L E Y D S E Maandagfè Courant. VRANKRYK GROOT-B RIT T ANNIE N. NEDERLANDEN. A0- i739° MARSEILLE den j Juny. Men heeft hier Brieven van Smirna van den 28 April dewelke melden, dar de Rebel Sare Bey Oglow, ziende dat Hy niet alleen omtrent de Trouppes, die tegen Kern uitgezonden zyn, te kort fchootmaar ook dat de rneefte van aynen Aanhang Hem verlieten naar den kant van Arabien geweeken was. Men had te Smirna nog dagelyks ecnige Schuddingen ran Aard- bceving, zynde door die, welke dei avonds te vooren daar geweeft was, weder eenige Schade gefchied. PARTS den ij junv. De Koning is Woensdag en de Koningin Don derdag onder een driedubbeld Salvo van 't Kanon en her luiden van alle Klokken te Compisgne aangekomen, alwaar de Dauphin gifter middag mede gearriveerd iszullende het Hof zig tot den agtften Augufty daar onthouden. De Koninglyke Academie der Wetenfchappen is zedert ee nige dagen bezig met het onderzoeken van eene Machine, door drie Par ticulieren uitgevonden waar mede men in eenen dag veel meer Graa- nen zouw kunnen maaien, dan met andere Wind- of Water-Moolens in drie dagen. Voorleede week is de Heer de la Clofuregeweezen Refi- dent van dit Haf by de Rcpublik Genevehier te rug gekomen zynde de Heer Chamocattx, deszelfs Opvolger, die den tweeden dezer Maand daar gearriveerd is op de Froniieren door twee Leeden zoo van den grooten als kleinen Raad in naam van de Rcpublik ontfangen en den volgenden dag in zyn Hotel door den Magiftraat en Corps gccomplimen teerd. Men heeft tyding dar het Esquader onder 't gebied van den Marquis d'Antin de Zond gepalTeeril is. Volgens de jongfte Brieven van Konftantinopolen was de Groot-Vizirverzeid van den Graaf van Bonneval, die tot Seraskier benoemd wasnaar Hongaryen vertrokken, 0111 zig aan 't Hoofd van het Turkfe Leger te ftellen. De A&ien zyn 23So Livres. LONDEN den iS Juny. Gifter heeft her Hogerhuis de Bill rakende het verbieden van de Hazard-Spelen enz. voor de eerfte maal geleezen, waar na het Huis in Commlttë gekeerd zynde over de Sinking-Fonds- Bill, van dezelve zonder eenige verandering verflag gedaan wierd. Toen de Lords vervolgens den ftaat van de Nationale Schulden in overwee ging namen is in omvraag gebragtof niet ten opzigtc van de laatfte Conventie met Spanjen het niet betaalen van debewufte 95 duiz. P. St. zouw moeten aangemerkt worden als een openbaare Inbreuk in die Con ventie als eene gnoote Verontwaardiging tegen den Koning en Veron- gelyking tegen de Natiemaar deze Vraag wierd met 63 tegen 44. Stem men verworpen. Heden hebben de Lords de gem. Bill gepafleerd en de Hakardlpel-Bill voor de tweede maal gclsezen. Gifter iseengroo- te Raad gehouden, en vervolgens een Exprcffe met gewichtige Depeches aan den Heer Keene naar Madrid afgevaardigd. De Hertog van Cum berland is by na ten eenemaal van de Mazelen herfteld, en zal deze week raat het Paleis van Kenfington vertrekken alwaar gifter de Heer van WasnerMinifter des Keyzers een particulier Gehoor by zyr.e Majr. heeft gehad. CARGA van de Schepen de Lyell en de Royal George yfioi Rekening van de Ooftindifche Comp. van Bengalen gearriveerd 1433 ftuks Addaties 435 ft. Atchabannies918 ft. Alliballies 472 ft. Allibannies, 