S P A N J E N. I T A L I E N. DÜYTSLAND en d'aangfnzendé Ryken J VRANKRYK. NEDERLANDEN. MADRID den to January. Alzoo het Hof zich op 'tPardo in ge- wenfchte gezondheid bevindlaat het zelve geene gelegenbee- den voor by gaan om zich op allerhande wyze te diverteeren. Heeden verjaaring der Geboorte van den Koning Don Carlos, is het Hof in Gala en de buytenlandfè Minifters Grandes en andere aanzienlyke Perfooncn hebben zich derwaarts begeeven, om hunne Cotn- plimenten dicsweegen afteleggen Deezen avond zal de Prins de Ja Rocca Filomarini Ambaffadeur van gem. Koning, een zeer fraayCon cert, Soupé en 3al geeven aan de voornaamfte Dames van 't Hof, de uyt- heemfe Minifters en Grandes, dewelke alle gifter by Biljetten genoodigt zyn. Het genoegen 't welk men hier in 't algemeen heeft over b r Hnuwlvk van zyne Siciliaanfe Majt. is byna niet uyttedruklren. Het gerugt wildar de Infant Don Philippe met toeftemming van den Ko ning en de Koningin een Plaizier-Reisje naar Napels zal doen om dat Huuwlyk te zien celebreeren doeh alzoo by het Hof noch niers zeekers dien aangaande is vaftgefteld, word daar aan zeer getwyffeld. Eergifter is weder een Erpreffe naar Weenen voor den Graaf van Fuenclara Am- baffadeut des Konings by den Keyzer, afgevaardigd Men verzeekerd dat zyne Excell. kort na het ontfangen van dien Courier de Reys naar Dres den zal aan'neemen. Ingevolge de Ordres van 't Hof moeren de Regi menten Ruytery Voetvolk en Dragonders tegen den eerften April aan- ftaande compleet, en met nieuwe Kleederen voorzien weezen zullende dezelve den zo dier Miand door de refpeftive Infpe&eurs in hunne De partementen worden gemonfterd. Volgens Brieven van Sevilien had men daar by continuatie zoo felle Koude en guure Oofte-Winden dat dc Aarde niers konde voortbrengen, en op het Veld geen Gras meer te vinden was tot fubfiftenrie van 't Vee't welk dus uyt gebrek van yoed- fel in groote meenigte ftierf. Eenige Trouppeswelke in 't Prinsdom Catalonien in Garnizoen hebben geleegen, zyn van daar dieper in'tLand getrokken vermits de Eeevensmiddelen zoo voor de Mcnfchen als het Vee daar overvloediger en beeter koop zyn. De Minifter des Konings van Sardinien heeft wegens zwaare Verkoudheid eenige dagen zyn Kamer moeren houden doch bevind zich daar van genoegfaam herfteld. Op de tyding, dat eenige Tuikfe Rooffcheepen de Kuften van dit Koningryk zeer onveilig maaken is naar Kadiat Alikanten en Verfcheide andere Zee-Steeden Ordre gezonden, om met eenige ligte Fregatten op de Tur ken jagt te maaken. Van Oran is tyding dat de Mooren fomtyds van het Gebergte weder in de Vlakte omtrent die Stad kwamen afzak- ken, zonder nogtans veel Schade te doen dat, op derzelver aannade- ring tot onder het Kanon van 't uyterfte Fortde Bezetting aldaar een Uytval gedaan veele van Hen doodgefchooten en eenige gevangen genomen had dat de Mooren in 't kort een confiderabel Secours van Algiers in hun Campement aan de overzyde van't Gebergte verwagt-e- den om daar meede dieper in 't Land te trekken dat de Oneenig- j heeden in 't Koningryk Marocco noch niet ophielden en dat het ge- brek aan Leevcnsmiddelen daar by continuatie zeer groot was. P. S. Heeden heeft de Marquis de Vaugrenan Ambaffadeur des Ko nings van