Lonen van ambtenaren onder druk I Computers Tweede Kamer ontsnappen aan virusramp A5 A7 B1 4 B5 C1 C6 Roken schaadt vruchtbaarheid Meer kans op boete voor fraudeurs huursubsidie Sony ontwikkelt videobril Bill Clinton belooft 'agressief banenplan 3 NOVEMBER 1992 de startblokken Niet iedere Kir heeft recht zich zo te LEIDEN OMGEVING Beoordeling van gewetensbezwaren taak van rechter Verliezende Nijssen krijgt complimenten De doodsteek voor de herlevende folklore Een tropische nacht midden in de herfst geestelijk leven/opiniea2 binnenland a3/4 buitenland a4/5 beursa6 autonieuwsa6 economie a7 leiden/regiob1/2/3 dienstverleningb3 kerkdiensten b4 sport b5 serviceb6 rtv-programma'sb8 cultuurc1t/m5 mensen c6 £eidóe Soiwa/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no 25494. Losse nummers 1,50. Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur van 5 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Overdag af en toe zon en vrij wel overal droog. Middagtem- peratuur ongeveer 7 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuid, matig, rond kracht 3. Tweehonderd banen weg bij Sijthoff Pers RIJSWIJK - Bij Sijthoff Pers gaan tweehonderd arbeidsplaatsen verloren. Dat is gisteren meegedeeld door inte rim-manager J. Thierry van Sijthoff Pers. Voor ongeveer 170 mensen wordt ont slag aangevraagd. Via verkopen van be drijfsonderdelen verdwijnen volgend jaar nog eens 240 arbeidsplaatsen, waardoor uiteindelijk een concern met ongeveer 750 werknemers overblijft. Eerder besloot Sijthoff Pers de Leidse Courant op te heffen, omdat deze krant te veel verlies leed. Morgen verschijnt de krant voor de laatste keer. In een af- scheidsbijlage wordt uitgebreid aan dacht besteed aan het wel en wee van de krant de afgelopen 83 jaar. Sijthoff Pers leed vorig jaar een verlies van negen miljoen gulden bij een omzet van 250 miljoen gulden. Voor dit jaar wordt op een verlies van tien a elf mil joen gulden gerekend. De financiële problemen zijn vooral ontstaan door het inzakken van de advertentiemarkt. Volgens Thierry is de sanering pure noodzaak, omdat anders de continuï teit van het bedrijf op het spel komt te staan. De vakbonden en de onderne mingsraad beraden zich nog over de si tuatie. Zij eisen eerst meer duidelijk heid. Pagina A3: Interim-manager ir. J. Thierry: „Sijthoff Pers geen mam moettanker meer" Philips behoudt 1700 banen met beperken loonkosten EINDHOVEN - Philips en de vakbonden hebben gis teravond rond elf uur na dertien uur onderhandelen overeenstemming bereikt over een beperking van de loonkosten in 1993. Via een pakket van maatregelen wil Philips volgend jaar 210 miljoen gulden op de loonkosten besparen. Dat betekent dat de loonsom in 1993 op het zelfde niveau uitkomt als in 1992. Dankzij de overeen komst kunnen bij Philips 1700 banen behouden blijven, die anders door extra reorganisaties zouden verdwijnen, aldus directeur sociale zaken mr. A. de Haas. Volgens hem levert ook de hoofdstaf van Philips in Nederland een bijdrage aan de besparingen. De ongeveer 200 directeu ren en managers, die in Nederland deel uitmaken van de hoofdstaf, hebben vorige week besloten volgend jaar vijf procent loon in te leveren. Hoe groot de besparing is die daardoor ontstaat, wilde De Haas niet zeggen. Pagina A7: Helft eindejaarsuitkering personeel sneuvelt Eén lid bij diner 'Laatste man'-club GASTONIA Voor het jaarlijkse diner van de 'Laatste man'-club, opgericht door Amerikaanse veteranen uit de Eerste Wereldoorlog, is deze week slechts één lid komen opdagen. Van de vereniging die 34 jaar geleden werd opgericht vanuit de competitie-gedachte elkaar te overleven, zijn nog slechts twee leden in leven, de 97-jarige Leiand Alexander en de even oude J. Carl Stowe. Stowe voelde zich na zich al voor de jaarlijkse vismaaltijd te hebben verkleed niet fit genoeg om het di ner bij te wonen. Alexander mocht zich echter verheugen in het gezelschap van Elizabeth Monteith, wier (overleden) echtgenoot Charles met Alexander dien de in WO-I. LONDEN - Roken tast bij