LEYDSE Nc A*. 1737. Vrydagfè Courant. 74 W E S T I N D I E N. 1 T A L 1 E N VRANKRYK NEDERLANDEN JAMAICA dei eerften April. Met een Balandra, hier van Cartage na gearriveerdheeft men tyding, dat aldaar van Kadix7 Gal lioenen waren aangekemen en dat 'er noch z andere, die doot Storm van de gearriveerde afgeraakt waren, te gemoet wierden gezien. Ook heeft men met de voorn. Balandra ryding, dat te Pana- ma een fchrikkelyke Brand wat geweeft. Hier zyn gearriveerd Will. Thompfon en G.Walton van Londen, Th. Hakwort van Briftol Scc. NAPELS den z» Mey. Na dat de Berg Vefuriut Zaturdag-namiddag een meenigte zeer Zwaare Steenen met de grootfte heevigheid had beginnen uyttewerpenopende Hy zich des avonds op verfcheids plaatfeu, flond ais in volle vlam, en fpoog een zoo groore meenigte zwavelagtige Sti ffe uytdat de geheele Lugt niets anders dan vuur en vlam fcheen te weezen waar door die Berg en een flreek Lands van meer dan twee mylen tot aan Torre dei Greet toe met Aflette bedekt wierden De meefte Opgezeetenen van 't Land hebben hunne Huyzen vetlaaten en zyn in deeze Stad geviugtTe gem. Torre iel Greco is het Vuur tot in de Kerk en zelfs in de Sacriftie der Pater» Car- meliten gcvloogen zoo dat het miraculeufe Beeld van O. L. V. ne vent eenige Zilvere Ornamenten ter naauwernood geborgen korden worden; De Schade aan de Huyzen aldaar en aan d.e omleggende Buyte.:plaatfen toegebragtis onbefchryffelyk hebbende de Vlam ztch op een Snaphaan-fchoot tot aan de Zee uytgebreidzoo dat gem. Plaats nu, even als in de Maand Juny 169%, door het uytgewor- pen Vuur van den Berg by na weder geheel geriiineerd is De Stad Ottajano is genoegftam verbrand en in een puynhoop veranderd, zynde over de hondetd Huyzen geheel en al in de Aflche gelegt De Daken van de beide Kerken aldaar en die van 't Nonnen Klooftet zyn ingeftortwaar door zes Menfchen gantfeh verplettert en ver fcheide andere gcvaarlyk gekwetft zyn De Hertogin van Ottajino- Medici zich aldaat bevindende heeft zich tet naauwernood naar de Stad Somma met de vlucht kunnen redden. De naby geleegene Stee den Nola en Livori nevens verfcheide andere omleggende Plaatfen zyn ook zeet befchadigd, alzoo de Steenen en Brandftoffen tot Avel- lino Attiano en Benevento toe geworpen zyn. De Zon fcheen op verfcheide Plaatfen door de verfchtikkelyke meenigte Aflche verduy- flerd te weezen en 't was niet andersdan of het by continuatie Steenen reegende't geen tot vooileeden Woensdag geduurd heeft, zeedert welken tyd de Berg eenigfints bedaard isblyvendc dezelve wel Brandftoifen en Steenen uytweipen maat met mindet heevig heid. De Koning is twee dagen in deszelfs Appartement gebleeven. Maandag-ochtent is het Hoofd van den H. Januarius alhier ten toon gefteld, en Dondetdag in PiocefEe gedragen tos-bnyten de Poort van Capua, daar het Hout van 't Kruys naar de zyde van den Berg gekeerd wierdom met intetccflie van dien H. her ophouden der woede van dien Berg van den Heemel aftefmeeken. In'tArfenaal albiet worden verfcheide Tartaanen gereed gemaakt omTrouppes inteneemen, zon der dar met tot nog roe weet wetwaarts dezelve gedeftineetd zyn. KOMEN