L E A'. 1739- N°. Ó4 Vrydagfe Courant. S P A N J E N I T A L I E N. ZW 1TZERLAND. DUYTSLAND en d'aangrenzende Ryken. VRANKRYK ANTIGOLA den 4 Mey. De Marquis de Villarias heefr den eer- ften dezer Maand ter gelegenheid van den Naamdag des Ko- nings alle de buitenlandfe Ambafladeurs, welke zich hier bevin den, te Aranjuez nevens verfcheide Grandes en andere voornaa- me Perfoonen op een heerlyken Maaltyd onthaald, waar by voornament* lylc de Zee-Vis welke van de naaft byleggende Zee Steeden op Muil- Ezels derwaarts heeft moeten gebragt worden, als mede het Dcflcit, uit gemunt hebben zynde geduurende den Maaltyd de Gezondheden van verfcheide voornaame Perfoonen gedronken, en des avonds alle de Ca- ften met het uiterfte genoegen naar Huis gekeetd. Morgen zal de Heet vander Meer Ambafladeur van de Staaten Generaal de buitenlandfe Minifters nevens verfcheide Grandes mede op een heerlyk Middagmaal onthaalen Zyne Excel], begeeft zich daaglvks van hier naar Aranjuez, daar Hy telkens toet de Minifters van dit Hof confereerd. De Koning heeft doot een nieuw Decreet alle de Traftementen der gepenfioneerde Officieren van de Ruitery op denzelfden voet gefteld als die van liet Voetvolk. Eergifter heeft de Graaf de Ia Marck Ambafladeur des Ko nings van Vrankryk na dat zvne Excel!, daags te vooren een Couriet van zyn Hof had ontfangen, Gehoor by den Koning en de Koningin ge had Zedett wil men verzekeren, dat tuffchen dit en zyn Hof eene of- en defenfive Alliantie op het Tapyt is. De Exprefle welken het Hof san den Marquis de las Minas met de Acceffie van deze Kroon bv het Wcener-Traftaat naar Parys heeft afgevaardigd, is met dezelve, door zy ne Excel!, uit naam des Konings aldaar geteekend, dezer dagen hier we der uit Vrankryk te rug gekomen. De Graaf Eolrza nieuwe Miniftet des Konings van Poolen is reets met de Minifters van dit Hof in ge- fprek geweeft. De Generaal Hertog van Mortemar is van Aranjuez een keer naar Madrid gaan doen doch word Donderdag te rug verwagt. Aan de Infpe&eurs,welke reets begonnen hebben de Trouppes in de ver fcheide Departementen te monfteren, is nadrqklyk Bevel gezonden, om de Monflering zonder de minfte oogluiking e* na de uiterfte ftrengheid ♦c doen, alzoo het Hof alle de Regimenten in compleeten ftaat wil ge fteld hebben en zoo men zegteen Campement formeeren zoo dra het zelve te St. Ildefonfe zal aangekomen zvn. De gevalle Regen, en het aangenaam Wéér, 't geen men zedett gehad heeft, vermeerderen van ryd tor tyd de noope tot een goeden Oogft zynde de Graanen reets in Prys gedaald. NAPELS den j Mey. Uit Apulian, ie'n det vier Hoofd-Provinrien van dit Koningryk, word gefchreeven dat door de geduurige Droogte, die men daar zedett eenigen tyd heeft gehad, al het Gewas en voornaraent- lyk de Graanen by na ten eenemaal verdord waren. LIVORNO den 8 Mey. Men wil hier verzekeren dat K. Theodorus zig tegenwoordig op 't Eiland Corftca bevind. Met Brieven van Kon- ftantinopolen van den eetften Mey heeft men tyding dat den 19 April het Schip van Jan Smith van daar naar Amfterdam vertrokken was dat 'et een algemeen gerugt liep als of de Vrede met den Keyset en de Czaarin zeer naby wij, en dat de PraeUminaria in 't kort, zelfs wel voor