vrouwen de vruchtbaar heid aan, is de conclusie van een Brits onderzoek. Volgens het onderzoek, dat morgen wordt gepubli ceerd in het medische vakblad The Lancet, dringt cotinine, een afbraakprodukt van nicotine, door in de eicellen. De leider van het onderzoek, hoogleraar Michael Hull van de universiteit van Bristol, stelt dat de cotinine-infiltratie tot een drastische terug gangvan de vruchtbaarheid leidt. Bij het onderzoek waren eitjes betrokken van 45 vrouwen die via de reageerbuis werden bevrucht. Het gemiddelde vruchtbaarheidspercentage van 72 bij vrouwen zon der cotinine daalde tot 44 procent bij eicellen waar in die stof wel voorkwam. „De praktische boodschap is dat onvruchtbare of minder vruchtbare paren met roken moeten stoppen," aldus Huil. door HILDEBRAND BIJLEVELD en DICK HOFLAND DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met de inzet van het kabinet de lo nen voor ambtenaren ko mend jaar te bevriezen. De ambtenarencentrales noe men het voorstel van minis ter De Vries daarentegen 'volstrekte onzin'. De bewindsman herhaalde gis teren in de Kamer dat werkne mers bij de overheid er vanaf 1 april volgend jaar niets meer op vooruitgaan. De reeds in de ambtenaren-cao's afgesproken loonsverhoging van één procent per 1 januari gaat volgens mi nister De Vries van sociale za ken wel door. Voor de gezond heidssector, (met name zieken huizen en bejaardenzorg) is een loonsverhoging van ruim vier procent afgesproken. Dat wil het kabinet terugdraaien. Vol gens CFO-voorzitter L. Poell kan daar echter geen sprake van zijn al wil hij wel met de werkgevers gaan praten. Vol gens hem zullen alleen dreigen de massa-ontslagen de bonden doen laten overwegen de cao onderhandelingen te herope- Logisch CDA en PvdA beschouwen de inzet van het kabinet de lonen van ambtenaren niet te verho gen als een logisch gevolg van het gisternacht afgesleten ak koord, waarbij de partners be sloten af te zien van 2,5 procent loonsverhoging als gevolg van een lager inflatieniveau en ver laging van belastingen en premies. CDA-kamerlid Paulis: „Als Tweede Kamer doen we geen uitspraken over loonontwikke lingen bij de ambtenaren, maar ik denk dat de inzet van het ka binet volstrekt logisch is". Al leen WD-kamerlid Linschoten twijfelt sterk aan de waarde van het aanbod van De Vries. Hij denkt dat het kabinet bakzeil moeten halen als blijkt dat de lonen in de marktsector ver bo ven de nullijn uitkomen. Het kabinet heeft 1,2 miljard gul den ingeboekt voor de bevrie zing van de ambtenarensalaris sen. Premier Lubbers benadrukte gisteren tijdens het debat dat de werkgevers en werknemers in de zorgsector bereid moeten zijn hun cao's open te breken. „Als de inflatie lager uitvalt en de economische vooruitzichten somber zijn, is het toch van de dolle als gemaakte afspraken niet worden veranderd", aldus de premier. Net als De Vries vindt ook vice- premier Kok dat de afgespro ken loonstijging in de gezond heidszorg te fors uitvalt. Alleen Van Mierlo van D66 en Beckers van Groen Links vinden dat het kabinet te vlug is. Begroting De Kamer ging gisteren ak koord met de plannen van het kabinet om twee miljard gulden te bezuinigen. Hoe de ministers dat doen wordt over twee we ken duidelijk. De coalitiepart ners CDA en PvdA accepteer den ook het kabinetsbesluit over de bezuiniging van 750 miljoen gulden pas komend voorjaar te beslissen. Vooral over dit laatste hekelde WD-fractieleider Bolkestein het kabinet en CDA-fractielei- der Brinkman. De CDA'er, die aanvankelijk een lange lijst met voorbeelden van mogelijke be zuinigingen voordroeg, zag af van concrete voorstellen. Pre mier Lubbers onderstreepte dat met het huidige pakket de financiële problemen voor 1993 voldoende worden aangepakt, maar dat voor 1994 de proble men mogelijk groter worden. Hij kondigde aan, dat het kabi net al in het voorjaar zich hier over voor het eerst zal buigen. Pagina A3: De nederlagenstra- tegie van Elco Brinkman <ln Oost-Timor Een vrouw met een doek vol 'bloedvlekken' en verbergt haar door