den eerften Juny. -Zondag, Feeft van St. Philippus Neri heeft de nieuwe sena-or van Komen, verzeld met de Confervateurs, aan de Kerk van Vallicella het gewoonc Prefenr gedaan van eenKelk en een groore meenigte Was-Flambeauwen. Woensdag hebben de Kardinaalen del Giudice en Aquaviva den Graaf Porta in het Paleyt Farnefe bczogtby welke geleegenheid hunne Eminentien de over beerlyke Schilderyen zagen die de Koning van Spanjen heeft doen vervaardigen, om het nieuwe Paleys 't geen te Madrid ge bouwd word daar mecde te vereieren. Dondetdag Feeft van de lieemeivaattcelebreerde de Paus in het Quirinaal de Hooge Mifle, en gaf den Apoftolifen Zeegen aan'tVolk. Giftet-ogtent is de Baton Scatlati van hier naar Loretto vertrokken, ten einde daat alles gereed te maaken om 'er den Keuivorft en de Keurvorftin van Beyeren te entfangen. Heeden heeft de Graaf van Harrach Audiëntie by den Paus gehad en gan zyse H. bekend gemaaktdat de Keyzet den Graaf van Gallas tot Ambafladeur aan dit Hof had benoemd. PARTS den 14 Juny. Morgén ft lat de Koningnevens den Kardi staal de Fleury, van Rambonillet te Verfailles te tug te komen. Zyne Majt. op Pinxtetdag tan den Graaf de Chabannes Major in 't Regi ment Frarffe Gardes, een jaarlyks Penflcen van 6 duyz. Livres toege- flaan hebbende heeft die Graaf den volgenden dag de Eer gehad den Koning te Vetfailles daar voor te bedanken. Men verzeeketd dat de Dauphin op St. Jan's-dag in het Stadhuys alhiet zal komen om bet Vuutwerk te zien affteeken, waarom de Prevooft der Kooplieden alle bedenkelyke toebcreidfelen maaktten einde dien Prins op het heetlykfte te onthaalen. Sommige meenen te weeten dat de Mar qois de Mirepoiz gedefigneerde Ambafladeur aan het Keyzetlyke Hof, in 't begin van de aanflaande Maand July de Keys derwaarts zal aanneemen. De Marquis de Cafteja Ambafladeur van dit Hof aan dat van Zweeden, word hier alle dagen te gemoet gezien zyn- da de Requeftmeefter de Heer de Council gereed tot deszelfs ver trek, om Hem in die kwalitevt aan 't Hof van Zweeden opcevolgea. BRUSSEL den 17 Juny. Vermits de aanflaande rerwifleling van den Magiflraat deezer Stad die op St. Jan gefchied hebben de Leedea van de tegenwoordige Regeering de Nominatie van de nieuwe Re genten voorleeden Vrvdag <0 Corps aan de Aartshertogin geprefen- 'eert. Haate Doorl. heeft perExprefie van Weenen tyding bekomen, dat de dag tot het vertrek des Graafs van Hatrach noch niet was vaft gefteld; Die Courier heeft onder andete Depeches ook gebracht een Decreet van den Keyzetbeveele-de aan alle en een iegelyk wdkc eenige Effcften hebben toebehoorende aan den Baron Sot 'elet daat van ten eetflen aan den Procureur Generaal kennis ^e geeven op poene die daar in genoemd word zullende van den inhoud van dit Deereer ten eerflen alcmme Placaaten wo den aange- fl'gea. De Aartshertogin heeft Don Godcfioy, een Religieus uyr de Abdy var Aflfighem toe Abt van Sr. Fitter en Paulus van Oudenburg benoemd Haare Doorl. heeft zeedert eenige dagen verfciieide Jagt Fzriycf! gehouden, rn gifter, Feed van de H. Drievuldigheid, i" Hane Kapelle by den Dienft ge aliifteerd. Men heeft bevonden dat de