L E Y D S E A0. 1737. Woensdagfè Courant. PORTUGAL,, I T A L I E N. INGEMERLANt). DUYTSLAND en d'nangrcnzende Ryken. GR O OT - B R TT T A N N I E N V R A N K R Y K. NEDERLANDEN. LISBON den January. Op de Tiag zyn gearriveerd Jonath. Bur gers van Alikanren Jer. Prumele'e van Camaret John Water man van Mafagan Martin Longh van Londen, Pier. Warg van St. Ubes, Jofepn Fenery van Kadix Will. Stuart en Ralph Hil ton van Terccra en vertrokken Pieter Piet. naar Amfterdam Anth. ^ereyra dos Santos naar Port a Port, S. KI. Leeft naar't Noorden See. FLORENCE den 24 January. Het gerngt looptdat de Prins van tjraon in't kort hier verwagt word om een Commiflie van wegens den Hertog van Lorharingen by den Groot-Hertog te verrigten,w^ir. om men werkelyk beezig is raet het Paleys Colonne tot intrelg-ian dien Prins gereed te maaken. De Brief, welks de Hertog van h«An- temar voor zyn vertrek naar Spanjen aan den Groot-Hertog gefchree- ven heeft, is van den volgenden inhoud Zeer doorluchtige Prins r-T^Erwyl ik gereed ben, om de Ordres van den Koning myn Meefter a te volbrengeh, en zonder uytftel te vertrekken, nevens de Troup- pes welke met my in dit Land gebleeven zyn heeft zyne Majt. my belaft om aan Uwe K. H. kennis te geeven dat Hy eindelyk in het geftipuleerde by de preliminaire Artikelen toegeftemten zyne eige Belangen afgeftSan heeft uyt liefde voot den Vreede ten einde te voldoen aan zyn Verlangen 't welk Hy heeftom denzelven voor geheel Europa te weeg te brengen. Zyne Majt. ordonneert my ook, op het allerkragtigfte de Verzeekeringen van deszelfs onfehendbaa- re Vriendfchap te vernieuwen, en zyne gröotfte Erkenreniffen te be- tuygen over de zorg en goedheid welke Uwe K. H. voor deszelfs Trouppes, onder myn gebied, gehad heeft. Ik vertrek met weerzin uyt een Land daar het verblyf my te meer plaifler heeft gegeeven om dat ik daar de Eer had myn Pligt te kunnen afteggen aan een Prins, die zoo agtbaar is, als waardig orti bemind te worden, en wel kers uytmuntende Hoedanigheid meer als het Climaat toebrengt om net Land aangenaam te maaken aan die geenewelke zich daar in onthouden. De Weldaaden en Eer, waar meede het Uwe K. H. behaagt heeft m'y optehoopen hebben my doen ondervinden alles, wat Hy groot ea edelmoedig in zyn Hart voed. Deszelfs ge ttouwe Onderdaanen hebben de goedheeden van hunnen Souvetein êlryd met nadruk tragten te volgen. Ik zal nooit vergeeten zoo vee- Je goede Bejeegeningen van Uwe K. H.van welke ik het geluk ge had heb getuyge te weezen en ik zal zorg dtaagen om aan myne Familie een onuytwiffelyk geheugen eh eene onophoudelyke erken tenis daar van inteboezemen. Ik had wel gewenfcht my in perfoon te kunnen kwyten van eene CommilHe zoo honorabel als die waar meede de Koning myn Meefter my by Uwe K. H. had belaft dewyl dezelve zoo volmaakt met de gevoelens van myn Hart overeen- ftemtmaat de weinige tyd die my orerblyften de meenigvul- dige Zaaken waar meede ik belaft benbeletten my daar omtrent myne neiging te volgen. Geen Zaak ter Waereld zal ooit magtig weezen om my het leevendige Denkbeeld van Uwe