LEYDSË W E S T N D E N. SPANJE N. INGEMERLAND. ZWEED E N. DÜYTSLAND, en d'aangrenzende Ryken. DEEN MA R K E N. GRÓOT-BRITTANNIEN. V R A N K R Y K. U7*9' No.fó Veris Jag'ie Courant. JAMAICA den 28 January. Hier zyn gearriveerd het Engels Öor- logfchip de Succes van Portsmouth en Kapt. Boftok van Londen als meede drie Barken van de Kuft vap Porto Bello, met tyding, dat het Trezot van Lima te Panama gekomenen vervolgens van daar porto Bello gearriveerd was. lilADRID den 5 April, Volgens de Brieven van Kadix, was men daar (dig met het kielhaalen det Scheepen die voof de Flottilla zouden u.ieii, doch de tyd van haar vertrek was noch onzeeker. Gifter is een prede van Kadix komende door deeze Stad naar Parys gcpafleerd luimen wil met gewichtige Depcches van den Marquis de Brancas,Am- tfiadeur van Vrankryk die volgens de laatfte Brieven tegenwoordig juiuns Hof in groot aanzien was, Met Brieven van Panama van den zs December laatftleeden vetftaat men dat het tyke Trel'or uyt Peru van ,ima te Panama met twee Scheepen was aangekomen om ten Ipoedig- baaar Porto Bello gezonden en van daar naar Spanjen getranspor- Kid te worden. PETERSBURG den 3 April. De Generaal Munch heeft drie Tnge- lieuis benoemd, om het beftier te iiebben van de Fortificatiën welke op jetEyland Nargin gemaakt zullen worden. Volgens de Brieven van Hoscouwierd het werk van de Kooper-Mynen in Sibeiien met goed iucces voortgezet Van Derbent was een Exprefl'e aangekomen, met ty ing, dat in een Gebergte omtrent 3 mylen van Andreof, eenige Aderen tan Goud-Ertz gevonden waren waarvan die Courier een Proef had «ceiiegebragr, maar dar men genoodzaakt zouw zyn een Fort daar om went te bouwen om de Arbeiders tegen de Stroperyen der Tartaaren te dekken. STOKHOLM den 13 April. Voor eenige daagen heeft het Kof een Fiegat met vetfchcide Officieren en Canonniers en een goede fomme Geld naar Straalzond gezonden zoo om de Wervingen voort te zetten, (Is om de ftad Wismar op nieuws te fortificeeren. Men zegt dat op de («haalde Inftantien van den Baron Dieskau Minifter van Groot-Brit- tanmen weegens Hanover het Höf nieuwe Ordres aan des Konings Mi- oifter by 't Keyzerlyke Hof gezonden had om de Zaak weegens de In- "veftiture van Breemen en V'erden tot genoegen van zyn Groot-Btitfan- nifche Majt. ten eynde te brengen. WEENEN den 13 April. Volgens de Brieven van Konftantinopolen, t,touw de Groot-Sultan zoo ziek zyn dat niemand dan zyn oudfte Zoon Sultan Mahcmcth, den Opper Vizir, en de Muffti by Hem gelaaten wier- hen; De Finantien van de Porte waren in Hechte ftaatmaar de Vizir. had groote Schatten vergaderd; Volgens andere .Advifen uyt Turkyen, zouden de Ottwmannen krachtige Toetuftingen ten Oorlog maaken. Hn Eeyzeplyke Hof ftaat een Ordonnantie te publiceeren volgens de- «elke de Ordens-Geeftelyken voorlaan niet meer de helft maar al leen eer. derde gedeeite in de Erffeniflen zouden genieten. Men verzee- ketddat de Opper-Hof-Kancelier Graaf van Sintzendorff in 'p kort naar SoilTons zal keeren. HANOVER den 22 April. Volgens de Brieyen van Berlyn had de Generaal Major Zwerin zyne Inftiuftien bekomen om zich als Minifter ran den Koning van Pruyflen aan 't Hof van Poolen te begeeven. Daar is weder een Exprefl'e van Kaftel door Hamburg naar Zweeden gepaf- ipeid met Wiflel-Brieven ter fomme van 40 duyzend Ryjesdaaldeis. KOPPENHAGEN den r6 April. De Koning heeft permiflie gegee- »enom te Lockerup omtrent Elfeneut een Manufaftuur van Ruflïfch leer opterechten onder het beftier van een Sax, die 12 Jaaren in Rusland gewerkt heeft Drie Perfoonen van diftinftie zyn daarby geïnterefleerd, en Men meend goede Voordeelen daaruyt te trekken. De Graaf van fteitach, Minifter des Keyzers, heeft affcheidsr Authentic by den Koning gehad, en ftaat in *t kort naai zyn Hof te keeren. Zyn Majt. heeft den Graaf van Reventlau benoemd om het generaale opzicht by 't herbou wen der afgebrande Huyzen te hebben. De Gereformeerden hebben be- feids met de wedet-opbouw van haate Kerk begonnen. De nieuwe Mini- te van Vranktvk Graaf van Plelo is hier aangekomen. 