N' A*. 17jó. L E Y D S E N\ 13& Vryciagfe Courant I T A L I E N. APELS den z3 Oflober. Voorieeden Vrydag ohtftond hier een vreeftelyk Onweer van Storm HagelDonder en Blrkliem waar door groote Schade is veroorzaakt Onder anderen viel in 't Kwartier van 't Regiment Farntft in de Voorftad Caja ten dikke fteene Muur omver, waar door drie Soldaaten doodelyk gekwetft wierden en een Sergeant wierd door den Donder gedood, pe Princes van Belmonttdie op Haar Landgoed gebannen washeeft peimiHte van den Koning bekomen om zich naar de Stad Cava te siogen begeeven met apparentie door den tyd weder herwaarts te sullen mogen komen en men meend, dat andere Heeren en Dames, die meede geëxijeerd waren insgelyks wel de gunft van zyne Majt. tullen verwerven', om naar andere Plaatfen te mogen gaan. -ROMEN den 17 October. Dingsdag zond de Kardinaal Ottoboni «nden Ambaftadeur van Vrankryk te Frascati een Brevet van den paus, raakende, zoo men meend, zeekere Grenzen van eene Koning- lyke Abdy in Frans Vlaanderen welke Grenzen aan een Bisdom in- gelyft waren gn door den Koning van Vrankryk zyn gepretendeert om weder aan die Abdy vereenigt te worden. Heeden heeft de Paus aan den Kardinaal Gentili, Dataris, de Prefe&ure van den Raad opge dragen in plaats van den Kardinaal Origo, die zeedert zyne ziekte niet meer in ftaat is om dat Arr.pt waarteneemen. Wegens de Ziek te, die onder het Hoornvee in 't Koningryk Napels regeert, heeft dit Hof niet alleen den invoer van'tzelve op ftraffe des doods verboden, maar ook 4 Prelaaten met Soldaaten en Hellebaardiers naar verfchei- de Poften op de Grenzen gezonden en de Heer Rufftnevens de Abt Coloni, hebben Ordre, naauwkeurig aan de Poorten van deeze Stad bgt te doen geeven, dat geen Vee zonder fchriftelyfee blvken van ge zondheid hier binnen gelaaten werde. De Kardinaal Coicia heeft aan den Paus verzogt Hem nog zes Maanden verblyf te Napels te ver gunnen, maar zyne H. heefr Hem zulks afgellagenen Ordre gezon den om herwaarts te komen. GENUA den 27 O&ober. Zondag pafleerde een Exprefle van 't Hof van Portugal door deeze Stad naar Romhn. Gifter kreeg men tyding vanLivorno dat de Hertog van Montemar daar dagelyks van Pifa verwagt wierden dat de Spanjaards apparent in korten tyd uyt Tos- kaïnen zouden vertrekken. VENETIEN den 3 November. Deeze Republik continueert alle toe- bereidfelen te maaken om zich in gevR) van Oorlog in behoorlyken Haat van defenfie te ftellen hebbende de Senaat onder anderen Or dre gegeeven al het Kanon dat in de Plaatfen van ons Gebied aan deeze zyde van de Adriatile Zee is, naar Dalmatien te transporteeren. DeBailo van deeze Republik te Konftantinopolen heeft aan den Se naat onder anderen gefchreeven, dat, vermits de Groote Heer de be houdenis van hec Crimfe zeer'ter harte fcheen te neemen veele j Trouppesvaa de Port» over de ZwarteZee derwaarts gevoert wierden.. DUYTSLAND en d'aangrcnzende Ryken I WEENEN den 3 November. Het Hof heeft aan den Heer Fifcher, Orerfte van de Artillery, die het Gefchut in de Veilingen van Honga- ryen zal viliteeren, 14 duyz. Florynen doen tellen om het Kanon al daar in goeden ftaat te brengen. Naar ons Leeger in Hongaryen wor den van hier alle weeken veele Lywaaten, stroo-Matraffen en andere xoodwendigheeden gezonden ten einde hetzelve aan niets gebrek re laaten.lyden, eh de ziekte onder de Trouppes, zoo veel als moge- tyk is, voortekomen. Eergifter arriveerde hier de Generaal Graaf van Seckendorf uyt het Ryk, en nam zynen intrek by den 3aron van Sec kendorf, zynen Bloedvetwand en Miniller des Hertogs van Saxen- Gotha aan dit Hof. De Graaf van Taroucca, Miniller van den Koning van Portugaleen ExprefTe van Lisbon ontfangen hebbende met De- pechesraakende het vertrek van den Prins Emanuelheeft dezelve aan den Keyzer gecommuniceert. De Prins Lubomirsky, Palatyn van Xrakau is hier aangekomen dm begreepen te zyn in de Promotie van Veldmaarfchalken die de Keyzer in 't kort ftaat te doen. De Graaf Pertufati is naar Milaan vertrokken om bezit te neemen van het Ampt van Opper-Cancelier van 't Milanees, en Prefident.van den Raad van dat Hertogdom door den Keyzer aan Hem opgedraagen. Men twyffelt niet of de