K. H. te doen verliezen ofte een oogenblik vertraaging toetebrengen in de vuu- tige Begeerte, die ik aityd zal hebben om occafïe te vinden van Hem myne overgegéeve agting te betuygen. Ik doe duyaende Wenfehen, dat het den Heemel behaage Uwe K. H. noch een lange reeks van Jaaten tot vertfoofting van die geene welke U beminnen en tot den voorfpoed Uwer Staaten, in gezondheid re behoeden enz. PETERSBURG den 19 January. Voorleeden Maandag hééft de Veld- maarfchalk Graaf van Munnich twaalfTurkfe Vendels en een Paatde- ftaartwelke in de laatfte Campagne v-m de Vyanden veroverd zyn, aan de Keyzerin peprcfenteert. Van de Frontieren heeft men, dat de Groot-Vizir te Crczakeui 1$ duyzend te Bender iz dnyr.en te Checzim to duyz. Man in Garnifoen had pelegt. Volgens de laatfte Advizen uyt Perfieh had de r.ieuwe Schach Nadir aan Haare Keyz. Majts. Minifterwelke by Hem relitfeerdvetklaard, dat Hy altyd in *t vafte befluyt bleef, om in volkome Vetftandhouding met Rusland te leeven, onaangezien alleswat zyn Ambafladeur met de Miniftets van de Potte daat tegen beflooten mogt hebben. WEENEN den 30 January. Zeedert dat het Hof tyding gekreegen heeftdat de Biflchop van Augsburg Broeder van den Kcurvotft van de Paltz ovetleeden is, word de Shcceffie - Zaak van Gulik en Berg met meer ernft voorgenomen r.ynde daar over beteits ver- fcheide Conferentieu gehouden. Volgens de tydingen van Bel grado, was zynè Keyz. Majts. Ambafladeur de Baron van Dahlman niet alleen te Babadug hy den Groot-Vizir aangekomen maat had teets Audiëntie gehad by dien eerften Minifter van de Porte, dewelke Hem met alle teefeencnvan agting en geneegenheid ontfangen had doch zyne Excel!, had nog peen Antwoord op deszelfs Piopofitien, tot een Accommodement tuffchen Rusland en de Potte, van den Vitir kunnen verkrygen. Men zegt, dat de Hetrog van Wufte tub erg in 't kott hier verwagt word en het gerugt wil, dat Hy, indien de Vreede tisffc.ien Rusland en de Porte Diet getroffen wörd het Lcegct-in Hongaren en Chef zal cotnmahdeeren. LONDEN den s February. Gifter is te St. James Groote Raad ge houden, in welke de Lord Opperrngter Wills als Lid van zyne Majts. Geheimen Raad Zitting genomen heeft. Woensdag hebben de Di- refteuis van de Z. Z. Compagnie eene Vergadering gehouden in dewelke, 100 men verzeekertde Ridder Fitzgerald Hun gecommu- niceettzouw hebben een Expedient, om de Oneeaigheedén tuffchen het Spaanfe Hof en die Compagnie in der minne byteleggen. Men zegt, dat het Hof een Exprcfle van den Heet Keene, des Konings Mi nifter in Spanjen ontfangen heeftvolgens welkers meedegebragte Depeehes de Verfchillen tuffchen Spanjen en Portugal genoegfaam vereffend waren en dat de PropoGtlen van 't Spaanfe Hof wegens verfcheide voorvallen tegen de Ergelfe Vlag zoo voldoende geyon- den worden, dat men niet twyffcld, of de Onmin, die daar uyt zouw hebben kunnen ontdaan zal tot genoegen weggenomen weiden. Gifter-avond is de Secretaris van den Graaf vanMontijo, Ambafla deur des Konings van Spanjen aan dit Hof, met Don Vincenti, Opper- Hofmeefter van zyne Excell.welke te