15893 ft- Baftaas, 4929 ft- Bandannoes, 929 ft. Carndaries, S185 ft- Chitfen3028 1 ft- Coflaas4094 ft. Chowtars36S ft. Cuttan- nees, 78S ft. Dimities, S417 ft. Dorcaflèn, 1S75 ft. Dofooties, 10200 ft. Emeities, 92395 (t-Gurrahs, 5833 ft- Mum hums, 7568 ft. Malmoleus, 105 ft. Nainfooks, 1340 ft. Photaflen, 79 ft. Watte Dekens, 35888 ft. Romais genaaide, 8S$ ft. dito ZydeLungee, 1800 ft, Sannoes, 500 ft. Seerbands, T3S1 ft. Seetbettees, 2937 ft- Seerfuckers, 40S3 ft. Soofeys, 1209 ft. Taf faties, 1000 ft. dito gettreept, 134+2 ft. Tansjeeps, 1955 ft. Tcrtindams, 57800 Ruuwe Zvde, groote Ponden 135000 Roodhout, 277000 ffi Salpeter, 3750° Kurkuma enz. AMSTERDAM den 20 Juny. Te Kadix wierden drie Oorlogfcheepen gtequipeetd, van welke 'er ten eerften twee naar Cartagena zouden ver trekken, zoo men meende met den nieuwen Onderkoning, en een naar Buenos Aytes met een nieuwen Gouverneur Men wift daar riet of de zelve Regifter zouden bekomen In de eerftgem. Stad was Ordre van 't Hof gekomen, om met alle fpoed nog eenige Oorlogfcheepen teequi- pecren. In Tcflè} zyn binnenajan Joukes van Bourdeaux, Corn. Water hond van RevelJohn Hartwig en Sim. Symens uyt Noorwegen Laars Roos van Chriftiaanzand, en Piet. Kooy uyt de Weftindïen, welke laat fte by Lsfarr in goeden ftaat gepreit heeft Joch. Pens en Jan Smith van Suriname herwaarts komende. Schipper Stamper Rjp, van Gibraltar te Mallaga gearriveerd, berigr, dat Alb. Gerr. en Joachim DirkfeD, den ar Mey van Mallaga naar Ooftende en Hamburg gezeild, den 26 van gem. Maand het Naauw van de Straat nog niet gepafleerd waren. Den j6 de zer was in goeden ftaat het Land roorby gezeild KI. Corn. Swan van Ceudres naar Riga gaande. In 't Vlie of voor de Stad zyn genaderd Jan Corn, jongeboer van Bourdeaux, en Fred. Ruuri van Rouaan. Te Sint Senatico lag Rieuwert vander Meer herwaarts zeilree. Te Martinico was gearriveerd het Schip l'Etoüe d'Oritnten re Mirfeille Aug. la Motte beide van Havre de Grace te Madera Ed. Shanguifi,en re Mefiïna Rich. Wolf van Kadix; te Valentia Rich. Munt van Briftol te Ttapany Com. Dirkfe van Matfeille naar Zeeland gaande te Alikanten John Burfey van Mallaga te Csgliary John Bernc van Matfeille te Vigos And. Kox van Sevilien te Bourdeaux Will. Brugman van Ooftende te Havre de Grace Jur. Griffe van Bajonaie en te Dantzig C. J. de Vries van Bergen. Ceneraale CARGA ofte Ladinge van elf Ooftindifche Retoutfcheepen te weecen Bruk'Jlyn VreelandScbybdk'r Hays te Fcrteft en de Vis voor de Kamer Amfterdam Nieu-Jinlcberen en Wikkenburg voor de Kamer Zeeland de Magdalena voor de Kamer Delft't Hof niet al- tyd Winter voor de Kamef Rotterdam de Hillegonda voor de Kamer Hoorn qn de Cornelia voor de Kamer Enkhuyzen zynde alle den 12 November 1738 van Batavia vertfokkenen op d«n 17 Juny tjis in en voor de Havenen dezer Landen gearriveerd. 1217386 Bruyne Peper2714 Witte Peper306900 Noten, 8ioo« Nagelen 947!° foelie 7S«°37 Poeyer-Suyker2000 ftuks Geconfyre Noten, 600 Benjuin, 225 145 Caliatoufrhour, 800 Cardemom Javaafe 600 Cardpmom MalUSaarfe 1017687 £8 Coffy javaafc 3035 Gareh Florer.c, 4001s Garen Cat-oenc- Jou rats, 7200 Gommelak ap Stokje», 7610 £8 Indigo Jivais 20000 Kurkuma Javaas, 1604 £8 Paarlemoer, 15 Radix Calamba, 100000 Spilauter354787 Sapanhout divers900614 Thee divers, 19260 Wol Kiermanfe, en 5830 Zyde Bengaalfe. ZYDE STOFFEN. 