goud* Galonnen welke het Cietaad waren van den Tentdien de Keyzet aan die Ftincei by Haar veirrek naar de Ooftenryklè Neederlanden tot prcfent gegeeven heeftgeftoolen zyn Deete Tent is een Vertrek ofte gedeelte van den overheeilyken Tent welke van den Gtoct- Vizit inden taatften Turkfen Oorlog veroverd is. AMSTERDAM den 19 Juny. Reynier Hoogertteedt bad 27 a at mylen buyten de Soilings in goeden ftaat gepreyt Corn. Slirendregt, van hiet naai Kadix gaande. In 't Vlre zouw gebleoeu zyn bet Schip van Piet. Teun.uyt Noorweegen herwaarts komende. Den 11 Mey lag te Pettazzo in goeden fiaat Joris Range, naar deeze Stad gedefti neetd. Te Livorno waren gekomen jan Hogh van hier, en Ftancisco h 'yet van Calhery te Genua S»m Skin" en Cailos Hugnes van An- kona. Rich. Will, van Dublyn, Ed. Psque van Monsbay, en Sim .-Hays uyi de Archipelte Fato Pietre Weytberg van deeze stad te Cette Charles Aubett van Nantes, en Will.Will, van Matfeille naar Livorno gaande te Rochel Laut. Feykes van Breft te Havre de Grace Gyib. Janfle en Pieier Kl. en te Bourdeaux Matt. Corn.alle van hierals meede Gysbert Arentfe uyt de Ooftzeeen Jan Brommel van Rotter dam te Borneuf Teunis Matt, uyt de Ooftzee en op de Riviet van Londen Schippet Bafs van Hamburg.. Van Genua waren vertrokken Jan Noordftar en Jan Smit naar deeze Stad van Calais And.Theodo- ty naat Laarwyk en van Duynkerken G. Brouwer naar Bourdeaux. ROTTERDAM den zo Juny. Op de Maai is onder anderen geko men Alex. Taylot van Lietberr zyn uytgezeild Jean le Hot naar Bour deaux, John Nix naat Portsmouth, en George Key naar Dumphrey. 's GRAVENHAGE den 20 Juny. De Heeren Staaten-van Holland en Weft-Friesland zyn na gehoude Befoignes weder vergaderd. De Heer Luifcius, geheime Raad en rxtr. Envoyé des Konings van Pruyflen, is met den Prefident van destaace Generaal in gefprek ge- weeft. De Heer van Dedem Heer vsn Mourik en Hoeflaken heeft tet Vergaderinge van Haar Hoog Mog. wegens de Prormtie van Gel derland Zitting genomen, zynde aldaar gïintroduceert door den Heet Slichet. De Graaf van Rantwyk ter hooggem. Vergadetinge Zitting hebbende is naat gem Provincie vertrokken. De Franfle Ambafla deur Matquis de Fenelon is weder met Heeten van de Regeeting in gefprek geweeft. Moigen vettrekken de Heeren van Sonibeek en van swindeten wegens den Raad van Staate in Commiflie tot het doen van de Verpagtiog der Tienden langs de Maaze Volgens de Brieven van Tpeten was de Lt. Genetaal Barqn van Cronftrom Gouverneur van die Stad, va* daar naar zyn heetlyk Gied Neme laar in'de Meyety van 's Hertogenbofch vertrokken. Voor den Raad van Staate heeft de Heer Ifaacq Schutz Vendrig in het Regiment van den Colloncl Baron van Ftiesheim den Bed afgelegt als Onder-Majct van Yperen voornoemd. Volgens de laatlte Brieven van Loaden, ftond de Pruvf- life Miniftet de Baron Börk op zyn vertrek, om, zoo men verzeekerd, naar zyn Hof te keeren. BELGRADO den 27 Mey. Men heeft nier nooit z o veele Schee pen op den Donau gezien, als geduurende eenige weeken Voorlee den Maandag arriveerden 'er 47 waar op zich onder anderen bevon den de Generaals Graaf van