L E Y D S E L Y F L A N D. AM7*9 Mo.fP Wocnsdagfe Coiirant W E S T I N D I E N. JAMAICA den.zS February. Hier zyn verfcheide Barken önder ge leide van een Oorlogfchip van de Kuft van Cuba gearriveerd In tegendeel leggen twee andere Barken derwaards zeilre'e'. Noch zyn hier gekomen de Scheepen van de Kapts. Barrefoot, Bowers en Tur ner van Londen, wetwaards verfcheide andere zeiliéé leggen en die van de Kapts. Litle, Veale en Arding van de Kuft van Afrika. T R K Y E N. KONSTANTINOPOLEN den z April. De Minifters van den Kèyzer Vrankryk en Veuetien hebben op expreffe Ordre van haare Hoven na- drukkelyke Inftantien by de Porte gedaan orn de Chriftenen en haare Kloofters de Vryheid van haare Religie onbelemmerd te laaten genieten en haar te befchermen tégen de Roveryen van de Arabieren op welke Vertoogen de Groot-Vizir beloofd heeft, de noódige Ordres ten dien eyn- dete zullen ftellen Ondeituffchen heeft men tydinguyt Syrien, dat ge melde Arabieren zeer veele Pellegrinis van eenCaravane tuffchen Jetufa- lem en Zapha geplunderd en vermoord hadden. In het Serail fchynd alles ftil te weezen en men weet met geen zeekerheid in wat ftaat van Ge zondheid zich de Sultan bevind. De Gevoelens der Ottomannife Mini fters zyn als noch zeer verdeeld ten opzigte van de Vteede of Oorlog te gen eenige nabuurige Mogentheden Ondertuiïchen fchynd men in Staat te weezen om in alle geval binnen korten tyd met talryke Leegers in 't Veld te kunnen verfchynen. Voor eenige dagen heeft men verfcheide Sultanen en Transportfchcepen met allerhande Krygs- en Mond-Provi- 'fien naar Trappezont gezonden,en de Aga derjanitfaarea is naar Azoph vertrokken wélke importante Frontier-Vefting men zegt in zeer goede Staat te weezen zynde in dezelve confiderabele Magazynén opgerecht Arfenaalen gemaakt, en veele Barakken gebouwd. P O R-T U G A L. LISBON den 7 April. Voorleedeli Donderdag is de Verjaaring der Geboorte van de Princeflè van Brazilien, die in haar elfde Taar getreeden is, met groote Plechtigheid aan 't Hof gevierd. Haare Majefteyten en Kon. Hoogheden ontfingen daarover de Complimenten van den Marquis de Capicelatro Ambaffadeur van Spanjen en andere uytheemfe Mini fters Den Adel van de beide Sexen verfcheen in Gala en had de Eere de Handen van Haare Majefteyten en Kon. Hoogheden te kullen, en des avonds was een Serenade in 't Appartement van de Koninginne. Vrydag begaf zich haate Majt. verzeld van gem. Princeffe naat Belem om zich daar in een der Koninglyke Lufthuyzen te veimaaken waarna Haare Majefteyt en Kon. Hoogheid voor het miraculeufe L. V. Beeld in de Kerk der Paters van St. Hieronyrmis aldaar haare Devotie gingen .verrichten. De Verfchillen met het Hof van Romen zyn noch in de voorige Staat - Ondertuffchen raeend men dat dezelve door de mediatie van 't Hof van Spanjen tot genoegen van Ons Hof vereffend zullen kunnen worden. LISBON den iz April. Het Hollands Oorlogfchip van Kapt. Panhuys ftaat hier noch j of 4 weeken te vertoeven, om de Hollandfe Koop vaarders van St. Ubes aftewagten, en gezamentlyk met de hier leggende naai Huys te zeylen. De Hamburger Scheepen, die op deeze Rivier leg gen zouden haar Convoy van Kadix ook afwagten doch zulks is on- zeeker. Van hier zyn vertrokken Thom.Robbinfon naar de Straat, Sam- fon Maurisfe naar Londen Jean Marie la Vigne naar America Jofeph l'Efcarf, Jean Nikolet en Juliaan Janffe naar Nantes en Havre de Gra ce William Waarde naar de Afforele Eylanden Samuel Gardiner naar Kadix Luvtje Swarr, Hendrik Oyevaar, en Jan Willemfe naar St. Ubes, en meer andere. MOSCOVIEN. MOSCOU den 16 April. De Conferentien aan 't Hof zyn zeer mee- nigvuldig om in de tegenwoordige verre uytziende Conjunfluuren alle Vereyfchte Maatregelen te beraamen. De Keyzer heeft geordonneerd een Ordonnantie te maaken wegens de Krygs-Tucht waar in onder anderen de Plichten der Kiygslieden van den gemeenen Soldaat of Rnyter af tot den Veldmaarfchalk toe, voorgefchreeven zullen