de opening van den Veldtogt, zouden getekend worden. FLORENCE den 9 Mey. Woensdag heeft zig de Keurvorftin Douarieie haat detzelvet Lufthuis bulten deze Stad begeevenom daat den Zomer doottebrengen. Zondag zal men hier by wyze van een JubiU des Hemels Zegen over de Wapenen van den Keyzer tegen de Turken affmeeken. CHAMBERRY aen 14 Mey. Vermits het getal van die geene, welke met Tabak een verbooden handel dryven, van tyd tot tyd gtootet word, en dezelve by geheel» Troepen ovet het Meit van Geneve in Savoyen indringen, heeft de Koning eenige Militie uit Piemont detwasrts ge zonden die langs de Rhone en het gem. Meir zullen campeeten om dat Volk de toegangen te beletten en na behooten te ftraffen. SCHAFHAUZEN den 14 Mey. Gifter avond omtrent vyf uuren is de Hertogin Weduwe van Lotharingen met de Princes Haare jongfte Dog ter, Abdiflè van Remiremontonder een groot Gevolg van veele voor naame Heeren en Dames van Haat Hof, beftaande in 135 Perfoonen meeft alle te Paard, in goede Gezondheid hier aangekomen en hebben dezen ogtent ten agt uuren hunne Reis naar het Stift Kempten voottge- tetalwaar Haare Doorl. den Groot-Hertog van Toskaanen nevens zy- nen Broeder den Prins Kate^ Haare Zoonen zal afwagten. ALTORFFden n Méy. Eetgiftet is d< Groot-Hertog van Toskaanen, vetzeld van den Prins Karei van Lotharingen hiei aangekomen en na zy kennis gekreegen hadden van de aankomft der Hettoginne Weduwe van Lotharingen te Schafhauzen vertrokken dezelve rerftond in een Chaife, met zes Paarden befpannen, om Haare Dootl. te verwelkomen, dewelke zy drie mylen van hier ontmoeteden Gifter ogtent reden zy ■aar Kempten van waar dezelve zig heden zullen begeeven naar In- fpruck daar de Groot-Hertogin van Toskaanen wegens onpaflykheid heeft moeten blyven. WïENEN den 16 Mey. Het Hof heeft te Lazemburg een Exprefle van den Veldmaatfchalk Graaf van Wallis ontfangen, zoo gezegt word, met ganftige tvdingen nopens den Vtede tuffchen den Keyzer en den Sultan Ondertuflchen ia de Veldmaarfcbalk Graaf van Harrach tegulierlyk te genwoordig by alle de Confetentien, die eenige betrekking op den Veld togt hebben en zend ook dien aangaande allerhande Bevoelen aan de refpeAive Officieren. De Exprefle, welken de Prins van Lobkowitz her waarts gezonden heefr, met verzoek dat de Trouppes onder zyn Gebied mogten vermeerderd worden om Zevenbergen tegen alle Vyandlyke Aanvallen re dekken is aaa dien Prins te rug gezonden met ber Reful- ut det Coafetentien, dieswegens gehouden, en teffens met verzekering, dit aan den Generaal Wallia Otdres zyn afgevaardigd om de Saxifche Trouppes, welke nu ia compleeten ftaat ayn, nast Zevenbergen re doen marfeheeren, en de vereifchte Ammunitie nevens andere Noodwendig- heeden zoo tot verdediging der Plaarften all tor ordentelyke betaaling der Trouppes ia die Ptovintie derwaarts te zenden. Onlangt is de Ba ron van Zech met den Graaf van Sintzendorf en verfcheide andere Lee- den van den Hofraad drkwils in gefprek geweeft, hebbende Hy ook een Exprefle Mar Saxen afgevaardigd. FRANCTORT den 14 Mey. Giftei is de Graaf vanColloredo, welke belaft is om aan verfcheide Duitfche Hoven wegens eenige Trouppe» ten dienfte van aen Keyzer in Onderhandeling te