Graaf van Fuenclara Ambaftadeur des Ro llings van Spanjen te Vcnetien zal in 't kort aan dit Hof kqmen al- zoo de Heer Viscontidie" zeedert het teekenen der Praliminaria de Zaaken van Spanjen aan dit Hof heeft waargenomen, voor dien Am baftadeur het Paleys van Weiflemwolf, geliuurt heeft. Volgens de liatfte Brieven van Konftantinopolen, was de Vrecde tuflehen de Por te en Perlien noch niet geflooten, hoewel het apparent was, dat zulks wel gefchieden zouw. VRANKRYK PARYS den 9 November. Toen de Heer van Hoey Ambaftadeur van de Staaten Generaalzich voor eenigedagennaarMeudor.be- geeven had en aldaar den Koning Stanillaus en deszelfs Gemaalin complimenteerde, wierd Hy ongemeen minlyk van dezelve ontfan gen Terwyl die Ambafladeur met Haare Poolfe Majefteyten in ge- fprek was, kwam de Koningin van Verfailtes ook te Mendon, waarom de Heer van Hoey uyt Eerbied wilde vertrekken maar Haare Majt. verzogt Hem te blyven en hield met zeer veel vriendelykheid eeni- gen tyd gefprek mer zyne Excellentie. Dingsdag wierd te Vetfail- lcs in tegenwoordigheid des Konings Raad gehouden en dien na middag vertrok zyne Majt. met den Kasdinaal de Fleury naar Ram- bouiller, om heeden te Verfailles te rug te komen. Woensdag hield de Koningin het Middagmaal te Meudon by Haare Poolfe Majeftey ten. De overleede-Hertogin de Sully heeft de Matquife de Cugnac, Haare Nigttot algemeene Erfgenaame aangeftelt, het Marquifaat- fchap van Guercheville aan een van Haare Neeven gelegateerten voorts ook Legaaten aan alle Haare Domeftiken gemaakt. AlZoo door het overlvden van den Biftchop de Luyon eene plaats in de P'trfte Academie vacant is geraaktis dezelve aan den Heer Jolli ge geeven. Men verlaat, dat de Infant Don Emanuel van Portugal een htief aan dit Hof heeft gefchreeven waar in die Prins zegt, dat Hy, goedgevonden hebbende van Lisbon te vertrekken het befluyt had genomen zich naar Vrankryk re begeeven, en daarom aan den Koning verzogt, Hem verblyf in deszelfs Ryk te willen vergunnen maar men verneemt niet wat Antwoord daar op gegeeven is. Met de Brié- ven van Madrid heeft men dat de Heer Patrnho de Heeren c.e la Quadra, Hernaez en Uftariz eerfte Secretariflen van de buyrenlandfe Zaaken, van de Finannen en de Zaaken van Oorlogby zich had ontboden en alle Perfoonen buyten Hen uyt het Vertrek hebbende doen gaan, met dezelve zoo lang gefproken had, als zyne kragren het hadden kunnen toelaaten, en Hen vervolgens eenige verssegelde Pa pieren had ter hand gefteldmet Bevel, om die onmiddelyk aan den Koning en de Koningin te brengen en Haare Majefteyten van we gens Hem Heer Patinho te verzoeken, die Papieren, met anders, dait in 'r particulier te willen openen. aan te toonen hoe weinig ftaat te maaken is op.de tvdingen djealomme als waarheeden verbreid worden zend ik U deezen £*- gedagteekeor Battrlona den 24 Oftober. f, Om aan UEd. geëerde Ordres te voldoenmoet ik UEd. advifee- ren op her Subjeift van de zeer groote Armatures die men buyten. 's Lands debiteert, dat bier gedaan zouden worden dar zoo dra als het verwiflelde Garniloen van Oran omtrent het einde van de Maand Augufty, of in 't begin van September, nevens eenige ande- re Trouppes van Kadix onder Convoy alleen van twee Oc-rlogfchee- pen op de Róé van deeze Stad was gekomen die Scheepen mat de ophebbende Militie eenige weinige dagen ftil blceven leggen, maarom dat men bedugt wierd voor eenige ziekte onder 't Volk, wierden de Soldaaten ontfeheepten naar verfcheide Plaatfen in Ververftbirigs-Kwartieien gezonden. Eenige Scheepen wietden. wet in dienft gecontinueertmaar aan het grootfte getal vtyheid gegeeven om te zeilen werwaarts zy wilden Wegens de groo te meenigte Trouppes die in dit Prrnsdam geïnkwartierr zouden zyn moet ik UE. met waarheid zeggen dat 'et wel eenige Mi- litie meer, als voot deezen, in dit Prinsdom is gelegt, maar dat men hier beezig zouw zyn om op e'e'nmaal 24 of ij duyzend Man zoo te Voet, als te Paard, voornamentlyk in deezen tyd van 't Jaar te em- barqueeren, kan bv niemant eenige attentie verdienen. Ook ver- zeekert men my, dat in geheel Catalo'nien, op het allerhoogfte ge- reekent, zich omtrent 9 of 10 duyzend Man