2245 ftuks Armozynen divers, 800 ft. Alegias Zyde, rooft. Dotanis, 200 ft. Reftas 400 ft. Roemaals Zyde, 50 ft. Rokken Japanlè Zyde en t76o ft. Soelsjes. CATTOENE LTWATEN. 600 ftuks Alibanees 960 ft. Amiertjes900 ft. Atchiabanees7160 ft. Baftas divers, 2900 ft. Beraupaats 3300 11. Bethilles divers, 660 ft. Bherms 2240 ft. Boelangs1440 ft. Brandams 1500 ft. Broulus of Chiadderboraal200 ft. Broulus Lamby, 480 ft. Cabayen Rouwe 15+0 ft. Cafla Bengale, 900 ft. Cafla Bohaarfe, 2«o ft. Caffir Nadona, 1200 ft. Chiauters Deriabadys ijoo ft. Chitzen van Amsdebat, 4650 ft. Chitr-en Chiaboutriss, 200 ft. Chitzen Metzilia, 3600 ft. Chitzen Souratfe, 1280» ft. Conoots, 4660 ft. Dongrys divers320 ft. Douriaflèn ryoo ft. Ger- raflèn 1197 ft. Gingans divers, t8996 lt. Guinees divers, 480 ft. Ham mans 800 ft. Kannekyns 980 ft. Lachorias, 350 ft. Lywaten Fyne van Mallabnar, 3240 ft. Mallemolens, 300 ft. Mouris, 3920 ft. Nicquaniaflen, 800 ft. Pattamaroupoe 5040 ft. Percallen divers 1092 ft. Phoraflèn 11000 ft. Roemaals divers, 9156 ft. Salempouris divers, iocso ft. Savo- gesjes, 1000 ft. Tapekankenias 150 ft. Therindainsen 3360 ft. Ztyl- doek divers. ROTTERDAM den 11 Juny. Op de Maas zyn gekomen Pierre Ealal van Rouaan, Samuel Middow, John Fiklin, en Car. Fenn van Jarmoilth. Te Hellevoetfluys is gearriveerd Piet. Krimper vanCette cn uyrgezeild Kapt. Dehn met de Brieven van eergifter naar Harwich. 's GRAVENHAGEden 11 Juny. De Heer van Hoorn, Zitting hebben de ter Vergaderinge van de Staaten Generaal wegens de Provintie van Zeeland is derwaarts vertrokken. Van 's Hertogenbofch heeft mer., (fit de Furltin van Ooftfriesland Haar re rug-Reis van daar naar Duitsland heeft aangenomen. De Heer Adriani, Minifter des Hertogs van Sleeswyk- Holftein heeft den Heer van Raasfeir, Heeu van Bronkhorft, Canceller en Ontfangcr Generaal van 'r Hertogdom Kleef, ter Maaltyd onthaald. By de Heeren Gecommitteerde Raaden van Noordholland is de Heer Jan Landman, Vendrig in 't Reg van den Coilonel van Berchem, aangefteld tot Lieutenant in 't Reg. van den Coilonel Smiflaart,in plaats van wy- len den Heer Aalbert De Quay en de Heer Jan Valkenburgh tot Ven drig ir. 't Reg. van den Coilonel van Berchem, in plaats van den geavan- ceerden Lieutenant Landman. De Staaten Generaal hebben een PLACAAT naar de refpë&ive Provintien doen afzenden, om het zelve te publiceeren, 'e welk van den volgenden Inhoud is -jcjAdemaal Wy kennfflefekoomen hebbendat feedert eenigen tyd LN veei bedrog is gepleegt door baatfugtige Menfchen met het na- maaken en vervalfchen van de INDIGO en met het vermengen van defclve, met alle flegte te faamen gemengde Stoffen, defelve voor op- regte Indigo debiteerende tot groot nadeel van de Verweryen decfer Landen, cn Wy noodig gevonden hebben tegen l'oodanige quaade pra- dirken te voorflen. SOO IS'T. dat Wy goedgevonden hebben te or- donreeren en te ftatueeren ordonneeren en ftatueeren mits deefen dat geenerley foorten van Indigd nagemaakr, gefabriceert of vermengc fullen moogen