P E R S I E N. I T A L 1 E N INGEMERLAND. ISPAHAN den eerften Maart. Dewyl men Kier zeekere tvding be komen heefr, dat de Koning, rot nu toe bekend onder den Naam van Tbamas Kouli Kan irt Europa gezegt word een SchotIer, ofrc Fransman te weczên heeft men goedgevonden de Euro yianen van dat onwaar voorgeeven beeter te onderregtcn en Hun ie zeggen dat Hy een Perliaan is, gebooren te Afcbeir in de Provintie tan Cborazan eerryrs bekend onder den Natev-van Baëïriana daar Hy met zynen Vader een Schaapherder ia geweeft maar door groot moedigheid aangedreeven om aanzienlyk in de Waereld te worden 70 Schaapen var. zyn Vader nam die Hy verkogten vervoegde zich met dat Geld by een hoop Banditea van dewelke Hy in 't kort Kapiteyn wietd, en vermeefterde in den tyd van omtrent zeeven Jaa- ren zoo veele Caravanen dat Hy groote P.yhdamreen verkreeg Daarenboven was zvn Magt in dien tyd zoo aangegroeid, dat Hy zig aas 't Hoofd zag van omtrent j duyz. dappere Mannen, dewelke ver lokt door den ryken Buyt, die zy met Hem behaalden, onder zyn be llier wilden dienen Toen zich zyne Magt rot zoo ver uytftrekre, ge beurde de Opftand tegen den Koning Ilufftin die zynen Zoon den ytins Tbamas naar de Provintie van Mazandarar. eertyts Hyrcanieyi genaamd, in veiligheid had doen brengen, voor dar Hy genoodzaakt vrierd deeze Hoofdftad aan de Rebellen overtegceven Na den dood i v» gem. Koning Huffein begaf zich Nadir naar den Prins Tbamas denwelken Hy aanbood op vc-.beurte vaat zy» Hoofd door middel ran zyne schatten en Volk op den Throon zyner Voorouderen te ftel len doch onder Conditie daralt Hy zulks zouw hebben volbragt, Thomas Hem tot deszelfs eerften Minifter zouw verklaarea welke Aanbieding en Conditie by den Print gëaccepteert wierden; waarom Hy zyne geaeegenheid aan deczelven willende beroonen zich in plaats van Nadir, deed uoemen Tbamas Kouli Kan, 't geen in de Per- fatnfe Taal zoo vee', beteekend als Slaaf van dm Prins Tbamas vaat na die Held alle de groote Daaden, welke te verfch in 't geheu gen aynom herhaald te worden heeft uytgevoerd, tot zoo ver dat Hy tot Schach ofte Koning deezer Monatchie verkooren is en den Naam van Schzch Nadir heeft aangencnyen Zynverblyfis regen woordig in 't Hof alhier j Hy tragt zyn Gezag allefints te verfterken cs zyne Regeering te vetzcekeren, en fteld alle bedenkelyke midde len in 't werk om de geneegenheid van 't Volk te winnen door de psoote minzaamheid die Hy oeffend zoo wel jegens de Inwoon den van deeze Stad als de Vreemdelingen van alle Natiën. Het ont zag voor zynen Naam en de vrees voor zyne Geregts-oeffening is zoo grootdat niemantwip het ook zy, zynen Naaften durft ontruften. De ze ugten inTurkyen.als of een Prins uyt het oude Huys der Sophis ie Usltk' niet alleen tegen Hem had doen opftaan, maar ook da; die Prins veele Overwinningen op Hem behaald had, zyn verdig; ^nlzoo ie gem. Usbeks Hem blyven gehoorzaamen zynde de Party welke Hem niet voor Koning wil erkennen alleenlyk die, weike zich ten tyd: van eyr.e Verkiezing tegea Hem verklaarde en het Hoofd var deeze, Miry Islam genaamtdie van Moeders zyde de halve Broeder is van wyien den Ufurpateur Miry Weisis onmagtig om eenea op fiand te verwekken, zelfs niet om in het Veld te verfchynen, waarom Hy in 't Gebergte van Kandahardaar men Hem niet wel kan aanta ftes, geretireert zrede door het Terfife Leeger, 't geen te Oubin is, zysde 8 ofte 9 Dagreyzen van deeze Stad zal worden ingeflijotcn om Hem eindelyk re noodzaaken zich aan Scbaeh Nadir te onder werpen en ovettegeervcn welke Expeditie uytgevoerd zal worden door de voornaamfte Generaals, aan dewelke de Schach ook Inftru ftien gegeeven heefthoe zy zich zullen moeten gedragen tegen da Ttouppes van den Mogol, ais die de Rebellen mogten komen te on- derfteunen, op hoope van de Provintie Kar.daharwelke zoo meenig- maal oorzaak tot verfchrikkeiyke Oorlogen ruflehen de Perfiaanen en deMogols gegeeven heefr, eindelyk eens te bemagtigen. TURKYEN. Uyt bit Leeger var. dm Groet-Uïzir te BA8ADAGH den té Mey. Den eerden deezer zyn alle