bevinden, die alle zcet getuft in detzeiver Kwartieren leggen en waar alle de Scheepen zyn die rot een zoo conftderabel Transport noodig zouden v/ee- zen, is hier fcfy niemant bekend UE. kan zich verzeekert houden, dat men zeedert twee Maanden geen 20 Koopvaardyfcheepen tef- fens op deeze Rée' heeft gezien waar uyt UE. wel haaft zult kunnery oordeelen dat alle die uytftrooyfels niet andets dan Chi- meres zyn ren tot heeden is alles hier in de uyrerfte tranquillitert, behalven op Zee, daar zich de Stormwinden, na gewoonte van het Jaatgety geweldig beginnen te doen gevoelen en waar dooi bé- teits eenige Schade is gefchied Scc. N D E i< L A N D E N AMSTERDAM den 14 November. Te Londen waren gearriveetd Piet. Smith van Mallaga, Daniel Gillis van Petersburg, en Vincent dei Puerto van Bilbao Men had daar tyding van Salée dat de Rovet Kapt. Achmet Terrey, een Frans schip vervolgende op her zien aan naderen van 2 Hollandfe Oorlogfcheepen de vlugt had genomen en door de duyfterheid van den nagt omkomen wasdoch dat de Rovet den volgendeti dag het Frans Schip, ophebbende ij M«n, weder ont moet, het zelve genomen, en te Saphia opgebragt had. Den 31 Octo ber was op de hoogte van Heyftnd gepreyt Teeke Siw. Schrik van Stettyn naar Lisbon gaande. In Duyns was ingeloopen Kapt. del Val- le van Bilbao en in Falmouth Kapt. Barkei, van Dantzig naar Kadix gedeftineen als meede in Mallaga wel 20 Scheepen, daar onder die van Kapt. Seaman van Hamburg, Kapt. Hollow van Middelburg, Ifaak Watkins, en Kapt. van Kork, alle naar de Middelandfe Zee gaan de. Omtrent Marfeille was gebleeven het Schip van joukejelles, van Kadix detwaatts komende, maar 't Volk geborgen Daar waren gear riveerd Dirk Laurenfe, Will. Klark Scc. van Londen te Rouaan Luet Boode van Breemen, Corn. Itfes en Reyrfe Sjoers van hier op de Ri vier van Boutdeaux Jan Flora, Douwe'Jae. Fo'kert Jur. Jac. Knegr, Jac. Tabes, Will. Swart, Mart. Pronk, Corn. Pir, Gerrit Kleyn Scc. al le den is Oftober uyt Teflel vertrokken re Nantes Mart. Rvnd. uyt de Ooftzee in de Haven van Orient Chrift. Leutter van Dantzig te Stokholra (daar men reetsVorft en Sneeuw had) George Moutfon van Hull, Atkin Coultos van Londen, en Chrift. NusvanWismar te Ber gen Frans Wolf van Riga en 2 Scheepen van Lubek en in de Zond Haaye Janffe, Rynd. Heeres, Piet. Fokkefe Swart ^And. Piet. See. Men verzeekerr, dat hier tyding van Konftantinopolen zouw wee- zen dat aldaar op den 14 September des avonds na 'c ondergaan van de Zon al her Kanon der Forten van die Stad was geloft nier alleen over dat de Tartaaren aan de Rivier de Bori/lhtr.cs een Veldllag met de uyterfte volkomenheid gewonnen zouden hebben, maar zelfs ook, dat zy de Stad Afoph weder hadden bemagtigtwelke tyding aan Je Inwoonders van Konftantinopolen zeer groote vreugde en geen min der moed gegeeven had. De Heer Dahlman Ambaftadeur van den Keyzer, die Volmagt hadom als Mediareut over Vreede tuftchen de Porte en Rusland te handelen, had noch geen Audiëntie bv den Groo- rtn Heer ofr- deszelfs Steedehouder gehad zelfs was daar toe noch geen tyd gefteld, om dat alle» na de komft van den Gtoot-Vizit fcheen te wagten. Daar regen was te Konftantinopolen tyding, dat de Tar taaren, die in de Ukraine zyn'totaliter geflagen zouden weezen en men debiteerde, dat de Rulfife Minifter zich noch al in *r Leeger van- den Groot-Vizir onthield. Wegens den Vreede met de Perftaanen bleef noch verfchil over eenige voornaame Pointen waat van iin weezen zouw, dat de Ruften daar in begreepen inoeften weezen van al 't welke men de zeekerbeid met de naafte Brieven zal afwagten. ROTTERDAM den ij November. In Hellevoetftuys is gearriveerd Teunis CruyneBuys-Convoyer. Op de Maas zyn gekomen Robert Ancient en John Clifton van Linn. 's GRAVENHAGE den 1 j November. De Heeren Staaten van Hol land en Wed-Friesland zyn gifler en heeden na gehoude Befoignes vergaderd geweeft. Dc Spaarle Ambaftadeur Marquis van St. Gille ftaat toekomende Maandag Naamdag van de Koningin van Spanjen (Elifoteth) een prsgtig F'eftyn Scc. re geeven. Men wil, dat de Heet. Patinho op den eerften deezer nog in 't leaven is geweeft.

Leydse Courant | 1736 | | pagina 1