Vrankryk aan dit Hof, een Exnrefle van Parys ontfangen. NAPELS den z: January. Alzoo deeze Stad m Corps beflooten heeft aan den Koning toeteftaan een Don Gratuit van een Millioen dewelke binnen den tyd van zes Jaaren zal moeten worden opgebragr, is men te genwoordig beezig om de middelenjot het volvoeren van dat Befluyt uyttevinden, welk voorbeeld door veele andere Steeden van dit Koning ryk zal worden gevolgd. De Preparatien die hier met alle mogelyke haaft gemaakt worden om onze nieuwe Koningin op de Grenzen te gaan ontfangen zyn zeer groothebbende de Koning onder anderen Ordre gezonden aan den Marquis Van Carrenzo, om rzj Gardes du Corps uyttezoeken en aan den Abt van Caftromonte, om vier Kapellaanen en ten gelyk getal Klerken ten dienfte van de Koningtyke Kapel te verkie zen. Gifter verjaaring der Geboorte van den Koning, heeft mon door de geheele Stad groote Vreugde bedrèeven, en een drietoudig Salvo uyt het Kanon van de Veilingen gedaan. Zondag begaf zich de Hertog ▼an Berwick Ambaffadeur des Konings van Span jen ondor een groot Gevolg naar 't Hof, daat Hy de Eer had by zyne Majt. ter Handkus re worden toegelaaten en aan dezelve eenige Depeches van den Koning zynen Meefter te overhandigen, j/ ROMEN den zj January. Deezen ochtent heeft men tyding gekree- gen, dat de oudfte Princes, Dogter des Konings Auguftus van Poolen, en toekomende Koningin van Napels en Sicilien by procuratie getrouwd zal worden door den nieuwen Kardinaal, Biftchop van Krakau dewelke gem. Princes op koften van den Koning, Haaren Vader, zal geleiden tot op de Grenzen van dên Kerkelyken Staat in het Ferrarees daar de Kar dinaal Albani, als Proteftor van PooleD, met de Prinees Albani deszelft Nigt, Haar ontfangen en geleiden zal tot op de Grerizen van 't Koning ryk Napels alwaar zy van de Minifters des Konings Don Carlos zal ont fangen worden. Men verftaat dat de Heer Spada Biftchop van Pefaro, zich ter oorzaake van zynen hoogen ouderdom by den Paus gëexcu- feerd had van het Vice-Regentfchap*t welk zyne H. aan Hem heeft opgedragen. FLORENCE den zj January. Donderdag-ochtent is de Raadsheer, dien de Keurvorftin voor eenige wceken naar Weenen gezonden had, met eenige Gefchriften raakende Haare PrctenCen met het doorluch tige Huys Guaftalla, hier te rug gekomen. WEENEN den eerften February. In 't begin van deeze week zyn drie Ixpreffcn, één uyt Holland, één uyt Spanjen, en de laatfte uyt Vrankryk, afgevaardigd door den Prins van Licjitenftein Ambaftadeur des Keyzers bv den Koning van Vrankryk, aan 't Hof gearriveerd over welker mee- degebragte Depeches telkens geheime Raad is gehouden zonder dat het Publik iets het minfte van derzelver Inhoud heeft kannen ontdek ken. Ten opzigte van den toeftand der Zaaken in Hongaryen word meede dagelyks Raad gehouden aan 't Hof, waar by de Groot-Her tog van Toskaanen altyd tegenwoordig is Zvne K. H. doed alles ge reed maaken, om regen het einde van de toekomende Maand April naar het Leeger te kunnen vertrekken zynde van den Krygsraad aan alle de tefpeftive Kevzerlyke Officiers van de Generaliteit ftrifte Ordre pezon den om zich tegen dien tyd te Belgrado te laaten vindenvoor welke Plaats ons Leeger zal by één komen waar na een gedeelte van 't zelvt