werden, her namaaker, fabriceeren en vermengen van allerley foorten van Indigo wel expreflelyk hier meede verbiedende op poene dat die geene die lig daar aan fchuldigzullen maaken, en aan deefen Onfen Placaate lullen contravenieeren fullen verbeuren voor de eerftemaal een btcte vg.n duifend guldens ten lafte van die geene dien het aangaaten dat defelve arbitrairlylé fullen werden geconi- geert, de tweedemaal daar aan fchuldig bevonden werdende; dat ook ieder Knegt of Werkman, die daar aan gearbeid fal hebben, fal verbeu- ren drie honderd guldens voor de eerftemaalen arbirrairlyk werden gecoirigeert voor de tweedemaal. Verbieden en interdiceeren wydersdat in deefe Landen, foo in dc refpeftive geünieerde Provinciën als in het Diftrift van de Generaliteit, niet fal moogen worden ingebragt eenige Indigo die buiten '9 Lands nagemaakr, vermengt of vervalfcht fal zyn, meede op de verbeurte van eer. boere van duifend guldens voor de eerftemaal en van twee dui- fend guldens voor de tweedemaal of ook van arbitraale correffie na exigentie van faaken. Verbiedende en interdiceerende meede aan alle Makelaars Koop- luydcn of andere wie het foude moogen w.eefen eenige nagemaakte en valfchelyk gefabriceerde Indigo re koopen ofte verkoopen, of pok daar over te ftaan op een boete van vyf honderd guldens t'elkens te verbeuren. Alle de voorfchreeve boetens re applicecren een derde- part ten behoeve van den Officier die de calange fal doen, een derde- part ren behoeve van den Aanbrenger en een derdepart ten be&oeve van den Armen ftatueerende daar beneevens dat alle de nagemaakte, vermengde of verv(alfchte Indigo, in alle de boovengemcide gevallen fal weeien verbeurr, en fal moeten werden geëxtingueert len oveiftaan van een of meerder Perfoor.en door den Regter daar toe te qualificaren. Verklaarende evenweldat onder dit verbod niet werd begreepen maar daar van uitgefondert het maaken van de van ouds bekende "platte of Schaapen Indigo mils gemaakt werdende na het gewoone formaat in platte vierkante Stukjes 8cc. 8cc. WARSCHAU den 5 Juny. Onze Primaat heeft van Romen de aacge- naame tyding gekreegen dat Hy in eene Confiftorie, aldaar gehouden, als Aartsbiflchop van Gnezen is beveiligd en dat de Taxe welke dat Aartsbisdom by diergelyke gelegenheid gemeenlyk aan den Paus moet opbrengen van vyf duizend tot op 650 Gis. verminderd is. WEENEN den 10 Juny. De Krygs-Conferentien worden regulierljjp al le dagen in 't Hotel van den Graaf van Harrach voortgezet, en hebber dg Operatien van den Veldtogt voornamentlyk tot onderwerp. De geduu- rige Regen, waar door veele Landen overttroomd zyn geworden, is oot- zaak dat'nogte de eene nogte de andere Party eenige Beweegingen heeft kunnen maaken, zoo dat men met regt kan zeggen ,dat her Weer dus verre een Slilftand van Wapenen heefi te weeg gebragt Onlangs indoor den Marquis de Mitepoix na het houden van een Conferentie met drn Graaf van Sintzcadorf een Expreffe naar den Marquis dc Villenenve Amb.'.fljdeur des Konings van Vrankiykb" de Poiteafgevaardigd, we), kers Depech»s, zoo vevzeekerd word, voorrsmensjyk bchelten beiiaat- fte Eefluit Var: den Kayxer nopen» den Vrede.

Leydse Courant | 1739 | | pagina 1