10NDEN den 22 April. Woensdag rappotteerde de Treforiet aan 't Hays der Gemeentens dat haar Addtes nakende de Schaden en Vetlie- lsnwelke de Kooplieden van dit Koningryk geleeden hebben dooi het 'egneemen haaret Sclreepeu, Koop-Goederen en Effeften door de Span jaarden in openbaare krenking van de Traftaaten, welke tuffchen de twee kiQUnen in weezen zyn, aan den Koning geprezenteerd was en dat zyn Majt, Hem geordonneerd hard, aan 't Huys te verklaarenDat zyn Majt. ten nyterjlen gtvocUg i', als Hy boord dat z.yne Onitrdaanen Schade lydent n dat zyne Majt. z.al volharden Zyne Poogingen te doen z.00 als, Hy rot nu toe in dl' oorvallen gedaan had om rmhtmaatige en reedelykf SatisfaClie voor Hen te *"krygen. Gifter hebben de Gemeentens nader gedelibereerd over het Kappovt van 't Cómmitfe" om de infolvente Schuldenaars te hulp te komen. Heeden hebben de Gemeentens gerefolveerd den Kening by Addres te verzoekenom door de Officieren die het aangaat aan 't Huys te doen Openleggen een Reekening van-het Protluft der Tnkomften van de civile Gyft van St, Jan 1727 tot St, Jan 1728 boven en behalven de Jaarlykfe, veekelykfe of andere Betalingen of NoodzAakelykheden van dezelve, meede behalven de Vergunningen by zyne Majts. Voorzaaten gedaan'. Icvolgeïis continueerde men de Deli'berafien ifegens de Bill ten voor- neele van infolvente Schuldenaars, en men ordonneerde dezelve in 't net 't ftclien. De Bill om het inbrengen van Scheepsbehoéftens aantemoe- «igen, wierd voor de tweedemaal geleèzen. -Hen continueerd in dc Secretary van den Heitóg van Neweaftel Co- pycn.te maaken van de Inftiuftien en Ordres binnen de 3 laatfte Jaare» gegeevcn aan de Admiraals en Commandanten der Ooilogfcheepen, al$ meede van de Brieven en Antwoorden van deeze aan den Hertog van Newcaftle. Onder de.Stukken die laatftelyk aan de Gemeentens gepre- fenteerd zyn aangaande de geweldige wegnemingen van onze Koopvaar- dyfeheepen dooi de Spanjaarden is meeft aanmerkelyk de Memorie door de Commiffariflen van de Commercie aan wylen den Koning ge- prefenteerd, waar by veftoond worden de Rechten welke de Onderdaan nen van Gropt-Brittannicn hebben, om Campeche-Hout te hakken in d® Baay van die Naam en in de zoogenaamde Laguna de Terminos welke Rechten gegrond zyn op drie verfcheide Traftaaten met Spanjen ge maakt te weeten het Trafiaat geftooten te Madrid in den Jaare 1667; het zoogenaamde Traflraat van America meede te Madrid in den Jaare 1670 geflooten, en het Cpmmercie-Traftaaf: van Utrecht van den 28 No vember 1713. En vermits niet tegenftaaifde die Traftaaten de Spanjaaf- den onitiftaaii iiebbgn die Commercie der Engelfe te ftooren is zulks een van de voornaamfte Grieven die Spanjen moet he.Hellen zynde dien Handel van groot Belang zoo ten aanzien van de Voordeelen die men daarvan trekt als ten opzichte van het gioot getal Matroozen en Scheepen welke daartoe gebruvkt worden. Volgens de laatfte Brieven van Jamaica wierd daar onophöudelyk aan de Fortificatiën gearbeid, eq men ftelde zich in alle deelen in Staat Om in gevalle van .Oorlog te-r gen alle Aanrandingen gedekt te zyn. Gifter ordonneerde het Hof de Inftruftieu opremaaken voor den B.idder Charles Wager, die de Ooilog fcheepen naar de Middelandfe Zee gedeftineerd zal commandeeren Dien Vice-Admiraal ftaat Woensdag naar, Portsmouth te vertrekken. Alle de Officieren welkers Regïmentenite Gibraltar zyn hebben Ordre zich ten fpoedigften derwaards te begeeven. Behalven de Qorlogfcheepen te vooren gemeid word het Oorlogfchip de Solebay meede uytgcruft. Deezen ogtent zeer vroeg heeft nren begonnen hier op de Rivier MatrooT zen te prefien van aiie Koopvaardyfcheepen op dezelve leggende en naar alle de andete Zee-Havenj is Ótdtc gezonden zulks meede te doen 3 En alzoo de Plenipotentiariflen des Konings met nieuwe