zich met de Ruffife Trouppes die de Czaarin beloofd heeft tot Secours aan zyne Keyz. Majt. re zenden zal conjungeeren 't geen doed geloo- ven dat de voornaamfte Operarien van de aanftaande Campagne naar den kant van Wallachyen Voorgenomen, en daar door de Aanflagen der Turken van dien kant vervdeld zullen worden, ten welken einde bereits de noodige Oidrcs zyn gefteld om alle de Magazvnen van onze Fron- tier-Plaarfen met genoegfaame Oorlogs- en Mondbehoeftens te voor zier en de Regimenten ten fpoedigften te recruteeren. Men verzee kerd dat het Hof een Exprcflè ran den Graaf van Oftein Minifter van den Keyzer by de Czaarin, met gewigrige Depeches ontfangen heeft, en •y»t aan den Rufflfen Minifter alhiet kern'» is gegeeven van alles 'i'j-een omnerit dc Operat en Tan de aanftaande Campagne tegen de Turken beflooten is. De Expreftè, welken dit Hof acn den Prins Pio t Ambaftadeur des Keyzers re Venetien heeft afgevaardgd word met verlangen te rug verw-gt, vermits men vaftfteld, dat die Republik Haar Befluyt aangaande de deei-neeming in den Oorlog tegen de Turken aan zyne Èxcell. bereits verklaard zal hebben. De Graaf van Sintzendorf, Opper-Cancelier van den Keyzer is dikwils met den Marquis de Mire- poix Ambaffadeur des Konings van Vrankryk en dc Baron Zech extt. Envoyé van Keur-Saxen, met onze Minifters in Conferenrie. Het Hof heeft twee Expreflèn naar Bruflèl afgevaardigd van waar de Generaal Chanclos in 't kort re rug verwagt word. Üyt Hongaryen heeft men, dat een Corpy Turken omtrent Oud-Orfova verfcheide Dotpen in Brand ge- ftooken, en de Veftingwerken van die Plaats begonnen had te flegten. PARYS den 7 February. Dingsdag heoft de Koning Audiëntie ver leend aan de buytenlandfe Miniftersdewelke vervolgens met den Heer Aratlot, Secretaris van Staat, eene lange Conferentie gehad hebben. Dien zelfden dag heeft de Prevooft der Kooplieden verzeld met den Luyte- nant van de Politie met de gewoone Ceremonicn den Jaarmarkt van St. Germain gaan openen maar de gerugten die men heeft verfpreid als of dit Jaar aan de Kooplieden zouw gepermitteerd worden Speel- Banken te houden, gelyk zulks voor het opregten der Speelen in de Ho-, tels van Soiflons en Gevres gebruykelyk is geweeft zyn ten eencmaal zonder grond waar door die Jaarmarkt veel van deszelfs voorige luy- fter verliefl. De Heer Dangervillicrs Secretaris van Staat wegens het Departement van Oorlogszaaken, beeterd langzaamerhand van zyne On- paflèlykhcidIn tegendeel is wegens de Ziekre van den Kardinaal d'Au- vergnc tot nog toe geene de minfte herftelling te hoopen alzoo Hv be- gind bloed te lpuuwenwaarom zyne Emin. gifter-avond van Verfailles herwaartsin deszelfs Paleis is overgebragt, om tezien of de Lucht eenige verandering in deszelfs Ligchaam mog' uytwerken. De Indispofirie van verfcheide Minifters van ons Hof baard in 't algemeen grooce vrees, dat door de dood van den één of den anderen eene onverwagtc verande ring mogt voorvallen, voornamentlyk in geval de Kardinaal de Fleury zyn Hoofd kwam neederteleggcn, waar voor men het allermeeft be ducht is. De Juweelèn en overige Effeflen van wylen der. Hertog d'Eftrées zyn in deszelfs Appartement te Verfailles gëinventarifeerd, en worden meer dan vier Millioenen