£cidóc (Bowurnt Akkoord bevriest salaris van ambtenaar Brinkman boos over akkoord verbetering positie leraar A2 A3 AS B3 B5 C4 Sprankje hoop op vrede in Bosnië <71 Twee doden door storm 4t^ly „Mogelijkheden voor betaalde informele hulp" DONDERDAG NOVEMBER 1992 20 PAGINA'S in drie katernen EESTELIJK LEVEN Kerken zijn ontevreden over Riagg's Scheiden wordt eenvoudiger Russische burger moet zich gaan wapenen DEN OMGEVING Ingang Duinrell k* verplaatsen naar de Katwijkseweg 'P Bryan Roy van Ajax al naar Foggia tudi Fuchs is klaar in Den Haag I Corine Schippers het meisje van jong, snel l. en wild "ELIJK LEVEN/OPINIE INNENLAND "ENLAND IERVICE IEN/REGIO NSTVERLENING UTUUR ...V-PROGRAMMA'S IENSEN Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25493. Losse nummers 1,50. Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of on weer. Minimumtemperatuur van 5 graden aan zee tot 2 graden in het binnenland. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Wind uit west tot noordwest, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hafd, 7. Za terdag vrijwel overal droog. Daarna opnieuw wisselvallig. Afperser plaatst bom onder auto van jurist VOLENDAM Een 25-jarige man uit Volen- dam is gisteren door de politie aangehouden op verdenking van maandenlange afpersing. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag een bom te hebben geplaatst onder de auto van zijn slachtoffer, een fiscaal jurist. Het pakket is onschadelijk gemaakt. Volgens de jurist zijn hij en zijn gezin vier maanden lang met zwaar geweld bedreigd. Hij zegt in ant woord op de bedreigingen „een ernstige fout" te hebben begaan: hij betaalde een bedrag „met vier nullen" aan zijn afperser. Deze zou in strijd met zijn belofte de chantage daarna hebben voortgezet. De politie zegt in het belang van het onderzoek niet te kunnen meedelen of het pak ket inderdaad explosieven bevatte. SARAJEVO Het bestand dat sinds middernacht van kracht is tussen de strijdende partijen in Bosnië-Hercego- vina leek vanmorgen in grote trekken te worden nageleefd. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo deed zich geen enkel ernstig incident meer voor, zo meldden de radio en de politie. Buiten landse journalisten hoorden desondanks nog wel een enkele keer het geluid van au tomatische geweren, maar de zware wa pens zwegen. De legerleiding van het in meerderheid uit moslims bestaande Bpsni- sche leger meldde ook geen gevechten op andere plaatsen aan het Bosnische front. Gisteren had de Bosnische radio nog ge meld dat zes mensen werden gedood en acht gewond als gevolg van Servische be schietingen van de oostelijke stad Srebeni- ca, die al 200 dagen wordt belegerd. De Kroatische radio meldde vanuit Zagreb als enigé dat er nog gevochten wordt in Bihac in het westen en bij Travnik in het midden van Bosnië. Het bestand, dat onvoorwaar delijk is, werd dinsdag in Sarajevo in het bij zijn van de VN-vredesmissie Ünprofor gete kend door de militairen van de moslims, Kroaten en Serviërs. Vorige bestandsove reenkomsten werden steeds na korte tijd geschonden. Pagina A5: Psychiatrische patiënten dub bel getroffen door oorlog Oma in VS krijgt reageerbuis-tweeling ANAHEIM Een 53-jarige grootmoe der heeft na in-vitro fertilisatie een tweeling op de wereld gebracht. Zij werd daarmee de oudste vrouw in de Verenigde Staten die het leven heeft gegeven aan reageerbuisbaby's, zo heeft het ziekenhuis in Anaheim in Ca- lifornië bekendgemaakt. Mary Shearing, die drie kinderen heeft uit een eerder huwelijk en oma is van twee kleinkinderen, kreeg twee meisjes die twaalf weken te vroeg werden gebo ren en respectievelijk 1 en 1,25 kilo \ve- gen. De baby's liggen op de afdeling intensi ve care. Hun toestand is stabiel. DEN HAAG Werknemers, werkgevers en het kabinet zijn het vannacht eens ge worden over de loonstijging voor volgend jaar. Het ak koord betekent dat de loons verhogingen voor de werkne mers in het bedrijfsleven in 1993 rond één procent moeten uitkomen. Verder gaat het kabinet gaat ervan uit dat de salarissen van ambtenaren en trendvolgers gelijk zullen blijven. Volgens minister Dë Vries van sociale zaken zullen de ambte naren echter als gevolg van de jaar met 25.000 dreigt toe te ne wordt verwacht