LEYDSE A0. 1739- N*. ioi Maandagle Courant. PORTUGAL. S P A N J E N INGE ME R LA N D Z W E E D E N. VRANKRY K GROOT-BRITTAN N IE N. N D E R L A N D E N. LISBON den id July. Zondag is de Princes van Brazilien re Be- lem geweeft daar dezelve by den Dienft in de Kerk van Sta. Maria heeft geaffilieerd ter dankzegginge voor den gelukkigen voortgang in Haare Zwangerfchap. St.ILDEFONSE den 3 Augufty. De oudfte Koninglyke Infante Matia Thetefu is tegenwoordig gevaariyk ziek, zynde Haare K. H. in twee da- gen driemaal Adergelaaten, zonder dat de Medicynmeefters gifter avond eenige hoope tot opkomft konden geeven, en noch minder dezen och- tent, vermits de gemelde Princes een zeer flegte nagt gehad heeftDe jongfte Infante is mede aan een detdendaagfe Koorts onpaflelyk waar over niet alleen Hunne Majefteiten maar ook het geheele Hof zeer aangedaan zyn te meer alzoo geloofd word, dat, ingeval de eerftgem. Princes mogt komen te overlyden door dit Srerfval veéle Maatregeles zouden verydeld worden. De Groot-Brittannifche extr. Envoyés en Ple- nipotentiarüTen de Heeren Keene en de Caftres bevinden zich noch te Madrid, alwaar de Graaf van Moriani, Treforier Genetaal, is overleden. St. ILDEFONSE den 4 Augufty. Vermits delConinglyke Infante Don na Maria Therelïi gifter wegens Haare Ziekte zeer gevaatlyk geoordeeld wietd, heeft men aan dezelve de laatfte Ketkgeregten toegediend; doch heden bevind de gem.'Princes zich merkelyk beeter met hope van her- ftelling, waar over men aan 't Hof ten hoogften verheugt is. PETERSBURG den 30 July. Dezer dagen heeft het Hof een Exprefle van den Veldmaarfchalk Graaf van Munnich ontfangen met Berig'ten gedagteekend den 30 der voiorlecde Maand O. St. behelzende dat Hy op de tyding, dat het geheele Turkfe en Tattaarfe Leger aan de overzyde van den Dniefter aan den kant van Choczim marfcheerde en het Di- ftrift van Bender geheel van Trouppes ontbloot was den Overften Kap- nifta met eenige duiz. Kozakken had uitgezonden om den Vyand in Moldavien cenig nadeel roetcbrengen Deze Överfte had zyne Party in drie Detachementen gedeeld,tva4rvan Hy zelfs het eene had gecomman deerd dewelke vervolgens gezamentlyk den Dniefter waren overge zwommen, en niet alleen de Stad Soroeca, maar ook Magilafew, Mohileiu en Boliuetz, nevens de daar zynde Magazynen verbrand, alles uitgeplun derd de Turken ofte op de vlugt gedreeven ofte nedergefabeld en eindelyk een zeer groote Buit aan Geld, Paarden, Geweer, Reukwerken enz. gekreegen hadden 't welk een groote Party Tartaaren van Nogal eA Bialogrod vernomen hebbende, Hen op de hielen was gevolrd, doch dat na dat deze bemerkte, dat de ortze halte hielden en zig in ftaat fiel den om op dezelve aantevallen, hadden de Vyanden zulks niet afgewagt, maar waren naai den Dniefter te rug getrokken. GOTTENBURG den 9 Augufty. In deze Haven zyn twee Schepen van onze O. I. Comp. in zeer goeden ftaat gearriveerd van Canton in China, van waar dezelve in't begin van de Maand January herwaarts vertrokken zyn. PARTS den 17 Augufty. Gifter is de Koning naaVRambouillet ver trokken, van waar zyne Majt. morgen te Verfailles te rug verwagt word, als wanneer de Marquis de la Chetardie gedefigneerde Minifter