LE YDSE N».;j Vrydagfe Courant. I T A L I E N. Duytsland en d'aangrenzende Ryk en. ZWITZER L A N D. VRANKRYK. 1e*«4 N"*APELS den ij Mey. Voorlede Dingsdag begaf zig den Onder koning, verzeld met de Generaal C.aiufta, te poft naar Capua, daar zyn Etriin. de niehwe Fortificatiën bezigtigde, en ordre gaf om dezelve'ten fpoedigftere voltooyen. Woensdag -avond kwam hv hier weder te tug, ging Donderdag dc Veftingen van Gaëta zien, en kwam die zelve avond weër in deeze Staddaar hy Vrydag morgen de Xruyt-Magazyren van het Kafteel CaJIcI Nxovo gceiaamtbezigtigde, Eén dnnvoy van 4 ryk geladen Tattanen ónder 't geleide van een on zer gewapende Tattanen van hier naar Sicilien gezeild, is door een Roof- lchip van Barbaryen geattaqueerd, maar door gemelde gewapende Tar- Ujn genoodzaakt géwordén de vltigt te kiezen. ROMEN den 2$ Mey. Zondag Feeft der H. Drievuldigheid, hield het Sacro Collegio Kapelle in het Quirinaal. Maandag morgen heeft de Paus ep den Raad zyner.Medicyns mét een ligte l'urgatie begonnen Remedien uyt voorzorge te gebruiken. Dingsdag wreid wegens de eerfteVespet van St. FhilippnsNeii, een kemlyk Muzicq gemaakt in de Kerk derPaters van het Orarorie. De volgende dag hield het Sacro Collegio Kapelle in die Zelve Kerk daar de toevloed der Devoten zeer groot wa$en men zag die avond alzoowel als de voorige, deeze geheele Stad na gewoonte vol Verligtfngen. Des namiddags hield het Sacto Collegio Kapelle in het Quirinaal ter oorzaake der «erfte Vesper om de Sacraments-dag, wegens welk Feeft Donderdag de gewoone Proceflïe van 't Hoogwaardige om de groote plaats van 't Vaticaan gedaan wierdmaat de Paus heeft de ver- jigting van 't Venctabile te dragen niet kunnen doen en dewyl de Kar dinaal Tanara Dceken meede nog onpaslvk blyft is zulks door de Kar dinaal Orltni Aardsbiflchop van Bcnevento verrigt geworden deze Kar dinaal heeft de Paus verzogt aan de Hettoginne Gentaalinne des Her- rags van Gtavina die in een Kloofter heeft moeten gaan, te willen toe- ftaan dat zy zig fomtyds met de Princefle haat Moeder verzeld zyhde zal mogen verlugten en uytgaan waar in men meend den H, Vader zal roeftemmen. Deeze morgen heeft de raus Audiëntie aan deszelfs Mini- llers gegeven en de extr. Ambafladeur van Parma ftaat morgen nadê- jniddag publicq gehoot by zyn H. te hebben. De Kardinaal Salerno flaat ten fpoedigfte naar het Karelsbad te vertrekken om die Wateren te gebmyken over welke reyze fommige fpeculatien hebben. In deze week heeft het eenige dagen gereegend maar met zoo groote Koude vetzeld dat men vreeft de Vrugten daar door nadeel geléeden zullen hebben. Onder dc Ptezenten welke de Pattiarch Mezzabarba aan de Paus gedaan heeft is een witte Papegay die een roode Borft heeft eti zoo groot is ais een kloeke Haan welk ongemeen ftaay Beeft zyn H. aan ée Hettoginne van Gttadagnola veteerd heeft men zegt dat gemelde Pattiarch het Bisdom van Sinigaglia, vacant dooi de afftand des Kardi «aals Picco van Mirandolawel bekomen mogt Men brengt hier allc- dagen Water uyt de Baden van Vicarello, gelegen omtrent het Lae van Bracciano om des Paus Beenen en Deyen welke op nieuw met Zinkin gen ovetvalicn zyn daar in te Baden. Dc Kardinaal Orfini heeft in de Kerk van Minerva ingeweyd de Heet Eicole van Arragon tot Biffchop van Miletoj de Heer Mooleone tot Biflchop van Reggio; de Heet Lo- dovico tot Biffchop van Forni en de Heer Dominico Nicolo Condul- iner tot Biffchop "Van Liefina. L1VORNO den 28 Mev. Van Tunis heeft men dat de Bty aldaar twee Jefuiten welke de Slaven van Palermo kwamen vry kopen, aange houden had rot dat de Commiflariffen der vrykoping te Palermo de Schulden betaald zullen hebben die dezejefuiten aldaar hadden gemaakt. De Kapt. van een Frans Schip, hier van Ancona aangekomen, zegt dat het Maltees Oorlogfchip St. Vincent, met het welke hy zyn reys vervolgd had tot den 13 deezet lopende Maand, naar de kant van Pantelaria een Rooffchip dat hy meende den Admiraal van Tunis te zyn ontdekte en liet zelve was gaan aantallen waar na gemelde Kapt.zyn reis ver volgende, wel fterk had hopten fchietcn, maar r.iet wift van wat nytflag het Gevegt geweeft was. Hier leggen