LEYDSE M».88 VrycUgfe Conrant. P R S E N. T U R K Y E N. S P A N J E N. I T A L E N. DUYTSLAND en d'?.angrenzende RyJce». VRANKRYK. GROOT-BR TTANNiEN. fSPAH AN den tweeden February. De binnenlandTeBerOeitens nee- men op nieuws dagelyks toe in dit Koningryk zeederd dat eender Broederen van wyien den berugten Tyran Mi;iweis, eerfte Ufu.pa- teur van Petfien de Succelfie van hetzelve pretendeerd in kwali- teyt van Etffgeraam van den Overleéden Die nieuwe Sultan is re $chiras aangekomen, van waat Hy Sultan Efchreff had doen fommee- reu den Troon aan Hem af te ftaan ofte een Oorlog te verwagten, waar toe hy veel Volk vergaderd om een Leeger te formeeren. Die Pretendent is even als zyn Broeder Miriwcis, hoogmoedig, wreed, gie rig, ontugtig en bezit voorts alle de Hoedanigheden, die eenen vol- flagen Tyran uytmaaken 5 Hy heeft bereids door het Zwaard en op andere wyze doen ombrengen veele Meofchen welke Moeds genoeg hadden, om Hem tegenftaod te doen, en zich aan te kanten tegen het verdrukken van haare Privilegiën her plunderen van haare Huyzen, en het wegvdeten van haare Vrouwen en Dochtéren. Op dekyding die Hy gekreegen had dat de Prins Tamas Zoon van den ouden Sophi Schach Huffain met een Leeger van omtrent zo duyzend Man by Mefchet was gekomen, was hy zoo verwoed geworden datHy eenige Kinderen die Hy als Gyzelaats by zich hield om 't Leeven had doen brengen. Onderruffchen fchynd de Party van Sultan Efchrcff tegen woordig zeer te verminderen zoo dat Hy die welke noch in zyn Macht zyn, als Slaven handeld Zyn Lyf-Gardes zyn zoo ftour, ver- laaten en kwaad dat 'et gecne Ongeregeldheden zyn, die Zy niet da gelyks begaan, en in plaats van daar over geftiaft te woideu winnen Zy de Gunft van haaien Sophi. De Kooplieden en voornamentlyk Europeaanen moeten zich van tyd tot tyd vrykopen en als Zy niet aanflouds kunnen betaalen worden haare Goederen en Effvihen ge confisqueerd, ofte haare Huyzen geplunderd. Daar zyn tegenwoordig verfcheide Partyen in 't Kooingryk te wectcn die van Efchreffvan "den Broeder van Miriweis, van den Prins Tatr.as en nocii een ander, die zich nieuwelyks heeft opgeworpen, en mer een Corps Troup.pen in 't Veld is. De ryding, die Efchrcff in de voorleeden Maand bekomen heeft van de Nederlaag van 4000 Man van zyn Volk door de P.uffen omtrent Radofel en Tenifchin heeft Hem zoo ontfteld dat Hy vreezende de Gevolgen, door een Expreffen aan den Heer Leweskow, Gouverneur van Ghilan, heeft does verklaaren, dat Wekil Kam van Casbln, die de voorn. 4000 Man commandeerde, geen Ordre had ge had om de Ruften te attaqueeren maar enkel om dezelve te obler veeren en dat Hy de Schuldige daar over zouw ftmffen hebbende in der daad gameiden Wekil, en Ofchan Muhamet ontboden om Ree- kenfehap van haar Gedrag te komen geeven Maat terwyl Zy zich met een Escorte van iao Man onderweg bevonden, heeft Efchreff de zelve door de Kotfcheves van Chabesquet (een dapper Krygsvolk, dat Hem zeer geneegen' is) tuffchen Casbin en Calchan doen atra- quecren zoo dat Muhamet op de Plaats gebleeven is en Wekil ge vangen genomen wierd waat na de Kotfcheves hem geboeid her- waards zonden Maar die Ongelukkige onderweg Middel gevon den hebbende, eenige Soldeaten te winnen is Hy het ontvlugr waar over Efch-eff zich zeer vergramd getoond en verklaard heeft zulks te wreekeu hebbende zoo het fchynd tot oogmerk de Rufleu 0111 den tuyn te leiden. Men verzeekerd ook dat Efchreff wel verre van de Ruffen te beoorlogen, gereed is Dageftan aan Hen af te ftaao, en de Limiten met Hen te reguleeren, mits dat Zy geen Tra&aat met den ïiins Tamas maaken en Hem geen Secours geeven zoo dr.t de biu- cenlandfe Oorlogen en de Vertoogen van de Ottomannifchc Potte Efchreff van Gevoelen fchynen te hebben veranderd. KONSTANTINOFOLEN den 22 Mey. De Peft maakt veele Ver- woelingen in deeze Stad en in Natoliën, en men zegt, dat de Grooten Heer zelve ziek is. Men verzeekerd dar Sultan Efchreff in Perfien door de goede Offïcien van de