by de Czaatin de Reis naar Petersburg zal aanneemen, wetwaarts deszelfs E- (Ju'ipage reets Vtydag verttokken is. De Expreflen, welke van Madrid te Verfailles aankomen, en van daar derwaatts ketter, zyn méenigvuldig. LONDEN den 18 Augufty. De Vice-Admiraal Vernon is ter oorzaa- ke van tegenwind eetft voorleeden Dingsdag van Portland met zyn Es quadet onder zeil gegaan zoo dat Hy fia alle waarfchynlykheid te Iaat op de Hoogte 'van Gallicien zal gekomen zyn om de Azogue-Scheepen te ontmoeten, in geval de tydingen, welke men van twee Zee-Kapiteins ^an deTurkfc Compagnie Donderdag van Smirna in Duyns met eene ry- ke Lading gearriveerd, aangaande deze Schepen gekreegen heeft, waar zyn nïmentlyk dat zy op de Hoogte van 41 Graden en 24 Minuten Breedte zynde omtrent zyo Mylen ten Wcften van Capo Finis Term hadden gezien viet groote Schepen die zeer diep gingen nevens een Tartaan een van welke tScheepen een Witte Vlag op zyn Fokke-Maft had gehad Een ander Kapitein komende uit de Eilanden van Barba dos, verhaald dat Hy op 35 Graaden Breedte omtrent de Hoogte van het Eiland Tetcera dezelfde Scheepen had -gezien 't welk zoo veel te meer doed geloovendat het de Azogue-Scheepen zyn hebbctyde deze tydingen de Pry» van de Koop-Goederen komende uit die Ge- weften zoodanig verminderd j dat die van de Cochenille eensklaps omtrent 18 Stuivers gedaald is. Aangaande het Esquadet van den Schout by Nagt Ogle 't welk den eerften dezer Maand van Plymouth in Zee geloopen is meend men dat het zelve narigt van de gem. Azogue- Schepen zal gekreegen hebben maar aangemetkr de Spaanfche Oorlog- fchepcn, welke in de Haven van Corunna leggen en zonder twyffel op de tyding die zy door het' Advys-Schip van de komft dier Schepen zul len gekreegen hebben, ren eelften in Zeegeftooken zullen zyn, twyffeld men of het bovengem. Esquadet wel ftetk genoeg zat wezen om iets te gen dezelve te durven ondernemen Zelfs wil hetgerugtdat de Azo- gue-Sehepen reets iiréén van de Spaanfche Havens ingeloopen zyn en dat de Admiraal Haddock dezelve zouw hebben laaten vootby zeilen zonder verder als tot zekere Hoogte van Kadix met zyn Esquadet afte gaan Op welk gerugt, gevoegd by de aankomft van een Exprefle, wel ken de Heet Getaldino zoo verzeekerd word dezen ochtent van zyn Hof heeft ontfangen, zonder dat men hoord dat Hy van hier te rug ont- booden is, verfcheide Weddenfchappen gedaan zyn, dat de Verfchillen in der minne zullen bygelegt worden, te meer,om dat de Admiraal Had dock nog geen Daadelykheden gepleegt heeft. Wat daar van zy dit is zekeidat de Kooplieden, handelende op Jatnaïka, gecne Schepen der waarts zullen zenden, om Reptefailles tegen de Spanjaarden te neemen, vetmits in die Geweften reets Scheepen genoeg leggen, welke, in geval het tot een? Ruptuur tuflehen de beide Hoven mogt komen genoeg- raam in ftaat zyn om zulks te doen en na niets meet wenfehen als verlof te mogen krygenom zig tegen de Spanjaards te wrecken. De Bombardéet-Gajjoot de»7Vrif/é heeft B«*el gok reegen om naar Dm na aftezakken, en daar nieuwe Ordres aftewagtenOndertuflchen PCrftaït mep, dat zes Schepen met Oorlogs en Mondbehocftens onder Eseotr* van een Oorlogfchip van daar naar Gibtaltar