Parys gebleeven waren, in het Hotel van dien Ambafladeur te tug gekomen; Men veizeekerd dat die Graaf zelfs in 't kott hiei vetwagt word, en met de noodige Inftruftien voorzien zal weezen om de Verfchillen welke tuffchen dit Hof en dat van Spanjen ten opzigte van de Commercie zyn vol komen aftedoen. Men heeft tyding, dat een groot Schip, met ryke Lading van hier naar Kadix gaande Woensdag op het Goodwin- Zand in gevaat zynde gezien, men eenige Vaattuygen detwaarts ge zonden had, om het zelve te redden doch dat het schip, eer zy daar by konden komen, was gezonken, zoodanig, dat daar van niets meer Sezien wierd Dat Schip is het zelfde, 't geen eertyds in dienft van e O.I.Compagnie geweeft is, en toén de Devonshire genaamt wierd. Men verzeekerd dat Doftor Potter Biflchop van Oxford in plaats van den ovetleeden Aartsbiflchop van Canterbury, welkers Nalaaten- fchap in meer dan 100 duyz. J". St. beftaat tot dat Aartsbisdom ver- heeven zal worden. Men wil, dat door den Lord Harrington, Secre taris van Staat, in naam des Konings aan zeeker buytenlands Minifter verzogt zouw zyn aan het Hof niet te vetfehynen. Men krygt van alle kanten Blieven dat het Onweer van Blixcm Donder en Hagel enz. voorleeden Zondag-avond op vetfebeide Plaatfen en Vootna- mentlyk op 't Land, zeer groote Schade had gedaan. HEEDEN zyn de Aftien van de Bank 14S en 7 agtfte a 149 en 1 agt- fte, OI. C. 177 en 1 vierde a 1 half, Z. Z. 101 en i vietde a 3 agtfte, dito Ann. 111 en 3 vierde. PARTS den s February. Eergifter begaf zich de Kardinaal de Fleti- ry naar Iffy en gifter kwam zyne Emin. by den Aartsbiflchop deczer Stad, by welken Hy het kiddagraaal deed Vervolgens begaf zich die Kardinaal naar de Sorbonne alwaar deszelfs Neef de Abt de Fleuty eene Thefis beweerde om het Doftoraat te vetkrygen De Aartsbiflchop van Rouaan preildeerde aldaar De toevloed van Prin- cen en Heeien van 't Hof, de KardinalenAartsbiffchoppen en Bif- fchoppen welke hier zyn en andere Pcrfoonen van diftinftie was zeet groot, en maakte een der doorluchtigfte Vergaderingen die men zouw kunnen zien. Heeden ftaat Don Ferdinand Trevinho, welke de Zaaken van Spanjen aan dit Hof beeft waargenomen de Reys aanteneemen, om naar Madrid te kecren ten einde aldaar zyn Anipt van Secretaris van Staat der Finantien in de Kamer der Millioé- nen te gaanbekleeden en zal over eenige dager, dooi deszelfs Ge- maalin gevolgt worden. Met de Erieven van Madrid lieefr men, dat de Marquis de Vaugrenan des Konings Amb; fl'.deur aan 't Hof van Spanjen, zyne affetre met alle de Edele Gefteentens, welke daar in waren had weder gevonden dat zy- e Wafchvrouw herzelve met zyn Linnen weggenomen en ook weder gebragt had waarom de Amhaffadeut by den Koning Pardon voor Haar had verzogt, maar dat zyne Majt. geantwoord had te zullen onderzoeken, hoedanig Hy zig in die ^aak behoord te gedragen. Voorleeden Dingsdag is de Jaar- matkt te St. Germain met de gewoone Ceremomen geopend maar dezelve is tegenwoordig zoo gering dat 'er naauwlyks Kooplieden worden gevonden en meed alle de Winkels geflooten zyn 't geen