de Janitfaaren van hier naar Tamarovo, 7 my ^le» aan de overzyde van den Donau gematfeheetd werwaarts de Primo-Vizir zich over 3 ofte 4 dagen meede Haat te begeeven met het geheele Leeger, 't geen door de Recruten en eenige gereguleer de Trouppes, die van alle kanten aangekoomen zyn, zeer formidabel is. De Mjnifters der Zee-Mogentheeden hebben veifcheide Corfe renrie» gehad met den Vizir en deszelfs Kiaja, ofte eerften Minifter; doch het verkiezen van een Plaats tot het Congres b'yft tot de aan- komft van de Ruffife Minifters tfytgefteld Ondertuflchcn laat het zich aanzien dat de Campagne geopend zal worden om dat de Tut, ken zeer wel gemoed zyn, en de Berigten vin Konftantinopolen zeg gen dat de toebereidfelen ten Oorlog daar niet alleen zeer groot waren maar ook dat de toeloop van Volk om te dienen con/ïdera- kel was beh,a!ven dar noch veele Trouppes uyt Aften verwagt wier- den. Uyr het RufTïfe Leeger heeft men hier geen andere tyding, da» dar het zelve tegenwoordig vee! magtiger was, dan ooit te vooren. PORTUGAL. LISBON den i« Mey. Donderdag heeft de Koning den Heet foam dt Abreu de Caflelle Branco Gouverneur van het Eiland Madera tot Gouverneur en Kgpitein Generaal van den Staat van Maranham den Heer Francisco Pedro de Mendorf 1, geweezen Gouverneur van Paraï- i», tot Gouverneur van Madera; en den Heer HenriquesLouiz Freire de Andrade r«r Gouverneur van Fernambuk aar-geftcld. NAPELS den zr Mey. De Berg Vefuvius heeft zeedert voorleeden Zondag eene groote meenigte lymachtige Brandftoffe uytgeworpen, en groote Schade op de omleggende Landen toegebragtl ROMEN den zy Mey. Eergifter hebben de Katdinaalen Ottoboni, Ruffo, spinola, Altieri, Corfini en Firau eene particuliere Co-feren- 'ie onder het Zeegel va» de Inquifitie gehouden waarom men vaa t verhandelde niets kan weeten, doch het is waarfchynlyk dat deeze Conferentie geweeft is wegens het Proteft, dat de Kardinaal Aquavi- va Mir ifter van Spanjen by den Kardinaal Firau Secretaris van Staat, wegens 't Vergtlyk met het Hof van Portugal heeft ingebiagt, prc- 'fndeetende zyne Emi». dat men de Aitykelen van 't zelve voor het fluyten aan de Miniftett der gekroonde Hoofden en voornamentlylc aan Hem had moeten communiceeren om te zie» of'er eenige wa ren die aan den Koning deszelfs Meefter nadeelig zyn in we.k ge val men dat Vergelyk nul en van geener waarde zouw verklaaien En dewyl de Franffe Ambaffadcur zich terftont na dat Proteft by den Pater Evora begeeven en met denzelven eene lange Conferentie ge houden heeftword vaftgeftcld, dat Hy meede tegen dat Accommo- demeat geprotefteerd zil hebben. VENETIEN den 1 Mey. Dingsdag-avond arriveerden hier incognita de Keurvorft en de Keurvotftin van Beyeren welke met hun Gevolg in de voornaamfte Herbergen deezer stad logeeren. Donderdag heb ben Hunne Keurvorftelyk? Doorluchtigheeden de plechtige Funftie derf Ti. uwinge van den Doge met de iee bygewooud en zyn by com riKMie verzeld door de voornaamfte Heeren van de Regeering de -' jWiiciid net mcikwaardigtte in deetè Ssr ddoex zien. PETERSBURG den zi Mey. Vervolg van het Reglement 9. Dat de vreemde Scheepen van de Berken-Eilanden af tot Kroonjlot en St. Petersburg 'toe geen Ballajt over Boord zullen goojen. Aan alle de vreemde Schippers zal het verboodt» zyn eenige Bal- laft over Boord te goojen van dé Berken-Eilanden af tot Kroor.llor en Petersburg toe, nogte ook op eenige Rivier, maar zullen hun Ballaft loflen op de daar toe gelchiktè plaatfen welke hun door den Kapi tein van de Haven aangeweezen zullen worden en als de Schippert op die plaatfen aangekomen zyn, zullen zy hun Scheepsvolk belaften aitjd op het Dek twee Manden te hebben, om de Vullis, die v*n het Dek, tuiïchen Deks en in 't Ruym opgeveegt word daar i» te doen, en ter geordonneerderplaatfe aan Land te brenger, en indien iemat# hier tegen komt te doen, zal Hy hondert Ryksdaalders Straf betaalen voor ieder Schop vol Vullitdie Hy over Boord fraytvoor de eerfte- maalcn zulks tweemaal doende zal het Schip gecot fisqtteert woe den zullende dit ook in agt genomen worden op alle Reen Ha ven» en Stroomen. 