vertrokken zyn. AMSTERDAM den 22 Augufty. Brieven van Kadix melden, dat, niet tegenftaande het laden van 't Flotilla op Ordre Van 't Hof geftaakt is, hat zelve tot nader Bevel niet ontladen zouw wotden; en dat, fchoon het tot een Ruptuur mogt komen, nogtans eenige Schcepen van 't zelve naat Amerika zouden zeilen, te meer, om dat de nieuw aangeftelde Viceroy van Mexico teets te Kadix gearriveerd was Ook melden die Brieven dat de Engelfe Scheepen zonder Ordte van eenig publik Minilter van daar waren vertrokken En de Brieven, van Alikanten van den 29 July melden, dat daar noch eenige Engelfe Scheepen lagen en dat men zoo daar als ten platten Lande Pieparatien maakten voor inquartiering van de Land-Militie welke in die Stad verwagt wietd In gcm. Haven la gen zeilréé 3 Spaanfe Oorlogfchepen, en daar wietd ook eenig Volk ge- pteft. In Teflel zyn,binnen Jan Corn. Strop met iz en Jac. Huysman met 9 Villen uyt Groenland, Teun. Kersjes met 60 Quart, uyt de Straat Davis P. van StolkB. J. Bollebakker, Corn. Hogerbeets, J. O. Oome, Getbt. Boekhout, Sim. Brandaris, en Lamb. Nootbetgen van Riga, Alb. Joukcs en Foppe Jans van Archangel Douwe Hanfle Ale Fredrifrs, en Tjett Kool van Nerva, Tjert Folmer, Tjalling Jetfes. en Mich. Schul van Stettyn Sipke Sages van Revel, Corn. Winkel en Joh. Root uyt Noor wegen Leend. Piet. van Wyburg, Jegge Wiggetts van Koningsbergen, Jan Feddes van Stokholm &c. Brieven iiyr Zeeland van den 19 dezec melden dat daar gearriveerd was Jan Hermans van Archangel .dodli dat 'et de Ooftindife Schepen Schellak, en de Pallas toen noch met aan gekomen waren, maat dat bet laatftgern. den 20 door ?en Ergcis Schip, te Rotterdam gearriveerd, by 't Eiland Blarkenburg in goeden ftaat ten Anker leggende, gepreit was. Robbeit Mitchel heeft by de Hoofden in goeden ftaat gepreit Th. Lancafter, van Cette naar de Maas gaande en 30 mylen benoorden de Canarife Eilanden waren ook in-goéden ftaat gepreit agt Portugeefe Scheepen van Pott a Pórt naar Brazil gedefti- neerd. Doede Reyniers van Stavoren, aan deze Stad gekomen, was by Kaap St. Maria en daar na by Kaap St. Vincent door eenige Oorlogfche pen van den Admiraal Haddock gevifireert, welke alle zyne Document ten en Papieren nagezien hadden Dezelve hadden by zig een Piys, ge- lykende na een Tartaar, die, zoo men zeide, 22000 Stukken van Ag-eïa aan Boord had; Hy had, behalven de 4 Azogue-Schepen, den 13 dezes by Goudftait gepreit het Engels Esquaderondet deh Vice-Admiraai Ver non, beftaande in 9 Ooilogfcheeptn. Te Batavia was geainveerd het Schip Kerkviyk van hier. Den 25 Juny waren te Sta. Crux gekomen Ad. Wagner en John Ackelsday van deze Stad Alex. Peatfon van Londen t en Sam. Andetfon, welke laatfte herwaarts zeilree lag, ROTTERDAM den 23 Auzufty. Te Hellevoetfluyt zyn gearriveerd J. H. Kuyper en Chtift. Janfli van Riga, de 'Brittanma- de Pikfat- en de Catbatina-Sloepen van Londen Sybr. Hilkes van Petetsbuig, Abt. van Daalhuyzen, van Bourdeaux naat Dantzig, en Matth. Uiting, van Dant- zig naar Bourdeaux gedeftineerd Th. Tornar en James Fea van Sunder land, Ary P. Viller met 8 Viflén 300 Vaten uyt Groenland, daat Piet. de Koning drie Viflèn, Jan Gioen een Vis, en Hend. Hoogftad en Jac.Geit. niets gevangen hadden. Op de Maas zyn gekotnen Warnar Pieterfe van Dantzig, Jam. Ly van Bleyrh, W. Boulton, van Gallipoly naar Teflel gaande, Jer. Frifton van Burnham, Edmund Elgat van Linn, en Francis Jickün van Wel». In Goerc'e' is binnen Th. Lingftet van Cette. 