Inftruftien naar 't Congres vertrokken zyn blykt het dat Ons Hof volkorpen gereed is, ofte door minnelyke Onderhandelingen ofte door de Wapenen tot de Vreede te komen. Zondag ogtent is de Heer Stanhope van Jjouves ovei- gefteeken naar Calais, daar de Heer Walpoie Hem verwach.ede, om ge- zamentlyk naar Parys te keeren. De Baron Sparrc, Plenipotentiaris van Zweeden, is meede naar het Congres gekeerd. De Aftien van de Eank zyn 136 en 1 vierde, O. I. C, I6J Z. Z. 97 en 3 agtfte, dito Ann. 103 en 1 vierde. VERSAILLES den 21 April. Zaturdag laafftè van de Vaftén begaf zich de Koning omhangen met het groot Otdcns-Teeken van deri H. Geeft, naar de Parochieklrk daar zyn SKajt. dé Miffè noorde en de Communie or.tfing uyt handen van den Kardinaal de Rohan Groot- AalmoelTenier van Vrankryk waarna zyn Majt. êen groot getal Zieken aanraakte. Haare Majefteyten hebben de twee volgende dagen met de gewoone Paafch-Devotien doorgebrachten eergiftet deed de Koning de Revue over de Regimenten Franflè en Zwitzerfe Gardes! PARYS den 22 April. Eergifter is de Heer Walpoie tweede Plenipo tentiaris van den Koning van Groot-Brittannién op het Congres van SoilTons, met zyne Gemaalinne van Londen hier te tug gekomen; Mor gén ftaat zyn Excell. naar Compiegne te vertrekken van vfa'ar Hy zich binnen eenige dagen naar SoilTons begeeven zal. Het Hof heeft aan de Intendanten van de Pro vintien Ordres doen^fvaardigen om de Revuen van de nieuwe Militie naauwkeutig,waarteneemerr. Giftèr is de Graaf de Touloufe en .eenige andere Heeren vooruyt naar Compiegne vertrokken, werwaards toen ook omtrent 60 Wagens, geladen met Wynén en andere Leevensmiddelen, vertrokken &yn. Deezen Ogtent omtrerit 9 uuren is de Koning over de Wallen deezer Stad gepafleerd om ziek naar Com piegne te begeeven. Dc Kardinaal de Èleury ftaat in weinig dagen der- waards te volgen. Maandag heeft de Heer Dangervilliers, Minifter van Oorlog het bouwen der Kooten-Zolders in 't Hotel der Invalides vrée- zen bezichtigen. pe vermaarde Podet Voltaire is uyt Engeland hier tfi rug gekomen. NED ER LANDEN. BRUSSEL den 2S Aptil. De Aartshertoginne bevind zich zeéderd drie dagen onpaslyk door de Roos aan een van haare Beënen, waarom haare Doorl. de Kamer houd. Vrvdag is de Princelfe Douarierc van Chimay, Moeder van den Kardinaal Aartsbiflchop van Mcchelen.in die Stad over- leeden Haar Lyk ftaat naar Beaumont gevoerd en -aldaar in de Graf- Tombe van 't Huys van Chimay van Alface begraven te wotden. De Prins van La Tour ftaat in 't kort alle de Poftetyen in de refpeftive Pro- vintien van deeze Landen in Pexfoon te gaan bezichtigen. Vrydag zyn twee Compagnien Zwitfers, komende' van Namen en gaande naai Be'rgen op Zoom en twee andere van daar naar Namen dopt deeze Stad gA paffeerd. AMSTERDAM den 25 April. Het Schip van Engel Loefhouwer was den 2 February weder van Smirna naar de Archipel gezeild. Te Lisbon was gekomen het Schip de St. Simon van hier Op de Taag was gezon ken het Schip de Anna Kapt. Wefton doch het Volk was geborgen. Te G,enua waren gearriveerd Daniei Grimly en Will. Morshead van Lis bon, Jan Blok van hier, Pafton Beaves van Cartagena &cc. Twee mylen van Gottenburg was geftrand het Schip de John en Mary, vanEdenburg derwaards gaande, doch het Volk en de Goederen waren geborgen. Te Riga had men noch fterké Vorft en te Stokholm had hét ook zoo fterk gevrooxei), dat geen Scheepen konden opkomen. Te Dantzig waren be reids eenfgc Kaanen van Toorn afgekomen en van Londen gearriveerd Eduard Halles en noch 2 a 3 andere. In de Zond waren gekomen Tfeeke Brouwer, Jacob en Eyfe Piet. Sjourt Andr. Douwe Jac. Rynd. Sitfes, Botte Teekés Willem KI. de Haan Sible Wouters, Doetje Vogelezang, Jacob Tromp, Andets Anderfon, Arent Ridder, Kyk Harm. Tjert Piet. de Wilde, Daniel Ram, Ary de Vos, Jan Nebbes, Wibbe en Jetfe Aukes, Te Waarberg lag Olof Statie her waards aeiltéé, Yan St. Marten Wiffsa

Leydse Courant | 1729 | | pagina 1