worden. Seventig Stuk ken groot Kanon ftaan gereed om uyt de Gieteryen te Olonitz langs de Wolganaar deRuftifche Conqueften in Perfien gezonden te worden. De Baron van Ofterman heeft het generaaleBeftier bekomen van alle de In- komften van het Ruffifche Keyzerryk die men zegt tegenwoordig wel twintig Millioenen Roebels hooger te weezen dan zy in de voorigen Ty- den geweeft zyn. P. S. Men verzeekerd dat Onze Mo'narch ftaat te trouwen met een Rulfifche Princeffe uyt den Doorlugtigen Huyze van Dolhtrnkkidog dat het gemelde Huuwlyk eerft op den Naamdag van Zy» Keyzerlyke Ma jefteyt publicq zal wórden verklaard. RIGA den Z9 April. Volgens de Brieven van Petersburg, waren daar twee Leeden van het Juftitie-Collegiebefchuldigd zynde van Verftand- houding met den geweezen Prins Menzikofgevangen naar het Kafteel van Sleurelburg gebracht. De Officieren van de Marine in deeze Stad en de andete Ruffifche Havens, hebben Ordre, de Matroozen by de hand te houden, om aan Boord te kunnen gaan, en geexetceetd te worden. Hier zyn noch geenfc Scheepen, maar omtrent 40 Struyffen aangekoomen en men ziet'et in weinig dagen noch meêr te gèmoetals meedé de Hout vlotten. Van hier zyn geene Scheepen vertrokken. POOLEN, PRUYSSEN, cnxa WARSCHAU den 4 Mey. Gifter is de Koning in goede Gezondheid van Dresden hier te rug gekomen. Heeden is ter dier occafie het Te Deun in de Hoofdkerk deezer Stad gezongen, en zyn Majefteyt heeft de Com plimenten ontfangen. De Koning heeft geordonneerd ten fpoedigften de Brieven va» Befchryving tot het houden van den Ryksdag af te vaar digen. Zyn Majefteyt onderrecht zynde, dat de Tarrgaren continueeren groote Stroperyen in dit Koningrvic te doen heeft aan dtn Generaal Poniatowsky Ordre gegeeven, een Officier «aar Choczim te zenden om dien aangaande nadruktoelyke Vertoogeü en Verklaringen aan den Baftha te doen. ZWEED N. STOKHOLM dén eerftcn Mey. De Prins GeorgeBroeder van dèri Koning, ftaat op zyn vertrek naat Yfted, om van daar naai Wismar over te fteeken en naat Kaffel te keeren. Voor eenige dagen zyn hier verfchei de Turkfe Kooplieden van Dantzig aangekomen Onder dezelve bevind zich de Tolk. van den Aga die laatftelyk als Minifter van de Porte aari dit Hof geweeft iSj Aan 't Hof worden bereids Preparatien gemaakt tot des Konings Reis naar Duytsland maat de dag tot'zyn Majts. vertrek is noch niet vaftgéfteld. J L'Y i SLAND en d'sangrenzende Ryken WEENEN den 4 Mey. De Keyzer heelt aan dm Baron van imbfen; Secretaris van den Kabinet-Raad een Hecrlykheid in het Koningryk Slavonien gefchonken. Men verzeèkttd dat de Mynen in Zevenbergen zeedetd 4 a 5 Jaaren omtrent zoo duyzend Ducaten hebben opgebracht. Voor éenige dagen had de Ridder Daniel Bragadin Ambaffadeur van Venetien, een lange Conferentie met den Prins Eugeiuus. BERLYN den 6 Mey. De Graaf van Sekkendorff, Minifter des Key- zers, coutinueerd met de Minifters van den Koning Conferentien te i-.ou- den. Zyn Mait. ftaat Commiffariffen te benoemen, om de Klachten van de vreemde Familien die zich in Pruyffen en Pomeren met der Woon hebben nedergezet, te onderzoeken. De z5 deezer Maand is vaftgefteld tot het voltrekken van 't Huuwlyk van de Koninghke Princeffe Frede- rica Louifa en den Markgraaf van Brandenburg-Anfpach Men Zegt dac de Keur-Prins van Saxen daar by zal komen affifteeren. LEYPZ1G den 6 Mey. Zeederd het vertrek van den Koning naat Poolen heeft de Keur-Piins het voomaamfte Beftier in de Regering. Vol gens de Brieven van Breslau, had de Keyzerlyke Ampts-Diretteur aldaat aan den eet van Carlftéin Hertog van Holftéin-Norburg, doen verkla ren dat zyn Huuwlyk met de Gravinne Douariere van Maltzan geen voortgang kon hebben, en aan die Dame was van wegens den Keyzer ab- folut verboden met gem. Hertog te trouwen. De Koning had voor zyn vertrek van Dresden den Graaf van Walftein, Ambaffadeur des Keyzers, met de Ridder-Orde van den witten Arént vereerd. FRANKFORT den 12 Mey, De nieuwe Ridder-Orde van den H. Georgius