt. KONST ANTI NO POLE den 18 december. Dage lijks komen hier troepen uit Klein-Azie aan, en de kontingencen van Aiep zijn kortelings, ten getale van j.oóo man, naar Audrinopole vertrokken. Deze stad, welke men met onrzagchelijke vestingwerken heeft gedekt, is het algemeene magazijn van het mahome- daansche leger. Door de golf van Enos worden er de granen van Egypte, van Barbarije en van Mace donië opgehoopt, die men, des noods. zeer gemakke lijk naar Konitantinopole zoude kunnen vervoeren, door middel van karren met buffels bespannen. Men Vormt een korps uit de tros-soldatenhetwelk tot dien dienst zal bestemd zijn; maar daar er geene drin gende haast is, worden de granen nog slechts besteed ter approviandering van de troepen die op de ooste lijke helling van den Balkan post houden; Tot nog toe komen er schépen met graan beladen aan, zoo wel van de Zwarte zee, waar de vaart vrij is, behou dens het gevasr der stormen, als van de Witte zee, (Al-Denis;) hetwelk doet denken, dat de blokkade der Dardanellen niet zeer gestreng zal wezen. De stad Demotica, op de Heberus, is volmaakt be vestigd en van krijgs- en mond - voorraad voorzien. De werken van Sophia zijn bijna voltooid en tegen de maand april aanstaande zal Thracie met vestingwer ken omgeven zjjn. Wat Konstantinopole betreft, de nieuwe vestingwerken dier plaats worden zoodanig uitgebreid, dat zij des noods soo.ooo strijdenden zou den kunnen dekken. Men heeft zich vin het bezit der waterleidingen verzekerd, en de geheeie Bospho rus tot asn Fsnaraki levert zoo een stelsel van ver dediging op, dat er reuzenmagt zoude vereischt wor den om zich voor de hoofdstad te durven vertoonen welke men thans Konstantinopole de welbewaarde zoude kunnen noemen. De gieterij van Tophana verdubbelt hare werkzaam heid tot het giecen van geschut. Onlangs zijn bijna twee honderd vuurmonden naar Audrinopole gerigt. Gitlipoii möet een der groote stapelplaatsen van Thra cie zjjn. Den 24 december. Sedert den 18., dat de (laatste post vertrok, is hier niets belangrijks voorgevallen of van de provinciën vernomen. Uic Eulgariie meldt men stellig, dat Hussein-Pacha met een gedeelte zijner troe pen naar Silistria getrokken isen dat de overige in de ommestreken van den Balkan de winterkwartieren betrokken hebben. De Groot - vizier heeft insgelijks Aidos verlaten om zich met een ander korps naar Schomla te begeven. 7«i»r- Pacha een der turksche admiraals, die re Navartno bevel voerde, moet zich met zijne troepen van Andrinopole naar den Donau begeven; Tscbapan-Ogiu hfeftmet] 12000 man aziatische k'vallerie, dezelfde rtgting genomenen is reeds te Nikopole aangekomen. Verscheiden pacha's van Klein - Azie hebben bevel ontvangen om versterkingen san het leger van Sa/in Pachagouverneur van Erzerum, te zenden. Het schijnt, dat de Porte op dat punt eene aanzienlijke magt gaat ontwikkelen. Men verneemt van Morea, dar de fransche troepen, ns het bezetten der vestingen zich rustig houdenen dat r'et» verdere krijgsverrigtingen aankondigt. Men verwondert zich te meer. dat het grieksche korps onder bevel van Demetrius Tpsiiantihetwelk de graaf Capedistriaszes maanden geleden, in Lrvadie zond, en dat er tot nogtoe werkeloos bleef, eensklaps de vjjaudeljjkheden heeft begonnen. De Courant van Augsburg vsn den iï jannarij be vat dit navolgende belangrijk «rtikelgedagteekend uit Munche. den n januarii: Heeft de Sultin de asschen van den Peloponnesus feëisch' t Men heeft gemeld in eenige duitsche dagbla dendat toen de Groote Heer Dransa-aii aan het hoofd van een sterk leger naar Griekenland zond, hij hem beval de asschen van Morea over te brengendit is te zeggen dat hij hem had voorgeschreven om het land waar zich het brandpunt der griekscbe omwen teling vormde te vuur en te zwaard te verwoesten en geheel en at te vernielen, en dat, Drama-ati over wonnen zijnde, hetzelve barbaarsch bevel aan Méhemed- ali van Egypte en aan zijnen zoon Ibrahim was over gedragen geworden. Dit bevel weergalmt nog even teer in het hart der Griekenals in de ooren der Turken; men schrijft er de laatste slagtingen op Kardia san toe. De redacteur der Staats courant van Pruissen doet opmerkendat de Sultandie niet overdragtelijk Spreekt, zich dus niet heeft kunnen uitdrukken, en dst de asschen van den Peloponnesus hem geenszins zonden schadeloosstellen voor het verlies van Karatscho. D'e herinnering aan het wreede lot, hetwelk den inwo. hers van Scio ten deel gevallen is, de uitroeijing der ge keele grieksche bevolking vsn deu Peloponnesus zut.'tten zij, zegt men, niet toe ijsselijke neven-scukkeu vso tie gewilde leeoapraak kuuneo dienen?

Leydse Courant | 1829 | | pagina 1