Linden, Sanglos, Thsun, Styrnm, Wallis en van Wufchletitz dewelke Dingsdag door noch 33 andere Schee pen gevolgd wierden. De Equipage des Hertogs van Lotharingen, nevens de noodige Artillery voor ons Leegerword hier alle dagen te gemoet gezien. Ondeituffchen maakt men de noodige toefte),om ons Leeger by semlin ten eerften te formeeren. OFFEN den i Juny. Volgens de betigten uyt Wallachyen waren de Turken ieverig beezig om den Brug over den Donau by Szakelc noch voot het einde deezer Maand gereed te hebben De Hofpodar had te Widdin zes groore Vaarruygcn gehuurd om het noodige rot dien Btug nevens eenige Proviantderwaarts te zenden en deed een groot* meenigte Gtaanen naar Widdin Nicopolis en andete Plaatfen van die Frontieten voeren, om, als 't noodig mogt weezen, eene lange Baleegeting te kunnen uytftaan. WARSCHAU den 6 Juny. De Hofpodar van Wallachyen heeft op Ordre van den Sultan aan den Kroont Gtoot-Ve'dheer gefchreeven, dat de Stad Nimerow tot het nouden van 't Vreedens Congres be noemd was en dien Veldheer tcflens gefeliciteerd, van dat een zoo gewigtig Wetk op het Gebied van de Republik ftond ondernomen, en, zoo Hy hoopte, tot een gewenfcht einde gebragt te worden. DANTZIG den 12 Juny. Met de jongfte Brieven van Petersburg heeft men hief tyding dat het Rus-Keyzetlyk Hof pet Exprtfle aan de comm^ndetreade Generaals Ordre gezonden had om de Cam pagne tegen de Turken zonder cenig uytftel te openen alzoo men bemerkt had dat de Ptimo-Vizit alleenlyk tyd zogt re winnen om zyn Armée te verfletken. Het Leeget onder den RuUrfen Generaal Graaf van Munnich beftond in 91 duyzerd Man gereguleerde Trouppes en 17 duyz. Man zoo Kofakken als Kalmukken Men verzcekerde dat die Generaal Ordre had om aan het Otromannifch Leeger flag te leeveten ofte anderfinrs Bender of eene andere Veiling te belcepe- ren.'Aan den Generaal Lafcy, welkers Armée np 49 duyz. Man gere guleerde Soldaaten en 37 duyz Man zoo Kozakken als Kalmukken begroot wierd was ook Bevel gezonden, om naar den anderen kant van de Crim te marfcheeren, en aldaat alles te verwoeden, zoo alt in de voorlftede Campagne aan deeze zyde van de Rivier gefchied was. Volgent de gem. Brieven had Thamat Kouli Kan Koning van Pet- flen, aan de Keyeerin van geheel Rusland tot teeken van vriendfehap een ongemeen fchoonen Olifant tot Prefent gezonden-,en de Miniftet van dien Vorft welke zich noch te Fetersbnrg bevond had aan dat Hof op nieuw vetzeekering gedaan dat Thamas Kouli Kan de Tra- élaaten met Groot-Rusland in allen deele zouw onderhouden enz. Alfchoon het getugt groot geweeft is, dtt de Prins van Heflen-Hom- burg wel tot Hettog van Kourland m-fi worden vetkooten, wil men echter nu verzeelteren, dat de oudfteZoon dei Graafs vaa Biton daar toe wel het meeft in aanmerking komt. HEIDELBERG den 16 Junv. Fergifler is de Heet GallieritMinir fter van de Staaten Geneiaal by de Ryknergadering te Regensburg roet deszelfs Gemaalin hiet aangekomen heeft giflet htc Middag maal by de- gehe-men Raad van Luis gehouden en is deezca na middag te Water naar Mar.heitn vertrokken. Zyne Kcurvoiftejyke

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1