dat ze afspra ken maken over loonmatiging en werkgelegenheid. Cijfers en aantallen worden niet ge noemd. De drie partijen die het akkoord sloten gaan er echter van uit dat dat de bonden geen extreme looneisen zullen stel len en dat werkgevers zich zul len inspannen om extra banen te scheppen, vooral voor kans arme groepen als langdurig werklozen, gedeeltelijk arbeids ongeschikten en etnische min derheden. Al deze maatregelen moeten er toe leiden dat de werkloosheid niet verder oploopt. Het Cen traal Planbureau voorspelt dat het aantal werklozen zonder een drastische beperking van de salarisverhogingen volgend geringe inflatie en de verlaging van premies en belastingen geen koopkrachtverlies lijden. De sociale partners kwamen overeen de cao's die op 1 januari 1993 aflopen pas per 1 maart te vernieuwen. De loonsverhoging die dan wordt overeengekomen kan echter desgwenst met te rugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari worden ingevoerd. Het betreft hier enkele grote cao's, namelijk die voor de metaalsec tor, de bouwnijverheid en de schoonmaakbedrijven. De on derhandelingen over de nieuwe cao's mogen niet voor 1 februa ri beginnen. De meeste collec tieve arbeidsovereenkomsten lopen overigens pas op 1 april af. Die blijven dan ook onge moeid. men en in 1994 zelf met^Ó.OOO. De vannacht gemaakte afspra ken maken het mogelijk be staande cao's open te breken en aan te passen. Dat geeft het ka binet de mogelijkheid de al overeengekomen loonsverho ging van circa 4 procent in de zorgsector niet te laten door gaan. Dit levert een besparing op van een half miljard gulden. Het kabinet heeft daar al op ge rekend bij de herziene begro ting die vandaag in het parle ment wordt behandeld. Het centraal akkoord is zeer moeizaamn tot stand gekomen. In totaal is er zo'n 36 uur over gesproken. De sociale partners konden het tot gisteravond on derling niet eens worden over het raamwerk voor de arbeids- Vrouwen juichen over synodebeslissing Diaken Liz Waller (links), staande naast een vriendin, steekt haar enthousiasme niet onder stoelen of banken wanneer ze in Londen voor het gebouw waar de Kerk van Engeland vergadert, hoort dat de synode heeft ingestemd met de wijding van vrouwelijke priesters. FOTO: AP Pagina A2: Nipte meerderheid voor wijding vrouwen FNV-voorzitter Stekelenburg voorwaarden van 1993. Breek- meent dat het akkoord geen loonstop behelst, maar louter een adempauze is. Minister De Vries zei dat in die rustperiode kan worden bezien of de sombe re voorspellingen, over de eco nomie en de werkgelegenheid bewaarheid worden of dat de paniek wellicht toch iets te voorbarig was. Door het bereik- punt bleef de eis van de werkge vers om een loonstop van drie maanden in te lassen. Pas toen premier Lubbers en minister De Vries gisteravond weer bij het overleg aanschoven, werd er een compromis bereikt. Werkgeversvoorzitter Rinnooy Kan sprak zelfs van „een klein wonder". „Ik ben ontzettend te akkoord is een looningreêp blij dat het niet tot een defini- van het kabinet hoe dan ook van tafel. Het akkoord bevat hoofdzake lijk aanbevelingen aan de cao onderhandelaars. Van hen tieve breuk tussen de partijen is gekomen, want dat heeft er lan ge tijd wel degelijk ingezeten". Pagina A3: Lubbers: „Heren, u redt het verder wel" Nieuwe aanvallen in Zuid-Libanon TEL AVTV/SADIKIN - De Is raëlische luchtmacht heeft van nacht aanvallen uitgevoerd op een basis van de Hezbollah bij het dorpje Sadikin in Zuid-Li banon. Een gebouw dat als ont moetingsplaats diende werd ge troffen, maar er vielen geen slachtoffers. De aanval kan het begin zijn van een grote Israëli sche militaire actie in Zuid-Li banon. Langs de Israëlisch-Li- banese grens is het leger op nieuw in staat van paraatheid, nadat de regering in Jeruzalem in de loop van de nacht had be sloten de beslissing over het moment en de omvang van de actie over te laten aan premier Rabin. Er waren gisteravond aanwijzingen, dat de actie ieder moment kon beginnen. Pagina A5: Spanning in Noord- Israël 'roces tegen -g^rich Honecker erdaagd en at kËRLIJN - Het proces tegen Klï voormalige DDR-partijleider de ft -president Erich Honecker is indaag kort na het begin ver- aagd tot maandag. De recht op,. ank