's GRAVENHAGE den 23 Augufty. De Heeren Staaten van Holland en Weft-Ftiesland zyn gifter tot nadere Befchtyving gefchetden. By de Heeren Gecommitteerde Raaden van Zuidholland is de Heet Ifaac de Verdun, Vendrig in 't Reg. van den Collonel Elias, aangefteld tot Lieu tenant in 't zelve Reg.in plaats van den Heer Hermanns van Vlier. De Heer van Raatsfeld extr. Envoyé des Koning» van Pruiflèn is tot vertigting van zyne particuliere Zaaken een keet naat Kleef gaan doen, wordende gem. Minifter over vier óf vyf weeken hier re rug verwagt. In tegendeel word de Lieutenant Genetaal Graaf Miurirz van N.-flau la Lecq Gouverneur van Mèenen eetftdaags uit deszelfs Gouvernement hier te gemoet gezien. In't laatft van deze week vemekkrn dc Heeren van den Broeck en Bodel wegens den Raad van Staate in Commiflie tot het doen der Vetpachtinge en 't vifireeien van Lands Magazynen en Fortificatiën in de Steeden langs de Maaze. Uit het Hoofdkwartier by JABUKA den j Augufty. Eergifier is her Le ger hier komen campeeren, om de Communicatie open te honden met Belgrado, voor welke Vefting zig de Turkfe Armée nog bevind, die by- na onophoudelyk op de Gebouwen van de Stad fchiet ronder de Ve- ftingwerken s#tiigfints te befchadigen 't welk waa/fchynlyk ujt. voót- dagt gefchied De Generaal Succow, Commandant van de gem. Plaat», canonneerd nog veel meer op de Belegeraars hoewel tot nog toe van weerskanten weinig nadeel gefchied is. WEENEN den 11 Augufty. Men heeft hief weder Depeches van den Matquis de Villeneuve van Konftantinopolen ontfangen die nieuwe Vooiflagen van Vtede behelzen. De Keyzet en de Keyzerin zyn giftet nevens den Gropr-Hertog en de Groot-Hertogin van Toskaanen al» 1 mede de Aartshertoginnen van de Favotita naar Neuftadt verttokken» I In de A&ie by Pancfova hebben de Keyzerfen twee Turkfe Bacha's ge- 1 vangen gekreegen. DRESDEN den if Augufty. Woensdag avond zyn Hunne Majeftei ten v*n Toplitz ovet Brandei» en Zehlft hier te rug gekomen. Vermit» de Koning aan de Kanceliets van de Kroan en 't Groot-Hertogdom Lit- thauwen bevoolen heeft voor deszelfs vertrek naar het Senatus CotifS- lium te Fraultad herwaaids te koipen heeft de Kanceliet van LittVau- wen gifteten heden de Ktoons-Kanceliet de Eet gehad Hunne M»;e- fteiten te begroeten, als mede de Baron vaiTKeyzetling, Miniftei-rleni-- potentiarit det Keyzerinnc van geheel Rusland die, na dat Hy aan den Koning en de Koningin den Ruflifchen Generaal Major van Lieven welke onlangs uit Poolen hiet 11 aangekqjcen geptefenteerd had aan zyne Majt. kennis gafdat het Ruffifch Leger onder 't gebied van dtn Veldroaatfchalk Giaaf van Munnich werkeiyk den Dniefter gepaflectd it. BERLIN den i8 Augufty. Zaturdag avond is de Koning nevens zyn Gevolg in gewenfehte Gerpndhcid uit Pruiflèn hier te mg gekomen. Te Dantzig is bv zyne Majts. aankomft e» vztaak telken» een uit Stukken Kanon gedaas.

Leydse Courant | 1739 | | pagina 1