zeilree het Schip de Maria Tomas Biffchop naar Amftetdam en de Anna Robbert Jackfon naar Londen. VENETIEN den j Juny, Zondag avond heeft de Procutatcut Fosca- rini de Prins en Princefle van Modena met een ongemeen praj>tig Bal vetluftigd, waar na haare Hoogheeden Maandag morgen van nier naar Raggio vertrokken zyn. De Kapt. van een Tattaan laaftelyk hier van Otranto aangekbmen, vethaald dat hy het Maltees Ootlogfchip St.Vin cent génaamt in gemelde Haven gevonden had met de Admiraal van Tfpoli welkets Schip gemonteerd was met jo Stukken Kanon en 40Ö iiairoozen, van welke in 't Gevegt dat 3 uuren geduurd had, jrogefneu- veld en 70 gekweft waren geworden deze tyding word beveftigd door de Kapt. van een hier aangekomen Engels Schip, welke zegt gemelde twee Scheepen in 't Kanaal van Maltha gezien te hebben. IVEENEN den 5 Juny. De Keyzer heeft beflonten tot den 12 dezer Laxemburg te blyven, om zich van de vetluftigingen die het Saizoen geeltnoch te bedienen en vervolgens naar Presburg te gaan om het tot genoegen van 't Hof afgehandelde te bekragtigen en het onafge- daane tot de naafte Landdag ovei te houden. Ondeituflcben worden hier veele koftelyke Porttaiten van zyn Keyzerl. Msjt. en Goude Keetans ge- j reed gemaakt om de Hongarife Magnaten die in vver en getrouwheid uytgemunt hebben en onder welke de Graaf Zabor zich ook bevind I daar meede te begiftigen. Na des Keyzers te tugkomft van daaren voor deszelfs reyze naar Praag, zullen nog eenige Afgezanten in naam hunner Ptincipaalen de Leenen ontfangen zynde de Holfteyrfe op den 16 dezer Maand bereids vaftgefteld. Voor eenige dagen is weder een be; fluit van den Rvks Hofraad tot voordeel des Keuivorfts van de Palts "ytgekomen waar meede den Standen van Guiik en Berg worden wer- maand, om een minnelvk verdrag met hunnen Landsheer te maker». De Heer St. Saphorin Minifter dés Konings van Groot-Brirtannien die he den naar het Kareishad vertrekt heeft des Keyzers befluyt wegens de imbreyding welke Spanjen begeerd i-- de vaak van dc tnveftuiua van Karma, naar zyn Hof gezonden. Ecrgiikien het Oitaaf der Sacraments dag zyndekwam de Kéyzër van Luxemburg in deze Stad, en fióórdért de Miffe die door de Aardsbiffcbop gedaan wierdj en vetvolgens de Pro- celïie bygewoand hebbende hield hooggemelde zyn Keizerl. Majt. liet middagmaal by de Keyzerinne Weduwe en keetden des avonds weêt t« rug. De hoogfte Prys van zoooo Florynen in de Orientaalfe Lotetye, is aan vier Keyzerl. Officieren in Comp. te beurt gevallen. Den Inge nieur die te Belgrado het beftier gehad heeft over de Fortificatiën ueïkfi ingeftort zynen die hier gekomen was om zich desweegen te verdedi gen is in verzekering genomen. De Jooden welke vtybeid hebben otn hier te blyven woonen ineen hóek die men haar aangeweczcn heeft, zul len tot de reyze naar Praag 15000 Florynen opfchieten. BON den 14 Juny. Dewyl onze Keurvorft die zederd eenige ryd ge weldig met het Fodagra gehinderd geweeft is eérgifteren een zwaaf Overval kreeg, wierd terftond een Exprefle naar Mnnchen en een art- der naar Holland aan de Biffchop van Munfter nevens vCifcheyde an dere naar diverfe Hoven gezonden om van dït geval aan dezelve ken nis te geven. r. S. Op 't afgaan van de Poft bevind zig de Keurvorlt zoo zwakdat men aan zyn opkomft tw.yfeld. KEULEN den ij Juny. Èergiftere morgen ontfingde PauffelykeNun- tius alhier een Exprefle van Bon welke verder naar Munfter ging en' door een andere gevolgd wierd die naar Holland gedeftiiieerd was om aan de Biffchop van Munfter die zich aldaar bevind de tyding te gaart brengen dat de Keurvorft van Keulen gevaztlyk krank legtwaatom op bevel van gemelde Nuntios en de roeftemming van het Dom-Kupittel het Venerabile in de Hoofdkerk ten toon gefteld wietd gelyk gifteren morgen van 5 tot des namiddags ten 6 nutcn In alle de andere Kerken dezer Stad insgelyks gedaan en den Hemel gebeeden wietd om zy» Keutvorflel. Genade wedet in gezondheid te hciftcllen. Ondertuflchen heeft de Nuntius een zyuer Bediendens naar Bon gezonden om kennis van des Keurvorfts toeftand te hebben. De Prins Alexius van Siegen is van hier ovér Braband naar Lotharingen vertrokken