treeden, tan Weenen hier aangekomen. Zekere Toeftellen welke by fommige Hoven ge maakt worden, doen denken, dat men ten opzigte van de Succcffle Zaak van Gulik en Berg in 't kort meet dan zedert eenigen tyd verneenlen zal. MARSEILLE den iz Mey. Men heeft hier onder andeten tyding van Konftanrinopolen, dat het Schip van Jan Piet. Kuvpet den 11 April van daat naar Smitna en vervolgens naar Amfterdam ondet zeil zouw gaar. PARYS den zi Mey. In het Kapittel det Orde van den H. Geeftop Pinxter door den Koning te Vetfailles gehouden heeft zvne Majt. den Marquis de las Minas, Ambafladeut des Konings van Spanjen alleen tot Ridder van die Orde benoemd zullende de Prins della TorellaCa- taccioli, Ambafladeur des Konings van de beide Sicilienen dc Prins de Macetano eerft in het aanftasnde Kapittel daat toe veiheeven wotden als wanneet zyne Majt.zoo men verzeekerd, teffens drie of viet Maat- fchalken van Vrankryk en ondet dezelve den Graaf van Belle-ifle ne vens den Marquis van Maillebois zal benoemen De bovengem. Spaanle Ambafladeut is tegenwoordig Ridder van vier Otdens namentlyk van die van Calatrava van het Guide Vlies van den H. Geeften Van den H. Januatius in welke laatfte Orde Hy nevens den Piins della Torella vootleeden Maandag in de Kerk der Paters Jefuiten dooi den Biflchop van Metz, aan wien zyne Siciliaanfe Majt. Procutatie daar toe verleend had, ingewcyd is. In het voorn. Kapittel heeft de Koning aan den Mat- quis de Fenelon Ambafladeur van dit Hof by de Staaten Genetaal es aan den Marquis de Mirepoix Ambafladeut by den Keyzer, tctgeftaan, om het Otdens-Teeken van den H. Geeft te mogen dragen tot dat zy den Eed in handen van zyne Majt. afgelegt en het Hals-Cieraad van de gem. Orde ontfangen zullen hebben. Motgen zal de Koning de Gardes du Corps nevens de Carabiniets omtrent Vetfailles by het zoo-genaamde Helle-Gat monfteren. Vermits Madame de Jalot, Onder-Abdiflè van dc Geeftelyke Dogtets det Orde van de Minderbroeders, overleeden is, heeft zyne Majt. voor eenige dagen aan het Kloofter doen verbiedeh geene nieuwe Prioicflè of Moeder tot nadere Otdte des Konings te verkiezen en zig in dien tuflehen-tyd aan het Gezag van de oudfte det Geeftelyke Dochters te onderwerpen. Eergifter heeft de Graaf van Waldcgrave,Am bafladeur des Konings van Groot-Btittannien, den Marquis de Valory, ge- dclïgneerden Miniftet by den Koning van Pruiflèn nevens verfcheide andere buitenlandfe Minifters, heetlyk tet Maaltyd onthaald. Het gerugt wil, dat alle de Leden van de Univeifiteit, welke tegen het eenpaarig Be- fluit van de Moliniften aangaande de Heiroeping van het Appell tegen de Bulle Unigtnitn gepiotefteerd hebben in Ballingfchap gezonden zullen worden. De HeerGrobeitgeweezen Secretaris van den Matquis van Stainville Envoyé des Hettogs van Lotharingen heeft van der Grc» Hertog van Toskaanen Otdte ontfangen om zig ten eetften var. hier naar Florence te begeevenen aldaar in den Raad van zyne K. H. het Ampr van Secretaris te bekleeden. De drie Galcyen nevens de vier Bri- gantynen, welke, zoo men zegt, van Marfeille in Zee geftooken zyn, oru omtaent de Kufien van Corflca te kruiflèn zullen eerftdaags dooi eeni ge Koninglyke Fregatten vetfterkt woiden. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den Z7 Mey. Corn. Dekkervan Venetien voot de Stad genaderd had tuflehen de Straat en Kaap Sint Vincent in goeden ftaat kruiflènde ontmoet het Hollands Ootlogfchip van Kapt. Abraham Ak'r/lcoien Jan Spanjettdie van Lisbon ook voor de Stad genaderd iswas op de hoogte van de Barlings in goeden ftaat gefchcidcn van Piet. Bakker, van Lisbon naat Riga gaande Hy zegt dat het laatft gear riveerde Ootlogfchip van Rio de Janeito weder klaar gemaakt wierd om ten eerften op de van daat vetwagt wordende Vloot te gaan kruif lèn. Te Salonika lag Jan Viflèr zeilre'é naai Livorno als mede te Mar feille Marten Watham en te Boutdcaux KI. Teun.Viflèr, beide naai de ze Stad als ook Jan Corn. Jongeboer naar Groningen en re Rochel Jan Lakman naar Brecmen. Van Majorka was Intje Ives herwaarts ver dokken als mede van Napels John Power en Alex. Holland naar Gal- lipoly en van Livorno Jam. Breet naar Palermo Will. Bell en J. Schot naar Napels, en Alex. Charyn naar Gallipoly. Te Mattinico was gearri veerd het Schip l'Amerikain van Boutdeaux te Meffina John Jolly van Londen, en Kapt. Pullam van Alexandria te Venetien Jam. Talbot van Livorno, Franc. Zanna van St. Mauto, Andr. Coftopoto van Santé, Ono- frio Fronfeto uyt Syne Kapt. Naloffch van Cotfu James Belengo van Ragufa &c.te Livorno John Baut. Giou uyt Dalmatien* Jofeph Rafieft van Salonika Claudio Couram en Louis Chartres uyt de Mrddelandfe Zee te Napels Gerr.Bouman van Genua, Th. Broun van Londen, Dan. Kennedy en Will. Bolfon van Livorno te Barcelona Alex. Derby van Cagliaty, en Oloway Perkins van Napels te Marfeille Auguftin le Srie van Livornote Cette Huyb. Malaga van Marfeille en te Boutdeaux Kl. Jac. uyt de Maas, en Head. Brink van Koningsbergen. ROTTERDAM den 28 Mey. Op de Maas zyn gearriveerd Cuthberc Baimbridge van Linn, John Stevenfon en George Sligtholm van Sunder land, en J. Lee van Bleyth en ie uitgezeild P. Boemare naar Rouaan. 's GRAVENHAGE den 28 Mey. Heden zyn de Heeten Verelft en Se cretaris vandei Hoop wegens den Raad van Staate in Commiflie naar Staats Vlaanderen vertrokken. De Marquis de Fenelon Ambafladeur des Konings van Vrankryk die by Heeren van de Regeetingis geweeft, heeft niet alleen eergifter maar ook gifter verfcheide buitenlandfe Mini fters, Heeren van de Regeering, en andere Perfoonen van diftinftie prag- tig ter Maaltyd onthaald. Gifter was de Heet Ttevor, waarnemende de Zaaken van 't Groot Britrannife Hof by dezen Staatroede met Hcetcn vaa de Regeeriag in gefptek. Eenige Heeten Gedeputeerde Bewind hebbers van de Ooftindife Compagnie dezet Landen zyn hier aangeko men. Men vetftaat dat dooi de Ed. Mog. Heeren Gecommitteerden tet Admiraliteit op de Maze is aangefteld de Keer Dirk van Ttylinge» tot Ontfanger van de Convoyen en Licenten te 's Hettogenbofch in plaats van wyien den Heer en Mr. Preter van den Heuvel, in zyn leeven Oud-Burgermeeflei der Stad Schiedam. Volgens de iaarfte Brieven uit Engeland, had de jongfte Koninglyke Princes Lcufa de Mazelen ge kreegen doch bevond zig daar by taamlyk wel. Van Parys wotd ge fchreeven dat een Courier, van Londen doot die Stad naar Aranjucc was gepafleerd.

Leydse Courant | 1739 | | pagina 1