waardig gefchat. AMSTERDAM den rz February. Van St. Lucar waren vertrokken Kapt. Jaques Arnoud naar de Levand, en Kapt. Pierre Meinard naar Sint Malo van Rozes verfcheide Scheepen die 'er ingeloopen waren daar onder James Eew van Lisbon naai Genua, en John Wadham van Rotter dam als meede van Gibraltar Kapt. Bell van Petersburg beide naar Li- vorno gaandevan Lisbon Jan Hogg naar Certe en van Sr. Lazere Piet. Janflè Ellis naar deeze Stad. In 't Vlie is door zwaare Storm te rug ge komen het Ooftindis Schip Proof!uiyk, naar Batavia gedeftineerd, 't welk derj 6 January, 31 raylen van Boekenes gezien had het Ooftindis Schip Scbeytttk. Te Maltha was gearriveerd John Blew van Genua te Barco- celon'a Wouter Soldaat van Rotterdam Andries Barentfe van hier naar Smirna gaande, Olfert Niellên uyt Zweeden, Charles Brinan van Major- ka, John Franer van Palermo en j a Engelfe Scheepen met Graanen te Marfeille Etienne Uchliten van Sr. Sebaftiaan te Bourdeaux Cornelia Piet. en Gtrrir Ysbr. van deeae Stad te Rochel Armend Saboulyn van Marfeille te St.Sebaftiaan Carlos de Broey van Kadix te Rouaan Char les Martinier van St. Malo te BorneufTeunis Wildeboet en Gerr. Sybr. van Koningsbergen in de Crooswyk Sype Mynfe van Dantzig en te Embden Eflè Taakes van Bourdeaux. ROTTERDAM den 13 February. Te Hellcvoerfluys zyn gearriveerd Mich. Hobfon, John Broun, James Henderfon en Jonathan Pekock van SunderlandWill. Nockx van Bajonne, en z Koolpinken zyn in 't gezig% 's GRAVENHAGE den j) February. De Heeren Staaten van Holland en Weft-Friesland zyn heeden weder vergaderd geweell; Men meend dat Haar Ëd. "Groot Mog. deeze week voor eenigen tyd zullen fchei- den. De Heer Williams Hofmecfter var. Don Louis Da Cunha tegen woordig Ambaffadeur vaft den Koning van Portugal aan 't Hof van Vrank ryk welke over weinige dagen hier van Parvs was gekomenis ten eer ften weder derwaarts gekeerd. De Heer Coilonel Aylva heefrter Verga- deringe van de Staaten Generaal den Eed afgelegt als Commandeur van de Stad Doornik, in plaats van den geavanceerdcn Heer Lr. Generaal de Monteze. De Heer de Dienéén van Haar Hoog Mog. Commiflariflên op de Conferentien te Antwerpen is naar Amfterdam vertrokken. De Heeren Gedeputeerden van de refpeftivc Admiraliteits-Collegien bevin den zich alhier, en zyn te famen in Befoignes geweeft. Voor den Raad van Sfaate heeft de Heer Jan Bernard Koenen Luytcnant in het Regi ment van den Coilonel Vinck den Eed afgelegt als Onder-Major te GeéJtruydenberg. De Heer van Citters, Burgermeefter der Stad Middel burg, heeft wegens de Provintie van Zeeland als extr. Gedeputeerde ter Vergaderinge van de Staaten Generaal Zitting genomen zynde al daar gëintroduceerd door den Heer Buteux. 1 BELGRADO den den it January. Men heeft hier tyding, dat de Tur- ken met een Detachement van omtrent twee duyzend Man het Fort Bi» ftrirz hadden willen overrompelen, doch dat het Garnizoen, omtrent 1 f 1 honderd Man fterk daar van verwittigt zynde zich een halve myl van die Plaars in eena Embuscade gtpofteeid en de Turken gtnoodzaakc had met verlies van veele dooden in groote confuflc de vlugt te neemen, De Generaal Vtjdmiarfchalk Graaf van Kevenhullec heeft noot deszelfs

Leydse Courant | 1738 | | pagina 1