10. Als een vreemd Schipper iets vijl, dat door onze Natie verlooren is. Als een vreemd Schipper met zyn Anker eenig Anker ofte Touw vift, dat by ons Volk ofte van andere verlooren was, zal dezelve zulke ten eerften aan den Kapitein van de Haven bekend maaken en over- geeven, waar voor Hem het derde van de waarde zal worden betaald, en als het onbekwaam is zal het aan die gcene gelaaten worden welke het gevift zal hebben, en als iemant zulk gevift Goed niet aan geeft, en men het komt te ontdekken, zal Hy tweemaal zoo veel be taalen als het waard geweeft istoen het nieuw was. 11Ieder zal aangetven hoe veel Ballaft Hy in beeft. Alle eemde Schippers en verdere Commandeurs zullen ten eerften r'.aay hunne Srbeapei binnen komen T nan den Kapitein van de Haven kennis geeven, hoe veel Ton ofte Laft Ballaft zy in hunne Scheepen hebben op verbeurte van zeeven Ryksdaalders. iz. Als de Ballaft gelojl word, moet men zorg dragen dat daar van niets in bet Water valt. Als de Ballaft uyr het Schip in de Vaartüygen om dezelve ter geor donneerde plaatfe te brengen geloft wotd zullen de Schippers een Zeil ofte Prefenning in 'tVaartuyg houden, waar in de Ballaft gegooit word op dat daar van niets in 't Water komt te vallen op poene van 21 Ryksdaalders. 13 Dat niemant zonder kennis Ballaft zal lojfen ofte op verboder.e plaam fen brengen. Ook word aan alle, Schippers, wat Vaartüygen zy ook voeren, ver boden eenige Ballaft te iolTen zonder den Kapitein van de Haven daar van kennis te geeven, op poene van tien Ryksdaalders, maar zul len het zelve eerftden Kapitein van de Haven aandienen, die hun dan de plaats zal aanwyzen, daar zy de Ballaft zullen lofien; Inigelyks zal men aan die geene, welke Ballaft noodig zal hebben, aaawyzen waar Hy dezelve zal kunnen hiïlen. 14. Dat niemant des nagts Ballaft zal loffen. Ook word aan ieder verboden by nagt eenige Ballaft te loflen op eeue Boete van honderd Ryksdaalders. 1 j. De Vaartüygen om de Ballaft inttloffen, zullen van den Kapitein van de Haven gevraagt worden. Alt een Koopvaarder eenige Vaartüygen noodig heeft om'er zyn Ballaft intelcffen, zM dezelve die aan den Kapitein van de Haven vra gen, dewelke Ordte heeft ómzé te geeven, mits dat een halve Rykt- daalder voor ieder Laft betaald zal worden, en zoo eenige Particulie ren aainneemen zulks met hunne Vaartüygen te doen zal 't Hen vry (laan om ook eene halve Ryksdaalder voor ieder Laft te vorderen. 16. Dat de Schippers van de Koapvaardyfcbetpen Boef en op hunne Ankert zullen hebben. Dé Schippers van de Koopvaardvfcheepen zullen als zy ten Anker legger in Havens ofte Reen daar geene Mootep ofte Ankers met eèn Arm leggen hunne Ankers voorzien met fuftifante Boeireepen ën Boejen op poene dat de Schipper die hier tegen komt te doen twintig Ryksdaalders tot ftraf zal betaalen. 17. De Seheepen, die meer dan agt voeten diep gaan zullen niet naar Pe tersburg zeilen. Alle vreemde Scheepen die meer dan agt voeten, Engelfe maat, diep gaan, zullen niet direct baar St. Petersburg zeilen, maar eerft by Króonflor in de Koopvaardy-Haven haaien, en aldaar zoo veel loflen, tot dat zy niet dieper dan de bovengem. 8 voeten komen te leggen, is. Dat aldaar by het loffen en laader. amzigtig met bet Vuist zal worden omgegaan. Ala de Schippers hunne Scheepen loflen ofte laaden zal niemant Tabak rooken, 't zy op het Dek, ruflehen Dek, ofte in 'r Ruym; Ook niemant Pik Teer ofte Harpuys in de Combuis warmen Alle avond ten agt ofte r'egen uuren zal het Vuur in de Combuis worden uyt- gedaan cn indien de Schipper des nagts Ligt in de Cajuit wil hou den, zal Hy de Kaars ofte Lamp zetten in eene groote Bak metWater, op dat geen ongeluk door 't Vuur komt te ontdaan Pik en Toer zal aan Land op een Vlot, ofte in een daar toe gefchikt Vaattuyg opge- warmr worden. 19. Wat ftrcff.n de Schippert onderworpen zyn die eenige Paffagiers in- of'.' uyivotren, zender daar van aan bet Callegit kennis te geeven

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1