verdriet vertrokken den op Oost-Timor plaatsvond en waarbij volgens ooggetuigen 200 doden vielen. In de gezicht tijdens een gisteren gehouden demonstratie voor de Indonesische ambassade afgelopen 17 jaar zouden de militairen op Oost-Timor ruim 200.000 slachtoffers hebben in Den Haag. Ambassadeur B Tjokroamidjojo weigerde een petitie in ontvangst te ne- gemaakt. Achter de vrouw is een deel van de lijst namen van slachtoffers te zien men waarin opheldering gevraagd wordt over het bloedbad dat precies een jaar gele- foto: anp DEN HAAG - Een bliksems nelle anti-virusactie van het personeel van het Parlementair Automatiseringscentrum Pa- rac in de Tweede Kamer heeft de pc-gebruikers gevrijwaard van een kleine computerramp. In sommige pe's werden de vi russen 'Yankee Doodle' en 'Te quila' geconstateerd. Waar Yankee Doodle tamelijk on schuldig is - het programma laadt zichzelf in het geheugen en speelt het Yankee Doodle ie dere dag om vijf uur 's mid dags - is Tequila heel wat grim miger. Het vernietigt de zoge noemde partitietabellen op har de schijven, waardoor de be standen voor de pc ontoeganke lijk worden. Een snelle circulaire gekoppeld aan een anti-virale actie heeft het probleem echter terugge bracht tot slechts enkele geïn fecteerde pe's, aldus T. Potho ven van Parac. De virussen werden maandag ontdekt en woensdag onschadelijk ge maakt. Virussen worden vaak aange troffen in spelletjes en sommige bulletin boards. Omdat deze vanuit de Kamer niet worden verstrekt, wordt aangenomen dat de twee boosdoeners zich op meegebrachte spelletjes-floppy- discs schuilhielden. Tijdens het spelen van zo'n spel installeren zulke programma's zich in het interne geheugen van de pc. Het is aan de snelle actie te dan ken dat Tequila niet op grote schaal aan zijn verwoestende arbeid kon beginnen. Kamerleden en -personeel wordt nu geadviseerd voorzich tig te zijn met het uitwisselen van programmatuur op flop py's. L CDA'er Frinking: dienstplicht n twee jaar afschaffen DEN HAAG Mensen, die frauderen met individuele huursubsidie, lopen een groter risico om krachtig te worden aangepakt. Indien misbruik, dan wel fraude duidelijk aan toonbaar is, zal dat vaker leiden tot strafrechtelijke maatrege len. Een topambtenaar van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting kondigde dit gisteren aan tijdens een bijeen komst in de Tweede Kamer over het controlebeleid indivi duele huursubsidie. „Momen teel worden er jaarlijks tiental len boetes opgelegd, maar de komende jaren zal dat aantal flink toenemen", voorspelde de ambtenaar. De Tweede Kamer juicht het toe dat Heerma ste vig optreedt tegen misbruik van huursubsidie. Van alle politieke partijen werd hem lof toegezwaaid voor zijn controlebeleid, dat er bijvoor beeld in het tijdvak juli 1991 tot juli 1992 toe leidde dat er een bedrag van ruim tachtig mil joen gulden kon worden terug gevorderd. Heerma toonde zich op zijn beurt sportief genoeg om de complimenten door te schui ven naar zijn 350 ambtenaren, die zich met deze puur beleid suitvoerende taken bezighou- 'EN HAAG CDA-defensiespecialist Frinking vindt dat de mili- dienstplicht binnen twee tot drie jaar, moet worden afge schaft. Hij is het oneens met de visie van generaal Couzy, bevel- pebber-van de landstrijdkrachten, dat er een zeer lange overgangs beriode nodig is. In een vraaggesprek met deze krant stelt Frin- king dat het hoog tijd is voor een klein, professioneel leger, dat tKvaar biedt voor zijn geld'. Paeïna A4: 'Hoe heeft Ter Beek deze bezuiniging kunnen slik- IÉ 'Laat buitenlanders alleen op uitnodiging in Nederland werken' laten er maar honderd toe en de 101-ste heeft pech gehad, die blijft buiten'. Maar je kunt die norm niet hanteren voor asiel zoekers, niet voor vluchtelin gen, niet voor gezinshereni ging. Moet je tegen mensen die uit een oorlogssituatie zijn ge vlucht, zeggen: sorry maar u bent hier teveel?". Wie om lou ter econnomische redenen naar Nederland komt, zou echter al leen mogen worden toegelaten als hij hier op uitnodiging is. „Dat geldt bijvoorbeeld voor werk in de glastuinbouw". Pagina BI: Tolerantie gaat zo ver als beurs diep is IDEN Het Nederlands id van het Europees Parle- lent M. van den Brink vindt lat buitenlandse werkne- ners alleen nog mogen wor- ien toegelaten als ze hier door zijn gevraagd. Het middel van de 'quotering' om de immigratie te beperken, 3einoemde zij gisteren tijdens een liscussieavond in Leiden een overbal. „De quotering wordt &T6 februikt als toverbal, om de nensen gerust te stellen. 