men toefchryft aan een vernieuwde Ornonnantie des Konings, waar meède het Speelen verboden word. De Bals ofte vrye Byeenkomften van Plaifier by den Heer de Vetneuil, Inttodufteur der Ambaffadeurs, zullen tot de Vallen toe alle Woensdagen gecontinueerd wotdeh. De Hertogin deTtimouille is voorleeden Dingsdag van een Zoon in 't Kraambedde bevallen. De Aftien zyn 217; Livres. BRUSSEL den 11 February. Zaturdag is Vergadering van Staat in den Raad van Finantie gehouden zoo men meend over het Don Gratuit,'t geen de Geeftelykheid aan zyne Keyz. en Katholyke Majr. heeft toegedaan. Men heeft hier in alle de Kerken publike Gebee- den ingefteld om eene gelukkige Verloflïng voor de Hertogin van Lotharingen van den Heemel aftefmeeken. Men verzeekerr, dat de Gages der Gouverneurs van de Sleeden deezer Lande welke door wylen de Marquis de Prié verhoogt w.aren verminde id zullen wor den. Veele Ingenieurs, d:e zich bier re Land bevinden,-hebben Be. vgl, zich gereed te houden, om in 't kort naar Hongatyen te vertrek ken. Van Ooftende wotd gefchreeven, dar de Heer du Buis, Lr. Col- lonel en Major van die Stad, aldaar overleeden.i»> AMSTFRDAM den 11 February. Op het vertrek der Brieven van Radix, was daar Ordre van 't Spaanfe Hof gekomen dar de Gallroe- nen ten eerften in Zee moeften fteeken. Te Sur. isme waren nog ge arriveerd Will. Moylives en Benj. Kreeft met éoo Slaaven van Gui nea In Jan. zouden van daar herwaarts vertrekken Corn. Roos, Jac. Jongerheld, Abr. Koelbier, Steven Rvndorp, en Jan Schouten. De Brieven van Dantzig van den derden deezer Maand melden, dat-men daar, vermits door het flappe Winrer-Saifoen de Rivieren en Weegen onbruykbaar waren, weinig toevoer had. Pieter Janffe Kleyn, naar Vrankryk gedeftireerd had in Teflel zyn Zeylen Jelle Sjoersj raas Nanrcs gaande, onder Oofter-End zyne Touwen 4cc. verlooren. Van de Elf was Corn. Rice naar Kadix gezeild en van Bourdcaux waren vertrokken Laur. Jac. Piet. de Jong, Barent Janffe, en 3 a 4-andere, zoo naar deeze Stad, als de Maa» en Zeeland. Te St. Matten waren gearriveerd Jacob Janffe en Will, de Boet uyt de Oofteeeals meede Corn, van Wyk en Tymen Kl. en te St. Malo Taake Taakes van hier. De Cours van de WISSEL is heeden op Madrid 101 en 3 vierde. Bil bao too en 3 agtfte. Kadix 101 en 3 vietde. Sevilien tot ea 1 vietde. Lisboa 43 en 3 vierde. Venetien «9 en 3 agtfte. Livotno «s en 1 agt fte. Genua 93 en 1 half. Londen 34, 10 en 1 half. Parys J< en 1 half. Bourd. j6. Breflau 3« en 7 agtfte. Dsnrzigz9t. Hamb. 33 en ragifte. Gent 1. Antw. 1 en 1 vierde. Brnffel 1 en 1 half. Midd. 1 half. Rott. 1 vierde. De Agio van de Bank 3 en 3 vierde a 7 agtfté. 'j GRAVENHAGE den ïz February. De Heeren Staaten van Hol land en Weft-Frie»ltrd zullen morgen een aanvang van hunne Verga dering maaken. Eenige uvtheemfe Minifters zvn geweeft by denGraaf van Regteren prefideerende ter Vergadeiinge van de Staaten Gene raal wegens de Provintie van Overyffel. De Baron van Lauwi_k, Heete van Koitenberg, in Haar Hoog Mog. Vergadering SefCe hebbende we-

Leydse Courant | 1737 | | pagina 1