Portc geneegeri is, om met de Ruffen tot een Vergelyk te komen en dat de onderhandelingen onder de Mediatie der Turken te Tefl'ts zullen gehouden worden i De nadrukkelyke Vertoogen van het Keyzerlyke Hof en de Venetiaanen hebben zulks te weeg gebtacht. Men fpreekr van een Esquader van 6 Sultanen raai de Kuften van Barbaryen te zenden om de Troubles tuffchen Tuois en Tripoli te doen ophouden en de eerftgecoemde te noodzasken, zich met Vrankryk te veigelyken. De Heet Sraaian, Ambaffadcur van Groot-Brittannien heeft veele ftaaye en taare Griekfe en Arabifche Manufcripten gekogt om zyn Bibliotheek daar moede te verryken 5 Zyn Excellentie heeft voot eenige daggn een Expreffen met impor tante Depoches van zyn Hof ontfangen. ALEPPO den 22 Mey. Men (reeft geen jonge tyding uyt Peifien. Alles is in deeze Stad in volkomen Ruff. Binnen 4 a 5 dagen ftaat Schipper Jan Lubke en kort daar na Jooft Hoop van hier naai Li- voino, en van daat naar Amfterdam te veitrekken. XADIX den 22 Juny. Den 16 dcezer zeilden uyt deeze B2ay twee Spaanfe Oorlogfchcepen, te wceten een van 48 er, een van jo Stukken Kanon, beide naar Biscayen gaande. In tegendeel ziet men de 3 an dere Spaanfe Oorlogfcheepen die omtrent een Maand gelceden van kier in Zee gegaan zyn, om, zoo men zeide, op de Algierfe Rovers te kruyffen te gemeet. Volgens de Brieven van Madrid had het Kof gerezolveerr, om in't aanfiaande Jaar een Flotilla en Gnllioenen naar de Weftindiün te zenden, en men verwagt de Gallioenen binnen 3 4 Maanden van Cartagena te rug om zulks werkftellig te maaken. MADRID den 29 Juny. De Konir.g hetfc den Kolonel Don Louis de Guendica Gourerneur van do Stad en Haven van Callao in Peru tot Brigadier van deszclfs Leegers benoemd. De Prins van Afturien en de Infanten vermaaken zig dagtlyks met de Jagr en Wandelingen. De Graaf d'O'Opeza is gevaarlyk ziek, als meede de Marquis de Carsndiglia zyn eenige Zoon, die een llecper.deen verteerendeKooits heelt ztinder dat de Medicyrs too noch roe eenige Remedie daar te gen hebben kunnen vinden. De Graaf van Galvcn is meede zeer ziek yg- Melancolie, waaróm de Do&órea Hem gereden hebbeh vafi Lagt te'veranderen. Van Saragofla heeft men dat de Pateis dei Orde vda de Barmhettigheid ih het Koningryk Arragon haat aanftaande Ver trek tot het loffen der Slaven in Barbatyen gepubliceerd, en een pleg- tige Proceflie ter dier otcafie gehouden hadden waar by de Marquiz de Valalba de Standaard gedragen had in abfentie van den Grzaf van Arares. Te Barcelona waten twee nieuwe Galeyen van den Helling in 't Water gebragt. ROMEN den 3 July. Maandag namiddag ontfing dé Paus met de gewoone Ceremonien aan de groote Deur van de Kerk van St. Pieter uyt banden van den Groot-Connefbabel Colonna de Jaarlykfe Tribut wegens het Koningryk Napels, beftaandc in 12000 Scudi, en een witte Telle. Men heeft tyding, dat de Kaxdinaal Albctoni zich tegenwoor dig te Placentia or.thoud en dat zyn Emin. tegen de anrftaande Maand Novrmber herwaards te rug ffond te komen. WEENEN den 10 July. Van G'rs tz heeft men dat de Keyzer,, dé Keyzerin en de Erf-Prins van Lotharingen zich daat in goede Oe~ zondheid bevinden, en dat zyn X'Cjj-z, Maft. een Promotie van 21 'n Geheime als andere Raden gedaan fisd, onder de eerfte zyn de Gr** van Haréeg de Heer GandoJph Srhiotrenbach en de Graaf Serait, Lend- Maarfch alk. Heden is de Ry fes-V iee-Kancelier Graaf van Schor- born hier aangekomen en ftrat eeifïdaags meede naar Gratz te ver-^ trekken. PARYS den 16 July. Volgent de Brieven van Marfeille had metf' daar tyding dar hit Fraps f.squader bereids van Tunis te rug kwam om dat 200 dra her zelve zit h voor die Plaats vertoond had die vaa Tunis Gedeputeerden aan de*, Heer de Grand Pré gezonden en aan geboden hadden aan dit Hof Sstisfa&ie te geeven «en nieuw Tia- fctast te maaken, en de Hoofd tr. van twee Kapireycs te Ieeveren, wel ke teger. het Verbod op Sch<;ep«o op onze Kuften gekruyft hadden welke Propofitie de Heer de Grand