'We Britse VN- militairen wachten in de regen of ze ergens in actie moeten komen. Want zelfs onder de paraplu van de Verenigde Naties houdt het bestand in Bosnië- Hercegovina maar met moeite stand. De Bosnische (moslim-) president Alija Izetbegovic heeft Servische troepen beschuldigd van schendingen. foto epa Pagina A5: Tegenslag hulp VN in Bosnië Humanisten gaan relaties 'zegenen' UTRECHT - Het Humanistisch Verbond gaat naar analogie van de kerkelijke huwelijksinzegening een nieuwe dienstverlening aanbieden, de humanistische relatieviering. De viering is bedoeld voor mensen die hun relatie "op een geheel eigen wijze" willen la ten bezegelen. Het Humanistisch Verbond zegt steeds vaker ver zoeken te krijgen of het wil assisteren bij de viering van een relatie. In veel gevallen gaat het om huwelijkspartners "voor wie kerkelij ke inzegening van hun huwelijk uit den boze is", maar die toch graag een plechtig tintje aan hun huwelijkssluiting willen geven. Ook mensen die hun homoseksuele relatie willen laten bezegelen kloppen aan bij het Verbond. Voor 295 gulden regelt het Verbond humanistische begeleiders voor het huwelijkspaar. Zij houden een toespraak of begeleiden desgewenst de plechtigheid. Leden krijgen korting. IC 1 ADVERTENTIE Geen krant ontvangen Bel tus- e/isen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw m krant wordt nog dezelfde avond Idi bezorgd. LITTLE ROCK - Een ont spannen Bill Clinton heeft zich gisteravond tijdens zijn eerste persconferentie sedert de Ame rikaanse presidentsverkiezin gen gepresenteerd als een nieu we soort Democraat, die bezig is een soort nationaal kabinet te vormen waarin ook leden van de Republikeinse oppositie wel kom zijn. Clinton, die op 20 ja nuari tot president zal worden beëdigd, zei reeds in zijn eerste weken in het Witte Huis een 'agressief economisch plan bij het Congres te zullen indienen om Amerika's economie een spoedinjectie te geven en ogen blikkelijk nieuwe banen te creëren. De 'president-elect' maakte duidelijk dat hij geen Amerikaans isolement in de we reld wil, maar een actief buiten lands beleid zal blijven voeren dat goeddeels geïnspireerd zal zijn op de successen van de af tredende Republikeinse rege- ring-Bush. Wel zal president Clinton in diens buitenlandse politiek een nauwere band leg gen tussen Amerika's mondiale verantwoordelijkheid als mili taire supermogendheid en de noodzaak van een wereldwijd economisch herstel. Zijn nog te benoemen minister van buiten landse zaken „zal iemand moeten zijn die de relatie tus sen beide elementen begrijpt". Pagina A5: Clinton 'natuurta lent in het Witte Huis' TOKYO Het Japanse elek tronicaconcern Sony is bezig met de ontwikkeling van een 'videobril'. Het concern liet gis teren weten een prototype te hebben gemaakt onder de naam Visortron. Het apparaat be staat uit twee schermpjes en een hoofdtelefoon en wordt ge dragen als een skibril. Volgens Sony-woordvoerder Shimoya- mada weegt het apparaatje 250 gram en is het bedoeld voor mensen die lang in vliegtuig, trein of bus zitten. Reizigers per vliegtuig of bus kunnen op lange trajecten al wel video films bekijken, maar met de nieuwe vinding „kun je hele maal in de film opgaan en word je niet gestoord", aldus Shi- moyamada. Het zal nog wel een jaar of twee duren voordat er een commerciële versie van het apparaat op de markt ver schijnt. Er moet eerst grondig worden onderzocht wat de ef fecten ervan voor de gezond heid zijn, zo zei de woordvoer-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1