besloot tot het uitstel om- jntiifit een van de medeverdach- artlkfn, oud-premier Willy Stoph, artlliëgens een hartaanval verstek waarioest laten gaan. De verdedi- ing van Stoph legde bij het be- van de rechtszaak een :hrijven voor waarin werd ge leld dat de oud-premier niet <r de rechtbank kon verschij- ien. De openbare aanklager wil dat een rechtbankarts de izondheidstoestand van de 78- irige Stoph gaat onderzoeken. )e 80-jarige Honecker wordt net vijf andere voormalige Dostduitse topfunctionarissen ferantwoordelijk gesteld voor le dood van vluchtelingen die jij de Berlijnse Muur en de Duits-Duitse grens naar het JVesten probeerden te ontko- ïien. Pagina A5: Publiek uren in de fij voor proces-Honecker Woedende oppositie Leden van oppositiepartijen in de Mexicaanse stad Matamoros vernielen het kantoor van de gemeentelij ke kiescommissie. De regerende partij PRI heeft volgens de woedende tegenstanders haar deze week opgeëiste verkiezingsoverwinning te danken aan fraude. m FOTO: AP DEN HAAG - CDA-fractie- leider Brinkman zal het kabi net vandaag in stevige taal vragen het pakket bezuini gingen concreet in te vullen. Daarvoor doet hij het kabinet enkele voorbeelden aan de hand. De PvdA is tegen het openbreken van bestaande cao's. Daarnaast zal Brinkman zijn duidelijke ongenoegen laten blijken over het principe-ak koord dat minister Ritzen van onderwijs heeft gesloten met de bonden over de verbetering van de positie van leraren. Volgens de CDA-fractieleider geeft het akkoord een heel verkeerd signaal in een tijd dat het kabinet iedereen oproept om akkoord te gaan met een be vriezing van de lonen. De CDA'er was zelfs zo ontstemd dat hij gisteravond schriftelijke vragen stelde aan premier Lub bers; een hoogst ongebruikelij ke stap. Met het verzoek die voor begin van het. vandaag te houden debat over de bezuini gingen te beantwoorden. Brinkman wil van de bewinds lieden vooral weten hoe de posi tieverbetering voor onderwij zers zich verhoudt met de op roep tot matiging en met de af gekondigde verplichtingenstop (de ministers mogen tot zij dui delijk maken hoe zij de opgeleg de bezuinigingen zullen uitvoe ren geen nieuwe verplichtingen aangaan). Bovendien wil Brink man weten hoe minister Ritzen aan 711 miljoen gulden wil ko men - dat kost het principe-ak koord in 1996 - terwijl in de be groting 633 miljoen gulden hiervoor staat. Over het ombuigingspakket wil CDA'er wil illegalen terugkeerpremie geven DEN HAAG - Tweede-Kamerlid Jan Krajenbrink van het CDA vindt dat de regering een terugkeerver- goeding moet geven aan illegalen die ons land worden uitgezet. In een interview met dagblad Trouw zegt de Krajenbrink dat de terugkeerpremie van een illegaal die hier gewerkt heeft gedeeltelijk bekostigd kan wor den door diens werkgever. In de praktijk worden illegalen namelijk veelvuldig on derbetaald. De premie heeft dan het karakter van ach terstallig loon. Ook moet volgens Krajenbrink gedacht worden aan de teruggave van eventueel ingehouden sociale premies. Op het ministerie van justitie wordt het idee gezien als een nobele gedachte die het overwe gen waard is. Er wordt echter ook gewezen op het ge vaar van 'premie-toerisme'. DEN HAAG De najaars storm die gisteren over Ne derland trok, heeft twee mensen het leven gekost. Op de Prinsegracht in Den Haag werd een 22-jarige vrouw, die op de fiets reed, getroffen door vallend puin toen de gevel van twee renovatiepanden bij het Westeinde Ziekenhuis in stortte. Zij overleed in het zie kenhuis. De 46-jarige bestuur der van een auto die ook werd geraakt, liep verwondingen op. Het pand is daarna ijlings ge sloopt vanwege het instortings gevaar. In Cadzand overleed een 31-ja- rige man tijdens het sleutelen onder zijn auto. Vermoedelijk door de harde wind schoot de krik onder de wagen vandaan. Ook in Duitsland eiste de storm zijn tol. Bij windstoten tot 170 kilometer per uur verdronk een man toen zijn boot kapseisde op een meer bij Huenxe, dichtbij de Nederlandse grens. Een heli kopter bracht de overige opva renden van de boot in veilig heid. In ons land bereikte de noord westerstorm uitschieters tot windkracht tien. Mede door de zware windstoten waaiden overal bomen om en vlogen dakdelen in het rond. Het