Pré had aangenomen, zonder eene Schoot te doen. De Kardinaal tie Noailles heeft, zoo men zegt, noch niet willen luyfteren na de Propofitien., om zyn Appel en al het geea Hy tegen de Conftitutie gedaan heeft, te herroepen. Volgens particu liere Advifcn van Madrid zouw de Koning var Spanjen op de fterka Inftantien van de Koninginne, van zyn Biegtvadet en van eenige Mi- niftet» gerefolveerd hebben aan geen tweede afftand van de Ktooia meer re gedenken. De Brieven uyt Italien cor.firmeeten, dat de Kar- dir.aai A'b'róni te Parma geweeft is, en daar eenige Conferentien met dei; Ridder van. St. Joris hteft gehouden. Mca meend, dat de Confe rentien op 'r Congres tegen het einde van deeze Maand weder ruller* beginnen, als wanneer men reekend dat de Expteffecs van Weenen en Madrid te rug zullen kunnen weezen. Het is een enkel los gerugt ge- wer.ft, dat vtrfpreid is ais of de Heet Jan Law hier aangekomen was» alzoo dien Heer en zyn Zoon zich als nog te Venetien onthouden. LONDEN den 16 July. Gifter heeft de Koning te Hamptoncourt in 't pubiicq beginnen te eetcn. Zyn Majeft. beeft de Zon- en Don derdagen vaftgefteld c m de uytheemfe Minifters en Lieden van di- ftinftie aan het Hof te verwagten. De Heer Jofeph Como, Agent van den Hertog van Parma aan wien riet alleer. het Hof verboden, maat pok aangezegr wasbinnen tweemaal 24 uuren dit Ryk te veriaaren om dat de Hettog zyn Meefter den Prerendant aan desztlfs Hof ge- noodigd en op eer. extraordinaire wyze onthaald had is gifter ogtent wctkelyk vertrokken. Dien Heer is zeederd omtrent 30 Jaaren een Italiaans Banquiet ofKoopmanin deze Stad geweeft, en ftaandedietyd met het Caraftet van Agent van den voorn. Heitog bekleed geworden; Zoo dra de Heor Como de Ordies bad ontfangen,om zoo fchielyk te vertrekken begaf Hy zich by een Secretaris van Staat en vertoonde hem het Nadeel, dat Hy, als een Koopman, en zyne Crediteuren zou den komen te lyden, als Hy genoodzaakt wierd, dit Koningryk in zoo korten tyd te verlaaten Waat op Hem, zoo meo zegt, tot Antwoord is gegeeven dat Hy van die Order niet kocde gedisper.feerd worden, maar dat als Hy over Zee was, en zich van zyn pubiicq Cara&er ont daan zouw hebben, Hy dan naar Engelandkonde keeren, en zyne Ne- gotie-Zaaken als te vooren waatneemeB. Veele van de Inter'ffantcn in de Z. Z. Corr.p. zyn in groote verleegentheid, van dat de Dire&eurt van befluyt fchynen, om den Slaven-handel weder direft op de Ktiffen van Guinee te beginnen om de Conditiën van het Afliento-Traftaac te vervullen ingevolge dewelke het aan die Comp. vryftaat in de Spaanfe Weftir.diën te handelen. Een der gemelde Geïntreffeerdens heeft een Memorie in- Dtuk uytgegeeven waat in Hy meend aan te toocen dat de Z. Z. Comp. dien Handel dire& in Africa dryvende, niet alleen coofideiabsle Verliezen zal doen als blykt by de Comp. van Africa, maar dat zy volkomen zal ruïneeren de Negotie der Par ticulieren, die dezelve tegenwoordig met voordeel doen, cd van welke óe Comp. de Negers boeter koop te Jamaica kan kopen dan op de Kuften van Africa dat een algemeen vetliea voot Groot-Brittanniea zouw weezen en zelfs voor de Colonien daar de Inwoonders ge noodzaakt zouden zyn hooget Ptyzen vjoot de Negcas te befteeden om dat de Particulieren dien Har.dcl zouden moeten verlaaten al» met zoo machtigen Corps niet kunnende te famen loopen. Eergifter hield de Comp. van Africa een generale Vergadering en huurde vyf Scheepen om 2 var. aezelve naar Smirna en Konftantinopolen ca de 3 andeie naar Soandrona te zenden. Dingsdag heeft de Procureuc Generaal befcbuldigingen van Hoog Verraad by de groote Jutys van Weftraunfter ingebragt tegen den Hertog van Wharton als een Be- gunftiger en Aanhacget van des konings Vyanden welke Befcbuldi gingen welgegrond bevonden zy.ide geregiftreerd zyn geworden ia de Griffie van't Hof des Konings Bank genaamd, dat tegen Hem ftaat te piectdcereo en Hem by Contumacy t-c oondcmnceren by aldien

Leydse Courant | 1728 | | pagina 1