om zich van daat naar Praag te begeeven en de Krooninge hunner Keyzerl. Majefteyten aldaar bytewoonen. SCHAFHAUZEN den 9 Juny'. De vcrfchillén tuftchen het Kanton van Bern en dat van Zurig wegens de openftaande Rekening, zullen op de gewoone Landdag die in 't kort wezen zal vereffend worden orrt dat het den Heeren welke de nieefte kundigheid dier Zaken hebben, niet mogelyk is naar Aran te gaan. De Roomfe Cantons vootzien zich ry- kelyk met Wapenen en Ammonitie van Oorlog en doen daarenbotert dagelyks het Volk in de Wapenhandel oeffenen 't geen wel byzonder- lyk gefchied te Gofel, Utznach, Match, en meer andere Plaatfen zon der dat men kan begrypen om wat reede zulks gefchied. De Heet Mat- tiniete Secretatis der Franfle Ambafladc te Solothurn heeft door eert Brief van 't Canton van Zurich onderrigtinge verzogt wegens het geené by de meerderjarigheid van wylen de Koning LodewykXlV. voorgeva;- len is tuftchen hem en de Zwitzerfe Cantons, onder vootwendfel dat hed Protocol en andere Schrifcumen die zaak betreffende, weg geraakt zyn g toen het Huys van de Franffe Minifter te Solothurn verbrand is. BAZEL den 10 Juny. Men geeft hier voor tyding te hebben als of een Alliantie rufl'chen twee Mogentheden en een voornaam Italiaan» Voift op handen zóuw wezen. Het Maltheefe Oorlogfchip St. Vincent zouw op de hoogte van Pantalaria het Admiraals Schip van Tunis aan getroffen na een Gevegt van 3 uuten veroverd en vervolgens met zig naar Maltha gevoerd hebben. De 3 Genueefe Galeven waten omtrent Corfica de Toscaanfe omtrent Civita Vecchia en de 1 Pauftelyke om trent de Kaap van Anzo op de Barbarife Rovers kiuvffende. PARTS den it Juny. De Koning in zyn Raad zynde heeft aan de Comp. der Indien geweygerd her tiytfluytende voorregt derVerkoopinge van alle footten van Indife Stoffen Linnens en Neteldoeken om dat zulks onze Manufa&uren z.ouw hebben doen vervallen maar cnaange- zien verbooden is die Stoffen Neteldoeken en linnéns te dragen ziet men dat in deeze Stad wel her derde gedeelte der Dames van allerley Staat met dezelve gekleed zyn;'t geen men evenwel meend niet lang te zullen beftaan, maar dat de een ofte andere daar over gevat zal worden,- eer nog het nieuw Arreft ren dien opzigtettytgekomen gal zyn. Als wan neer de Koning dc laaftemaal het vermaak nam van' de Hatte-Jagt tuf- fchen Verfailles en Marly en zyn Majeft. met deszelfs Hof in zyn Ka fteel gegaan was om zig te veiverfcheo kwam de Infante Koningtnne aldaar als een Amazoone gekleed te Paard zittende, met dc Dames va» haar Hof, die veifeheydentlyk gekleed waren, en de Koning die dua aan- gedaam overvallen was, bood zelve dc Infaute KoninginneVerverfchin- gen aan, als mede alle de andere Dames. Men is bezig om de-Kommen in het B^rc van Verfailles fchoon te maken en de verdere reparation re doen welke in dat Kafteel noodzaakclyk votcyfcht worden. Maandag avond kw3tn de Katdin. du Buis in deze Stad flapen, gaf Dingsdag Au diëntie aan de Uytheemfe Miniftcrs en keerden die avond weder naat Meiidon; van waat den Hertog van Orleans gifteren hier kwam, en ft tSt morgen derwaards te rug te keeren. De zaak van de Hr. de la Jonchere is nog niet ten einde zync Vrienden zyn groorlyks voor hem bedugt als mede voor de Heer Talbouët. De Heer 1 aiges voor deze Advocaat des Konings in 't Chatelei en die lier i'atlement geweigerd heeft als Raadsheer te ontfangen, is voot eenige dagen als Requeftmeefter van de groote Kamer des Patlemente ontfangen geworden* en de Heet Bouvillc Zoon van den Intendant van OiIeans,wierd zulks gedaan als Raadsheer in 't Parlement. De Heet de la Grundville Requeftmeefter Zal loter»- dant van Auvergue worden, en de Heer PSrry van Moulins. Twee Die ven die her Loot der Daken van '1 Kafteel re Seaux los gemaakt had den om her vervolgens weg re r.eemen en welke door de Regieis dier Plaats gevonnift waten om gehangen te worden, hebben- van die Sententic aan het Parlement geappelleerd. Gifteren is Madame Maria Charlotte Van Noailles, Zufter van den Hertog diet naam, en GemaaUnr.e van de Matquis vaa Coatquiiviu het 4»fte Jsat haat's ouderdoms overleden 3

Leydse Courant | 1723 | | pagina 1