autoverkeer ondervond veel overlast. Door het kantelen en scharen van zeker zeven vrachtwagens en een aantal kleine ongelukken ontstonden kilometerslange files. Ook het treinverkeer onder vond grote hinder. De spoorwe gen hadden te kampen met om gewaaide bomen, beschadigde bovenleidingen en bladeren op de rails. De vertragingen liepen op tot dertig minuten. De combinatie met springtij maakte noodzakelijk dat de schuiven van de stormvloedke ring in de Oosterschelde dicht gingen, de twaalfde keer sinds de ingebruikname in 1986. In Rotterdam werd de Leuveha- ven afgezet wegens de hoge wa terstanden. In Hoek van Hol land steeg het waterpeil in kor te tijd 2,5 meter. Voor zover be kend zijn op de Noordzee geen schepen in de problemen geko- ADVERTENTIES Piet Heinstraat 20 Telefoon 070-363 96 52 I FOTO'DIJKSTRA het CDA dat het kabinet zich UTRECHT Hulp aan fami lie, buren, vrienden en kennis sen - de zogeheten mantelzorg of informele hulp - kan in.de toekomst wellicht worden be loond. Dr. M. Mootz, hoofd van de sectie zorg van het Sociaal en Cultureel Planbureau, stelde dit gisteren in Utrecht op een strak houdt aan de toezegging congres van Metis, het Bureau dat voor 23 november de Kamer Vrouwenhulpverlening Neder- In Nederland voorziet informe le hulp in ruim tweederde van de behoefte aan zorg. Ongeveer 11 procent van de volwassen Nederlanders biedt dit soort hulp en besteedt er gemiddeld drie a vier uur per week aan. Deze groep bestaat voor ruim twee derde uit vrouwen. Vooral getrouwde vrouwen tus sen de 35 en 65 jaar met een re- te horen krijgt waar de minis ters het geld vandaan halen. Het gaat totaal om ruim twee miljard gulden. Daarbij denkt het CDA aan het schrappen in de studiefinanciering, de rechtshulp en de subsidies van verkeer en waterstaat. In de gisteren gehouden fractiever gadering van het CDA klonken verder ook aanbevelingen om meer eigen bijdragen in de volksgezondheid in te voeren. De PvdA-fractie, die eveneens bafvM randaïvoo^berd- Iedereen krijgt medicijnen vergoed den, heeft zich tegen het open breken van bestaande cao's ge keerd. Het kabinet wil dat de sociale partners zelf nieuwe af spraken maken ook waar er al cao's zijn gesloten. Voor sommi ge werknemers in de collectieve latief lage opleiding en zonder baan, verlenen mantfelzorg. Deze zorg vervult volgens Mootz een bufferfunctie door dat er mee kan worden voorko men dat een beroep wordt ge daan op betaalde zorg. Maar als het lang gaat duren wordt de belasting van de „informele zorgers" volgens haar al gauw te hoog. Verdere uitbreiding van de mantelzorg komt dan haaks te staan op het gevoerde emancipatiebeleid. In Engeland en Scandinavië wordt informele hulp op ver schillende manieren betaald. Mootz voorspelde dat de be hoefte aan thuiszorg grtoter zal worden en het aanbod niet. Ze pleitte dan ook voor samenwer king tussen professionele en in formele zorg. sector, zoals bij de volksgezond heid, is er al een dergelijke cao, maar het kabinet wil deze 'openbreken'. Hiertegen verzet de PvdA zich, waarmee de PvdA een gat van vijfhonderd miljoen gulden in het kabinetsvoorstel schiet. Pagina A3: Ritzen tekent ak koord over onderwijssalarissen DEN HAAG - Veel particulier verzekerden met een eigen risi co beseffen niet dat zij al hun medicijnen vergoed kunnen krijgen. Dit bleek gistereen tijdens een hoorzitting in de Tweede kamer over de gezondheidszorg. Een woordvoerder van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging ter bevordering van de Pharmacie merkte op dat pog niet tot ie dereen is doorgedrongen dat alle medicijnen, ook de anti conceptiepil, begin dit jaar zijn ondergebracht in de volksver zekering AWBZ. Dit houdt in dat iedereen, ook particulier verzekerden met een eigen risico, alle medicijnen kunnen declareren en dat geld dan later terugkrijgen van hun verzekeraar. Het maakt niet uit hoe hoog het eigen risico is, om dat de medicijnen niet in het particlier verzekerde pakket zitten, maar in de AWBZ. Wel kan het voorkomen dat verze kerden voor bepaalde, dure ge neesmiddelen iets bij moeten betalen. Maar dat gebeurt al leen bij medicijnen waarvoor ook een goedkoper alternatief voorhanden is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1