welke de Keurvorft van Beveren heeft opgerecht beftaat uyt en Grootmeefter, die zyn K. V. D. zei reis, drie Groot-Priors, welke zyn de Keur-Prins, en de Hertogen Clemens en Ferdinand van Bêyeren viet Commandeurs Groot-Kruys en 24 andere Ridders De Goederen van die Orde zullen weezen drie Gtoot-Prioraten in Opper- en Neder-Bcyeren, en in de Opper-Paltz 6 groöte en ri gemeene Comtnenderyen. Die Orde is door een Bulle van den Paus geconfirmeerd. VRANKRYK. SOISSONS den iz Mey. Maandag wierd weder een Vergadering in de groote Zaal van 't Kafteel gehouden waarby de Marquis de Peneion Plenipotentiaris van Vrankryk en de Graaf van Koningsfeld Minifter van Beyeren en Keulen onder anderen affifteerden maar die Conferen tie duurde niet lang, en de Minifters vermaakten zich met de Wandeling langs de Allées tuffchen de Rivier err't Kafteel. De Marquifèn de Santa Cruz en Barrenechea, Plenipotentiariffen van Spanjen, zyn Dingsdag, en de Heeren Stanhope en Pointz Plenipotentiariffen van Groot-Brictan- nien, gifter-avond hier gearriveerd. De Graaf van SintzendorffPleni potentiaris des Keyzers, word in 't kort van Weenén verwagtzynde be reids eenige Bagages van zyn Excell. hiér aangekomen. Verdrirs het regenachtig Weer in deeze Kwartieren blyfr aanhouden, zjrn de Graanen en by gevolge het Brood merkelyk in Piys geree.'en en men vreefd dat de Wyn ook duurder zal worden. In de voorleeden week heeft men voor twaalf Koppel jonge Hoenderen o Livresén voor een paat jonge Duyven jo SruySreis betaald maar men hoopt dat als het mooy Weêt beginnen zal, die duurte zal ophouden. COMFIEGNE den ïz Mey. De Koning, die een gewenfehtë Gezond heid geniet, vind veel vermaak in dit Kafteel en ftaat, zoo men verzee kerd tot den 3de van de aanftaande Maand Juny hiet te blyven. De Graaf de Bellifle heeft by den Koning aflcheid genomen om ziéh naar Metz te begeeven daar Hy het gebied zal hebben over de Tröuppes welke omtrent die Stad ftaan te campecren. PARYS den ij Mey. De Gedeputeerden van Tripoly z^n hier aange komen. Dc Marquis de Nangis vertrok eergifter naar zyn Ipfpeftie in Vlaanderen. Te Diedenhoven zyn vier Battaillons werkelyk bèezig aari de Fortificatiën aldaar te arbeiden. Dè Graaf van Paar, Poftmeefter Ge neraal van dén Keyzetdie zich eenigen tyd hier opgehouden heeft is naar Londen vertrokken. De Heer de ValincouftLid van de Franffé Academie en Secretaris Generaal van de Marine is met èen Beroerte overvallen. Dingsdag is de Heer Francöis de Cugnac dè DampierC, Bri gadier der Leegers van den Koning Groot-Baillif honoraire der Orde van St. Jan van Jerufalem en eerfte Stalmcefter van den Hertog van Bourbon alhier in het 52de Jaar van zynen ouderdom overleeden. Maandag heeft het Kapittel van dc Hoofdkerk deezer Stad de plechtige 1 Lykdienften voor wylen den Kardinaal de Noailles gecelebreerd, waarby 1 affifteerden de Hertogen de Noailles en de la Valiere en de twee Zoo- I nen van den eerftgemelden met alle haare Officieren in den Rouw als 1 meedé de Maarfchalk d'Eftrées, verfcheide Kardinaalen, Aairtsbiffchop- pen en Biffchoppen nevens de ge amentlyke Geeftelykheid van de Hoofd-Kerk De eeifte Prefident' aan 'c Hoofd van de Prefidenten a Mortier v en de Raadsheeren van 't Parlement de Requeftmcefters eri andere Officieren van de hooge Gerechtshoven De Graaf du Luc, Broe der van den niéuwen Aartsbiffchop de Abt van Thefa, Raadsheer vari Staat, en veele andere Heeren van hét Hof. NEDERLANDEN BRUSSEL den iS hley. Eergifter og-etu zeer vroeg heeft de Aartsher- toginne htt vermaak van de Reyger-Jagt genomen Twee Reygers, dié meri vong wierden ieder een kopere Ring aan een ÏCen gedaan, met de j Naarri van Haare Dood. en het Jaar van de Jagr, Die dag arriveerde hier Mvlad^ Bullingbroóke van Londen óm verder naar Aken te gaan, I ten einde de V^atérén aldaar ré'gebruyken. Het Verfchil tuffchen de Marquifinne de Léde en dé Gravinne Douariere van Morées óver dé

Leydse Courant | 1729 | | pagina 1